Scroll Top
آیا آلت سیزن در راه است؟ شاخص های کلیدی که باید زیر نظر داشت

آیا آلت سیزن در راه است؟ شاخص های کلیدی که باید زیر نظر داشت

صعود اخیر بیت کوین به سطح رکورد تاریخی ۷۳,۷۵۰ دلار و سپس اصلاح قیمت به ۶۱,۰۰۰ دلار، باعث بحث میان علاقه‌مندان و کارشناسان ارزهای دیجیتال درباره احتمال آغاز یک آلت سیزن (Altseason) شده است. معمولاً بیت کوین چرخه‌های بازار را با جهش‌های قدرتمند آغاز می‌کند، اما اکشن واقعی اغلب در مراحل تثبیت آن رخ می‌دهد؛ یعنی زمانی که سایر ارزهای دیجیتال در بازار پیشتاز می‌شوند. انتظار می‌رود این الگو به دلیل عواملی که باعث افزایش پذیرش گسترده‌تر و ارتقای ارزش آلت کوین‌ها شده، پررنگ‌تر شود.

ادغام گسترده‌تر بخش دیفای (DeFi)، پیشرفت در مقیاس‌پذیری بلاک چین و استفاده گسترده از قراردادهای هوشمند، همگی عوامل کلیدی هستند که به رالی احتمالی قیمت آلت کوین‌ها کمک می‌کنند و می‌توانند پویایی بازار ارزهای دیجیتال را به طور چشمگیری تغییر دهند.

حالا وب‌سایت فین بولد (Finbold) در گزارشی به شاخص‌های مهمی پرداخته است که باید آن‌ها را زیر نظر داشت تا از این طریق بتوان آغاز احتمالی یک آلت سیزن جدید را متوجه شد.

بیشتر بدانید: آلت سیزن چیست؟

شاخص‌های کلیدی که باید زیر نظر گرفت

به گزارش فین بولد، تحلیلگران، مجموعه‌ای از شاخص‌های کلیدی را که می‌توانند نشانه‌ای از آغاز افزایش قیمت آلت کوین‌ها باشند، زیر نظر دارند. نخستین مورد از این شاخص‌ها، میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (EMA ۲۰) است که بر تغییرات اخیر قیمت تأکید دارد و برای زمان‌بندی رالی‌های احتمالی بسیار مهم است. تقاطع صعودی در میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه ارزش بازار کل ارزهای دیجیتال، نشان می‌دهد که یک روند صعودی قیمت احتمالی ممکن است در راه باشد.

آیا آلت سیزن جدیدی در راه است؟ شاخص های کلیدی که باید زیر نظر داشت

شاخص مهم دیگر، شاخص آراس‌آی استوکاستیک (Stochastic RSI) است که قدرت و ضعف شاخص قدرت نسبی (RSI) را در یک دوره مشخص ارزیابی می‌کند. تقاطع صعودی در این شاخص بیانگر آن است که آلت کوین‌ها ممکن است خود را برای تغییرات قیمتی قابل توجه آماده کنند.

آن‌گونه که تایتان آو کریپتو (Titan of Crypto) معامله‌گر ناشناس ارزهای دیجیتال با انتشار پستی در شبکه اجتماعی ایکس می‌گوید، اگر ارزش بازار کل ارزهای دیجیتال سطح میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه را دوباره آزمایش کند و همزمان از شاخص استوکاستیک عبور کند، می‌تواند به یک دوره افزایش قیمت منتهی شود.

افزون بر این، سهم بازار بیت کوین که با نرخ تسلط یا دامنینیس بیت کوین (Bitcoin dominance) سنجیده می‌شود، بینشی مناسب درباره احساسات کلی سرمایه‌گذاران و میزان ریسک‌پذیری آنها ارائه می‌کند. در حال حاضر، نرخ دامنینس بیت کوین ۵۲.۹۲ درصد است و کاهش این رقم می‌تواند نشانه تغییر علاقه سرمایه‌گذاران به سمت آلت کوین‌ها و احتمالاً آغاز یک آلت سیزن باشد. این در حالی است که طبق داده‌های تریدینگ ویو (TradingView)، کل ارزش بازار آلت کوین‌ها که شامل ۱۰ ارز دیجیتال برتر بازار نمی‌شود، در ۳۰ روز گذشته ۱۷.۵۵ درصد کاهش یافته و به ۲۶۶.۴۷ میلیارد دلار رسیده است.

به رغم این کاهش، ارزش بازار آلت کوین‌ها همچنان بالاتر از سطح حمایتی ۲۵۰ میلیارد دلاری قرار دارد که به باور تحلیلگر و معامله‌گر معروف، رکت کپیتال (Rekt Capital) نشان دهنده این است که بازار خود را برای یک حرکت صعودی در آینده آماده می‌کند.

پیش‌بینی‌های کارشناسان و احساسات بازار

دیدگاه کارشناسان درباره پتانسیل آلت سیزن متفاوت است. برخی تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که با شروع بزرگ‌ترین آلت سیزن، احتمالاً شاهد ارزش بازار ۴ تریلیون دلاری باشیم.

با این حال، تحلیلگران دیگری مانند بنجامین کاون (Benjamin Cowen) خاطرنشان کرده‌اند که شرایط کنونی بازار، نمایانگر قطعی یک آلت سیزن قریب‌الوقوع نیست و نشان می‌دهد که بیت کوین ممکن است مدت طولانی‌تری همچنان بر بازار مسلط باشد. او ضمن یادآوری اینکه آلت سیزن زمانی رخ می‌دهد که سرمایه‌گذاران از بیت کوین سود می‌برند و با آن سودها در آلت کوین‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند؛ یک چارت مربوط روند تاریخی دامیننس بیت کوین را به اشتراک گذاشته و با اشاره به آلت سیزن قبلی که در سال ۲۰۲۱ رخ داده، می‌گوید که فعلاً زمان آلت سیزن جدیدی نیست.

این دیدگاه با شاخص آلت سیزن بلاک چین سنتر (Blockchain Center) نیز همخوانی دارد. طبق این شاخص، آلت سیزن زمانی رخ می‌دهد که ۷۵ درصد از جمع ۵۰ کوین برتر حاضر در شاخص طی ۹۰ روز گذشته، عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین داشته باشند.

شاخص مذکور نشان می‌دهد که در حال حاضر تنها ۴۱ درصد از ۵۰ آلت کوین برتر طی ۹۰ روز اخیر، بهتر از بیت کوین عمل کرده‌اند. از آنجا که این شاخص همچنان کمتر از ۷۵ درصد است، بیانگر آن است که هنوز رسماً آلت سیزن آغاز نشده و دیدگاهی محتاطانه‌تر در برابر پیش‌بینی‌های پرشور ارائه می‌دهد.

با این حال، به رغم وجود نشانه‌های امیدوارکننده‌ای که از یک آلت سیزن پیش رو وجود دارد، بازار ارزهای دیجیتال همچنان به شدت غیرقابل پیش‌بینی است. در چنین شرایطی سرمایه‌گذاران باید هوشیار بمانند و نسبت به روندها و تغییرات بازار آگاه باشند. در زمان انجام سرمایه‌گذاری افراد باید برای به حداکثر رساندن سودهای بالقوه و مدیریت بهینه ریسک‌ها، ضرورت بررسی و تحلیل دقیق پروژه‌های آلت کوین‌ها را درک کرده و بدون تحقیق، سرمایه خود را به خطر نیاندازند.

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

با تثبیت بیت کوین (BTC) در یک فاز خنثی و کاهش تا ۲۳ درصد از بالاترین قیمت تاریخی خود، چشم‌انداز…

بالاخره انتظارها به پایان رسید و توکن نات کوین (NOT) که پیش از این از طریق یک بازی تلگرامی قابل…

تتر (Tether)، شرکت ناشر بزرگ‌ترین استیبل کوین دلاری جهان یعنی USDT، در راستای تقویت پایبندی به قوانین و مقابله با…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب