Scroll Top
استخراج اتریوم با گوشی هنوز امکان پذیر است؟

استخراج اتریوم با گوشی هنوز امکان پذیر است؟

استخراج اتریوم (ETH) با گوشی و دیگر سخت‌افزارها، طی آپدیت مرج که در سال ۲۰۲۲ به‌عنوان یکی از بزرگترین تغییرات در بلاک چین اتریوم نام گرفت؛ به پایان رسید. بلاک چین اتریوم از مکانیزم اجماع اثبات کار (PoW) به مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) منتقل شد که به واسطه این تغییر، استخراج اتریوم دیگر امکان‌پذیر نیست.

علی‌رغم اینکه تکنولوژی بلاک چین و دنیای ارزهای دیجیتال، بسیار نوظهور است، فناوری‌های مربوط به این حوزه همواره در حال تغییر، تکامل و پیشرفت هستند. این تغییر مکانیزم برای کاربران شبکه اتریوم مزایا و معایب خاص خود را به همراه داشته، اما برای ماینرها یا استخراج‌کنندگان چه عواقبی دارد؟

در ادامه این مقاله، پیامدهای مختلف آپدیت مرج برای ماینرهای شبکه اتریوم را بررسی و راهکارهای احتمالی برای استخراج اتریوم با گوشی را مرور می‌کنیم.

آیا استخراج اتریوم با گوشی امکان‌پذیر است؟

اتریوم در ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۲ آپدیت مرج خود را که بسیاری منتظر آن بودند، تکمیل کرد. پس از این آپدیت برای بسیاری افراد سؤال شد که آیا همچنان می‌توان اتریوم را استخراج کرد؟ در جواب باید گفت خیر.

پس از آپدیت مرج، دیگر امکان استخراج اتریوم با گوشی موبایل یا هر وسیله دیگری وجود ندارد. طی آپدیت مرج، شبکه اتریوم از مکانیزم اثبات کار (PoW) به مکانیزم اثبات سهام (PoS) منتقل شد. در نتیجه این تغییر مکانیزم اجماع، استخراج اتریوم (ETH) دیگر امکان‌پذیر نیست.

آپدیت مرج و امکان استخراج اتریوم

چرا پس از آپدیت مرج نمی‌توان اتریوم استخراج کرد؟ پیش از آپدیت مرج، اتریوم با مکانیزم اجماع اثبات کار (PoW) فعالیت داشت. این همان مکانیزمی است که بیت کوین نیز از آن استفاده می‌کند و باعث می‌شود بتوان ارز دیجیتال بیت کوین را استخراج کرد.

آپدیت مرج اتریوم

در یک سیستم PoW، ماینرها از سخت‌افزارهای تخصصی برای حل مسائل پیچیده ریاضی استفاده می‌کنند تا بتوانند اعتبارسنجی تراکنش‌ها، افزودن بلاک‌های جدید به بلاک چین و استخراج ارز دیجیتال مربوطه را به‌انجام برسانند.

اتریوم طی آپدیت مرج به مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) منتقل شد. در یک سیستم PoS، دیگر خبری از عملیات استخراج نیست، فرآیند «استیکینگ» جایگزین فرآیند «ماینینگ» شده و ماینرها در این سیستم جای خود را به «اعتبارسنج‌ها» (Validators) می‌دهند.

اعتبارسنج‌ها دیگر نیازی به تهیه سخت‌افزارهای مخصوص استخراج ندارند و درواقع کوین‌ها را استخراج نمی‌کنند، بلکه کوین‌ها را از یک صرافی می‌خرند و سپس برای شرکت در ایمن‌سازی شبکه، اعتبارسنجی تراکنش‌ها و دریافت پاداش، آنها را استیک می‌کنند که به این عملیات استیکینگ (Staking) می‌گویند.

بنابراین اکنون فقط می‌توان اتریوم را استیک کرد و دیگر امکان استخراج آن وجود ندارد. اگر علاقه‌مند به شرکت در شبکه اتریوم هستید، می‌توانید اتریوم‌های خود را برای مشارکت در اعتبار‌سنجی استیک کنید و در نتیجه، پاداش‌هایی در قالب اتر دریافت کنید. با این حال، توجه داشته باشید که برای شروع استیکینگ اتریوم، به حداقل ۳۲ اتر (ETH) نیاز دارید که با وجود قیمت کنونی اتر، سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی است.

امکان استخراج اتریوم با گوشی موبایل

تا چندی پیش استخراج اتریوم از طریق گوشی موبایل از نظر فنی امکان پذیر بود، اما پس از آپدیت مرج اتریوم در سال ۲۰۲۲ این قابلیت نیز از دست رفت.

البته حتی زمانی‌که استخراج اتریوم با گوشی موبایل ممکن بود هم این کار به هیچ عنوان توصیه نمی‌شد. برخی از توسعه‌دهندگان، اپلیکیشن‌های موبایلی ایجاد کرده‌اند که ادعا می‌کنند با آنها می‌توان به‌راحتی اتریوم یا سایر ارزهای دیجیتال را استخراج کنند. این اپلیکیشن‌ها معمولاً از CPU یا GPU گوشی برای انجام عملیات استخراج استفاده می‌کنند.

با این‌حال، به دلیل محدودیت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تلفن‌های همراه، استخراج اتر با گوشی موبایل کارایی و سودآوری بسیار پایینی داشت و به جرأت می‌توان گفت که ضرر استخراج ارزهای دیجیتال با موبایل بیشتر از سود آن است.

استخراج ارزهای دیجیتال و اتر با گوشی موبایل چگونه انجام می‌شود؟

در اینجا چند روش کلی وجود دارد که توسعه‌دهندگان برای ممکن کردن استخراج اتر یا سایر ارزهای دیجیتال با گوشی موبایل از آن استفاده می‌کنند.

استخراج با CPU: برخی از برنامه‌ها ممکن است از CPU گوشی برای استخراج ارزهای دیجیتال مانند اتر استفاده کنند. با این حال، CPUها معمولاً در مقایسه با پردازنده‌های گرافیکی یا دستگاه‌های ASIC برای استخراج، کارایی بسیار پایینی دارند، بنابراین سرعت استخراج و سودآوری آن‌ها بسیار پایین خواهد بود. علاوه بر این، استخراج با CPU می‌تواند عملکرد دستگاه را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهد و باتری آن را به سرعت تخلیه کند.

استخراج با GPU: برخی از تلفن‌های همراه رده‌بالا دارای پردازنده‌های گرافیکی نسبتاً قدرتمندی هستند که می‌توانند به طور بالقوه برای استخراج ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار گیرند. با این حال، پردازنده‌های گرافیکی موبایل هنوز قدرت بسیار کمتری نسبت به پردازنده‌های گرافیکی سیستم‌های کامپیوتری یا ریگ‌های ماینینگ دارند، بنابراین راندمان استخراج با آنها پایین خواهد بود. علاوه بر این، استخراج با GPU روی گوشی موبایل می‌تواند باعث داغ‌شدن بیش‌از حد شده و به دستگاه آسیب برساند.

استخراج ابری (Cloud Mining): برخی از اپلیکیشن‌ها هستند که خدمات استخراج ابری ارائه می‌دهند. با این برنامه‌ها کاربران می‌توانند با استفاده از تلفن همراه خود، قدرت پردازش لازم برای استخراج را از یک شرکت تخصصی از راه دور اجاره کنند. البته خدمات استخراج ابری اغلب با هزینه‌های بالایی همراه هستند و ممکن است در بلندمدت سودآور نباشند.

آیا استخراج اتر با گوشی موبایل سودآور است؟

استخراج اتر دیگر به هیچ صورتی، از جمله با گوشی‌های موبایل، از سال ۲۰۲۲ امکان‌پذیر نیست. البته این کار به دلایلی که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم هیچ‌گاه سودآور نبود.

۱. قدرت پردازش: تلفن‌های همراه فاقد قدرت محاسباتی موردنیاز برای استخراج سودآور اتر هستند. سخت‌افزارهایی مانند پردازنده‌های گرافیکی و دستگاه‌های ASIC با کارایی بالاتری محاسبات پیچیده مورد نیاز برای استخراج را انجام می‌دهند.

۲. محدودیت‌های باتری و حرارتی: استخراج اتریوم و دیگر ارزهای دیجیتال فشار قابل‌توجهی بر باتری دستگاه وارد می‌کند و گرمای زیادی تولید می‌کند. دستگاه‌های تلفن همراه برای استفاده مداوم با توان بالا و در مدت زمان طولانی طراحی نشده‌اند و تلاش برای استخراج اتریوم با گوشی موبایل منجر به داغ‌شدن بیش‌از حد و آسیب احتمالی دستگاه می‌شود.

۳. محدودیت‌های نرم‌افزاری: بسیاری از اپلیکیشن‌هایی که ادعا می‌کردند می‌توان با آنها اتر استخراج کرد، ناکارآمد و گاهی تقلبی بودند. علاوه بر این، برنامه‌هایی مانند اپ استور و پلی استور، سیاست‌های سخت‌گیرانه‌ای علیه اپلیکیشن‌های استخراج ارزهای دیجیتال به‌کار می‌گیرند زیرا احتمال سوءاستفاده و تخلیه منابع و داده بدون رضایت کاربران در آنها زیاد است.

۴. اتصال به اینترنت: اتصال به اینترنت پایدار و پرسرعت برای استخراج موفق ارزهای دیجیتال بسیار مهم است. گوشی‌های موبایل ممکن است همیشه دسترسی ثابت به شبکه اینترنتی نداشته باشند و این موضوع کارایی استخراج را بیشتر مختل می‌کند.

با در نظر گرفتن این موارد، اگرچه ممکن است از نظر فنی استخراج دیگر ارزهای دیجیتال (نه اتر) با گوشی موبایل امکان‌پذیر باشد، اما به دلیل محدودیت‌های سخت‌افزاری، آسیب احتمالی به دستگاه و ناکارآمدی پردازنده‌های موبایل برای انجام استخراج، این کار توصیه نمی‌شود. اگر به استخراج ارزهای دیجیتال علاقه دارید، بهتر است روی سخت‌افزارهای تخصصی مانند GPU یا ASIC سرمایه‌گذاری کرده و از آنها در پیکربندی ریگ ماینینگ مناسب استفاده کنید.

به جای اتریوم چه ارز دیجیتالی استخراج کنیم؟

اکنون که استخراج اتریوم چه با گوشی موبایل و چه با دیگر سخت‌افزارها امکان‌پذیر نیست، این سوال مطرح می‌شود که به جای اتریوم چه ارزهای دیجیتالی می‌توان استخراج کرد یا از ریگ‌های ماینینگ اتریوم خود برای استخراج چه ارزهای دیگری می‌توان استفاده کرد؟

ماینرهایی که می‌خواهند به استفاده از ریگ‌های ماینینگ خود برای کسب سود ادامه دهند، می‌توانند به سراغ استخراج دیگر آلت‌کوین‌ها بروند. برخی از این آلت‌کوین‌ها، مانند اتریوم کلاسیک، هارد فورک‌هایی از اتریوم هستند.

در اینجا برخی از آلت‌کوین‌هایی که می‌توان با استفاده از ماینرهای GPU یا ماینرهایی مانند Ethash ASIC به جای اتریوم استخراج کرد را آورده‌ایم:

  • زی کش (ZEC)
  • ورت کوین (VTC)
  • اتریوم کلاسیک (ETC)
  • اتریوم اثبات کار (ETHW)
  • ریون کوین (RVN)
  • ارگو (ERG)
  • هون پروتکل (XHV)

همچنین برای اطلاعات دقیق‌تر به مقاله «بهترین ارزهای جایگزین استخراج اتریوم» در انتخاب رجوع کنید.

چرا دیگر نمی‌توان اتریوم استخراج کرد؟

زمانی‌که آپدیت مرج انجام شد و اتریوم ۲.۰ روی کار آمد، استخراج اتریوم با گوشی موبایل، پردازنده‌های گرافیکی و ریگ‌های ماینینیگ غیرممکن شد. اما چرا شبکه اتریوم به مکانیزم اثبات سهام (PoS) منتقل شد و با این کار امکان استخراج اتر (ETH) را متوقف کرد؟

صرفه‌جویی در مصرف انرژی

توقف استخراج اتریوم در درجه اول ناشی از نگرانی‌ها در مورد انرژی بالای مصرف‌شده توسط مکانیزم اثبات کار (PoW) بود. مکانیزم اثبات سهام (PoS) مقدار انرژی مصرفی شبکه اتریوم را بسیار کاهش داده و از نظر زیست‌محیطی انتخاب سالم‌تری است.

افزایش امنیت شبکه

شبکه‌های اثبات سهام به‌طور کلی امن‌تر از شبکه‌های اثبات کار در نظر گرفته می‌شوند. از نظر تئوری، در یک سیستم اثبات کار هکرها می‌توانند با جمع‌آوری قدرت محاسباتی بیشتر از بقیه شبکه، حمله ۵۱ درصدی انجام دهند؛ هرچند این مورد اصلاً کار آسانی نیست.

با این حال، در شبکه اثبات سهام، مهاجم باید بخش قابل‌توجهی از مقدار عرضه ارز دیجیتال را جمع‌آوری کند یا بخرد و آن‌را به عنوان وثیقه در شبکه استیک کند. این باعث می‌شود چنین حملاتی گران تمام شوند و امنیت شبکه تقویت شود.

مقیاس‌پذیری

مکانیزم اثبات سهام، مقیاس‌پذیری بهتری را در مقایسه با مکانیزم اثبات کار به شبکه ارائه می‌دهد. بلاک چین‌های اثبات کار مانند بیت کوین، اغلب به دلیل ظرفیت محدود سخت‌افزار ماینرها با مشکلات ازدحام شبکه و مقیاس‌پذیری پایین مواجه هستند.

شبکه‌های اثبات سهام می‌توانند با افزایش تعداد اعتبارسنج‌ها، تراکنش‌های بیشتری را در مدت زمان مشخص پردازش کنند و این باعث می‌شود سرعت شبکه بالاتر رود.

تمرکززدایی

مکانیزم اثبات سهام با حذف نیاز به تجهیزات استخراج گران‌قیمت، تمرکززدایی بیشتری را رواج می‌دهد. با مکانیزم اثبات کار، استخراج ارز دیجیتال در دست استخرهای استخراج بزرگ و شرکت‌هایی با دسترسی به منابع زیاد متمرکز می‌شود.

برعکس، بسیاری از افراد عادی می‌توانند در شبکه‌های اثبات سهام تبدیل به اعتبارسنج شوند و در فرآیند استیکینگ شرکت کنند و این توزیع گسترده‌تر قدرت در شبکه را تضمین می‌کند.

کاهش هزینه‌ها

مکانیزم اثبات سهام به‌طور قابل‌توجهی هزینه‌های مشارکت در نگهداری و حفظ امنیت شبکه را کاهش می‌دهد. با مکانیزم اثبات کار ماینرها مجبورند روی سخت‌افزار تخصصی سرمایه‌گذاری کنند که می‌تواند برای بسیاری گران تمام شده و حتی غیرقابل‌دسترس باشد.

در مقابل، برای شرکت در استیکینگ در شبکه، اعتبارسنج‌ها فقط باید مقدار معینی از ارزهای دیجیتال را به عنوان وثیقه استیک کنند و این راه مقرون‌به‌صرفه‌تری برای مشارکت در امنیت و حاکمیت شبکه است.

پرسش‌های متداول

چقدر طول می‌کشد تا یک اتریوم استخراج کنیم؟

اتریوم دیگر قابل استخراج نیست. از سال ۲۰۲۲ به بعد، اتریوم به جای استخراج، استیک می‌شود و به کسانی‌که اتریوم خود را در بلاک چین استیک می‌کنند، کوین‌های اتر جدید پاداش داده می‌شود.

آیا استخراج اتریوم همچنان سودآور است؟

از آنجایی که اتریوم در سال ۲۰۲۲ به مکانیزم اجماع اثبات سهام تغییر کرد، دیگر نمی‌توانید اتر (ETH) را استخراج کنید. اما می‌توان آلت‌کوین‌های دیگری استخراج کرد که در مقاله راجع‌به آن توضیح دادیم. همچنین می‌توان اتریوم را استیک کرد و از این طریق سود به‌دست آورد.

آیا استخراج اتریوم با گوشی موبایل ایده خوبی است؟

استخراج اتریوم با گوشی موبایل دیگر امکان‌پذیر نیست، اما پیش از سال ۲۰۲۲ هم این کار به هیچ‌‎عنوان توصیه نمی‌شد چون ضرری که به تلفن همراه شما وارد می‌کند بسیار بیشتر از سود آن است.

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

انجام هر عملیات روی اتریوم کارمزدی خاص دارد که به‌صورت اتریوم پرداخت می‌شود، اما اگر تراکنش اتریوم انجام داده باشید،…

اتریوم ۲.۰ (ETH ۲.۰)، به‌روزرسانی بزرگ اتریوم که مدت‌ها منتظرش بودیم، بالاخره در ۱ دسامبر ۲۰۲۰ (۱۱ آذر ۹۹) رسماً…

کیف پول اتریوم میست والت (Ethereum Mist Wallet) به‌طور اختصاصی برای ذخیره ارز دیجیتال اتر و تمامی توکن‌های مبتنی بر…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب