Scroll Top
ایمیل‌های تهدید به بمب‌گذاری با مضمون درخواست بیت کوین پلیس هنگ‌کنگ را وارد عمل کرد

ایمیل‌های تهدید به بمب‌گذاری با مضمون درخواست بیت کوین پلیس هنگ‌کنگ را وارد عمل کرد

پلیس هنگ‌کنگ روز جمعه ۲۳ آذر، در حال بررسی ایمیل‌های تهدید به بمب‌گذاری است که قصد اخاذی با ارزهای دیجیتال را دارند. این ایمیل‌ها در موجی گسترده از کلاهبرداری سایبری، در سرتاسر جهان افراد مختلفی را مورد هدف قرار داده است.

ایمیل‌ها توسط گروهی ناشناس ارسال شده و درصدد اخاذی ۲۰هزار دلار بیت کوین، از برخی شرکت‌های هنگ‌کنگی است. در ایمیل‌های ارسالی ذکر شده که اگر گیرندگان آن به درخواست باج‌گیران مجازی پاسخ نداده و مبلغ را واریز نکنند، دفترکارشان بمب‌گذاری خواهد شد.

این تهدید‌ها ساعات اولیه روز جمعه در نیوزلند، کانادا و ایالات متحده مشاهده شد. طبق گزارش‌ها، مأموران امنیتی در شهر نیویورک دست‌کم ۴۰ مکان احتمالی و مستعد بمب‌گذاری را تفتیش کردند. این مأمورین پس از بازرسی‌ها چیزی به دست نیاوردند که آن‌ها را به سوءظن درباره فریب‌آمیز بودن این ایمیل‌ها هدایت کرد.

مایکل گیزلی، مدیرعامل شرکت امنیت مجازی نتورک باکس در هنگ‌ کنگ، اظهار داشت که این متن را در ایمیل کاری خود ساعت ۱:۵۱ بامداد دریافت کرده و از این بابت شوکه شده است.

وی همچنین در این رابطه گفت:

به نظر می‌رسد با موج سوم ایمیل‌های باج‌گیری در چندسال اخیر طرف هستیم که جهان را به ستوه آورده است. من با ۲۰ سال حضور در بخش امنیت مجازی تاکنون با چنین پدیده‌ای مواجه نشدم؛ این چیزی شبیه به تروریسم مجازی است.

او در ادامه افزود که موج‌های قبلی کلاهبردارانی را شامل می‌شد که پس از هک ایمیل و اعتبارنامه‌های مردم در شبکه‌های اجتماعی مانند لینکدین، اقدام به اخاذی از آن‌ها کرده بودند.

ایمیل‌های تهدید به بمب‌گذاری با مضمون درخواست بیت کوین پلیس هنگ‌کنگ را وارد عمل کرد

همچنین سال گذشته عده‌ای هکر به وبکم حساب‌ سایت‌های مستهجن نفوذ کرده و از قربانیانی که می‌خواستند استفاده آن‌ها از این سایت‌ها مخفی باقی بماند، اخاذی کردند.

گیزلی همچنین اشاره کرد که ایمیل را به پلیس گزارش نکرده، چراکه از نظر وی غیرقابل باور و نامعتبر بوده است.

گیزلی معتقد است که با توجه به طرح‌بندی، ساختار زبانی و دستورزبان ضعیف استفاده شده متن ارسالی در مقایسه با موج قبلی ایمیل‌ها، به احتمال قریب به یقین این تهدیدها واقعی نیست.

او در این باره می‌گوید که ایمیل تهدید به بمب‌گذاری حتی آدرس محل‌کارش را نیز دقیقاً مشخص نکرده اما از نظر او تهدید به منفجر کردن دفترکار، پیشرفت قابل‌توجهی در این سری از کلاهبرداری‌ها محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید: آیا تمام دارک وب با بیت کوین کار می‌کند؟

چارلز موک، از مقامات شورای قانون‌گذاری بخش فناوری و ارتباطات هنگ کنگ، اظهار داشت که از مشاهده نوع جدید کلاهبرداری‌های آنلاین غافلگیر نشده و البته تحت تاثیر کیفیت تهدید‌ها نیز قرارنگرفته است.

ایمیل‌های تهدید به بمب‌گذاری با مضمون درخواست بیت کوین پلیس هنگ‌کنگ را وارد عمل کرد

وی در این باره افزود:

کلاهبرداران باید هوشمندانه‌تر از این عمل کنند. آن‌ها نمی‌توانند در یک ایمیل اسپم ادعا کنند که «یا باید پول را بپردازی یا دفترت را منفجر می‌کنم». آیا واقعاً پس از خواندن این ایمیل چیزی هم به آن‌ها پرداخت می‌کنید؟

از نظر آسیب‌پذیری در برابر حملات سایبری، هنگ‌کنگ بین ۵ حوزه قضایی بین‌المللی قرار دارد. بر اساس اطلاعات منتشر شده از مأمورین امنیتی گروه پاسخگویی به حوادث رایانه‌ای هنگ‌کنگ، در ۱۰ ماهه اول سال جاری نزدیک به ۹,۱۲۲ کسب‌وکار مختلف در معرض حملات سایبری قرار گرفتند و این در حالی بود که این میزان نسبت به سال گذشته ۵۵ درصد افزایش یافته است.

مجموع پول از دست رفته برای ساکنین و شرکت‌های هنگ کنگی طی این کلاهبرداری‌ها تا سپتامبر سال جاری نزدیک به ۲.۲۶ میلیارد دلار برآورد شده که با استناد به داده‌های پلیس، یک افزایش ۵۶۵ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۲ را نشان می‌دهد.

منبع: scmp

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

در جدیدترین نظرسنجی انجام گرفته در آمریکا، سرمایه گذاران انتظار سود و برگشت پول بیشتری را در سال آینده میلادی…

دولت کره جنوبی برای ارزیابی وضعیت محلی بازار و تجارت ارزهای دیجیتال یک جلسه اضطراری برگزار کرد. روز جمعه یک…

امروز، شاهد تغییر مسیر در بازار قیمتی بیت کوین هستیم. علی رغم اینکه پیش بینی شده بود، معاملات آتی بیت‌کوین…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب