Scroll Top
کمیسیون بورس آمریکا چند ETF بیت کوین را رد کرد !

کمیسیون بورس آمریکا چند ETF بیت کوین را رد کرد !

بر اساس سه دستور جداگانه‌ای که در روز ۲۲ آگوست توسط SEC منتشر شد، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا باری دیگر از تایید صندوق قابل معامله در بورس (ETF) بیت کوین سر باز زد و طبق دستورات منتشر یافته، در مجموع ۹ طرح پیشنهادی از ۳ شرکت متقاضی را رد کرد.

در حالی که انتظار می‌رفت SEC نظر نهاییش را درباره صندوق قابل معامله بیت کوین ProShares با همکاری NYSE Arca که یکی از بازارهای بورس نیویورک جهت معامله ETF ها می‌باشد را در تاریخ ۲۳ آگوست اعلام کند، یک روز زودتر از روز موعود نظر نهاییش را اعلام کرد.

با توجه به این سه دستور مختلف، علاوه بر رد شدن طرح پیشنهادی ProShares، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ۷ پیشنهاد دیگر را که ۵ طرح از این بین مربوط به شرکت Direxion برای اضافه شدن به NYSE Arca و ۲ طرح نیز مربوط به GraniteShares جهت اضافه شدن به CBOE بود را رد کرد.

در هر سه دستور جداگانه‌ منتشر شده از سوی SEC، متن زیر عنوان شده است:

کمیسیون این درخواست تغییر قانون را به دلایلی که ذکر شد، تایید نمی‌کند؛ چرا که در این طرح پیشنهادی صرافی مسئولیتی را در قبال ملزومات قانونی و قوانین کمیسیون برای شفاف‌سازی پایدار این طرح در برابر بند قانونی 6(b)(5) رعایت نکرده است. قوانین کمیسیون جهت جلوگیری از کلاهبرداری و دستکاری‌ها طراحی شده است و عدم رعایت قوانین بالاخص در این بخش دیده می‌شود.

کمیسیون بورس آمریکا چند ETF بیت کوین را رد کرد !

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا تردیدهای خود را در این دستورات نسبت به شفاف‌سازی در «مقاومت در برابر دستکاری» در بازارهای مالی که بیت کوین در آن‌ها معامله می‌شود، به وضوح ابراز کرده است. همچنین در دو طرح رد شده ProShares و ۷ طرح پیشنهادی دیگر، SEC متن زیر را برای هر سه آن‌ها تکرار کرده است:

با این حال در این طرح پیشنهادی، مدرکی دال بر اینکه بازارهای آتی بیت کوین حجم عظیمی دارند، ارائه نشده است. عدم موفقیت صرافی در ارائه این مدرک قابل توجه است، زیرا همانطور که گفته شد صرافی ابزاری جهت جلوگیری از اعمال خرابکارنه و کلاهبرداری در این بازار که جهت تایید کافی باشد، نیز ارائه نکرده است. از این رو نظارت مشترک در یک بازار قانونی با حجم قابل توجه که در آن بیت کوین معامله شود، ضروری به نظر می‌رسد.

طبق بیانیه‌ای که از سوی SEC در مارس ۲۰۱۸ اعلام شد، شرکت مالی ProShares قصد ندارد که قراردادهای آتی بیت کوین را تا زمان تاریخ انقضای آن نگه‌داری کند بلکه علاقه‌مند است که این موقعیت‌ها را بسته یا به گردش درآورد. این جنبه از ETF پیشنهادی ProShares به علاوه نوسان‌های شدید و نقدینگی پایین مطرح شده درباره بیت کوین و بازارهای آن، به عنوان یک ریسک بزرگ مطرح شده است.

همچنین SEC در هر سه دستور اعلام کرده است که عدم تایید پیشنهاد‌های ETF به معنای ارزیابی ارزش یا کاربرد بیت کوین یا به صورت کلی فناوری بلاک چین، به عنوان یک ابداع یا سرمایه نیست.

عدم تایید ETF از جانب SEC بیانگر این است که نگرانی‌های اولیه این کمیسیون که نخستین بار در رد شدن پیشنهاد ETF اول برادران وینکلوس در مارس سال ۲۰۱۷ شاهد آن بودیم، هنوز پا بر جاست:

هنگامی که بازار مورد نظر غیرقانونی است، باید مشتقات بازاری با حجم قابل توجه و قانون‌گذاری شده که پشتوانه آن سرمایه‌های اصلی است، وجود داشته باشند تا صرافی آن‌ها در نظارت مشترک بتواند وارد کند.

در ژولای سال جاری میلادی، SEC درخواست دوباره برادران وینکلوس را رد کرد. با این حال این دو برادر ادعا دارند که بازار ارزهای دیجیتال در برابر دستکاری‌ها مقاوم است اما نظر کمیسیون این است که مدارک چیز دیگری را نشان می‌دهد.

کمیسیون بورس آمریکا چند ETF بیت کوین را رد کرد !

در اوایل آگوست، کمیسیون بورس و اوراق بهادار اعلام نظرش را درباره برخی پیشنهادهای ETF بیت کوین – پیشنهاد مربوط به ون‌اِک (VanEck) که قصد راه‌اندازی در CBOE را داشت – به تاخیر انداخت. در مدل ون‌اِک به جای استفاده از قراردادهای آتی بیت کوین، از مدلی با پشتوانه فیزیکی استفاده شده است که احتمال دارد سوال‌های بیشتری را برای کمیسیون به وجود آورد.

بیت کوین هم اکنون در محدوده ۶۴۵۰ دلاری در حال معامله است و نسبت به روز قبل ۳.۷۴ درصد ریزش داشته است.

منبع: cointelegraph

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

در جدیدترین نظرسنجی انجام گرفته در آمریکا، سرمایه گذاران انتظار سود و برگشت پول بیشتری را در سال آینده میلادی…

دولت کره جنوبی برای ارزیابی وضعیت محلی بازار و تجارت ارزهای دیجیتال یک جلسه اضطراری برگزار کرد. روز جمعه یک…

امروز، شاهد تغییر مسیر در بازار قیمتی بیت کوین هستیم. علی رغم اینکه پیش بینی شده بود، معاملات آتی بیت‌کوین…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب