Scroll Top
بازگشت معامله‌گران به حوزه دیفای؛ رشد شدید توکن‌های وان‌اینچ، سلسیوس و کیک

بازگشت معامله‌گران به حوزه دیفای؛ رشد شدید توکن‌های وان‌اینچ، سلسیوس و کیک

داده‌های بازار نشان می‌دهد که کاهش کارمزدها و افزایش سود سهام‌گذاری در استخرها، سرمایه‌گذاران را بار دیگر به‌سمت سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال حوزه دیفای (DeFi) کشانده است. در این میان ارزهای دیجیتال وان‌اینچ (1inch)، سلسیوس (Celsius) و پنکیک سواپ (PancakeSwap) با رشد قابل‌توجهی همراه بودند.

به گزارش کوین تلگراف، قیمت بیت کوین پس از آنکه از ۶۱,۰۰۰ سقوط کرد، مدتی است که در یک محدوده ثابت در حال نوسان است و این مسئله تحلیل‌گران را سردرگم کرده است. در عین حال که برخی از تحلیل‌گران می‌گویند بازار در حال آماده‌شدن برای یک اصلاح است، برخی دیگر نیز معتقدند که به‌زودی شاهد از سر گرفتن روند صعودی خواهیم بود.

داده‌های ای‌کوینومتریکس (Ecoinometrics) نشان می‌دهد که در گذشته، بیت کوین ۳۰۰ تا ۳۵۰ روز بعد از هاوینگ، جهش قابل‌توجهی داشته است. در حال حاضر ۳۲۹ روز از هاوینگ اخیر می‌گذرد و اگر تاریخ بخواهد تکرار شود، می‌توان گفت که به‌زودی شاهد افزایش قیمت خواهیم بود.

بسیاری از معامله‌گران به سقوط اخیر قیمت به‌عنوان یک فرصت خرید نگاه می‌کنند و می‌گویند جایی برای نگرانی نیست؛ این موضوع را می‌توان یک نشانه دلگرم‌کننده در نظر گرفت. داده‌های گلاسنود (Glassnode) نشان می‌دهد که ۴۷۶ میلیون دلار استیبل کوین در صرافی‌ها واریز شده است و قصد سرمایه‌گذاران از واردکردن این حجم سرمایه، خرید در کف قیمت بوده است.

در عین حال که هنوز مشخص نیست قیمت بیت کوین خود را برای یک جهش آغاز می‌کند یا باید منتظر سقوط قیمت باشیم، بازار برخی آلت کوین‌ها صعودی است.

وان‌اینچ

نمودار قیمت وان اینچ
نمودار قیمت وان اینچ

اوج‌گیری بازار امور مالی غیرمتمرکز باعث ایجاد تعداد بی‌شماری پروژه و به تبع آنها ورود تعداد بیشماری سرمایه‌گذار شد. این تعداد تا اندازه‌ای است که نمی‌توان همه آنها را مورد بررسی قرار داد.

همین نیاز باعث شد تا پروژه‌های تجمیع‌کننده نظیر وان‌اینچ (1INCH) ظهور کنند. اهمیت پلتفرم‌های این‌چنینی در آن است که می‌توانند کمترین میزان کارمزد تبدیل (سواپ) را در صرافی‌ها پیدا کنند و آنها را به سرمایه‌گذاران نشان دهند. تیم توسعه وان‌اینچ می‌گوید که در نسخه پروتکل تجمیع، کارمزدها کمتر شده است و ‌نسبت به استفاده از یونی سواپ و زیرو ایکس (0x) ارزان‌تر است.

گسترش فعالیت وان‌اینچ و استفاده از زنجیره هوشمند بایننس (BSC) که ماه گذشته انجام شد، از دیگر اخبار مثبت پیرامون این ارز دیجیتال است. پس از اضافه‌شدن وان‌اینچ به بایننس اسمارت چین، کاربران توانستند تا از مزیت کارمزدهای اندک شبکه استفاده کنند. از سوی دیگر، صرافی‌های فعال روی زنجیره هوشمند بایننس هم در پروتکل تجمیع وان‌اینچ قابل‌رؤیت هستند.

چند روز پیش، وان‌اینچ با همکاری آرک‌ایکس (ARCx)، رِن (Ren)، وسپِر (Vesper) و اوپیوم (Opium) برنامه‌های نقدینگی را راه‌اندازی کرد. تمام این عوامل سبب شدند تا مجموع حجم معاملات وان‌اینچ از ۳۰ میلیارد دلار عبور کند.

علاوه بر اینها، صرافی کوین بیس روز چهارشنبه اعلام کرد که از وان‌اینچ پشتیبانی خواهد کرد. اعلام این خبر، بر آتش داغ بازار وان‌اینچ افزود.

قیمت وان‌اینچ در ۲۵ مارس (۵ فروردین) در کف قیمت ۳.۵۶ دلاری قرار داشت و در حال حاضر در محدوده ۶ دلار معامله می‌شود. ساعاتی پیش خریداران موفق شده بودند تا مقاومت ۶.۳۳ دلاری پیش روند ولی قیمت با اصلاح روبه‌رو شد؛ این مسئله نشان می‌دهد که فروشندگان در حال دفاع از این مقاومت هستند.

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (EMA20) در محدوده ۴.۷۵ دلار قرار دارد و شاخص قدرت نسبی (RSI) در نزدیکی محدوده اشباع خرید قرار دارد؛ این یعنی افزایش بیشتر قیمت وان‌اینچ محتمل‌تر است.

اگر خریداران همچنان به خریدهای خود ادامه دهند، ممکن است روند صعودی قدرتمندتر شود. این مسئله می‌تواند احتمال عبور و تثبیت قیمت در بالاتر از ۶.۳۳ دلار را افزایش دهد. در این صورت، ممکن است قیمت جفت‌ارز وان‌اینچ/تتر با تداوم روند صعودی، به ۸.۴۲ برسد.

در سوی دیگر، اگر فروشندگان قیمت را تا ۵ دلار پایین بکشند، سناریوی نزولی باطل می‌شود. در این صورت احتمال نوسانات عرضی در روزهای آینده وجود دارد.

سلسیوس

سلسیوس با هدف ایجاد تحول در صنعت بانکداری ایجاد شده است. در این پلتفرم برای اخذ برخی وام‌ها باید ۱ درصد بهره پرداخت کرد که از بسیاری از بانک‌های سنتی کمتر است. نرخ بهره کم و نرخ سود بالا در سپرده‌گذاری‌ها باعث شده است تا تعداد کاربران سلسیوس به ۵۰۰,۰۰۰ نفر برسد. تیم سلسیوس ۱۱ مارس (۲۱ اسفند ۹۹) در توییتی اعلام کرد که بیش از ۱۰ میلیارد دلار دارایی دیجیتال در این پلتفرم نگه‌داری می‌شود.

نمودار قیمت سلسیوس
نمودار قیمت سلسیوس

نوامبر ۲۰۲۰ (آبان ۹۹)، سلسیوس بیش از ۸۰ میلیون دلار به سپرده‌گذاران خود پرداخت کرد و این میزان در ماه فوریه (بهمن ۹۹) به ۲۵۰ میلیون دلار رسید. طبق ادعای پروتکل، تقسیم ۸۰ درصد از سود در میان جامعه این ارز دیجیتال باعث شده است تا شاهد این حجم پرداختی‌ها باشیم.

سلسیوس همچنین در پنجمین جوایز دستاوردهای فین‌تک، به‌عنوان بهترین کیف پول ارزهای دیجیتال انتخاب شد؛ مسئله‌ای که می‌تواند رشد آن را تقویت کند. تیم سلسیوس همچنین قصد دارد که نسخه آزمایشی وب‌اپ (Webapp) خود را منتشر کند.

قیمت سلسیوس ۲ آوریل (۱۳ فروردین) در محدوده ۴.۷ دلار قرار داشت. قیمت این ارز دیجیتال امروز و با ثبت ۶۴ درصد جهش در ۷ روز گذشته، به ۷.۷۱ دلار رسیده است. رشد قیمت سلسیوس پس از شکستن خط مقاومتی الگوی مثلث متقارن انجام شد. طبق این الگو قیمت ممکن است تا ۸.۴ اوج بگیرد.

نباید فراموش کرد که جهش اخیر باعث شده است تا شاخص قدرت نسبی به بالای ۸۴ برسد که نشان می‌دهد این ارز دیجیتال در محدوده اشباع خرید قرار دارد. در صورت سقوط، احتمال رسیدن تا کف ۶.۸ دلاری وجود دارد.

اگر خریداران بتوانند این ناحیه را به حمایت تبدیل کنند، بستر برای جهش بیشتر مهیا می‌شود. تحلیل‌گران معتقدند در این صورت هدف بعدی ۱۰ دلار خواهد بود.

در سناریوی نزولی، اگر قیمت به زیر ۶.۸ دلار برسد، می‌توان انتظار سقوط تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۵.۷۴ دلار) را داشت؛ چنین سقوطی می‌تواند تداوم روند صعودی را مختل کند.

کیک

سودهای بانکی که به حساب افراد واریز می‌شود، معمولاً آن‌قدر کم هستند که بیشتر افراد عطایش را به لقایش می‌بخشند؛ حوزه دیفای و بهره‌های اعطای آن، باعث شده است تا افرادی که واهمه‌ای از ریسک ندارند، به‌سمت آن جذب شوند. این در حالی است که کارمزدهای بالای شبکه اتریوم کار را برای سرمایه‌گذاران خرد سخت کرده است و آنها مجبور هستند بخشی از سود اندک خود را به‌عنوان کارمزد بپردازند.

کارمزدهای بالا باعث شده است تا سرمایه‌گذاران به استفاده از پلتفرم‌هایی روی بیاورند که در بلاک چین‌هایی غیر از اتریوم کار می‌کند. پنکیک سواپ (CAKE) هم روی بلاک چین بایننس کار می‌کند و این ویژگی، آن را به هدفی مناسب برای سرمایه‌گذاران بدل کرده است.

گزارش تازه دلفی دیجیتال (Delphi Digital) نشان می‌دهد که بین کارمزدهای بالای شبکه اتریوم و افزایش فعالیت روی پنکیک سواپ همبستگی وجود دارد. به‌علاوه، این پلتفرم از اثر شبکه‌ای بایننس، به‌عنوان یکی از بزرگترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال، بهره‌مند می‌شود.

داده‌های دلفی دیجیتال نشان می‌دهد که ۶.۱۵ میلیارد دلار در پنکیک سواپ قفل شده است؛ شایان ذکر است که سرمایه قفل‌شده در یونی سواپ ۷.۴ میلیارد دلار است.

شبیه‌سازی‌های پلتفرم مشاوره سرمایه‌گذاری هوشمند ورتکس (VORTECS) هم نشان می‌دهد که می‌توان انتظار سود ۱,۴۹۷ درصدی از این ارز دیجیتال را داشت. نباید فراموش کرد که کسب این سود نیازمند یک استراتژی خاص است که تنها برای کاربران ورتکس قابل‌مشاهده است.

قیمت کیک

همان طور که در نمودار بالا مشاهده می‌شود، ۲۲ مارس شاهد ورود توکن کیک به محدوده سبز رنگ بودیم. در آن زمان قیمت این ارز دیجیتال ۱۰.۳ دلار بود. ۳۱ مارس (۱۱ فروردین)، قیمت کیک تا ۱۹ دلار هم پیش رفت؛ این یعنی در عرض ۱۰ روز، این ارز دیجیتال ۸۷.۵ درصد افزایش قیمت داشته است.

این ارز دیجیتال با ۱۱۹ درصد جهش در مدت زمان ۱۹ روزه، چندی پیش به محدوده ۲۱ دلار رسید. خریداران بازار در حال حاضر به‌دنبال جهش و عبور از مقاومت ۱۹ دلاری هستند.

در صورتی که خریداران موفق به انجام این کار شوند، هدف قیمت ۲۸.۵ دلار خواهد بود. میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه و ثبت میانگین قدرت نسبی در محدوده ۶۶، نشان می‌دهد که کنترل بازار همچنان در اختیار خریداران است.

از طرف دیگر، اگر خریداران در اقدامات خود موفق نباشند، احتمال رسیدن قیمت به میانگین محترک نمایی ۲۰ روزه و محدوده ۱۶ دلار وجود دارد. افزایش قیمت از این سطوح حمایتی ممکن است نشان‌دهنده تغییر صعودی رویکرد سرمایه‌گذاران باشد و این موضوع می‌تواند جهش را تقویت کند.

نباید فراموش کرد که اگر قیمت از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه پایین‌تر برود، احتمال نوسانات عرضی برای مدت چند روز وجود دارد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

در نمودار روزانه توکن ریون (Ravencoin) به بیت کوین مشاهده می‌کنیم که قیمت این ارز دیجیتال درون یک کانال صعودی…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب