Scroll Top
  • صفحه اصلی
  • مقدمه ای بر چگونگی تشخیص ICOهای جعلی، ۷ توصیه ی مهم برای تشخیص کلاهبرداران
مقدمه ای بر چگونگی تشخیص ICOهای جعلی،   ۷ توصیه ی مهم برای تشخیص کلاهبرداران

مقدمه ای بر چگونگی تشخیص ICOهای جعلی، ۷ توصیه ی مهم برای تشخیص کلاهبرداران

خواندن مطالب ذیل در شناخت، تحلیل و درک کامل تر از متن پیش رو توصیه می شود:

انواع کلاهبرداری در حوزه ارزهای دیجیتال؛ چگونه قربانی نشویم؟ + ویدیو

ریسک سرمایه گذاری از طریق ICO

مدلی جدید برای رسیدن به ثبات قیمتی در ICO

اگر اخبار استارت آپ­ های را دنبال کرده باشید، حتماً شنیده ­اید که VC circuit با معرفی استارت آپ­ های عرضه ­ی اولیه ­ی سکه(Initial Coin Offerings) طوفانی به­ پا کرد. استارت آپ­ ها فقط در عرض ۶ ماه گذشته توانستند از طریق ICOها، بیش از ۲ میلیارد(۶،۴۵۵،۴۰۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان) دلار درآمد کسب کنند.
۲ میلیارد دلار رقم بسیار بزرگی به نظر می­رسد. درست است؟
نه، این رقم در دنیای ICOها رقم بزرگی نیست!

شاید آسان ­ترین راه افزایش درآمد برای یک کارآفرین، غلبه بر تمامی تعصباتی باشد که معمولاً هنگام تلاش برای ورود به روش­های متفاوت سرمایه­ گذاری(funding) نظیر سرمایه­ گذاری مخاطره­ آمیز(Venture Capital) و سرمایه­ گذاری جمعی(Crowdfunding)، با آن­ها مواجه می ­شود باشد.
آنچه که شما نیاز دارید عبارت است از محصولی که مردم آن به آن علاقه داشته باشند، یک whitepaper (سندی که نقشه­ ی راه استارتاپ شما را تعیین ­کند) و سپس کسب ۲۰ میلیون دلار درآمد در ۳۰ ثانیه. (تعجب نکنید، بله شدنی است).

اما،

انسان­ها تمایل دارند قوانین هر الگو و مدلی را دور بزنند

و ICOها نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

اگر به دقت چشم­ انداز ICOها را دنبال کرده باشید باید با Empire Card  استارت آپ ICO آشنا شده باشید.
تحلیلگران بسیاری با توجه به بحث ­های موجود درباره­ ی پلتفرم­ های مختلف اعلام کردند که این ICO، جعلی است. اما این فقط یکی از چندین مواردی است که در آینده قرار است رونمایی شود (موارد جعلی).
و اگر شما هم مثل من واقعاً به سمت سرمایه ­گذاری در ICOها حرکت کرده­ اید باید برگه­ ای را که نشان می­دهد کدام ICOها مجاز و کدام جعلی هستند را نگهداری کنید.
اگر یک سرمایه ­گذار عادی یا تازه­ کار هستید، سرمایه­ گذاری در هر ICO ی جدید را به دقت بررسی کنید، در این مقاله ۷ توصیه­ ی مفید برای تشخیص و شناسایی ICOهای جعلی به شما ارائه می­شود.

نقشه­ ی راه(Roadmap)

مقدمه ای بر چگونگی تشخیص ICOهای جعلی، 7 توصیه ی مهم برای تشخیص کلاهبرداران

استارت آپ­ ها ذاتاً بلند پرواز هستند
اما، چگونه یک استارت آپ­ حدوداً ۶ ماهه برای درآمدزایی ۱ میلیون دلاری در سه ماه برنامه ­ریزی می­کند یا اینکه چگونه برخی استارت آپ­ ها عباراتی مانند “بدون ضرر، فقط سود”(No Loss, Only Profit) و “نسبت سود 10.000%”(Profit Ratio) را در وب سایت خودشان درج می­کنند؟
به نظر مقداری مشکوک نیست؟
بله همینطور است.
هر استارت آپ­ی که برای درآمد ۱ میلیون دلاری در ۳ ماه برنامه ­ریزی می­ کند یا یک استارت آپ­ SaaS ای(Software-as-a-Service) که نرخ ریزش مشتری را هنگام انجام محاسبات صفر در نظر می­ گیرد یا اینچنین مواردی را در whitepaperشان ذکر می­ کنند، خودشان را کاندید بسیار مناسبی برای یک ICO جعلی معرفی می­ کنند.
شما باید بررسی جامع و کاملی بر روی اهدافتان داشته باشید و بدانید که استارت آپ­ ها چه برنامه ­ای برای بهره ­گیری از منابع مالی اختصاص داده شده به آن­ها دارند زیرا اگر از این موارد اطلاع نداشته باشید، استارت آپ­ های شیاد بسیاری وجود دارند که سر شما را کلاه می­گذارند.

مؤسسان(Founders) و مشاوران(Advisers)مقدمه ای بر چگونگی تشخیص ICOهای جعلی، 7 توصیه ی مهم برای تشخیص کلاهبرداران

مورد دیگری که در تمام ICOهای جعلی مشترک است این است که تصاویر افرادی که هیچ ارتباطی به پروژه ­ها ندارند را در سایت قرار می­دهند. در حال حاضر، به وب سایت Empire Token بروید و پروفایل اعضای آن را مشاهده کنید. آن­ها هیچ لینکی ارائه نکرده ­اند به همین دلیل می­توانید نام­ ها را کپی و در نوار جستجوی گوگل paste کنید و از این که چنین افرادی در لینکدین(Linkedin)، توئیتر(Twitter)، فیسبوک(Facebook) یا اینستاگرام(Instagram)، وجود خارجی ندارند شگفت زده شوید.
این مورد یک شاخص مهم است که نشان می­دهد این ICO جعلی است.
برای گرفتن تصمیمات درست و آگاهانه، این جستجو را برای هر ICO ای که می­خواهید در آن سرمایه ­گذاری کنید انجام دهید.

اعتبار مؤسسان(Founders’ Credibility)

فرض کنید مؤسسان برای تبلیغ محصول خودشان در رسانه ­های اجتماعی، بسیار فعال و پرتلاش هستند. اما اگر آن­ها نتوانند به آنچه در Whitepaperشان وعده داده اند عمل کنند چه می­شود؟
اینجا جایی است که شما وارد عمل می شوید. بدیهی است که هیچ راهی برای پیش­بینی موفقیت یک استارتاپ وجود ندارد، اما حداقل می­توانید با بررسی پروفایل آن­ها متوجه شوید که آیا آنچه این افراد در مورد خودشان بیان می­کنند درست است یا خیر و چه افرادی با آن­ها در ارتباط هستند، چه افرادی به آن­ها معرفی شده ­اند و غیره.
این فاکتور باید بسیار با اهمیت تلقی شود و اگر واقعاً مایل هستید از سرمایه­ گذاری خودتان سود ببرید این جستجو را انجام دهید.

کد DAMNمقدمه ای بر چگونگی تشخیص ICOهای جعلی، 7 توصیه ی مهم برای تشخیص کلاهبرداران

بیشتر استارت آپ­ هایی که ICOهای خودشان را پیشنهاد می ­دهند، منبع کدشان را بر روی سایت GitHub قرار می­دهند. قبل از سرمایه­ گذاری، به آنجا بروید و بررسی کنید که آیا واقعاً چیز خوبی است و یا ۵۰۰۰ خط کد عملاً با ارزشی برای ارائه ندارد.
اگر شما فرد فنی و واردی نیستید برای کمک گرفتن از یک دوست متخصص به قسمت help مراجعه کنید.
این بخش برای ارزیابی ICOها، بسیار مهم است.

Whitepaper

مقدمه ای بر چگونگی تشخیص ICOهای جعلی، 7 توصیه ی مهم برای تشخیص کلاهبرداران

بخش دیگر ارزیابی ICOها، کتابچه­ ی آن­ها که به whitepaper معروف است می­ باشد.
اگر تنها چیزی که در whitepaper می­بینید یک سری کلمات کلیدی نمایشی است که هیچ معنی نمی­ دهند، زمانش رسیده که آن صفحه را ببندید و مجدداً برای یافتن ICOی دیگری برای سرمایه­ گذاری جستجو کنید.

تالارهای گفتگوی آنلاین(Online Forums)

یکی از مواردی که هنگام بررسی نباید فراموش کنید این است که ببینید مردم درباره­ی ICO ای که میخواهید در آن سرمایه­ گذاری کنید چه می­گویند. اگر تردید دارید، می­توانید به سادگی یک سؤال در بخش پرسش این تالارها مطرح کنید و نظرات مردم را بپرسید.
تمام بحث­ های مطرح شده در این تالارها، شاخصه ­های مهمی برای بررسی اعتبار یک ICO می­ باشد.
می­توانید برای دریافت چنین اطلاعاتی به Bitcoin Talk یا Reddit مراجعه نمایید.
اما از این مطلب نیز آگاه باشید که افرادی هستند که حساب­های جعلی از Reddit یا BTC خریداری کرده­ اند

پول تضمینی توافقی(Compromised Escrow)مقدمه ای بر چگونگی تشخیص ICOهای جعلی، 7 توصیه ی مهم برای تشخیص کلاهبرداران

پول تضمینی، اساساً یک سرویس یا کیف پول است که سکه­ ها را برای مشتریان نگهداری می­ کند تا زمانی که یک معامله­ انجام شود. هنگامی که فروشنده کاری را برای مشتری به صورت کامل انجام می ­دهد هزینه ­ی آن را دریافت می­کند. اگر کار به صورت کامل انجام نشده باشد، پول به حساب مشتری برگشت داده می­ شود.
اطمینان حاصل کنید که استارت آپ از سرویس پول تضمینی استفاده می­کند و عدم استفاده از این سرویس، شاخص خوبی است برای تشخیص غیر معتبر بودن آن ICO است
در نهایت، باید گفت که این روش یک روش حرفه­ای برای تشخیص اعتبار یک ICO نیست اما از گزینه ­های مهم برای بررسی و اطمینان­ بخشی به شما برای سرمایه گذاری می­باشد.
مهم نیست که شما چقدر گوش به زنگ و هوشیار باشید زیرا افراد معدودی هستند که حتی سر افراد باهوش ­تر از شما را هم کلاه می ­گذارند اما با در نظر گرفتن این موارد در بازار احتمال تقلب یک ICO کاهش می­ یابد و در نهایت این احتمال به صفر می­رسد.

در سرمایه ­گذاری­ هایتان موفق باشید.

منبع: hackernoon

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

در حالی که قیمت بیت کوین بیش از ۴ درصد افت کرده است، نهنگ‌ها هدف نزدیک ۷۰,۰۰۰ دلار را برای…

بنجامین کاون، تحلیلگر محبوب ارزهای دیجیتال می‌گوید که سرمایه‌گذاران نباید تا زمانی که فدرال رزرو حرکت بعدی خود را انجام…

ارزش بیت کوین در هفت روز گذشته ۴.۵ درصد کاهش یافته و به پایین‌ترین میزان ماهانه  خود یعنی ۶۵,۰۰۰ دلار…

یی هی (Yi He)، هم‌بنیان‌گذار صرافی بایننس (Binance) در خصوص گسترش کلاهبرداری ارزهای دیجیتال در پلتفرم رسانه اجتماعی ایکس، ابراز…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب