Scroll Top
بک رانینگ چیست؟

بک رانینگ چیست؟

در بک رانینگ، اطلاعات مربوط به یک تراکنش برای ایجاد سود استفاده می شود. این حمله بر روی شبکه های مالی غیرمتمرکز انجام می شود و از آنجایی که دیفای در چند سال اخیر رشد چشمگیری داشته است، شاهد افزایش این حملات نیز بوده ایم، پس بهتر است در مورد این نوع حملات بیشتر بدانید. برای آشنایی بیشتر تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. 

بک رانینگ چیست؟

بک رانینگ چیست؟

بک رانینگ نوعی MEV (حداکثر ارزش قابل استخراج) است که می تواند باعث شود سرمایه گذاران فرصت های سود بالقوه را از دست بدهند. در واقع، این اقدامی است که شامل اجرای فوری یک تراکنش استراتژیک و به دنبال آن یک تراکنش با ارزش بالا است. با انجام این کار، معامله معکوس از فرصت های آربیتراژ باقی مانده از تاثیر قیمت معامله اصلی استفاده می کند. در حملات بک رانینگ، اطلاعات موجود در استخر حافظه اتریوم به عنوان یک منبع تاکتیکی استفاده می شود. ممپول فضایی است که تمام تراکنش‌های منتظر تایید در شبکه اتریوم در آن نگهداری می‌شوند. معامله گران می توانند با استفاده از این منبع، معامله کنند و بلافاصله پس از یک معامله با ارزش بالا سود ببرند.

سه نوع MEV وجود دارد: حملات فرانت رانینگ، بک رانینگ و ساندویچی.

در واقع، بک رانینگ همراه با حمله فرانت رانینگ باعث از دست دادن کاربران می شود که منجر به حمله ساندویچ می شود که بدترین نوع MEV است. در یک حمله فرانت رانینگ، می‌دانید که شخصی می‌خواهد یک ارز دیجیتال بخرد و قبل از خرید آن را می‌خرید و با قیمت بالاتری می‌فروشید. از آنجایی که ماینرها به تراکنش هایی با مبلغ کارمزد بالاتر اولویت می دهند، ارز دیجیتال مورد نظر با بالاترین قیمت پیشنهادی خریداری می شود. معاملات با قیمت پایین تر یا حتی تراکنش های با کارمزد کمتر ممکن است حذف یا باعث ضرر فروشنده شوند. بنابراین، معاملات پیشرو در شبکه محدود است. در بک رانینگ، بلافاصله پس از خرید یک ارز دیجیتال دیگر، تراکنش مورد نظر را انجام می دهید.

روش کار حملات بک رانینگ چگونه است؟

روش کار حملات بک رانینگ چگونه است؟

واسطه‌هایی که معمولاً در backrunning دیده می‌شوند، ربات‌های MEV هستند که برای نظارت بر تراکنش‌های معلق در شبکه اتریوم برنامه‌ریزی شده‌اند. این ربات ها معاملات استراتژیک را بلافاصله پس از تراکنش های موجود در شبکه انجام می دهند تا برای خود آربیتراژ ایجاد کنند و از تغییرات قیمت دارایی ها سود ببرند. برای این تراکنش از مکانیزم های سازندگان بازار ساز خودکار(AMM) استفاده می شود. هر بار که یک معامله بزرگ انجام می شود، تعادل در استخرهای نقدینگی AMM مختل می شود و باعث می شود قیمت دارایی فروخته شده کاهش یابد و قیمت دارایی خریداری شده افزایش یابد و سودآوری را در این فرآیند دنبال کند.

انواع بک رانینگ

  • تایید سفارش پس از یک تراکنش فروش
  • Rebase model
  • ثبت سفارش پس از لیکوئید شدن قرارداد

منحنی اتصال چیست و چه ربطی به بک رانینگ دارد؟

Backrunning زمانی اتفاق می افتد که فرستنده تراکنش تصمیم می گیرد بلافاصله پس از یک “تراکنش هدف ناموفق”، تراکنش خود را سفارش دهد. به عنوان مثال، یک ربات به طور مکرر لیست های جدید توکن را اجرا می کند. این ربات جفت های جدید ایجاد شده در یونی سواپ را ردیابی می کند. اگر جفت جدیدی پیدا شود، ربات بلافاصله پس از نفوذ اولیه اقدام به خرید می کند. ربات دائما وارد سیستم می شود و تا آنجایی که ممکن است توکن ها را خریداری می کند (اما نه همه آنها، زیرا به فرصت دیگری برای خرید توکن نیاز دارد.)

سپس ربات منتظر می ماند تا سرمایه گذاران دیگر توکن را بخرند تا قیمت آن افزایش یابد و سپس با اجرای تراکنش Uniswap، توکن ها را با قیمت بالاتری به فروش می رساند. به طور کلی، استراتژی اصلی در اینجا این است که اولین کسی باشید که توکن‌ها را می‌خرد اما این کار را فقط پس از پیشنهاد توکن می‌توانید انجام دهید.

برای افزایش شانس استخراج بلافاصله پس از هدف یک در حال اجرا معمولی تعداد زیادی از تراکنش های یکسان را با قیمت گس مشابه تراکنش هدف ارسال می کند. گاهی اوقات از حساب های مختلف استفاده می کند. منحنی اتصال یک منحنی ریاضی است که رابطه بین قیمت و عرضه یک دارایی خاص را توصیف می کند. اگر تعداد محدودی از دارایی وجود داشته باشد و عرضه در گردش آن دارایی با هر خرید کاهش یابد، قیمت آن دارایی به دلیل تورم افزایش می یابد و نفر بعدی که می خواهد آن دارایی را خریداری کند، باید قیمت بیشتری بپردازد. به ازای هر واحد دارایی از واحد قبلی پرداخت کند.

معایب بک رانینگ (Back Runing) چیست؟

معایب بک رانینگ(Back Runing) چیست؟

حمله backruning یکی از حملات MEV است که خطرات و مشکلاتی را برای معامله گران پیشرفته ایجاد می کند. در این روش سرمایه گذارانی که علاقه مند به فرصت های آربیتراژ هستند نمی توانند معاملات خود را انجام دهند و مجبور می شوند پول خود را روی میز بگذارند. این هزینه فرصت، به ویژه بر معامله گران حرفه ای تأثیر می گذارد که در غیر این صورت ممکن است از فرصت های آربیتراژ استفاده کنند؛ اما سرمایه گذاران عادی عموماً به اندازه کافی پیچیده نیستند که بتوانند معاملات خود را مدیریت کنند، بنابراین اجرای یک حمله معکوس عواقب قابل اندازه گیری بدتری برای آنها ندارد. MEV Blocker می‌تواند به هر کسی که در اتریوم معامله می‌کند کمک کند تا فرصت‌های آربیتراژ را به‌طور خودکار کشف کند و از آنها استفاده کند.

حمله بک رانینگ می تواند اثرات منفی بر صنعت بلاک چین داشته باشد. برخی از این اثرات عبارتند از:

1. بی ثباتی و عدم تعادل در قیمت دارایی های دیجیتال؛ زیرا این حمله به طور مصنوعی عرضه و تقاضا را تغییر می دهد و می تواند منجر به حباب و سقوط قیمت شود.

2. از دست دادن اعتماد کاربران به صرافی های غیرمتمرکز و پلتفرم؛ زیرا این حمله باعث می‌شود که این صرافی‌ ها و پلتفرم‌ها از ارائه خدمات منصفانه و شفاف ناتوان شده و تحت تأثیر سوء استفاده‌کنندگان از اطلاعات نامتقارن و تاخیرهای شبکه قرار بگیرند.

3. افزایش تراکنش های در انتظار تایید، ازدحام در شبکه های بلاک چین، کاهش سرعت و کارایی که می تواند باعث افزایش گس شود.

چگونه در بک رانینگ به موفقیت بیشتری دست یابیم؟

چگونه در بک رانینگ به موفقیت بیشتری دست یابیم؟

برای افزایش شانس موفقیت در اجرای بک رانینگ می توان از روش های زیر استفاده کرد:

1. ارسال تراکنش های با کارمزد بالا: از آنجایی که ماینرها تمایل به ارسال تراکنش های با کارمزد بالاتر دارند، ارسال تراکنش های با کارمزد بالا ممکن است باعث شود که ماینرها این تراکنش را نسبت به سایر تراکنش ها ترجیح دهند.

2. تمرکز بر تعداد تراکنش ها به جای مبلغ: به جای ارسال مبلغ زیاد، می توانید تعداد زیادی تراکنش را با مبالغ کمتر ارسال کنید. این به معاملات اجازه می دهد تا با یکدیگر رقابت کنند و احتمال برنده شدن یکی از آنها را افزایش می دهد.

3. استفاده از آدرس های متعدد: با ایجاد بیش از یک آدرس می توان چندین تراکنش با فایننس های مختلف را همزمان ارسال کرد. این امر با ایجاد حساب‌های جدید در نسخه‌ای با ارزش یکباره صفر و جایی که تراکنش‌ها به ترتیب یکبار ارسال می‌شوند امکانپذیر است.

تفاوت بک رانینگ و فرانت رانینگ

در بازار ارزهای دیجیتال و بلاک چین، دو نوع حمله مالی وجود دارد که از اطلاعات نامتقارن و تاخیرهای شبکه برای ایجاد سودهای غیرقانونی استفاده می کنند. این حملات عبارتند از: بک رانینگ و فرانت رانینگ. در یک backrunning، مهاجم یک تراکنش را بعد از تراکنش هدف انجام می دهد. این به مهاجم اجازه می دهد تا از اطلاعات مربوط به تراکنش هدف برای کسب سود استفاده کند.

به عنوان مثال، فرض کنید شخصی می خواهد 10 بیت کوین به قیمت 10,000 دلار بخرد. با استفاده از یک حمله عطف به قبل، مهاجم ابتدا تراکنش خرید 10 بیت کوین به قیمت 9000 دلار را ثبت می کند. سپس هدف منتظر می ماند تا تراکنش کامل شود. پس از تکمیل تراکنش هدف، مهاجم با قیمت بالاتر، یعنی 10,000 دلار، تراکنش را تکمیل می کند. در این مثال، مهاجم با استفاده از اطلاعات مربوط به تراکنش هدف، 1000 دلار سود به دست آورد. با این حال، در یک حمله فرانت رانینگ، مهاجم قبل از اقدام هدف، اقدام به اجرا می کند. این به مهاجم اجازه می دهد تا از تغییرات قیمت دارایی ها برای کسب سود استفاده کند.

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

پلتفرم Certik خدمات جامعی را در زمینه حسابرسی قراردادهای هوشمند و بررسی سلامت پروژه های بلاک چین ارائه می دهد….

یکی از اصول کار بلاک چین و ارزهای دیجیتال این است که داده های محرمانه فاش نمی شوند. برای دستیابی…

اگر شما نیز تاکنون در دنیای کریپتوکارنسی بارها نام پولکادات 2 را شنیده اید اما چیستی آن برای شما نامفهوم…

اثر سیاه چاله ای بیت کوین یکی از روش های مقابله با تورم است. این اثر بعد از رکود اقتصادی…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب