Scroll Top
اثر سیاه چاله ای بیت کوین

اثر سیاه چاله ای بیت کوین

اثر سیاه چاله ای بیت کوین یکی از روش های مقابله با تورم است. این اثر بعد از رکود اقتصادی سال 2008 ایجاد شد. فدرال رزرو (بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا) سیاست‌های پولی انبساطی یا تسهیل کمی (تزریق نقدینگی به روش‌های مختلف) را برای جلوگیری از رکود اقتصادی در ایالات متحده با شروع همه‌گیری ویروس کرونا آغاز کرد اما این تزریق نقدینگی باعث تورم در آمریکا شد. در شرایط شیوع ویروس کرونا و گسترش موج‌ های بعدی، افزایش چاپ پول در آمریکا و دیگر کشورهای جهان اول، موضوع تورم را پیچیده‌ تر کرده است. در این مقاله به بررسی تاثیر تورم بر اقتصاد خواهیم پرداخت و در نهایت اثر سیاه چاله ای بیت کوین بر تورم می پردازیم. برای آشنایی بیشتر تا انتهای مقاله باما همراه باشید. 

تورم و عواقب آن بر اقتصاد چیست؟

تورم و عواقب آن بر اقتصاد چیست؟

تورم به معنای افزایش پول در ازای دریافت کالا یا مجموعه ای از کالا نسبت به زمان مشخصی در گذشته است؛ البته در صورتی به عنوان تورم شناخته می شود که این افزایش قیمت بیش از 50 درصد در گذشته باشد. تاریخ نشان داده است که تورم می تواند اقتصاد یک کشور را نابود کند.

وقتی تورم افسارگسیخته یا ابر تورم در کشوری رخ می دهد، قدرت خرید افراد جامعه کاهش می یابد. در نتیجه مردم تقاضای کمتری برای کالا یا خدمات خواهند داشت. این مشکل باعث می شود تولیدکنندگان در پاسخ به تقاضای کمتر، تولید کمتری داشته باشند. این عوامل هر شرکت یا تولید کننده ای را تشویق می کند تا هزینه ها را کاهش دهد، همانطور که کارمندانشان این کار را می کنند.

در نتیجه این شرکت ها یا تولیدکنندگان شروع به تعدیل کارکنان خود می کنند و منجر به کاهش تعداد مشاغل در جامعه می شود. از طرفی تقاضا برای اشتغال به قدری افزایش می یابد که این تقاضای شدید منجر به ظهور افراد آماده به کار با دریافت کمترین حقوق می شود. اگرچه به نظر نمی رسد اما همین افراد جامعه با این رویکرد دستمزد پایین، ناخواسته به کاهش قدرت خرید افراد جامعه دامن می زنند زیرا میزان پاداش کار یا خدمت کاهش می یابد.

تفاوت بین اثر سیاه چاله ای بیت کوین و هاوینگ

تفاوت بین اثر سیاه چاله ای بیت کوین و هاوینگ

قبل از توصیف ویژگی های بیت کوین در مقایسه با طلا، باید معنای هاوینگ را بدانید تا به طور کامل تاثیر آن بر بیت کوین را درک کنید. اثر هاوینگ هر 4 سال یک بار رخ می دهد و باعث می شود که پاداش ماینرها نصف شود. وقتی هاوینگ اتفاق بیفتد، روی تقاضا تاثیری نخواهد داشت و هدف از هاوینگ در واقع فقط عرضه است. در پاسخ به کسانی که فکر می کنند طلا و به خصوص دلار می تواند اثر تورم را خنثی کند، باید گفت: دلار نه تنها اثر هاوینگ (کاهش عرضه) را تجربه نمی کند، بلکه با افزایش عرضه مواجه خواهد شد. علاوه بر این، طلا هرگز اثر هاوینگ را تجربه نکرده است.

مزایای اثر سیاه چاله ای بیت کوین و تاثیر آن بر بیت کوین

  • محفاظت: ذخیره و محافظت از بیت کوین بسیار ساده است. به گونه ای که با نصب کیف پول نرم افزاری و رعایت نکات امنیتی بسیار ساده می توانید از دارایی های خود در قالب بیت کوین محافظت کنید. یکی از مواردی که می تواند اثر سیاه چاله ای بیت کوین را توجیه کند، آسان بودن ذخیره بیت کوین است. از طرفی در مورد طلا هم باید گفت که یا باید آن را نزد خود نگه دارید که می تواند بسیار خطرناک باشد یا باید آن را در گاوصندوق یا بانک ها بگذارید که گران است.
  • محبوبیت: بیت کوین پس از تولد در سال 2009، هر ساله مخاطبین و علاقه مندان زیادی را به خود جذب می کند. این مشکل باعث شده تا هر سال بر تعداد سرمایه گذاران این بازار افزوده شود. در مورد طلا باید گفت: بعد از گذشت سال ها به نظر نمی رسد طلا محبوبیت بیشتری پیدا کند یا حداقل به نظر نمی رسد که روند افزایشی محبوبیت بیت کوین را دنبال کند.

مزایای اثر سیاه چاله ای بیت کوین و تاثیر آن بر بیت کوین

  • ارسال بیت کوین: اگر می خواهید بیت کوین را انتقال دهید، می توانید با فشار دادن چند دکمه و آدرس کیف پول و پرداخت هزینه ای ناچیز و از پیش تعیین شده، این کار را انجام دهید اما برای انتقال طلا باید پول زیادی پرداخت کنید که بسته به حجم طلا یا زمان انتقال آن می تواند متفاوت باشد.
  • محدودیت: اگر با آموزش ارزهای دیجیتال آشنایی دارید و در بازار ارز دیجیتال سرمایه گذاری کرده اید؛ باید بدانید که مجموع عرضه بیت کوین در جهان 21 میلیون است. از این تعداد 1.5 میلیون مفقود شده و قابل برگشت نیست. علاوه بر این، تاکنون 18 میلیون بیت کوین استخراج شده است. بیت کوین ها در سراسر جهان نه تنها تمام شدنی هستند بلکه به دلیل پولی که دارند بسیار محدود هستند. همین مورد را نمی توان در مورد طلا گفت؛ درست است که طلا یک منبع محدود است اما نمی دانیم این منبع چه زمانی تمام می شود. یکی از موارد بسیار مهم دیگر برای توجیه اثر سیاه چاله ای بیت کوین همین مورد است.
  • استقلال: بیت کوین یک سیستم غیرمتمرکز است که به گروه خاصی تعلق ندارد. این بدان معناست که هیچ ارگانی بر عملکرد آن نظارت ندارد و به طور هوشمندانه، کاملاً مستقل کار می کند. از سوی دیگر، طلا به طور مستقل عمل نمی کند و گاهی اوقات به سیاست های دولت ها یا نهادها بستگی دارد.
  • استخراج: همانطور که می دانید فرآیند استخراج بیت کوین توسط ماینرها یا EVM ها انجام می شود که هزینه کمتری نسبت به استخراج طلا دارد. به دوستداران طبیعت نیز باید گفت که استخراج بیت کوین آسیب بسیار کمتری نسبت به استخراج طلا به طبیعت وارد می کند.

عوامل ایجاد کننده اثر سیاه چاله ای بیت کوین

عوامل ایجاد کننده اثر سیاه چاله ای بیت کوین

قبل از بیان عواملی که باعث می شود بیت کوین اثر سیاه چاله داشته باشد یا اثر سیاه چاله را تقویت کند، بهتر است بدانیم که معنی و مفهوم اثر سیاه چاله ای بیت کوین چیست؟ در فیزیک، اثر سیاهچاله بخشی از فضا و زمان است که گرانش بسیار قوی را از خود نشان می دهد. این نیروی گرانش آنقدر قوی است که حتی ذرات کوچک الکترومغناطیسی مانند نور نمی توانند از آن فرار کنند. احتمالاً با توجه به سرعت تقویت اثر سیاه‌ چاله ای بیت کوین، دیری نمی‌گذرد که فیات یا ارز فیزیکی جای خود را به بیت‌کوین می‌دهد.

عوامل مهم اثر سیاه چاله ای بیت کوین عبارتند از:

وام در مقابل وثیقه مازاد

برخلاف سیستم‌های بانکداری سنتی که دریافت وام مراحل خاص خود را دارد، دریافت وام در بازار ارز دیجیتال تنها با ارائه وثیقه‌ای با ارزش برابر یا بیشتر از وام امکان‌پذیر است. به عنوان مثال، زمانی که قصد دارید تعداد معینی بیت کوین را به عنوان وام دریافت کنید، سیستم یا میزبانی که قصد ارائه این وام را به شما دارد، از شما برای یک عدد بیت کوین دو عدد بیت کوین می خواهد و در واقع تا زمانی که این وام به طور کامل بازپرداخت نشود، دو بیت کوین شما در این سیستم باقی خواهد ماند. به این ترتیب حداکثر عرضه ای که می توانید به بازار تحمیل کنید از دو بیت کوین به یک بیت کوین کاهش می یابد.

با توجه به این کاهش عرضه و رونق این وام ها، قطعاً می توان انتظار رشد بیت کوین را داشت. علاوه بر این، عامل ذکر شده قطعاً مشاغل و سرمایه گذاران بیشتری را برای سرمایه گذاری در بیت کوین جذب می کند. از این رو وقتی مردم عادی می بینند که بازار آنقدر سودآور است که علاوه بر خنثی کردن تورم می توانند از آن سود ببرند، به سمت آن بازار نیز حرکت می کنند. به طور کلی، در زمینه دریافت و اعطای وام، همه عوامل با هم ترکیب می شوند تا اثر سیاه چاله بیت کوین را افزایش دهند.

فرضیه حمله سفته بازی به دلار

حمله سفته بازی

فرضیه حمله سفته بازی به دلار، سرمایه گذاران و شرکت ها را به گرفتن وام به دلار برای خرید بیت کوین سوق می دهد. به هر طریقی، آنها موافقت می کنند که در ازای سرمایه گذاری در بیت کوین، سود بانکی را پرداخت کنند. این شرکت ها متقاعد شده اند که رشد ارزش بیت کوین به حدی خواهد بود که ارزش پرداخت سود بانکی را داشته باشد. اکثر مردم با این فرض شروع می کنند که به سرمایه گذاری در بیت کوین اعتقاد دارند اما هزینه لازم برای این سرمایه گذاری را ندارند. برای این کار اولین راه حلی که فکر می کنند، گرفتن وام به دلار است.

شاید از خود بپرسید که آیا ارزش ریسک کردن را دارد؟ در پاسخ باید گفت که گرفتن وام به دلار برای سرمایه گذاری در بیت کوین کاملا منطقی به نظر می رسد زیرا رشد ارزش بیت کوین در چند سال گذشته بسیار بیشتر از سود بانکی بوده است. همچنین شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد رشد ارزش بیت کوین در سال های آینده بسیار بیشتر از سود بانکی خواهد بود و به طور کلی، گرفتن وام به دلار ارزش آن را دارد.

فرضیه بازگشت سرمایه بدون ریسک (RFR)

آشنایی با اثر سیاه چاله ای بیت کوین

اجازه دهید با یک مثال این فرضیه را برای شما توضیح دهیم تا به درک کاملی از آن دست پیدا کنید. این فرض به سرمایه گذاری هایی اشاره دارد که دارای  سود ثابت مانند سود سپرده های بانکی هستند. همانطور که می دانید سپرده های بانکی و سود حاصل از این سپرده ها زمانی ارزش دارند که نرخ تورم کمتر از میزان این سود باشد. با وجود نرخ های تورمی که در سال های اخیر وجود داشته، این مورد دور از انتظار به نظر می رسد. به همین دلیل، سرمایه گذاری در بیت کوین را می توان تورم زدایی و ضد تورم دانست.

نتیجه گیری

این مقاله در مورد اثر سیاه چاله ای بیت کوین صحبت می کند. ما می دانستیم که چه ویژگی هایی به بیت کوین اجازه می دهد چنین تأثیری داشته باشد و بیت کوین را ضد تورم کند. در نتیجه باید توجه داشت که دولت ها با استفاده از سیاست های پولی انبساطی یا تسهیل کمی، به نوعی تورم را تشدید می کنند.

با پیشرفت هایی که در چند سال گذشته در بازار ارزهای دیجیتال مشاهده شده و با توجه به اثر سیاه چاله ای بیت کوین، به نظر می رسد که بیت کوین بهترین گزینه سرمایه گذاری در مقایسه با سایر بازارهای مالی باشد و با ورود ارز فیات به بازار ارزهای دیجیتال به ویژه بیت کوین، باید پیش بینی و تصور کنیم که این ارز دیجیتال و مجازی جایگزین ارز فیات خواهد شد و دیگر ارز سنتی وجود نخواهد داشت.

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

بازی بلوم، یک نوع صرافی ارز دیجیتال است که ویژگی های صرافی های متمرکز (CEX) و صرافی های غیرمتمرکز (DEX)…

در دنیای بی ثبات ارزهای دیجیتال، “ثبات قیمت” مفهومی نادر است؛ برای حل این چالش، ایده استیبل کوین ها ایجاد شد اما…

با شروع بازی های تلگرامی، تب جدیدی از کسب درآمد دلاری در بین کاربران ایجاد شده است. اولین بار، بازی…

تپ سواپ یکی دیگر از ستاره‌های بازی‌های رمزنگاری شده در تلگرام است و برخی آن را نات کوین جدید می‌دانند….

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب