Scroll Top
کاربردهای بلاک چین در صنعت موسیقی چیست؟

کاربردهای بلاک چین در صنعت موسیقی چیست؟

حتما شما هم این روزها راجع به برنامه‌های کاربردی مختلفی که با استفاده از فناوری بلاک چین توسعه داده می‌شوند شنیده‌اید. آیا تا به حال با خودتان فکر کردید چرا بلاک چین در حوزه‌های زیادی کاربرد دارد؟ پاسخ این سوال در تعریف بلاک چین نهفته است. بلاک چین به زبان ساده یک پایگاه داده‌ی غیرمتمرکز است. پایگاه داده‌‌ی غیر متمرکز از نقطه‌نظر بسیاری جذاب است و صنعت موسیقی نیز به نوبه‌ی خود برای رفع چالش‌هایش به این فناوری روی آورده است. در این مقاله راجع به اینکه بلاک چین چه کاربردهایی در صنعت موسیقی دارد بحث خواهیم کرد. صنعت موسیقی به علت ماهیت متمرکز و وجود واسطه‌گری در آن، مشکلاتی از این قبیل دارد:

  • سرقت ادبی آثار ضبط شده
  • مدیریت نامناسب حق تکثیر و انتشار
  • مدیریت دشوار حق الزحمه
  • تاخیر در رسیدن پاداش به هنرمندان و …

علاوه بر این‌ها، با وجود ضبط دیجیتال هنوز هنرمندان امکان دریافت داده‌های مربوط به فروش محصول خود را به صورت بلادرنگ (Realtime) ندارند تا از آن در بازاریابی محصول خود استفاده کنند. همان‌گونه که می‌دانید در دسترس نبودن چنین اطلاعاتی در زمانی که یک صنعت ماهیتی آنلاین و دیجیتال دارد، حقیقتا مشکل‌ساز می‌شود. در صنایع آنلاین و دیجیتال دغدغه‌ی اصلی، وجود پلتفرم‌ها و برندهای متنوع برای پخش و توزیع موسیقی است که با یکدیگر به شکل موثری ارتباط ندارند. به عنوان مثال اگر یک هنرمند موسیقی خود را در song music ،Apple music و یا google play music بفروشد، تصویر درستی از فرایند فروش اثرش در دنیای دیجیتال به دست نمی‌آورد. در واقع آنها نمی‌توانند چشم‌اندازی قطعی‌ای نسبت به اثر خود داشته باشند. علاوه بر این منابع توزیع، بخش قابل توجهی از درآمد آثار موسیقی را به خود اختصاص داده و بخش کمی از آن به خلق کننده‌‌ی اثر می‌رسد. در برخی مواقع، سهم هنرمند تنها ۱۰ الی ۲۰ درصد طی ۲ تا ۳سال می‌باشد. این مشکل را می‌توان با قراردادهای هوشمند اتوماتیک مبتنی بر بلاک چین که به فاصله‌ی چند دقیقه پس از فروش پول را به حساب هنرمند واریز می‌کنند، حل نمود. برخی از استارتاپ‌ها شروع به راه‌اندازی چنین بستری کرده‌اند.

مهمترین مشکل صنعت موسیقی

کاربردهای بلاک چین در صنعت موسیقی چیست؟ مهم‌ترین مشکل از بین چالش‌های مطرح شده دزدی و تکثیر غیرمجاز است که میزان فروش کل را پایین آورده و به هنرمند خسارت وارد می‌کند. منابع توزیع آثار ادبی فعلی، توانایی مقابله با تکثیر غیرمجاز را ندارند. با استفاده از پلتفرم‌‍‌های ذخیره‌سازی ابری مبتنی بر بلاکچین، رکوردهای مربوط به اثر به قطعات کوچک‌تر شکسته شده و به شکل توزیع شده ذخیره می‌شود. نکته‌ی جالب اینجاست که این رکوردهای توزیع شده مجددا می‌توانند بر اساس تقاضای یک خریدار مجددا به یکدیگر متصل شوند. مدیریت حق الزحمه و توزیع آن بین دستاندرکاران مختلف مانند آهنگسازان، تهیه‌کنندگان، خوانندگان و منتشرکنندگان با استفاده از بلاک چین به شیوه‌ی موثری انجام می‌پذیرد. مراکز موسیقی مبتنی بر بلاک‌چین با سرعت زیادی در حال توسعه هستند و فضای ارزهای دیجیتال تا به حال بسترهای موسیقی مبتنی بر بلاک‌چین برای کاربردهای مختلفی را ایجاد کرده است. برخی از استارتاپ‌های این حوزه را  عبارتند از:

البته باید این حقیقت را بپذیریم که فناوری بلاک چین قادر نیست تمام چالش‌ها و ضعف‌های صنعت موسیقی را حل کند اما به جرات می‌توان گفت که یک جایگزین قوی برای برای رفع برخی موانع قدیمی است. اگر دستمزد هنرمندان به خوبی پرداخت شود و آنها دغدغه‌ی مسائل مادی را نداشته باشند، انگیزه‌ی بالاتری برای خلق آثار  برای طرفداران خود خواهند داشت. این توانایی فناوری بلاک چین توسط چندتن از هنرمندان در سراسر جهان شناخته شده و آنها شروع به ارائه‌ی آثار خود بر بستر بلاک‌چین کرده‌اند. مثال‌هایی از این افراد عبارتند از:

  • Imogen Heap
  • RAC
  • Giraffage

Pitbull، رپر مشهور آمریکایی نیز به ارزش بلاک چین در صنعت موسیقی پی برده  است و در توییتر خود این چنین نوشته است: کاربردهای بلاک چین در صنعت موسیقی چیست؟

اکنون زمان یک تحول عظیم در صنعت موسیقی فرارسیده است! توسعه‌دهندگان بلاک چین ما به کمک شما برای قدرت بخشیدن به هنرمندان سراسر جهان نیاز داریم.

منبع:coinsutra.com

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

پیشرفت دنیای امروز مرهون تکنولوژی است. اما آیا این تمام ماجراست؟ تکنولوژی و پیشرفت روزافزون آن در کنار خوبی‌هایش می‌تواند…

حوزه‌های مختلف صنایع می‌توانند با بلاک چین متحول شوند. در این میان، به‌نظر می‌رسد که بخش تولید می‌تواند بیشترین بهره…

فناوری بلاک چین این‌روزها در بسیاری از صنایع و کسب‌وکارها وارد شده است. حتی حوزه‌ی سلامت و بهداشت هم از…

بلاک چین کدام قابلیت‌های وب را متحول می‌کند؟ بیشتر افراد تصور می‌کنند تنها کاربرد بلاک چین و ارزهای دیجیتال، تبادلات مالی…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب