Scroll Top
میکسر ارز دیجیتال چیست؟

میکسر ارز دیجیتال چیست؟

یکی از دلایل محبوبیت بلاک چین و بیت کوین احترام به حریم خصوصی کاربران بود. کاربران بلاک چین نیازی به احراز هویت واقعی نداشتند و حتی تراکنش های آنها قابل ردیابی نبود اما دولت ها به دلیل مسائلی مانند ناتوانی در ردیابی تراکنش های مجرمان و فرار مالیاتی از توسعه این ویژگی ها جلوگیری کرده اند. به تدریج، صرافی‌های متمرکز نیز برای تراکنش‌های ارز دیجیتال ایجاد شد که فقط برای احراز هویت کاربر و با اهداف بلاک چین و دارایی‌های دیجیتال در تضاد بود. میکسر ارز دیجیتال قابلیتی است که با هدف اصلی ارزهای دیجیتال سازگار است و امکان تراکنش های غیرقابل ردیابی را فراهم می کند. در این مقاله توضیح می دهیم که میکسر ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد.

انواع میکسر ارزهای دیجیتال

آشنایی با میکسر ارز دیجیتال

دو نوع میکسر ارز دیجیتال وجود دارد. میکسرهای متمرکز و غیرمتمرکز. شرکت هایی که ارز دیجیتال دریافت می کنند و ارزهای دیجیتال مختلف را در ازای دریافت هزینه برمی گردانند، میکسرهای متمرکز نامیده می شوند. میکسرهای غیرمتمرکز از پروتکل هایی مانند CoinJoin برای ناشناس کردن تراکنش ها با استفاده از یک رویکرد کاملاً هماهنگ یا الگوریتم همتا به همتا (P2P) استفاده می کنند. اساساً، این پروتکل به گروه بزرگی از کاربران اجازه می‌دهد تا مقدار مشخصی از یک ارز رمزنگاری شده، به عنوان مثال بیت‌کوین را جمع‌آوری کنند و سپس آن را به گونه‌ای توزیع کنند که همه پول مورد نظر خود را دریافت کنند. با این حال، هیچ کس نمی تواند بداند که چه کسی بیت کوین ها را دریافت کرده یا از کجا آمده است.

انواع دیگر میکسرهای ارز دیجیتال عبارتند از میکسرهای مبتنی بر مبهم یا با دانش صفر. میکسرهای مبتنی بر مبهم که اغلب میکسرهای مبتنی بر فریب نامیده می شوند، از روش های خاصی برای پنهان کردن تراکنش های کاربر استفاده می کنند. از طرف دیگر، شخص ثالثی با منابع کافی می تواند تراکنش را با استفاده از روش های مختلف بازسازی کند. برعکس،میکسرهای دانش صفر به شدت به تکنیک‌های رمزنگاری پیشرفته مانند اثبات‌های دانش صفر برای پاک کردن کامل آثار تراکنش‌ها متکی هستند. اشکال اصلی این استراتژی این است که به رمزنگاری گسترده نیاز دارد که می تواند مقیاس پذیری را محدود کند.

انواع خدمات میکسر ارز دیجیتال چیست؟

خدمات میکسر ارز دیجیتال به دو نوع میکسر حضانتی و غیرحضانتی تقسیم می شود. میکسر حضانتی، به نوعی اشاره دارد که در آن کاربران ارزهای مشکوک خود را به شخص ثالث قابل اعتماد ارسال می کنند و پس از مدت زمان معینی ارزهای تمیز را دریافت می کنند. با این حال، این تکنیک کافی نیست زیرا کاربران در طول فرآیند میکس کردن، مالکیت پول خود را از دست می دهند. در نتیجه، میکسر مورد اعتماد ارزهای دیجیتال می تواند وجوهی را به سرقت ببرد. یکی از عناصر رایج میکسرهای غیرقانونی، استفاده از قراردادهای هوشمند قابل تأیید و شفاف یا محاسبات امن چند جانبه برای جایگزینی میکسر مورد اعتماد است. فرآیند میکسر غیرحضانتی شامل دو مرحله است.

کاربران ابتدا همان مقدار اتریوم (ETH) یا توکن های دیگر را از آدرس A به قرارداد میکسر ارزهای دیجیتال واریز می کنند. سپس، پس از یک دوره تعریف شده توسط کاربر، آنها می توانند توکن های واریز شده خود را از طریق تراکنش برداشت به آدرس جدید B منتقل کنند. کاربران می توانند ثابت کنند که یک تراکنش خاص به آن ها تعلق دارد بدون اینکه خود تراکنش را در ظرف میکسر با استفاده از یکی از بسیاری از تکنیک های رمزنگاری موجود مانند امضای حلقوی و zk-SNARK در تراکنش برداشت، ثابت کنند.

میکسر ارز دیجیتال چگونه کار می کند؟

میکسر ارز دیجیتال چگونه کار می کند؟

مفهوم میکسر این است که امضای دیجیتال تراکنش را از طریق یک “جعبه سیاه” که آنها را پنهان می کند، منتقل می نماید. میکسر ارز دیجیتال برنامه ای است که مقدار معینی از ارزهای دیجیتال را در استخرهای خصوصی قبل از انتقال آنها به گیرندگان تعیین شده خود مخلوط می کند. با گرفتن ارز دیجیتال شما و ترکیب آن با یکسری ارزهای دیجیتال دیگر در تراکنش های کوچکتر، میکسر ارز دیجیتال همان مقدار ارز دیجیتال منهای 3 درصد کارمزد را به آدرس مورد نظر منتقل می کند. میکسر کریپتوکارنسی معمولا 1 تا 3 درصد کارمزد دریافت می کند. از آنجایی که این ابزارها عموماً برای اهداف پولشویی استفاده می شوند، در برخی کشورها ممنوع شده اند. با این حال، فقط به این دلیل که شخصی در میکسر ارزهای دیجیتال دخالت دارد به این معنی نیست که مرتکب جرم شده است. در عوض، (به سادگی) به این معنی است که او می خواهد حریم خصوصی تراکنش ارز دیجیتال خود را افزایش دهد.

مزایا و معایب میکسر ارز دیجیتال

هر ابزار موجود دارای مزایا و معایبی است که باید قبل از استفاده از آن آگاه باشید. میکسر ارزهای دیجیتال مزایا و معایبی نیز دارد که دانستن آنها باعث می شود توجه بیشتری به استفاده از آنها داشته باشید. یکی از مهمترین مزایای ارز دیجیتال حفظ حریم خصوصی کاربران است. ارزهای دیجیتال برای خصوصی سازی معاملات ایجاد شدند و این میکسرها به دستیابی به این هدف کمک می کنند. از طرفی هکرها نیز نمی توانند به تراکنش ها دسترسی داشته باشند، امنیت تراکنش نیز افزایش می یابد. مزیت مهم دیگر میکسرها این است که دولت ها اجازه دخالت در ارزهای دیجیتال را ندارند. به همین دلیل تمرکززدایی ارزهای دیجیتال افزایش یافته و هدف ارزهای دیجیتال ادامه خواهد داشت.

استفاده از میکسر معایبی نیز دارد. یکی از معایب میکسرها این است که خطر پولشویی و فعالیت های مجرمانه را افزایش می دهند. از سوی دیگر، هزینه های دریافت شده توسط میکسرها برای معاملات کوچک مقرون به صرفه نیست. علاوه بر این، عدم اعتماد به میکسرها برای واریز ارز دیجیتال با آنها، یکی دیگر از معایب استفاده از آنها است.

اهمیت میکسر ارز دیجیتال

اهمیت میکسر ارز دیجیتال

میکسر ارز دیجیتال، ابزاری است که به کاربران کمک می کند تراکنش های خود را خصوصی نگه دارند و از دسترسی دیگران به آنها جلوگیری کند. بسیاری از افراد و کسب و کارها از میکسر، برای خصوصی نگه داشتن اطلاعات خود و مشتریانشان استفاده می کنند. با توجه به کاربرد این میکسر اهمیت آن در معاملات بزرگ نیز بالاست. 

آیا می توان تراکنش های میکسر ارزهای دیجیتال را ردیابی کرد؟

با توجه به سرویس میکسر ارزهای دیجیتال، ردیابی ارزهای خاص سخت است زیرا همه آنها با هم ترکیب شده و سپس در فواصل زمانی تصادفی توزیع می شوند. Cryptocurrency Mixer به کاربران کوچک اجازه می دهد تا با ایجاد یک بلاک چین سفارشی با استفاده از انواع ارزهای دیجیتال، تاریخچه ارزهای دیجیتال خود را بازنویسی کنند. آنها تراکنش ها را از طریق یک شبکه نیمه تصادفی پیچیده از سایر صرافی های ساختگی هدایت می کنند و اتصال ارزها به صرافی های خاص را برای کاربران دشوار می کند. بنابراین، اگر قطعات از طریق سرویس اختلاط جابجا شوند، قابل ردیابی نیستند. تامبلر و بیت کوین میکسر دو تکنیک جایگزین برای ایجاد مشکل در بلاک چین برای جلوگیری از ردیابی ارزهای دیجیتال کاربران هستند. علیرغم این واقعیت که هر دو یک کار را انجام می دهند، بیت کوین تامبلر برای افرادی است که می خواهند به شخص ثالث اعتماد کنند، در حالی که Bitcoin Mixer برای افرادی است که اعتماد ندارند.

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

تورچین یک ارز دیجیتال است که به عنوان یک “استیبل‌کوین” شناخته می‌شود؛ یعنی ارز دیجیتالی که ارزش ثابت خود را…

سیستم توزیع انرژی غیرمتمرکز در ارز دیجیتال به وسیله‌ی فناوری‌های بلاک‌ چین و ارزهای دیجیتال امکان‌پذیر است. در این سیستم،…

فناوری هلیوم امکان ارتباط بین دستگاه‌های اینترنت اشیا را فراهم می‌کند و می‌تواند داده‌ها را در سراسر نودهای شبکه ارسال…

از مهم ترین نکاتی که باید افراد حاضر در بازارهای مالی همچون بازار ارزهای دیجیتال باید به آن توجه خاص…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب