Scroll Top
فلش مینتینگ (Flash Minting) چیست؟

فلش مینتینگ (Flash Minting) چیست؟

می دانید که کسب درآمد در دیفای به وام دادن یا استیکینگ محدود نمی شود. کاربران این حوزه می توانند بدون نیاز به وثیقه با گرفتن وام های سریع یا وام های بدون وثیقه درآمد کسب کنند و با وام های آربیتراژ دریافتی در سایر پلتفرم ها، سود کسب کنند. فلش مینتینگ (Flash Minting)، یکی از جدیدترین ویژگی‌ هایی است که کاربران دیفای می‌توانند از آن برای ضرب کردن توکن‌های fWETH بدون نیاز به قرار دادن وثیقه، وام گرفتن در پلتفرم‌ های دیفای و کسب سود با استفاده از فرصت‌های معاملاتی استفاده کنند. 

فلش مینتینگ چیست؟

فلش مینتینگ چیست؟

در حال حاضر دامنه DeFi به یکی از پرکاربردترین دامنه ها در بازار ارزهای دیجیتال تبدیل شده است. قابلیت هایی که DeFi در اختیار کاربران قرار می دهد به آنها این امکان را می دهد که به راحتی با قراردادهای هوشمند تعامل داشته باشند و از انواع خدمات مالی بهره مند شوند. یکی از ویژگی های جالب دیفای امکان اخذ وام سریع و بدون نیاز به وثیقه است. 

به این مدل های وام دهی، وام های فلش گفته می شود که کاربران بلافاصله پس از ایجاد درخواست وام، آن ها را از پلتفرم های DeFi دریافت می کنند. برای دریافت این وام ها نیازی به قرار دادن وثیقه در استخرهای نقدینگی پروتکل نیست و صرفاً با برقراری ارتباط با قرارداد هوشمند و درخواست وام، پروتکل به صورت خودکار نقدینگی مورد نیاز استخر را در اختیار وام گیرنده قرار می دهد. کل فرآیند دریافت، پرداخت کارمزد و استرداد وام در وام های فلش در یک تراکنش انجام خواهد شد.

مقایسه Flash Minting و Flash Loan

مفهوم Flash Minting بسیار شبیه به مفهوم Flash Loan است. در هر دو روش، هدف اصلی آربیتراژ دارایی ها بین دو پلتفرم مختلف و کسب سود است اما یکی از محدودیت های وام های فلش این است که کل مبلغ موجود برای دریافت وام، محدود به نقدینگی قفل شده در یک پروتکل خاص است؛ اینجاست که مفهوم فلش مینتینگ مطرح می شود. مکانیزم فلش مینتینگ به کاربران این امکان را می دهد که به جای برداشتن وجوه مورد نیاز خود از یک استخر نقدینگی، به اندازه نیاز خود توکن ایجاد کنند و با تعهد به آنها، تمام دارایی های یک پلتفرم را وام بگیرند.

تفاوت اصلی فلش مینت با وام فلش در حل مشکل کمبود دارایی در استخرهای نقدینگی است. در Flash Lending، کاربر توکن ها را از یک استخر نقدینگی قرض می گیرد در حالی که در Flash Minting، توکن های جدید ایجاد می کند. هر دو روش به شما امکان می دهند وام مورد نیاز خود را بدون وثیقه دریافت کنید و سپس وام دریافتی را در یک معامله بازپرداخت کنید اما فلش منت ها نسخه کارآمدتری از وام های فلش هستند.

برای انجام این کار، به یک توکن Flash Mintable نیاز دارید که به شما امکان می دهد توکن های بی نهایت تولید کنید. البته تعداد توکن هایی که می توانید ضرب کنید بی نهایت نیست و مقدار آن در نهایت 2 به توان 256 منهای 1 است. به عنوان مثال، تصور کنید برای آربیتراژ بین دو پلتفرم DeFi به 1,000,000 واحد استیبل کوین DAI نیاز دارید اما این مقدار پول ندارید. نگران نباشید، برای استفاده از مکانیزم Flash Minting نیازی به داشتن یک میلیون دلار نیست. شما می توانید از توکن fDAI یا (Flash-Mintable DAI) برای تولید یک میلیون دلار DAI بدون نیاز به وثیقه، تکمیل آربیتراژ، بازپرداخت میلیونی که قرض گرفته اید استفاده کنید و سود حاصل از آربیتراژ را به جیب بزنید.

توکن های Mintable Flash یک توکن پیچیده در شبکه اتریوم هستند. این توکن ها توسط توکن های واقعی با نسبت 1:1 پشتیبانی می شوند، بنابراین هر کسی می تواند با خیال راحت آنها را بپذیرد و مطمئن باشد که این توکن ها ارزش واقعی دارند. ماهیت توکن های Mintable Flash این است که باید در پایان تراکنش برگردانده شوند، بنابراین می توانید این توکن ها را تا زمان بازپرداخت وام نگه دارید. علاوه بر این، هیچ استخر نقدینگی، کسی برای قرض گرفتن توکن ها و هیچ کس جز شما برای تکمیل تراکنش وجود ندارد.

مزایای فلش مینتینگ به فلش لون چیست؟

مزایای فلش مینتینگ به فلش لون چیست؟

مکانیسم فلش مینتینگ دارای چندین مزیت عمده نسبت به وام های فلش است. در ادامه به مهمترین مزایای Flash Mining می پردازیم:

سرمایه نامحدود داشته باشید

مزیت اصلی فلش مینتینگ نسبت به وام فلش این قابلیت است. وام های فلش با نقدینگی موجود در استخرهای نقدینگی محدود می شوند در حالی که توکن های فلش Mintable را می توان در هر عددی ضرب کرد. در این مکانیسم می توانید مقدار توکن مورد نظر خود را قرض بگیرید و از استراتژی هایی برای کسب سود استفاده کنید که قبلاً امکان آن وجود نداشت.

بهره وری سرمایه

کمبود نقدینگی در روش فلش مینت باعث ایجاد کارایی بیشتر برای کاربران می شود. در این مکانیسم، تا زمانی که کسی وام نگیرد، به هیچ توکنی نیاز نیست.

هزینه های پایین

نبود استخرهای نقدینگی در مکانیزم فلش منتینگ به معنای عدم نیاز به پرداخت کارمزد است. این بدان معنی است که استفاده از ضرب فلش می تواند هزینه ای نزدیک به صفر داشته باشد.

کارمزدهای کم

برهم زدن تعادل استخرهای نقدینگی مستلزم پرداخت کارمزد است. هرگونه تغییر در موجودی استخر به معنای پرداخت هزینه های بیشتر است و از آنجایی که منبع توکن Mintable Flash یک استخر را ترک نمی کند، تعادل همیشه حفظ می شود و در هزینه ها صرفه جویی می شود.

Flash Mining چگونه کار می کند؟

Flash Mining چگونه کار می کند؟

مکانیسم Flash Mining شبیه وام های فلش است که در آن برای دسترسی به نقدینگی موقت در تراکنش اتمی نیازی به سرمایه اولیه ندارید. تفاوت این دو روش در این است که مانند مکانیسم وام فلش، شما از استخر نقدینگی وام نمی گیرید. در عوض، توکن‌ها به‌طور مستقل برای استفاده شما در طول فلش مینتینگ صادر می‌شوند و به همان تعداد توکن باید در پایان تراکنش ضرب شوند، در غیر این صورت تراکنش شما به عنوان وام فلش برگردانده می‌شود. در مکانیزم Flash Minting، مانند وام های فلش، تمام مراحل در یک تراکنش اتمی انجام می شود. در مکانیزم فلش مینتینگ، کاربر ابتدا با استفاده از یک قرارداد هوشمند، یک توکن ایجاد می کند، با توکن ایجاد شده کاری انجام می دهد (آبیتراژ در پلتفرم های DeFi)، سپس توکن های ایجاد شده را برمی گرداند و تراکنش انجام می شود. 

در طول فرآیند تراکنش اتمی شما، توکن های جدیدی تولید می شود اما مالک آنها نیستید و نمی توانید آنها را به کیف پول خود منتقل کنید. با ایجاد توکن های جدید فقط می توانید آنها را بین پروتکل های مختلف انتقال دهید و با استفاده از فرصت آربیتراژ از اختلاف قیمت بهره ببرید، توکن های ایجاد شده را برگردانید و سود خود را دریافت کنید. ویژگی مکانیزم Flash Minting این است که اگر مراحل به درستی انجام نشود، قرارداد هوشمند معامله را خاتمه داده و دارایی های ایجاد شده را از بین می برد. 

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

تورچین یک ارز دیجیتال است که به عنوان یک “استیبل‌کوین” شناخته می‌شود؛ یعنی ارز دیجیتالی که ارزش ثابت خود را…

سیستم توزیع انرژی غیرمتمرکز در ارز دیجیتال به وسیله‌ی فناوری‌های بلاک‌ چین و ارزهای دیجیتال امکان‌پذیر است. در این سیستم،…

فناوری هلیوم امکان ارتباط بین دستگاه‌های اینترنت اشیا را فراهم می‌کند و می‌تواند داده‌ها را در سراسر نودهای شبکه ارسال…

از مهم ترین نکاتی که باید افراد حاضر در بازارهای مالی همچون بازار ارزهای دیجیتال باید به آن توجه خاص…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب