Scroll Top
صرافی شبکه ای (Nested Exchange) چیست؟

صرافی شبکه ای (Nested Exchange) چیست؟

صرافی شبکه ای یک سرویس است مانند eBay که یک واسطه بین مردم و محصولاتی است که می خواهند بخرند. بانک ها نیز واسطه دریافت و ارسال پول در سطح بین المللی هستند. صرافی های ارز دیجیتال نیز واسطه هستند اما برخلاف بانک ها، مشتریان خود را نمی شناسند. Nested Exchange صرافی است که دارای حساب‌ هایی در محبوب‌ ترین پلتفرم‌ های رمزنگاری است و به مشتریان خود اجازه می‌دهد تا از طریق این حساب‌ها معامله کنند. این صرافی به عنوان پلی بین کاربران و حساب ها عمل می کند و باعث می شود کاربران احساس کنند که تمام تراکنش ها توسط این صرافی انجام می شود.

صرافی شبکه ای (Nested Exchange) چیست؟

صرافی شبکه ای(Nested Exchange) چیست؟

فرآیند جایگزینی شبکه بسیار ساده است. Nested Exchange یک حساب در یک صرافی قانونی ارز دیجیتال باز می کند و از این حساب برای ارائه خدمات به مشتریان خود استفاده می نماید. صرافی های شبکه به عنوان صرافی های فوری شناخته می شوند و گاهی اوقات چندین حساب کاربری در چندین صرافی مختلف وجود دارد. پلتفرم‌ های مبادلات شبکه، هیچ دستگاه مبادله‌ای از خود ندارند و از خدمات صرافی‌های دیگر برای انتقال ارز دیجیتال و دریافت کمیسیون برای هر تراکنش استفاده می‌کنند. این نوع صرافی ها، پلی بین کاربران و سایر ارائه دهندگان خدمات هستند.

صرافی شبکه ای چگونه کار می کند؟

صرافی شبکه ای زمانی ایجاد می‌شود که یک ارائه‌دهنده خدمات مالی (مانند صرافی ارز دیجیتال)، حسابی را در موسسه مالی دیگری برای ارائه خدمات به مشتریان خود باز کند. دارنده حساب، نقش رابط را ایفا می کند و از طریق حساب های تودرتو یا شبکه ای به کاربران خود خدمات می دهد. به عنوان مثال، هنگامی که یک بانک در یک کشور خدمات بانکی را به بانکی در کشور دیگر ارائه می دهد، به این بانک، بانک گزارشگر می گویند.

شخصی را در نظر بگیرید که می خواهد از ایالات متحده به یک حساب بانکی در استرالیا پول انتقال دهد. ممکن است بانک محلی نتواند این کار را انجام دهد اما می تواند از بانک خبرنگار کمک بگیرد. یک بانک در ایالات متحده درخواست انتقال پول مشتری را از طریق حساب تودرتو که نزد بانک خبرنگار دارد پردازش می کند. این در حالی است که بانک خبرنگار باید مراقب بانک هایی باشد که با آنها کار می کند زیرا اساساً مشتریان خود را نمی شناسد، بنابراین باید به بانکی که حساب شبکه دارد اعتماد کرد.

معایب صرافی شبکه ای چیست؟

معایب صرافی شبکه ای چیست؟

پولشویی همیشه بزرگترین مشکل در مبادلات ارزی سنتی بوده است زیرا بانک خبرنگاری که خدمات از آن دریافت شده است فقط بانک متقاضی را می شناسد نه مشتری خود را. بنابراین، در بسیاری از موارد که بانک متقاضی فرآیندهای امنیتی مناسبی را در اختیار ندارد، بانک خبرنگار برای جلوگیری از خطر پولشویی، خود و تمامی مشتریان خود را در لیست سیاه قرار داده است.

با این حال، از آنجایی که بازار کریپتو هنوز در مراحل ابتدایی خود است و قوانین آن به طور کامل توسعه نیافته است، یک صرافی می تواند به راحتی در یک صرافی اصلی ارز دیجیتال حساب باز کند و قابل ردیابی نباشد.

اکثر صرافی‌های شبکه در فضای کریپتو درک ضعیفی از مشتری خود (KYC) و فرآیندهای مبارزه با پول شویی(AML) دارند یا اصلاً درک نمی‌کنند. این باعث می شود که آنها به عنوان مجرمان سایبری دیده شوند و از آنها در پولشویی و کلاهبرداری استفاده شود. به طور کلی استفاده از خدمات تبادل شبکه می تواند مشکلات زیر را برای کاربر ایجاد کند:

  • پول واریز شده توسط کاربر نسبت به یک صرافی شناخته شده و قابل اعتماد کمتر امن است.
  • این سرمایه گذاری می تواند نوعی حمایت از فعالیت های غیرقانونی و تامین مالی تروریسم باشد.
  • صرافی های اصلی معمولا کاربران مشکوک را شناسایی و مسدود می کنند. به این ترتیب ممکن است این صرافی توسط مقامات نظارتی بسته شود و وجوه کاربران از بین برود.
  • اگر می دانید که صرافی شبکه به صورت غیرقانونی کار می کند و از خدمات آن استفاده می کنید، ممکن است طبق قانون مجرم شناخته شوید.

تشخیص صرافی های شبکه ای

تشخیص صرافی های شبکه ای

به طور کلی تنوع شبکه، ماهیت رفتار شبکه ای را توضیح نمی دهد. مسئولیت تعیین این خریدها بر عهده کاربران است اما از موارد زیر می توانید بفهمید که صرافی یک شبکه است:

  • ثبت نام آنها به صورت آنی و بدون هیچ گونه هشدار امنیتی انجام می شود؛ آنها KYC یا AML ندارند.
  • رابط های کاربری، مکان انجام تراکنش ها را نشان نمی دهند؛ این تغییرات شفاف نیستند.
  • تغییر نرخ ارز می تواند نشانه سوئیچ شبکه باشد زیرا دارندگان حساب از صرافی های مختلفی استفاده می کنند که هر کدام نرخ خاص خود را دارند.
  • در مورد صرافی که معاملات را انجام می دهد، سخن روشنی وجود ندارد. یک صرافی قانونی بیان می‌کند که معاملات از طریق پلتفرم خودش و نه حساب‌های شبکه انجام می‌شود.
  • صرافی نرخ های کارمزد متفاوتی دارد که می توانید انتخاب کنید. این مساله نشان می دهد که صرافی از حساب های شبکه سایر صرافی ها، با کارمزدهای متفاوت استفاده می کند.
  • اگر مشکوک هستید که از یک صرافی شبکه استفاده می کنید، روند انجام مبادلات خود را با Blockchain Explorer بررسی کنید. می بینید پولی که در این تراکنش دریافت می کنید از کیف پول متعلق به صرافی دیگری می آید.

تفاوت بین صرافی غیرمتمرکز و صرافی شبکه ای

در نگاه اول این دو شباهت دارند. در صرافی های غیرمتمرکز هیچ شناسایی کاربر یا فرآیند KYC وجود ندارد و در صرافی های شبکه ای این فرآیند یا بسیار ضعیف است یا اصلا استفاده نمی شود اما تفاوت این مبادلات در نحوه معامله آنهاست. یک صرافی غیرمتمرکز خریداران و فروشندگان را مستقیماً از طریق استخرهای نقدینگی به هم متصل می کند و هرگز مسئول ارزهای معامله شده نیست. برعکس، قراردادهای هوشمند این فرآیند را مدیریت می کنند اما در صرافی شبکه ای، مسئولیت دارایی به صرافی داده می شود و از خدمات صرافی دیگری استفاده می شود. این صرافی ها اهمیتی نمی دهند که کاربرانشان چه کسانی هستند و چه اهدافی دارند، بنابراین آنها را شناسایی نمی کنند.

کلام آخر

در این مقاله در مورد صرافی های ارز دیجیتال شبکه ای یا تودرتو صحبت کردیم. این صرافی خدمات مربوط به تراکنش های ارز دیجیتال را از طریق یک حساب کاربری در صرافی دیگر به مشتریان خود ارائه می دهد و به عنوان پل ارتباطی بین کاربران و سایر صرافی ها عمل می کند. امنیت استفاده از این صرافی ها پایین است. اگرچه ممکن است مدتی طول بکشد تا در صرافی های تنظیم شده ثبت نام کنید، روش های مناسب KYC و ضد پولشویی به شما کمک می کند تا ایمن تر بمانید. شما باید با یک صرافی مانند هر مؤسسه مالی دیگری رفتار کنید و قبل از استفاده از آن، بررسی های لازم را انجام دهید.

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

هک بلاک چین بزرگترین چالش در دارایی های دیجیتال است اما آیا این سناریو اساسا امکان پذیر است؟ ما در…

صرافی مکسی (MEXC) یکی از بسترهای آنلاین است که کاربران ایرانی می توانند از آن برای خرید و فروش ارزهای…

در سال های اخیر بحث های زیادی در مورد NFT وجود داشته است؛ افراد زیادی مشغول خرید و فروش آنها…

برنامه های غیرمتمرکز کاردانو پتانسیل رشد به یک اکوسیستم فعال را دارند و این شبکه یک پلتفرم قدرتمند و متنوع…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب