Scroll Top
پروتکل اوردینال چیست؟

پروتکل اوردینال چیست؟

شاید ارتباط بین شبکه بیت کوین و NFT ها کمی عجیب و یا حتی دور از ذهن به نظر برسد اما در دنیای بلاک چین نمی توان کاری انجام داد. پروتکل اوردینال، پروتکلی است که به تازگی در شبکه بلاک چین بیت کوین شروع به کار کرده است و به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا از آن برای ایجاد NFT های مورد نظر خود در این شبکه استفاده کنند. در این مقاله پروتکل Ordinal، نحوه عملکرد، مزایا و معایب آن به طور مفصل مورد بررسی قرار می گیرد.

مقدمه ای بر پروتکل اوردینال

مقدمه ای بر پروتکل اوردینال

پروتکل Ordinal در سال 2023 راه اندازی شد و هدف آن جذب کاربران بیشتر و ایجاد انگیزه در ماینرها برای کار و افزایش امنیت شبکه بود. این پروژه به توکن های NFT اجازه می دهد تا بدون هیچ محدودیتی در شبکه بیت کوین ذخیره شوند. این پروژه توسط کیسی رودارمور، برنامه نویس حرفه ای و علاقه مندان به بیت کوین طراحی شده است. به گفته کیسی، او به دنبال چیزی متفاوت از شروع NFT ها بود. بنابراین، از ابتدای سال 2022، کار بر روی ایجاد پروتکل اوردینال را آغاز کرد تا تحولی اساسی در زمینه تولید توکن غیرقابل تعویض ایجاد کند. او موفق شد پروژه محبوب خود را در سال 2023 تکمیل کند. رودارمور معتقد است که وقتی ساتوشی اولین بلاک بیت کوین را ایجاد کرد، در واقع Ordinal را به وجود آورد.

روش کار با پروتکل اوردینال 

هر واحد بیت کوین به صد میلیون ساتوشی تقسیم می شود. پروتکل Ordinal به افرادی که گره های بیت کوین را اجرا می کنند اجازه می دهد تا اطلاعاتی را برای هر ساتوشی بنویسند و چیزی به نام پروتکل Ordinal ایجاد کنند. جالب است بدانید که داده های مکتوب می توانند نوعی قرارداد هوشمند باشند که به کاربران اجازه می دهد NFT ها را بازخرید کنند. در این روش، برخلاف اتریوم که تمام داده ها را در فضای ابری یا سرور صاحب قرارداد ذخیره می کند، تمام داده ها بر روی بلاک چین نوشته می شود. علاوه بر این، تپروت به عنوان داده های شاهد استفاده می شود که هزینه نوشتن بسیار کمتری نسبت به حالت استاندارد دارد. در نتیجه هزینه استفاده و ایجاد چنین توکن هایی بسیار ارزانتر است.

شماره سریال پروتکل اوردینال چیست؟

شماره سریال پروتکل اوردینال چیست؟

این اعداد یک طرح شماره گذاری هستند که به شما امکان می دهد ساتوشی ها را منتقل کنید و در صورت لزوم آنها را ردیابی کنید. آنها با توجه به ترتیب دریافت و انتقال از ورودی به خروجی شماره گذاری می شوند تا از هرگونه اختلال در شبکه جلوگیری شود و ترتیب دریافت آنها حفظ شود. شایان ذکر است که شماره گذاری در ترتیب صدور و انتقال ساتوشی به اولویت ورود و خروج تراکنش ها بستگی دارد.

بررسی وضعیت امنیت پروتکل اوردینال 

حامیان این پروژه معتقدند وجود این پروتکل برای شبکه مفید است زیرا ادغام NFT ها در بلاک چین بیت کوین امنیت شبکه را افزایش می دهد؛ در نتیجه سرمایه گذاران بیشتری را جذب می کند. البته برخی دیگر معتقدند گنجاندن NFT ها در بلاک چین بیت کوین تأثیر منفی بر میزان تراکنش ها خواهد داشت و نباید از پروتکل Ordinal صرفاً به منظور ارتقای امنیت استفاده کرد.

 این پروتکل ممکن است چالش جدیدی بین توسعه دهندگان شبکه و استخراج کنندگان ایجاد کند زیرا گروه اول به دنبال حفظ مفهوم اصلی شبکه و گروه دوم به دنبال کسب درآمد بیشتر از کمیسیون های تایید تراکنش هستند. با تمام این تفاسیر، پروتکل اوردینال را می توان به عنوان یک افزونه ارگانیک که شبکه بیت کوین را بهبود می بخشد، استفاده کرد.

بررسی مزایا و معایب پروتکل اوردینال

بررسی مزایا و معایب پروتکل اوردینال

پس از آشنایی با این شبکه و نحوه عملکرد آن، به بررسی مزایا و معایب پروتکل اوردینال می پردازیم.

مزایا:

  • ایجاد یک بازار جدید: با توجه به محدودیت در دسترس بودن توکن های شبکه بیت کوین، پروژه Ordinal توانست یک بازار جدید و راه جدیدی را برای ماینرها ایجاد کند که باعث ایجاد علاقه بیشتر به فعالیت شبکه و در نتیجه امنیت بیشتر می شود.
  • جذب و برانگیختن علاقه کاربران: در سال های اخیر بیت کوین به عنوان طلای دیجیتال در نظر گرفته شده است و بسیاری از مردم به آن به عنوان یک سرمایه گذاری بلندمدت نگاه می کنند. پروتکل Ordinal سطح فعالیت در شبکه را افزایش داد و توجه کسانی را که علاقه ای به سرمایه گذاری در این شبکه نداشتند به خود جلب کرد.
  • ذخیره سازی غیرمتمرکز داده: برخلاف NFT ها در شبکه اتریوم که در سیستم های ابری و شخص ثالث ذخیره می شوند، اوردینال ها به طور کامل در شبکه ذخیره می شوند و مشکل حریم خصوصی را به طور کامل حذف می کنند.

 معایب:

  • دانش فنی بالا: برای استفاده و توسعه NFT ها باید دانش و مهارت بسیار بالایی داشته باشید که باعث عدم استقبال افراد زیادی می شود.
  • نبود زیرساخت کافی: یکی دیگر از مشکلات پروتکل اوردینال، نبود زیرساخت و شبکه مناسب برای تایید تراکنش ها و انجام سریع درخواست ها است که به طور قابل توجهی احتمال تقلب را افزایش می دهد.
  • افزایش تقاضا: NFT های تولید شده به این روش ده برابر بیشتر از تراکنش های معمولی فضای بلاکی را اشغال می کنند. از آنجایی که ثبت و پردازش این داده ها نسبتاً ارزان است، افزایش تقاضا برای آن می تواند میزان تراکنش ها را افزایش دهد. در نتیجه، ممکن است چندین ساعت طول بکشد تا آنها تأیید شوند و کاربران ممکن است مجبور شوند صدها دلار هزینه پرداخت کنند.

بررسی آینده پروتکل اوردینال 

پروتکل Ordinal یک پروژه نسبتاً جدید است که در شبکه بیت کوین راه اندازی شده است و بسیاری از کاربران را متقاعد کرده است که از آن استفاده کنند زیرا امنیت بالایی دارد و واقعاً غیرمتمرکز است. بنابراین می توان آینده این پروتکل را روشن دانست و به عنوان روشی مناسب برای ایجاد قراردادهای هوشمند مورد استفاده قرار داد. 

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

هک بلاک چین بزرگترین چالش در دارایی های دیجیتال است اما آیا این سناریو اساسا امکان پذیر است؟ ما در…

صرافی مکسی (MEXC) یکی از بسترهای آنلاین است که کاربران ایرانی می توانند از آن برای خرید و فروش ارزهای…

در سال های اخیر بحث های زیادی در مورد NFT وجود داشته است؛ افراد زیادی مشغول خرید و فروش آنها…

برنامه های غیرمتمرکز کاردانو پتانسیل رشد به یک اکوسیستم فعال را دارند و این شبکه یک پلتفرم قدرتمند و متنوع…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب