Scroll Top
حماقت بزرگ تریدرها: ذخیره ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها

حماقت بزرگ تریدرها: ذخیره ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها

بزرگترین حماقتی که می تواند از یک تریدر سر بزند نگه داشتن دارایی دیجیتال خود در صرافی است.

بازی مرگبار

یک اسلحه دستی ششلول به شما می دهند که در یکی از ۶ خانه آن یک فشنگ جای داده شده، شما باید این اسلحه را به سمت خود نشانه بگیرید و شلیک کنید! با هر بار شلیک استوانه اسلحه چرخیده و یکی از خانه ها آمادهٔ شلیک می شود. اگر فشنگی در آن خانه باشد، قاعدتا کشته خواهید شد. در غیر این صورت جان سالم به در برده و یک میلیون دلار جایزه می گیرید. حاضرید امتحان کنید؟

حماقت بزرگ تریدرها: ذخیره ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها

تصویری از سریال گاتهام- فقط یک تیر در این اسلحه هست، هر کس بازی را ببرد رییس می‌شود!

حماقت بزرگ تریدرها: ذخیره ارزهای دیجیتال در صرافی‌هاشانس کشته شدن شما در این بازی یک در شش است! حالا فرض کنید یک اسلحه چند هزار لول به شما بدهند که پنج خانه آن با فشنگ پر شده است.

باز هم شرایط چندان متفاوت نخواهد بود، شما هم چنان در خطر کشته شدن هستید!

خارج نکردن دارایی دیجیتال از صرافی نیز چنین ریسکی دارد… در واقع شما با ذخیره کردن ارز دیجیتال خود در صرافی، ریسک بزرگی را به جان می خرید؛ درست مثل اینکه یک اسلحه نیمه پر را روی پیشانی خود گذاشته باشید. با این کار هر لحظه ممکن است دارایی خود را از دست بدهید. در اینجا به چند مورد از خطرات احتمالی آن اشاره کرده ایم:

تیر رها شده به کمان باز نمی‌گردد

در بسیاری از صرافی های متمرکز یک کیف پول واقعی به کاربران داده نمی شود، بلکه تنها شکلی مصنوعی از کیف پول در اختیارشان قرار می گیرد. زیرا تخصیص کیف پول های جداگانه برای یک پایگاه کاربری بزرگ ناکارآمد است. از این رو به جای آنکه دارایی های هر فرد در کیف پولی جداگانه ذخیره شود، یک نقشه کلی از دارایی کل کاربران در دیتابیس آنها نگه داشته می شود، خود دارایی های دیجیتال نیز در چند کیف پول واقعی (بدون توجه به مشخصات دارنده اصلیشان) ذخیره می شوند.

زمانی که کاربران شروع به خرید و فروش با یکدیگر کنند، اطلاعات ترید در دیتابیس صرافی بروز شده، و موجودی حساب ها آپدیت می شود.

به عنوان مثال، اگر یک صرافی تمام بیت کوین ها را در یک کیف پول واحد نگه دارد و یکزمان امنیت آن به خطر بیوفتد، کل دارایی از دست رفته و دیگر انجام تراکنش ها ممکن نخواهد بود. در گذشته این اتفاق چند باری افتاده است:

حماقت بزرگ تریدرها: ذخیره ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها

آمار دارایی‌های از دست رفته در صرافی‌های مختلف

حماقت بزرگ تریدرها: ذخیره ارزهای دیجیتال در صرافی‌هاالبته بسیاری از صرافی ها ادعا می کنند که دارایی کاربران را در کیف پول های سرد/ سخت افزاری نگه می دارند، اما این موضوع از بروز مشکلات جلوگیری نمی کند. کیف پول سرد معمولا یک نوع کیف پول (آفلاین) یعنی کاغذی یا فلش مانند است که مشخصات کیف پول (یعنی جزئیات کلید خصوصی/ عمومی) در آن ذخیره می شود.

کیف پول های کاغذی چندان امن نیستند، کاغذ می تواند یک روز آتش بگیرد؛ یا اینکه خیس شود. فلش مموری ها هم به قولی عمر جاویدان ندارند؛ ممکن است یک روز گم شوند. آن وقت است که باید برای همیشه با دارایی دیجیتال خود خداحافظی کنیم. زیرا دیگر راهی برای بازگرداندن آن ها وجود نخواهد داشت!

حماقت بزرگ تریدرها: ذخیره ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها

این بنده خدا کیف پول سرد خود را گم کرده است!

مشکل دیگری که وجود دارد، عدم وجود قوانین تنظیم کننده برای صرافی ها است. همین احتمال کلاهبرداری و تقلب را بالا می برد. هر لحظه ممکن است یک صرافی پول مردم را بردارد و فرار کند! احتمال این نیز می رود که یک روز دولت دارایی موجود در کیف پول صرافی ها را مصادره کند.

ذخیره دارایی دیجیتال در صرافی های متمرکز چندان با عقل جور نمی آید، زیرا ویژگی اصلی ارزهای دیجیتال نامتمرکز بودنشان است!

مورد دیگری که در مورد صرافی های متمرکز وجود دارد، احتمال افزایش کارمزدهاست. صرافی های متمرکز مختارند هر زمان که بخواهند مطابق میل و نظر خود کارمزد خرید و فروش/ برداشت از حساب را بالا ببرند. در این میان نظر کاربران اهمیتی نخواهد داشت، آن ها چاره ای ندارند مگر تحمل شرایط جدید…

حماقت بزرگ تریدرها: ذخیره ارزهای دیجیتال در صرافی‌هاخلاصه کلام؛ ذخیره ارز دیجیتال در کیف پول صرافی ها فکر بدی است. البته این موضوع در مورد افرادی که معمولا با حجم بالایی از خرید و فروش سر و کار دارند صدق نمی کند. اگر ارز دیجیتال خود را در کیف پول شخصیشان ذخیره کنند ترید در صرافی برای آن ها از لحاظ زمان و پول گران تمام می شود؛ زیرا باید برای انجام هر تراکنش کلی صبر کنند و البته مبلغی را به عنوان کارمزد بپردازند.

بهترین کار این است که اول نگاهی به حجم خرید و فروش خود در صرافی بیاندازید، و با توجه به آن هر چه قدر که لازم است در کیف پول صرافی ارز دیجیتال نگه دارید و نه بیشتر.

به این موضوع فکر کنید: سقف تحمل از دست دادن برای شما چه میزان است؟ یعنی اگر چقدر پول از دست بدهید، ورشکست نمی شوید؟ پس هرگز بیشتر از آنی که در وسعتان است را در کیف پول صرافی نگه ندارید. ذخیره تمام دارایی ها در صرافی کار درستی نیست. در این خصوص پروژه های بلاک چین به سرمایه گذاران هشدار داده اند؛ این هشدار در مورد تمام ارزهای دیجیتال صدق می کنند: نه فقط بیت کوین و اتریوم

بیشتر بخوانید: سه اشتباه رایج در تریدینگ + ویدیو

امیدوارم این مشکلات و نگرانی ها به زودی رفع بشوند. صرافی ها باید مکانیزمی را در پیش بگیرند که بر اساس آن امکان ترید بدون ذخیره دارایی کاربران در صرافی وجود داشته باشد.

منبع: hackernoon

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

پیش از صحبت راجع به موضوع اصلی، نگاهی به معنی واژه‌ی mnemonic (نمونیک) می‌اندازیم. بر اساس آنچه در ویکی‌پدیا آمده…

اخیراً کاربران زیادی گزارش داده‌اند که در هنگام واردکردن رمز یک‌بارمصرف گوگل آتنتیکیتور (Google Authenticator) در بایننس، با خطای اشتباه‌بودن…

طی چند روز گذشته در کیف پول بسیاری از کاربران ارزهای دیجیتال توکن‌هایی با نام توکن‌های مطرح بازار واریز شده…

اگر یک روز از خواب بیدار شوید و ببینید که به دارایی خود روی یک صرافی متمرکز دسترسی ندارید، چه…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب