Scroll Top
حمایت سنگین از بیت کوین برای جلوگیری از سقوط به زیر ۳۰,۰۰۰ دلار

حمایت سنگین از بیت کوین برای جلوگیری از سقوط به زیر ۳۰,۰۰۰ دلار

داده‌های تازه نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران بلندمدت در جریان سقوط اخیر شروع به انباشت گسترده بیت کوین کرده‌اند. با وجود صعودی‌بودن شاخص‌های درون زنجیره‌ای، تحلیل‌گران همچنان نسبت به خطر شکسته شدن حمایت ۳۰,۰۰۰ دلاری و سقوط قیمت تا سطح ۲۰,۰۰۰ دلار هشدار می‌دهند.

به گزارش کوین تلگراف، قیمت بیت کوین در روزهای اخیر تقریباً دست‌نخورده باقی مانده است. روز گذشته هم هر واحد بیت کوین حدود ۳۴,۰۰۰ دلار معامله می‌شد. با این حال قیمت بیت کوین همچنان از اوج تاریخی خود در اواسط آوریل (فروردین)، زمانی که قیمت به نزدیکی ۶۵,۰۰۰ دلار رسیده بود، ۵۰ درصد پایین‌تر است. اما این حرکت نزولی بزرگ، نظر سرمایه‌گذاران را نسبت به چشم‌انداز صعودی بلندمدت بیت کوین تغییر نداده است.

بر اساس یکی از شاخص‌های وب سایت تحلیلی گلاسنود که به آن لایولینس (Liveliness) می‌گویند، بازار متوجه تغییر رفتار سرمایه‌گذاران بلندمدت در انباشت گسترده بیت کوین شده است. استراتژی حفظ سرمایه یا هولدینگ (Hodling) که به یک غلط املایی رایج شده از سال ۲۰۱۳ نسبت داده می‌شود، نشان‌دهنده بی‌تفاوتی سرمایه‌گذاران نسبت به روند نزولی بازار است.

لایولینس شاخصی برای نشان دادن نسبت مجموع سکه‌های خرج‌نشده به کل سکه‌های موجود در شبکه است. منظور از سکه‌های خرج‌نشده واحدهایی از بیت کوین است که برای مدت طولانی خرج نشده‌اند و یا به اصطلاح دست‌نخورده باقی مانده‌اند. این شاخص بین بازه صفر تا ۱ متغیر است؛ عدد ۰ نشان‌دهنده کاهش عرضه و شدت گرفتن انباشت توسط سرمایه‌گذاران است. علاوه بر این، نزدیک شدن این شاخص به عدد صفر نشان می‌دهد که حجم سکه‌های انباشت شده از حجم سکه‌های خرج نشده پیشی گرفته است.

حمایت سنگین از بیت کوین برای جلوگیری از سقوط به زیر ۳۰,۰۰۰ دلار
شاخص لایولینس بیت کوین

با این حال نمی‌توان گفت که افزایش تعداد سکه‌های خرج‌نشده لزوماً نشان‌دهنده شکل‌گیری یک روند نزولی است. به‌عنوان مثال، بین نوامبر ۲۰۲۰ (آبان ۹۹) و آوریل ۲۰۲۱ (فروردین ۱۴۰۰) شاخص لایولینس و قیمت بیت کوین هر دو افزایش یافتند که نشان‌دهنده کاهش انباشت از سوی سرمایه‌گذاران بود، با این حال بازار بیت کوین وارد روند نزولی نشده بود و کاملاً هم صعودی بود.

این تناقض می‌تواند به‌خاطر افزایش حجم معاملات بیت کوین در اوایل سال جاری میلادی باشد. بر اساس داده‌های بیت کوینیتی (Bitcoinity)، حجم معاملات بیت کوین در ۳ ماهه اول سال ۲۰۲۱ به بیش از ۶ تریلیون دلار رسیده و این در حالی است که حجم معاملات این ارز دیجیتال در ۳ ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ حدود ۱.۱۴ تریلیون دلار برآورد شده است.

حمایت سنگین از بیت کوین برای جلوگیری از سقوط به زیر ۳۰,۰۰۰ دلار
نمودار حجم معاملات بیت کوین

بنابراین می‌توان گفت در حالی که سرمایه‌گذاران بلندمدت از نوامبر ۲۰۲۰ (آبان ۹۹) تا آوریل ۲۰۲۱ (فروردین ۱۴۰۰) در حال فروش بیت کوین‌های خود بودند، افزایش حجم معاملات در صرافی‌های ارز دیجیتال باعث شد تا فشار فروش توسط معامله‌گران خرد جذب شود. با این حال همان‌طور که ویلی وو (Willy Woo)، تحلیل‌گر بازار ارزهای دیجیتال گفته است، با فرا رسیدن آوریل (فروردین) افزایش حجم سفارش‌های فروش بر فشار خرید بازار صعودی بیت کوین غلبه کرد.

ویلی وو در خبرنامه‌ای که در تاریخ ۲ ژوییه (۱۱ تیر) منتشر کرد، ضمن اشاره به شاخص ریک اشتلی (Rick Astley) که جریان جابه‌جایی بیت کوین بین سرمایه‌گذاران قدرتمند و مردد را بررسی می‌کند، گفته است که سرمایه‌گذاران مردد در حال فروش دارایی خود به سرمایه‌گذاران بلندمدت هستند.

وو گفته است:

کاملاً مشخص است که سرمایه‌گذاران بلندمدت به‌سرعت در حال جمع‌آوری ارزهای سرمایه‌گذاران مردد هستند. در این بازی تنها صبر کردن مطرح است، تا زمانی که تأثیرات آن بر قیمت منعکس شود. داده‌ها با اطمینان انباشت در کف [قیمتی] را نشان می‌دهند.

حمایت سنگین از بیت کوین برای جلوگیری از سقوط به زیر ۳۰,۰۰۰ دلار
شاخص جریان جابه‌جایی بیت کوین بین سرمایه‌گذاران قدرتمند و مردد

در حالی که قیمت بیت کوین موقعیت خود را بالای سطح حمایت ۳۰,۰۰۰ دلاری حفظ می‌کند، تمایل به انباشت بیت کوین هم افزایش می‌یابد.

حمایت سنگین از بیت کوین برای جلوگیری از سقوط به زیر ۳۰,۰۰۰ دلار
نمودار قیمت بیت کوین (نمای ۱ روزه بازار بیت کوین/دلار)

هم‌زمان با سقوط بازار ارزهای دیجیتال، قیمت بیت کوین در تاریخ ۱۹ مه (۲۹ اردیبهشت) تا سطح ۳۰,۰۰۰ دلار سقوط کرد. از آن زمان تاکنون کندل قیمت حداقل برای ۴ بار با این سطح برخورد کرده است تا در آینده شاهد یک حرکت صعودی قدرتمند باشد. سطح ۳۰,۰۰۰ دلار اکنون به حمایت روانی قیمت تبدیل شده است که در صورت شکسته شدن آن احتمال سقوط قیمت تا سطح ۲۰,۰۰۰ دلار هم وجود خواهد داشت.

جوئل کروگر (Joel Kruger)، استراتژیست فارکس در گروه سرمایه‌گذاری ال‌مکس (LMAX)، هفته گذشته گفته بود که احتمال سقوط قیمت تا سطح ۲۰,۰۰۰ دلار وجود دارد، چراکه بیت کوین همچنان تحت فشار احساسات موجود در بازارهای جهانی قرار دارد. این تحلیل‌گر به افزایش نگرانی‌های مرتبط با گسترش سویه دلتا ویروس کووید-۱۹ اشاره کرد که باعث سقوط بازارهای جهانی شده است.

کروگر گفته است:

این احمقانه است که بخواهیم احتمال بازگشت قیمت به کف ماه ژوئن (خرداد) را رد کنیم. تصور می‌کنم که این سناریو می‌تواند با خطر سقوط قیمت بیت کوین به اوج تاریخی قدیمی خود در محدوده ۲۰,۰۰۰ دلار همراه باشد. اما در آن سطح [۲۰,۰۰۰ دلار] شاهد حمایتی قدرتمند خواهیم بود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

بنیاد تحقیقاتی کوارتز در جدیدترین تحقیقات خود با بررسی نمودارهای بیت کوین، ضمن تأکید بر شباهت زیاد اصلاح‌های قیمت بیت…

طلا یک دارایی قابل اعتماد و با ارزش ثابت بوده و همواره در رشد و صعود بوده است. اما در…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب