Scroll Top
شاخص‌هایی برای بررسی همبستگی بازار سهام ایالات متحده و ارزهای دیجیتال

شاخص‌هایی برای بررسی همبستگی بازار سهام ایالات متحده و ارزهای دیجیتال

همبستگی بازار سهام ایالات متحده با ارزهای دیجیتال در بالاترین حد تاریخی خود است. حال‌ که اکثر دارندگان بیت کوین در ضررند، بررسی این همبستگی می‌تواند مفید باشد.

به گزارش کریپتو اسلیت، اکثر ارزهای دیجیتال در ۱۰ مه (۲۰ اردیبهشت) سقوط قیمت وحشتناکی را تجربه کردند، به‌طوری که طی یک شبانه‌روز بیش از ۱۰ درصد بهای خود را از دست دادند. قیمت بیت کوین نسبت به ماه گذشته ۲۳.۵۷ درصد کمتر شده است. این رقم برای اتریوم نیز به ۲۶.۳۲ درصد می‌رسد. با این حال، طی همین مدت فعالان بازار سهام ایالات متحده ضرر کمتری را متحمل شدند. شاخص اس‌اندپی پانصد (S&P ۵۰۰) در حدود ۱۱.۰۷ درصد و شاخص نزدک ۱۰۰ (Nasdaq ۱۰۰) حدود ۱۴.۹۳ درصد کاهش یافته‌اند.

شاخص‌هایی برای بررسی همبستگی بازار سهام ایالات متحده و ارزهای دیجیتال
مقایسه قیمت ارزهای دیجیتال با بازار سهام ایالات متحده آمریکا

همان طور که در نمودار بالا مشاهده می‌شود، ارزهای دیجیتال همچنان افت بدتری نسبت به بازار سرمایه دارند. افزایش نرخ بهره، تمایل سرمایه‌گذاران برای دوری از دارایی‌های پرریسک و پرنوسانی مثل ارزهای دیجیتال را افزایش داده است.

کاهش قیمت ارزهای دیجیتال در ۱۰ مه (۲۰ اردیبهشت) از بازار سهام ایالات متحده نشأت گرفت؛ اما این بازار توانست در مدت کوتاهی خود را بازیابی کند. به روال ماه‌های گذشته، همبستگی ماهانه بین بازار ارزهای دیجیتال و شاخص‌های سهام ایالات متحده تقویت شده و حتی در هفته اخیر همبستگی شاخص‌های اس‌اندپی و نزدک با بیت کوین و اتریوم به ۰.۹ رسیده که این رقم بالاترین حد این میزان طی تاریخ است.

شاخص‌هایی برای بررسی همبستگی بازار سهام ایالات متحده و ارزهای دیجیتال
نمودار همبستگی بین بازار سهام ایالات متحده آمریکا و ارزهای دیجیتال

اینکه ضریب همبستگی بین بازار سهام ایالات متحده و ارزهای دیجیتال نزدیک به عدد یک است، یعنی همبستگی بین این دو بسیار قوی است و این شاخص‌ها با بازار ارزهای دیجیتال رابطه آماری مستحکمی پیدا کرده‌اند؛ درنتیجه هرکدام با افزایش یا کاهش یکدیگر همسو می‌شوند. درک این نکته که چگونه این رابطه شکل گرفته است به شما کمک می‌کند درک کنید چگونه بازارهای کلان بر بازارهایی چون ارزهای دیجیتال تأثیر می‌‌گذارد و کجا باید به‌دنبال شاخص‌های مرتبط با بازار ارزهای دیجیتال بگردید.

سقوط اخیر قیمت ارزهای دیجیتال که طی آن در یک روز بیش از ۱۰ درصد از بهای اکثر ارزهای دیجیتال کاسته شد نیز پیش چشم ما قرار دارد. این دومین بار در سال میلادی جدید است که اکثر ارزهای دیجیتال بیش از ۱۰ درصد از قیمت خود را از دست دادند. طی ماه گذشته، بیت کوین ۲۳.۵۷ درصد کاهش قیمت را تجربه کرد، در حالی که این رقم برای اتریوم معادل ۲۶.۳۲ درصد بود.

در کنار عوامل خارجی تأثیرگذار بر بازار ارزهای دیجیتال نگاه به داخل این بازار نیز می‌تواند سودمند باشد. بیت کوین همچنان بر سایر ارزهای دیجیتال تسلط دارد، بنابراین بیایید داده‌های درون زنجیره‌ای (on-chain) را نیز بررسی کنیم.

همان طور که پیش از این هم می‌دانستیم، سرمایه‌گذاران نسبت به تغییرات آنی که سرمایه‌گذاری‌هایشان را در معرض ضرر می‌گذارد، حساس‌اند. موقعیت بیت کوین از این لحاظ بحرانی شده است. تقریباً نیمی از آدرس‌هایی که بیت کوین‌ دارند (۴۷.۸ درصد) اگر بیت کوین‌های خود را با قیمت فعلی بفروشند، متحمل ضرر و زیان خواهند شد. از زمان اوج‌گیری همه‌گیری کرونا در مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۱۳۹۸) تاکنون، این امر بی‌سابقه است.

شاخص‌هایی برای بررسی همبستگی بازار سهام ایالات متحده و ارزهای دیجیتال
نرخ ورود و خروج پول به بیت کوین

این شاخص برای ما تغییر در میزان سود دارندگان بیت کوین را طی زمان نشان می‌دهد. همچنین درصد آدرس‌هایی که اگر در یک زمان مشخص، بیت کوین‌های خود را می‌فروختند، سود یا ضرر کرده بودند نیز با این شاخص قابل محاسبه است. آدرس‌های دارای بیت کوین در این شاخص بر اساس سود (In)، شکست (At) و ضرر (Out) مشخص شده‌اند.

اگرچه همیشه این امکان وجود دارد که تعداد کمی از کاربران از چندین آدرس مختلف استفاده کنند، معمولاً تعداد آدرس‌ها با تعداد سرمایه‌گذاران برابر است. اگر به مدت زمانی که سرمایه‌گذاران بیت کوین‌های خود را نگاه داشته‌اند، توجه داشته باشیم، درمی‌یابیم که اکثریت قریب به اتفاق (۲۶.۷۴ میلیون آدرس) بیش از یک سال است بیت کوین دارند. همان طور که در شکل زیر می‌بینید، رشد تعداد این افراد که با خط آبی مشخص ‌شده‌اند، کاهشی نداشته است.

شاخص‌هایی برای بررسی همبستگی بازار سهام ایالات متحده و ارزهای دیجیتال
آدرس‌های دارنده بیت کوین و زمانی که سرمایه‌گذاری کرده‌اند

این نمودار حاکی از آن است که تعداد آن دسته از سرمایه‌گذاران بیت کوین که با چشم‌اندازی بلندمدت در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند، با وجود آشفتگی‌های اخیر بازار و بازدهی نامناسب ارزهای دیجیتال، رو به‌ افزایش است؛ اما تعداد دارندگان کوتاه‌مدت بیت کوین کاملاً روندی متفاوت دارد. وقتی تغییرات قیمتی قابل‌توجهی رخ می‌دهد، تعداد این افراد که با نمودار نارنجی مشخص شده‌ است، افزایش می‌یابد و سرمایه‌گذاری‌های پرریسک کل اکوسیستم را تقویت می‌کند.

همچنین بخوانید: داده‌های تازه: با افزایش احساس ترس، سرمایه‌گذاران ضعیف در حال خروج از بازار هستند

شروع امسال بازار سهام ایالات متحده از ۸۳ سال گذشته بدتر بوده است و این نکته این سؤال را به ذهن متبادر می‌کند که آیا وضعیت فعلی بازار می‌تواند فرصت خرید مناسبی برای سرمایه‌گذاران بلندمدت باشد یا خیر.
روند قیمت ارزهای دیجیتال در آینده بدون شک تحت‌تأثیر بازار سهام ایالات متحده خواهد بود، هرچند حداقل آب از سر اکثر دارندگان فعلی بیت کوین گذشته است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

بازار ارزهای دیجیتال بین تریدرها و سرمایه‌گذاران بازارهای مالی به نوسان زیاد و پرخطر بودن شهرت دارد. این مسئله را…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب