Scroll Top
نقد و بررسی تخصصی کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)

نقد و بررسی تخصصی کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)

ترزور (TREZOR) کیف پولی سخت افزاری است که در آگوست سال ۲۰۱۴ برای بیت کوین عرضه شد. ترزور را می‌توان اولین کیف پول سخت‌افزاری بیت کوین دانست. این کیف پول در عین قابلیت‌های امنیتی یک کیف پول سرد ، راحتی استفاده را نیز، درست به‌مانند کیف پول‌های داغ، به ارمغان می‌آورد.

ترزور دستگاهی به کوچکی یک کلید است که به‌واسطه یک کابل یو اس بی به رایانه شما متصل می‌شود. این دستگاه کلیدهای خصوصی شما را به‌صورت آفلاین نگه‌داری کرده و تراکنش‌ها را تائید می‌نمایند. نکته جالب در ارتباط با این کیف پول این است که شما می‌تواند با خیال راحت آن را به رایانه‌ای متصل کنید که آلوده به ویروس‌های مختلفی است. لازم به ذکر است که علاوه بر بیت کوین، ترزور از ارزهای دیگری نیز پشتیبانی می‌کند.

قیمت

قیمت یک دستگاه ترزور در بازارهای جهانی تقریب ۹۹ دلار است.

در تصویر زیر، مقایسه‌ای مختصر میان ترزور و دو کیف پول سخت‌افزاری محبوب دیگر را می‌بینید.

نقد و بررسی تخصصی کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)

امنیت

این کیف پول در مقابل سرقت‌های فیزیکی و مجازی کاملاً ایمن است و امنیتی در سطوح بسیار بالا را در ارتباط با بیت کوین‌های شما به ارمغان خواهد آورد.

ازآن‌جهت که ترزور یک کیف پول سخت‌افزاری است و شما می‌توانید کلیدهای شخصی خود را در این نوع کیف پول‌ها کنترل کنید، امکان تهیه نسخه پشتیبان به‌وسیله رشته متنی ۲۴ کلمه‌ای که در هنگام پیکربندی کیف پول، وجود خواهد داشت. این رشته ۲۴ کلمه‌ای به‌صورت پیش‌فرض بر روی کیف پول قرار دارد و توسط دستگاه به‌صورت تصادفی انتخاب خواهد شد. این کد به‌صورت آفلاین ایجاد می‌شود و بر روی نمایشگر کیف پول، قابل‌مشاهده خواهد بود تا این اطمینان حاصل شود که کد مورد نظر بر روی دستگاهی که به اینترنت متصل است، قرار نگیرد.

نقد و بررسی تخصصی کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)

در زمان راه‌اندازی دستگاه واردکردن پین کد ضروری است. واردکردن پین کد در هر بار انجام تراکنش نیز لازم است. درصورتی‌که پین کد خود را اشتباه وارد کنید، زمانی که باید تا فرصت بعدی خود منتظر بمانید به توان دو خواهد رسید! این یعنی پس از سی بار تلاش ناموفق باید هفده سال صبر کنید.

برای امنیت بیشتر این قابلیت برای شما فراهم شده تا یک عبارت امنیتی دیگر را نیز به کد ۲۴ کلمه‌ای خود اضافه نمایید. به این ترتیب و در صورت استفاده از چنین عبارتی، کد شما ۲۵ کلمه‌ای خواهد شد. به یاد داشته باشید که یادآوری و یادداشت این عبارت امنیتی نیز ضروری است، چرا که بدون این عبارت و کد ۲۴ کلمه‌ای، امکان بازگردانی کیف پول و استفاده از پشتیبان وجود نخواهد داشت. عبارت امنیتی باعث بالا رفتن امنیت دستگاه می‌شود، اما در صورتی که آن را فراموش کنید، بازگردانی اطلاعات کیف پول به امری غیرممکن بدل خواهد شد.

در صورتی که ترزور شما گم شود یا آسیب ببیند، می‌تواند به‌راحتی و به‌وسیله عبارت امنیتی و کد ۲۴ کلمه‌ای خود، محتویات آن را بازگردانی کنید. پروسه بازگردانی ارزهای موجود در کیف پول می‌تواند به‌وسیله یک ترزور دیگر یا کیف پول‌هایی مانند «الکتروم» و «مایسلیوم» انجام گیرد.

نمایشگر به‌کاررفته در تزور به شما این امکان را می‌دهد تا اطلاعات دریافت‌کننده ارزها را تائید نمایید. این در حالی است که این نمایشگر قابلیت محافظت از حملاتی که به‌وسیله تکنیک «فیشینگ» انجام می‌شوند را ندارد.

نقد و بررسی تخصصی کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، وجود دو دکمه برای تائید و عدم تائید تراکنش‌ها باعث می‌شود تا هکرها نتوانند به‌صورت خودکار تراکنش‌های شما را تائید یا برعکس، آنها را رد نمایند. چرا که دکمه‌ها باید به‌صورت فیزیکی فشرده شوند تا تراکنش صورت بپذیرد.

راه‌اندازی و نصب

برای راه‌اندازی این کیف پول، سه راه پیش روی شماست. اول آنکه از وب‌سایت myTREZOR.com اقدام نمایید، دو از طریق افزونه گوگل کروم و راه سوم استفاده از یک خط دستوری است. پروسه راه‌اندازی دستگاه شامل تنظیم پین کد، نام دستگاه و رمز عبور است.

این وب‌سایت به‌عنوان یک کیف پول تحت وب عمل می‌کند. این در حالی است که افزونه گوگل کروم، نرم‌افزاری است که بر روی مرورگر شما نصف خواهد شد. روند انجام کار در هر دو مورد یکسان است. با این تفاوت که راه‌اندازی به‌وسیله وب‌سایت، پروسه‌ای آنلاین خواهد و استفاده از افزونه می‌تواند در حالت آفلاین نیز انجام گیرد. درصورتی‌که به حریم خصوصی خود توجه ویژه‌ای دارید، از افزونه کروم استفاده کنید.

کلید بک آپ

همان‌طور که پیش‌تر مطرح کردیم، شما با نوشتن بیست چهار کلمه، می‌توانید یک کد ۲۴ کلمه‌ای را برای بازگرداندن اطلاعات کیف پول خود ایجاد نمایید. به‌وسیله این کد در هنگام آسیب، دزدی و یا گم‌شدن کیف پول، می‌توانید سرمایه خود را بازیابی نمایید.

در بسته ترزور یک کاغذ یادداشت برای نوشتن این کلمات وجود خواهد داشت.

نقد و بررسی تخصصی کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)

اگر شما نیز از آن دسته از کاربران هستید که نسبت به حفاظت از اطلاعات خود وسواس دارید، می‌توانید از این وسیله‌ برای نگه‌داری کدهای خود استفاده نمایید. این وسیله که در مقابل آتش، آب و هک مقاوم است، Billfodl نام دارد.

این وسیله به شما اجازه می‌دهد تا کدهای پشتیبان خود را به روشی امن‌تر نگه‌داری کنید. این دستگاه نسبت به آتش، الکتریسیته، آب و دیگر خطرات احتمالی مقاوم است و با خیال راحت می‌توانید از کدهای خود حفاظت کنید.

نقد و بررسی تخصصی کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)

به‌عنوان‌مثال اگر یک میلیون دلار ارز دیجیتالی در کیف پول خود دارید و کدهای خود را روی کاغذ نوشته باشید، در صورت وقوع سیل، آب می‌تواند باعث از بین رفتن کدهای شما شود. حال اگر از Billfodl استفاده نمایید، دیگر نگران از بین رفتن آنها نخواهید بود چرا که این وسیله از جنس استیل ضدزنگ ساخته‌شده.

Billfodl با قیمت هشتاد دلار قابل خریداری است و در صورتی که ارزش ارزهای دیجیتالی شما بالاست، خرج هشتاد دلار، هزینه بسیار بالایی به‌حساب نمی‌آید.

حریم خصوصی

دستگاه ترزور، خود از امنیت ویژه‌ای در ارتباط با حریم خصوصی کاربر بهره می‌برد. تا جایی که «ساتوشی لبز»، سازنده این دستگاه، پس از تحویل ترزور به شما، هیچ ره‌گیری در ارتباط با آن انجام نمی‌دهد چراکه این دستگاه‌ها شماره‌سریال ندارند. تمام نرم‌افزارهای به‌کاررفته متن‌باز هستند و هیچ‌گونه نام کاربری و رمز عبوری برای استفاده از آن موردنیاز نیست.

نقد و بررسی تخصصی کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)

کیف پول‌های نرم‌افزاری

ترزور با بسیاری از کیف پول‌های نرم افزاری نیز سازگار است. الکتروم (Electrum)، مولتی بیت اچ‌دی (MultiBit HD) و گرین آدرس بر روی ویندوز، گرین بیتز و مایسلیوم (Mycelium) بر روی اندروید و کیف پول تحت وب myTREZOR از جمله کیف پول‌های پشتیبانی شده توسط ترزور هستند. همچنین افزونه مخصوصی نیز برای گوگل کروم ایجادشده.

مقایسه ترزور و نانو لجر اس

ترزور همیشه با کیف پولی نظیر نانولجر اس (Ledger Nano S) مقایسه می‌شود.

مهم‌ترین تفاوت میان این دو استفاده نانولجر اس از یک چیپ رمزنگاری‌شده است. این در حالی است که ترزور بیشتر شبیه یک مینی کامپیوتر عمل می‌کند.

نقد و بررسی تخصصی کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)

مقایسه ترزور و کیپ کی

در واقع «کیپ کی» (KeepKey) را می‌توان شکل دیگری از کدها و نرم‌افزار ترزور دانست.

تا پیش‌ازاین تنها تفاوت میان این دو کیف پول، قابلیت کیپ کی به‌منظور بازگردانی کدها بدون نگرانی در ارتباط با حملات کی لاگر (حملاتی که جای کلیدهای فشرده‌شده بر روی صفحه‌کلید را به خاطر می‌سپارند) و همچنین نمایشگر دیجیتالی‌اش بود. اما در آخرین نسخه از کیف پول ترزور این نقص‌ها رفع شده‌اند.

در حال حاضر اصلی‌ترین تفاوت این دو کیف پول در جنس بدنه آنهاست. ترزور از پلاستیک ساخته‌شده و کیپ کی از ساختاری آلومینیومی بهره می‌برد.

درواقع می‌توان اینطور عنوان کرد که کیپ کی محصولی سطح بالاتر است. ترزور نیز باوجود وزن به‌مراتب سبک‌تر، در مقابل سقوط مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد.

مقایسه ترزور و کیف پول‌های کاغذی

احتمالاً ترزور برای کاربرانی که اطلاعات چندانی از علوم رایانه‌ای نداشته باشند، انتخاب بهتری باشد. چراکه کیف پول‌های کاغذی همیشه در معرض ارتکاب اشتباه هستند و راه‌اندازی آنها سخت‌تر است. ترزور به‌راحتی قابل‌راه‌اندازی است و می‌توان دارایی‌های خود را در شرایط امنی نگه‌داری کرد. بااین‌حال در صورتی که کیف پول‌های کاغذی به‌درستی ایجاد شوند، می‌توانند سطح امنیتی مشابهی را برای کاربر فراهم نمایند.

آیا ترزور از آلت‌کوین‌ها پشتیبانی می‌کند؟

ترزور قابلیت پشتیبانی از لایت کوین، DASH و دیگر آلت کوین‌ها را دارد. درواقع می‌توان گفت چنین سؤالی بیشتر مربوط به کیف پولی است که از آن استفاده می‌کنید. اما در حالت کلی، ترزور قابلیت پشتیبانی از هرگونه ارز دیجیتالی را داراست.

استفاده از ترزور در کیف پول‌های نرم افزاری معتبر

شما می‌توانید از ترزور به صورت مستقیم و از طریق وب‌سایت رسمی آن استفاده کنید اما برخی ترجیح میدهند که آن را به نرم افزارهای موبایل و کامپیوتر خود وصل کنند و به این صورت از آن بهره ببرند.

استفاده از ترزور با کیف پول مایسلیوم(Mycelium)

در ادامه قصد داریم تا به شما آموزش دهیم که چگونه از مایسلیوم در کیف پول ترزور خود استفاده نماییم. پیش از خواندن مطلب لازم است تا کیف پول خود را راه‌اندازی کرده باشید.

ابتدا مطمئن شوید که آخرین نسخه از نرم‌افزار مایسلیوم بر روی دستگاه اندرویدی شما نصب شده باشد. برنامه را باز کرده و سپس بر روی گزینه new account (ساخت حساب کاربری جدید) کلیک نمایید. درصورتی‌که پیش‌تر حساب کاربری ساخته‌اید می‌توانید از این مرحله عبور کنید.

نقد و بررسی تخصصی کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)


در اینجا لازم است تا صفحه را به سمت راست کشیده و به تب Accounts (حساب‌ها) بروید. با کلیک بر روی قسمت بالایی و راست صفحه حساب کاربری جدیدی را اضافه نمایید.
نقد و بررسی تخصصی کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)


بر روی گزینه Advanced کلیک کنید.

نقد و بررسی تخصصی کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)


زیر بخش Import a Trezor-HD Account (واردکردن حساب کاربری ترزور) بر روی Trezor کلیک کنید.

نقد و بررسی تخصصی کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)


کابل OTG خود را به دستگاه وصل کرده و کیف پول ترزور خود را متصل کنید.

نقد و بررسی تخصصی کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)


حال نیاز است تا پین کد ترزور خود را وارد کنید. در این مرحله اعداد بر روی صفحه ترزور نمایان خواهند شد.

نقد و بررسی تخصصی کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)


در صورتی‌که از عبارت امنیتی بر روی دستگاه خود استفاده می‌کنید، لازم است تا آن را نیز وارد نمایید. به یاد داشته باشید که هر عبارتی باعث به وجود آمدن یک کیف پول خواهد شد. از همین رو اگر مانده‌حساب شما صفر نمایش داده شد، پروسه را تکرار کرده و از صحیح بودن عبارت امنیتی خود اطمینان حاصل کنید.

نقد و بررسی تخصصی کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)


در این مرحله مایسلیوم، ترزور شمارا برای وجود حساب کاربری برسی خواهد کرد.

نقد و بررسی تخصصی کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)


در این مثال، ما یک اکانت را به‌وسیله عبارت امنیتی واردشده، می‌بینیم. با کلیک بر روی حساب کاربری موردنظر می‌توانید به آن حساب وارد شوید. برای اضافه کردن یک حساب دیگر تنها کافی است بر روی گزینه Import next unused account کلیک کنید.

نقد و بررسی تخصصی کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)


در این مرحله لازم است تا نامی برای حساب واردشده انتخاب نمایید. این نام بر روی نرم‌افزار شما به نمایش در خواهد آمد.

نقد و بررسی تخصصی کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)

کار راه‌اندازی مایسلیوم به اتمام رسیده و شما می‌توانید از آن استفاده کنید.

در این مورد حتی اگر ترزور شما بعد از اتمام کار از دستگاه جدا شود، می‌توانید در حالت «فقط نمایش» (watch-only) اطلاعات محدودی از حساب را مشاهده کنید. مانده‌حساب، قابلیت ایجاد آدرس جدید و دریافت تراکنش‌ها ازجمله این اطلاعات‌اند.

بازیابی مبالغ به‌وسیله مایسلیوم

در صورت گم‌شدن، آسیب دیدن و یا دزدیده شدن ترزورتان، همچنان می‌توانید به سرمایه‌های خود دسترسی داشته باشید. تنها کافی است که به‌وسیله کدهای بازیابی و عبارت امنیتی خود به نرم‌افزار اندرویدی مایسلیوم مراجعه کنید.

برای این کار وجود مایسلیوم که تازه بر روی دستگاه نصب‌شده ضروری است. به یا داشته باشید، درصورتی‌که مایسلیوم بر روی دستگاه شما وجود دارد، ابتدا کد دوازده رقمی بازگردانی اطلاعات را به خاطر سپرده و سپس نرم‌افزار را دوباره نصب نمایید.

با باز کردن نرم‌افزار، دو حالت برای شما نمایش داده خواهد شد: Restore Backup (بازیابی) و Create New (ساخت جدید). در این مرحله لازم است تا گزینه بازیابی را انتخاب نمایید.

نقد و بررسی تخصصی کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)


در این مرحله تعداد کلماتی که در کد شما وجود دارد را انتخاب می‌کنید. ضروری است درصورتی‌که از عبارت امنیتی استفاده می‌کنید، گزینه I have a password را نیز تیک بزنید.

نقد و بررسی تخصصی کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)


در این مرحله نرم‌افزار به شما اجازه می‌دهد تا کلمات عبور خود را یک به یک وارد کنید.

نقد و بررسی تخصصی کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)


در صورتی‌که از عبارت امنیتی استفاده می‌کنید، آن را نیز وارد کنید. به یاد داشته باشید که هر عبارت باعث به وجود آمدن یک کیف پول جداگانه خواهد شد. درصورتی‌که مانده‌حساب شما صفر نمایش داده شد، این پروسه را تکرار کرده و از صحیح بودن عبارت امنیتی خود اطمینان حاصل نمایید.

نقد و بررسی تخصصی کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)

حالا می‌توانید سرمایه‌هایی که بر روی ترزور تان وجود داشته را به هر حسابی که تمایل دارید انتقال دهید.

این نکته را همیشه به یاد داشته باشید که کلیدهای خصوصی ترزور شما پس از انجام این کار به مایسلیوم انتقال داده شده‌اند. از همین رو باید در اسرع وقت به یک کیف پول سرد انتقال داده شوند. ترزور قبلی شما امنیت کافی را نداشته و به‌هیچ‌عنوان نباید دوباره از آن استفاده نمود.

استفاده از ترزور با کیف پول الکتروم

در ادامه قصد داریم تا به شما آموزش دهیم که چگونه از الکتروم در کیف پول ترزور خود استفاده نماییم. پیش از خواندن مطلب لازم است تا کیف پول خود را راه‌اندازی کرده باشید.

ترزور تنها با نسخه‌های دو یا بالاتر از الکتروم کار می‌کند. به همین دلیل پیش از شروع کار اطمینان حاصل کنید که آخرین نسخه از الکتروم بر روی دستگاه شما نصب‌شده باشد.

ابتدا ترزور خود را متصل نموده و سپس الکتروم را بازکنید. گزینه Create new wallet (ایجاد کیف پول جدید) و Hardware wallet (کیف پول سخت‌افزاری) را انتخاب نمایید. در صورتی که کیف پول شما آسیب‌دیده، دزدیده و یا گم شده، لازم است تا گزینه Restore or import a wallet (بازگردانی) را انتخاب نمایید.

نقد و بررسی تخصصی کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)


از آن جهت که ترزور تنها کیف پول سخت‌افزاری پشتیبانی شده در الکتروم است، این گزینه به‌صورت پیش‌فرض برای شما انتخاب خواهد شد.

نقد و بررسی تخصصی کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)


در این مرحله لازم است تا پین کد خود را وارد کنید.

نقد و بررسی تخصصی کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)


در صورت استفاده از عبارت امنیتی می‌بایست آن را نیز وارد نمایید. همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، هر عبارت باعث به وجود آمدن کیف پولی جداگانه خواهد شد. درصورتی‌که مانده‌حساب شما صفر نمایش داده شود، لازم است تا پروسه را دوباره اجرا نمایید و از صحیح بودن عبارت امنیتی خود اطمینان حاصل کنید.

نقد و بررسی تخصصی کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)

الکتروم شما با موفقیت به ترزور متصل شد و می‌توانید از آن استفاده کنید.

در صورت قطع اتصال کیف پول و نرم‌افزار همچنان می‌توانید اطلاعات مختلفی را در حالت «فقط نمایش» مشاهده کنید.

بازیابی به‌وسیله الکتروم

در صورت گم‌شدن، سرقت و یا آسیب به ترزور، می‌توانید به‌وسیله عبارت امنیتی و کدهای بازیابی، سرمایه‌های خود را نجات دهید.

در این حالت ابتدا الکتروم را بازکرده و گزینه Restore or import و Hardware wallet را انتخاب نمایید.

نقد و بررسی تخصصی کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)


درصورتی‌که حساب کاربری خود را پیش‌تر ایجاد کرده‌اید از بخش فایل گزینه New/Restore را انتخاب نمایید.

ازآن‌جهت که ترزور تنها کیف پول سخت‌افزاری پشتیبانی شده در الکتروم است، این گزینه به‌صورت پیش فرض برای شما انتخاب خواهد شد.

نقد و بررسی تخصصی کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)


کدهای بازیابی ترزور را وارد کنید.

نقد و بررسی تخصصی کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)


در صورت استفاده از عبارت امنیتی می‌بایست آن را نیز وارد نمایید. همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، هر عبارت باعث به وجود آمدن کیف پولی جداگانه خواهد شد. درصورتی‌که مانده‌حساب شما صفر نمایش داده شود، لازم است تا پروسه را دوباره اجرا نمایید و از صحیح بودن عبارت امنیتی خود اطمینان حاصل کنید.

نقد و بررسی تخصصی کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)

حالا می‌تواند سرمایه‌های خود را از ترزور منتقل کنید.

این نکته را همیشه به یاد داشته باشید که کلیدهای خصوصی ترزور شما پس از انجام این کار به الکتروم انتقال داده‌شده‌اند. از همین رو باید در اسرع وقت به یک کیف پول سرد انتقال داده شوند. ترزور قبلی شما امنیت کافی را نداشته و به‌هیچ‌عنوان نباید دوباره از آن استفاده نمود.

منبع: buybitcoinworldwide

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

بلاک چین آوالانچ و ارز دیجیتال آن AVAX به‌عنوان یکی از رقبای اصلی اتریوم شاخته شده و قصد دارد برای…

کیف پول ارز دیجیتال تراست یا تراست ولت (Trust wallet) یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین اپلیکیشن‌ها در میان کاربران و…

چین لینک (Chainlink) یکی از محبوب‌ترین پروژه‌های ارز دیجیتال است که فعالیت خود را از سال ۲۰۱۷ شروع کرد. این پروژه…

دوج کوین، اولین و جنجالی‌ترین میم کوین دنیا، هنوز هم در فهرست ارزهای دیجیتال محبوب سرمایه‌گذاران قرار دارد. این ارز…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب