Scroll Top
شماره یا ارتفاع بلاک (block height) در یک بلاک چین چیست؟

شماره یا ارتفاع بلاک (block height) در یک بلاک چین چیست؟

تا حالا شنیده‌اید که توسعه‌دهنده‌‌گان اصلی یک ارز دیجیتال در زمان یک هاردفورک و یا یک به روزرسانی جزئی، از کاربر بخواهند، کیف پولتان را پیش از ارتفاع بلاک (block height) مشخصی آپدیت کنند؟ توسعه دهنده ابتدا باید ارتفاع بلاکی را که تغییرات قرار است در آن انجام شود اعلام کند. اگر به تازگی  وارد دنیای ارزهای دیجیتال شده باشید، ممکن است از خود بپرسید ارتفاع یا شماره بلاک چیست و چرا اهمیت دارد؟

بیایید این مفهوم را با یکدیگر بررسی کنیم.

ارتفاع بلاک (Block height) چیست؟

برای بررسی این مفهوم بلاک چین بیت کوین را در نظر بگیرید:

اولین بلاک، بلاک جنسیس (genesis block)، نام دارد که با ظهور بیت کوین ساخته شد، از زمان ایجاد بلاک جنسیس، هر ۱۰ دقیقه، یک بلاک جدید به بلاک چین بیت کوین اضافه می‌شود. سرعت ایجاد بلاک‌های جدید ممکن است کمی بیشتر و یا کمتر از ۱۰ دقیقه‌ باشد اما فرآیند ایجاد بلاک‌های جدید و متصل شدن آنها به یکدیگر بی‌پایان است. تعداد بلاک‌های بلاک چین محدودیتی ندارد. حتی بعد از اینکه تمام سکه‌های اولیه استخراج شدند تا زمانی که مردم بیت کوین معامله می‌کنند، ماینرها در بازه‌های زمانی مشخص، بلاک‌های جدیدی می‌سازند.

ارتفاع یک بلاک (Block Height)، تعداد بلاک‌هایی است که پیش از آن بلاک در زنجیره‌ی مربوط به آن وجود دارند. از این رو ارتفاع بلاک جنسیس ۰ است چراکه هیچ بلاکی قبل از ان قرار نگرفته است.

شماره یا ارتفاع بلاک (block height) در یک بلاک چین چیست؟

همانطور که در شکل فوق می‌بینید، بلاک‌ها در یک بلاک‌چین به ترتیب شماره‌گذاری می‌شوند. به  این نکته توجه داشته باشید  که چند بلاک می‌توانند ارتفاع یکسانی داشته باشند. این می‌تواند به علت فورک‌هایی که در شبکه اتفاق می‌افتد باشد. ارتفاع یک بلاکچین معادل ارتفاع بلاکی است که از همه مرتفع‌تر است. مرتفع‌ترین بلاک در یک بلاک چین، جدیدترین بلاک است.

ارتفاع مرتفع‌ترین بلاک = ارتفاع بلاک چین

  ۱- تعداد بلاک‌های طولانی ترین زنجیره= ارتفاع بلاک چین

 

در زمان نوشتن این مقاله، ارتفاع بلاک چین بیت کوین، ۵۴۵,۱۲۵ است. این بدان معناست که  ۵۴۵,۱۲۵ بلاک پیش از جدیدترین بلاک ثبت شده در طولانی‌ترین و معتبرترین زنجیره وجود دارد. در شکل زیر مشخصات بلاک جنسیس بلاک چین بیت کوین را می‌بینیم:

شماره یا ارتفاع بلاک (block height) در یک بلاک چین چیست؟

ارتفاع بلاک‌چین اتریوم نیز در زمان نوشتن این مقاله، ۶,۴۸۷,۷۲۹  است. ممکن است از خودتان بپرسید چرا ارتفاع بلاک چین اتریوم از ارتفاع بلاک چین بیت کوین بیشتر است مگر اتریوم جددتر از بیت‌کوین و در سال ۲۰۱۵ توسعه نیافت؟

پاسخ این سوال میزان زمان لازم برای ساخت یک بلاک است. در بلاک چین بیت کوین هر ۱۰ دقیقه یکبار، یک بلاک جدید ساخته می‌شود درحالی که این زمان در اتریوم ۱۵ ثانیه است.

ارتفاع بلاک چه کاربردی دارد؟

ارتفاع بلاک متغیر خوبی برای نشان دادن زمان و محاسبه‌ی بلوغ و طول عمر یک شبکه‌ی بلاک چینی است. به طور مثال وقتی می‌گوییم ارتفاع بلاک چین بیت کوین ۵۴۵,۱۲۵ بوده و زمان لازم برای ایجاد یک بلاک، ۱۰ دقیقه است. می‌توانیم با ضرب این دو عدد در هم طول عمر بلاک چین آن را محاسبه کنیم. توسعه‌دهندگان با  در نظر گرفتن ارتفاع بلاک و زمان مورد نیاز برای تشکیل یک بلاک، زمان فورک و به روزرسانی‌های شبکه را تعیین می‌کنند.

این عدد در داخل یک بلاک نوشته نمی‌شود و تنها نودهایی که به شبکه دسترسی دارند این عدد را می‌بینند. با این وجود هر بلاک شامل برچسب زمانی(Timestamp) برای اطمینان از یکپارچگی بلاک چین است. برای اینکه بفهمید یک تراکنش چه زمانی اتفاق می‌افتد، به ارتفاع بلاکی که آن تراکنش حضور دارد دقت نمایید. شما می‌توانید برچسب زمانی و دیگر اطلاعات مربوط به تراکنش را ببینید. با بررسی ارتفاع بلاک آن، می‌توانید از صحت و امنیت آن تراکنش مطمئن گردید.

 

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

بیت‌ کوین روز به روز بیشتر در جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. چیزی که بستر این انتخاب را فراهم می‌کند…

امضای چندگانه (multi-signature) طرحی دیجیتال است که به واسطه آن گروهی از کاربران اجازه پیدا می‌کنند تا به یک سند…

زنجیره‌های جانبی (Sidechains) امکان جابجایی توکن‌ها و دیگر دارایی‌های دیجیتالی را از بلاک چین‌ اصلی به بلاک چین‌های دیگر و…

از زمانی‌که ارزهای دیجیتال به حوزه‌ی خیریه و کمک‌های مالی به نیازمندان راه یافتند، مدت زیادی نمی‌گذرد. تعداد مؤسسات خیریه‌ای…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب