Scroll Top
ارز فلوکی اینو چیست؟ معرفی Floki Inu و آموزش خرید

ارز فلوکی اینو چیست؟ معرفی Floki Inu و آموزش خرید

فلوکی اینو (Floki Inu) میم کوینی است بر اساس اسم سگ ایلان ماسک، روی شبکه اتریوم ساخته شده است! در این مقاله قصد داریم که ببینیم فلوکی اینو چیست و جنبه مختلف آن را بررسی کنیم.

در صنعت ارزهای دیجیتال پروژه‌های مختلفی وجود دارند که می‌توان هریک از آن‌ها را با توجه به ویژگی‌ها و اهدافشان در دسته‌بندی‌های خاصی قرار داد. یکی از این دسته‌بندی‌های خاص، میم کوین‌ها هستند.

میم کوین به ارزهای دیجیتالی گفته می‌شود که با تأثیرپذیری از فرهنگ میم (meme) یا شوخی در اینترنت توسعه یافته‌اند. یکی از میم کوین‌های معروف، فلوکی اینو (Floki Inu) یا همان فلوکی است که خود را قاتل دوج کوین و شیبا اینو معرفی می‌کند. اما هدف فلوکی اینو چیست و چطور ایجاد شده است؟ آیا می‌تواند به اهدافی که در نقشه راه خود اعلام کرده است برسد؟

در ادامه به بررسی توکن FLOKI، پروژه‌های توسعه‌یافته در اکوسیستم آن و توضیح نقشه راه آن می‌پردازیم.

توجه: این مطلب صرفاً برای آشنایی شما با فلوکی اینو و بررسی این ارز دیجیتال است و وب‌سایت انتخاب هیچ توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاری یا خرید و فروش آن ارائه نمی‌کند.

فلوکی اینو چیست و بنیان‌گذاران آن چه کسانی هستند؟

فلوکی اینو یک پروژه ارز دیجیتال است که در ابتدا به‌عنوان یک میم کوین ایجاد شده بود؛ اما در حال حاضر، به یک پروژه وب ۳ پیشرفته تبدیل شده و شامل امور مالی غیرمتمرکز (دیفایتوکن‌های غیرمثلی (NFT) و متاورس است. تیم توسعه‌دهنده این پروژه تلاش کرده‌اند این میم کوین را که در ابتدا بی‌فایده به نظر می‌رسید، به پروژه‌ای با اهداف و کاربردهای گسترده تبدیل کنند. فلوکی اینو با عنوان کریپتوی مردم (The People’s Crypto) نیز شناخته می‌شود.

تاریخچه فلوکی اینو

اما ماجرای شکل‌گیری فلوکی اینو چیست و اصلاً از کجا شروع شد؟

ایده ایجاد فلوکی از یک توییت شکل گرفت. در ۲۵ ژوئن ۲۰۲۱، ایلان ماسک، بنیان‌گذار شرکت تسلا و مالک فعلی توییتر، در توییتی اعلام کرد که قرار است به‌زودی صاحب یک توله‌سگ از نژاد شیبا اینو باشد و می‌خواهد نام آن را فلوکی بگذارد. چه کسی تصور می‌کرد آن توییت به ساخت یک میم‌کوین جدید منجر شود که نام توله‌سگ ایلان ماسک روی آن است؟

بلافاصله بعد از انتشار توییت، یک برنامه‌نویس ناشناس فلوکی اینو را ایجاد و مدت کوتاهی بعد آن را رها کرد. کمتر از ۲ هفته بعد، در ۶ ژوییه ۲۰۲۱، تیمی از طرفداران و جامعه این ارز دیجیتال به‌سرعت وارد عمل شدند و آن را دوباره راه‌اندازی کردند.

آن‌ها می‌دانستند که ماسک چه تأثیری بر حرکات قیمتی میم کوین‌ها نظیر دوج کوین و شیبا اینو دارد. جالب اینجاست در ۱۲ سپتامبر که ایلان ماسک در توییتی اعلام کرد خانواده‌اش توله‌سگ را پذیرفته‌اند، فلوکی در بازار درحال معامله‌شدن بود!

ازآنجاکه این پروژه به‌طور کامل غیرمتمرکز است و اداره آن تحت کنترل جامعه آن است، اطلاعات چندانی از بنیان‌گذاران در دسترس نیست. با این حال به‌طور کامل هم ناشناس نیستند و با اسامی مستعار فعالیت می‌کنند.

تیم اصلی که نماینده منافع جامعه است، شامل جکی ژو (Jackie Xu) به‌عنوان توسعه‌دهنده اصلی، مستر براون ویل (Mr.Brown Whale)، بی (B) و سابر (Sabre) به‌عنوان اعضای اصلی تیم و لینترن (Lintern) به‌عنوان مدیر جامعه است. به‌گفته تیم، جکی ژو فردی دوست‌داشتنی و محترم است و بیش از یک دهه تجربه در بلاک چین دارد.

فلوکی تصمیمات اساسی تأثیرگذار بر اکوسیستم خود را ازطریق سازمان خودگردان غیرمتمرکز یا دائو اتخاذ می‌کند و جامعه این ارز دیجیتال با توکن‌های FLOKI خود به این تصمیمات رأی می‌دهند.

هدف فلوکی اینو چیست؟

سازندگان فلوکی اینو ادعا می‌کنند که این پروژه برای آن‌ها یک جنبش است نه میم کوین. آن‌ها این پروژه را به‌شکلی مبتکرانه با اقدامات خیریه و کارهای عام‌المنفعه ترکیب کرده‌اند. چشم‌انداز آن‌ها ساخت مدرسه در کشورهای توسعه‌نیافته سراسر جهان است. به همین دلیل، حتی نزدک (بازار بورس نیویورک) فلوکی را به‌عنوان یکی از بهترین پروژه‌های متاورسی برای خرید در سال ۲۰۲۲ اعلام کرده بود.

تیم این پروژه با کمپین Million Gardens Movement که کیمبال، برادر ایلان ماسک، رهبر آن است همکاری می‌کند. طبق وب‌سایت رسمی فلوکی، این تنها پروژه کریپتویی است که به‌شکل رسمی با این کمپین شراکت دارد. هدف آن‌ها از همراهی با این جنبش، مقابله با ناامنی غذایی در جهان است.

پروژه‌های اکوسیستم فلوکی اینو

اکوسیستم منحصربه‌فرد فلوکی متشکل از چند پروژه مختلف است که هنوز در دست توسعه‌اند. همان‌طور که گفتیم این پروژه‌ها شامل توکن‌های غیرمثلی (NFT)، دیفای و متاورس هستند. ازآنجاکه میزان پذیرش این ارز دیجیتال در پلتفرم‌های دیفای یا بازارهای NFT اندک است، تیم توسعه‌دهنده آن در تلاش هستند با کمک پروژه‌های مختلف کاربردهای فلوکی و میزان پذیرش آن را افزایش دهند.

برخی از این پروژه‌ها عبارت‌اند از:

والهالا؛ نوعی بازی در حوزه NFT

فلوکی اینو با بازی NFTمحور خود به نام والهالا وارد متاورس بازی‌های حوزه NFT شده است. بازیکنان می‌توانند بسته به میزان مشارکت خود پاداش دریافت کنند و مالکیت کامل توکن‌های FLOKI که به دست می‌آورند با خود آن‌ها خواهد بود. توکن‌های FLOKI به‌عنوان ارز درون بازی عمل می‌کنند و می‌توان از آن‌ها برای خرید دارایی‌های درون بازی استفاده کرد.

فلوکی‌فای؛ پروژه‌ای برای محصولات حوزه دیفای

فلوکی‌فای نام پروژه‌ای برای مجموعه محصولات دیفای است که فلوکی اینو در آینده ارائه خواهد کرد. اولین محصول آن فلوکی‌فای لاکر (FlokiFi Locker) است که ظاهراً قرار است نوآورانه‌ترین پروتکل این صنعت برای ایمن‌سازی دارایی‌های دیجیتال باشد. همچنین، اشاره‌هایی به محصولی جدید برای فراهم‌کردن امکان سهام‌گذاری شده است، اما هنوز جزئیات آن مشخص نیست.

فلوکی‌پلیس؛ بازاری برای توکن‌های غیرمثلی

فلوکی اینو با توجه به ترند توکن‌های غیرمثلی، قصد دارد بازاری برای NFT و کالاها ایجاد کند. هدف بازار فلوکی‌پلیس (FlokiPlace) این است که خرید و فروش توکن‌های غیرمثلی و سایر محصولات دیجیتال را تسهیل کند و موقعیت فلوکی‌اینو را به‌عنوان جایگزین پرداخت برای بیت کوین، دوج کوین و حتی دلار آمریکا تثبیت کند.

فلوکی یونیورستی؛ دانشگاه متاورسی برای آموزش کریپتو

پلتفرم آموزش ارزهای دیجیتال فلوکی یونیورسیتی، پروژه‌ای است که هدف آن آموزش‌دادن به مخاطبان صنعت ارزهای دیجیتال و کریپتو است که به‌شکل مداوم بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود. این پروژه، دانشگاهی متاورسی در اختیار کاربران قرار می‌دهد که علاوه بر آموزش، به افزایش آگاهی از اکوسیستم فلوکی‌اینو کمک می‌کند. بیشتر برنامه‌های درسی رایگان خواهد بود، اما برخی از دوره‌های تخصصی ممکن است هزینه دریافت کنند که با توکن FLOKI قابل‌پرداخت است.

تیم فلوکی‌اینو قصد دارد این دانشگاه را به پلتفرمی با بزرگ‌ترین پایگاه داده از محتوای کریپتو تبدیل کند که همه افراد در فضای اینترنت بتوانند با استفاده از توکن FLOKI به آن دسترسی داشته باشند.

آموزش خرید فلوکی اینو

حالا که یاد گرفتیم فلوکی اینو چیست، نوبت آن است که ببینیم چطور می‌توانیم این ارز دیجیتال را بخریم و بفروشیم.

توکن بومی فلوکی، FLOKI است که از نوع توکن‌های ERC-۲۰ و BEP-20 به شمار می‌رود. بنابراین می‌توان آن را نوعی توکن چندزنجیره‌ای دانست که با هر دو بلاک چین اتریوم و بایننس اسمارت چین سازگار است. کاربران می‌توانند از طریق بریج، توکن‌های FLOKI خود را بین این دو بلاک چین جابه‌جا کنند.

قیمت توکن FLOKI در زمان نگارش این مقاله ۰.۰۰۰۰۳ دلار و ارزش بازار آن حدود ۳۰۷میلیون دلار است. همچنین در رتبه ۱۰۴ کوین مارکت کپ قرار دارد.

راحت‌ترین روش خرید توکن FLOKI برای کاربران ایرانی، استفاده از صرافی‌های ایرانی است. پیش‌تر برخی از کاربران ترجیح می‌دادند از صرافی‌های ایرانی استیبل کوین‌هایی مانند تتر را خریداری کنند و آن‌ها را به صرافی‌های خارجی انتقال دهند. سپس در همان صرافی‌ها کوین‌های خود را به هر توکن دلخواه دیگر تبدیل کنند.

این روش در گذشته مزایایی داشت. به‌عنوان مثال، در گذشته توکن‌های جدید به‌سرعت در صرافی‌های ایرانی فهرست نمی‌شدند و بنابراین کاربران ایرانی فرصت سرمایه‌گذاری زودهنگام را از دست می‌دادند.

همچنین در گذشته احراز هویت در بسیاری از صرافی‌های مطرح خارجی الزامی نبود. بااینکه استفاده از این صرافی‌ها در همان زمان هم ریسک‌های مختص خود را داشت، اما غیرممکن نبود.

اما حالا شرایط تا حد زیادی فرق کرده است. اکنون احراز هویت در صرافی‌هایی مانند بایننس الزامی شده و کاربران ایرانی عملاً از استفاده از این صرافی‌ها منع شده‌اند. همچنین توکن‌های جدید با سرعت بسیار بیشتری نسبت‌به گذشته در صرافی‌های ایرانی فهرست می‌شوند. مجموعه این عوامل صرافی‌های داخلی را به گزینه‌های مناسبی برای ایرانی‌ها تبدیل کرده است.

حال سؤال این است که کدام صرافی‌های داخلی اکنون از فلوکی اینو پشتیبانی می‌کنند؟ و کدام صرافی‌ها بهترین نرخ خرید (و فروش) فلوکی اینو را ارائه می‌کنند؟ برای یافتن پاسخ این پرسش‌ها پیشنهاد می‌کنیم به صفحه راهنمای خرید فلوکی مراجعه کنید.

در این صفحه که قابلیتی جدید از انتخاب است، کافی است گزینه می‌خواهم فلوکی بخرم را انتخاب کنید و مقدار را تعیین کنید تا فهرستی از مطرح‌ترین صرافی‌هایی که این توکن را فهرست کرده‌اند را مشاهده کنید. هچنین توجه داشته باشید که این فهرست به‌ترتیب بهترین نرخ خرید برایتان مرتب شده است.

پس از انتخاب یک صرافی، روی گزینه خرید در انتهای نام آن کلیک کنید تا به‌طور مستقیم به صفحه اصلی صرافی هدایت شوید.

توکنومیک فلوکی اینو

سقف عرضه توکن فلوکی ۱۰تریلیون واحد است که بیش از ۹تریلیون واحد آن در گردش است. این شبکه برای هر تراکنش خرید یا فروش توکن FLOKI روی صرافی‌های غیرمتمرکز یونی‌سواپ و پنکیک‌سواپ، ۰.۳درصد مالیات دریافت می‌کند، ولی اگر کاربران از بریج بین دو بلاک چین برای انتقال توکن‌هایشان استفاده کنند، مشمول مالیات نخواهند شد.

این مالیات در خزانه نگه‌داری می‌شود. وجوه موجود در خزانه، به توسعه اکوسیستم و ترویج توکن بومی شبکه برای پذیرش بیشتر آن اختصاص دارد. با این حال، اعضای تیم در وایت پیپر پروژه اعلام کرده‌اند که وقتی به‌اندازه کافی بودجه جمع‌آوری کنند، مالیات را کاهش می‌دهند. البته هنوز به این‌که چقدر بودجه مدنظرشان است یا مالیات به چه اندازه کاهش خواهد یافت، اشاره‌ای نکرده‌اند.

تاکنون ۲۵درصد از کارمزدهای فلوکی‌فای لاکر و یک‌درصد از کارمزدهای پیش‌پرداخت برای دریافت فلوکی کارت سوزانده شده است. با توجه به داده‌های اتراسکن و بی‌اس‌سی‌اسکن، بیش از ۴۷۵٬۰۰۰ هولدر توکن FLOKI در صرافی‌های غیرمتمرکز وجود دارند.

کیف پول‌های فلوکی اینو

ازآنجاکه فلوکی روی دو زنجیره بایننس اسمارت چین و اتریوم کار می‌کند، همه کیف‌پول‌های سازگار با اتریوم و BSC ازجمله متامسک، تراست والت و کیف‌پول‌های سخت‌افزاری مانند لجر می‌توانند برای نگهداری و ذخیره فلوکی اینو مناسب باشند.

تفاوت‌ها و شباهت‌های شیبا اینوبا فلوکی اینو چیست؟

دو پروژه فلوکی‌اینو و شیبا اینو، هردو مشابه دوج کوین طراحی شده‌اند. در اصل دلیل ایجاد هردو توکن، علاقه ایلان ماسک به دوج کوین است. توییت‌های او گاهی باعث افزایش قیمت شدید این توکن‌ها می‌شود.

از دیگر شباهت‌های این دو، می‌توان به طرفداران و جامعه آن‌ها اشاره کرد. طرفداران این توکن بسیار پرشور و وفادار هستند و روزانه توییت‌هایی را درباره آن‌ها مشاهده می‌کنیم که از سرمایه‌گذاران در این صنعت می‌خواهند به گروه آن‌ها بپیوندند.

شباهت دیگر عرضه غیرمعمول و بسیار زیاد FLOKI و SHIB است که می‌تواند بر قیمت آن‌ها تأثیر زیادی بگذارد.

درباره تفاوت‌های این دو توکن باید گفت، بنیان‌گذار شیبا اینو مانند بیت کوین ناشناخته است درحالی‌که تیم پروژه فلوکی‌اینو با وجود اسامی مستعارشان در محافل کریپتو حضور دارند.

شیبا اینو یک پروتکل زیربنایی دارد که هم برای توکن آن به‌عنوان کوین تحت‌کنترل جامعه و هم برای بسیاری از توکن‌های دیگر روی پلتفرم سودمند است. FLOKI یک توکن است و پروتکل زیربنایی ندارد.

توکنومیک این دو ارز دیجیتال هم با یکدیگر متفاوت است. عرضه توکن FLOKI در کل ۱۰تریلیون واحد است که در مقایسه با عرضه بیت کوین بسیار زیاد است. بااین‌حال می‌توان گفت فلوکی دربرابر عرضه کل یک‌کوادریلیون واحد توکن SHIB واقعاً ناچیز است.

همچنین، فلوکی به سرمایه‌گذاران خود امکان می‌دهد از توکن‌هایی که نگهداری می‌کنند درآمد منفعل کسب کنند، درحالی‌که برای کسب درآمد منفعل در شیبا اینو، باید توکن‌های SHIB را در استخر نقدینگی شیباسواپ سهام‌گذاری کرد.

مزایا و معایب ارز دیجیتال فلوکی اینو چیست؟

مزایا

 • تیم فلوکی‌اینو متشکل از افراد بسیار متعهد و هدف‌مند است.
 • توکن بومی آن چند زنجیره‌ای است و با شبکه‌های اتریوم و بایننس اسمارت چین سازگار است.
 • توکن‌های فلوکی به‌مدت ۲۶۵سال در بلاک چین‌های اتریوم و BSC قفل شده‌اند، بنابراین خطر کلاهبرداری در آن وجود ندارد.
 • سلبریتی‌ها می‌توانند بر ارزش این میم کوین تأثیر بگذارند و بدون هزینه آن‌ها را تبلیغ کنند. البته تبلیغات بدون دستمزد به‌معنای آن نیست که فلوکی بودجه بازاریابی ندارد. کارمزدهای کوچکی که از هر معامله دریافت می‌شود، به بازاریابی و سایر فعالیت‌ها در اکوسیستم اختصاص می‌یابد.

معایب

 • فلوکی مانند بسیاری از ارزهای دیجیتال مشابه خود، سرمایه‌گذاری پرخطر به شمار می‌رود؛ بنابراین باید با احتیاط در آن سرمایه‌گذاری کرد.
 • احتمال پامپ و دامپ در این ارز دیجیتال زیاد است. وقتی یک نهنگ توکن‌های فلوکی را یک‌جا می‌فروشد و پول‌هایش را خارج می‌کند، قیمت به‌شدت کاهش می‌یابد. البته کارمزدهایی برای دلسردکردن کاربران از فروش توکن در نظر گرفته شده است؛ اما گاهی این روش انگیزه‌ای کافی برای نفروختن توکن‌ها ایجاد نمی‌کند.
 • فلوکی ادعا می‌کند که قاتل دوج کوین و شیبا اینو خواهد بود و هدف آن این است که به یکی از ۱۰ پروژه برتر ارز دیجیتال در بازار و آغازگر انقلاب بعدی ارزهای دیجیتال باشد؛ اما تاکنون در این امر موفق نبوده است.

نقشه راه فلوکی اینو

نقشه راه فلوکی اینو

نقشه راه فلوکی اینو شامل ۴ فاز است:

۱. فاز اول

 • راه‌اندازی مجدد توکن
 • راه‌اندازی روی بایننس اسمارت چین
 • حسابرسی قراردادهای هوشمند
 • فهرست‌شدن در کوین گکو و CMC
 • بریج/ سواپ بین‌زنجیره‌ای
 • همکاری با اینفلوئنسرها/ افراد مشهور
 • راه‌اندازی مجدد وب‌سایت
 • رسیدن به ۲۵٬۰۰۰ هولدر توکن فلوکی

۲. فاز دوم

 • رسیدن به ۵۰٬۰۰۰ هولدر
 • بازاریابی تهاجمی
 • کمک‌های مالی به خیریه
 • شراکت‌های مؤثر با هدف گسترش کاربردپذیری
 • برنامه‌های پاداش‌دهی به کاربر

۳. فاز سوم

 • برنامه‌های غیرمتمرکز/ بازی‌ها
 • فهرست‌شدن در صرافی‌های متمرکز
 • شراکت‌های بزرگ‌تر
 • رسیدن به ۱۰۰٬۰۰۰ هولدر
 • برگزاری رویدادهایی در جهان واقعی

۴. فاز چهارم

 • توسعه فلوکی‌پلیس (توکن‌های غیرمثلی/ بازارهای معامله کالا)
 • همکاری با تسلا
 • کمک‌های مالی عمده به پناهگاه سگ‌ها/ خیریه‌ها (بیش از ۱۰۰٬۰۰۰ دلار)
 • رسیدن به ۱۵۰٬۰۰۰ هولدر

سؤالات متداول

فلوکی اینو چیست؟

فلوکی اینو یک ارز دیجیتال است که ابتدا به‌عنوان یک میم کوین توسعه یافته بود، اما حالا به‌عنوان یک پروژه وب ۳.۰ با گسترش کاربردهایش در زمینه دیفای، توکن‌های غیرمثلی و متاورس فعالیت می‌کند.

کیف پول‌های فلوکی کدام‌اند؟

فلوکی از زنجیره‌های بایننس اسمارت چین و اتریوم پشتیبانی می‌کند و بنابراین برای ذخیره آن به جز کیف پول سخت افزاری، می‌توان از متامسک و تراست والت هم استفاده کرد.

توکن فلوکی اینو چه کاربردهایی دارد؟

از توکن فلوکی اینو می‌توان برای پرداخت‌های درون بازی والهالا برای خرید دارایی، برای خرید دوره‌های تخصصی آموزشی در دانشگاه متاورسی فلوکی، برای معامله NFT و نیز برای رأی‌گیری در سیستم حاکمیتی مدل دائو در این پروژه استفاده کرد.

آیا سهام‌گذاری توکن فلوکی امکان‌پذیر است؟

درباره این موضوع صحبت‌هایی وجود دارد، اما هنوز امکان آن فراهم نشده است.

از کجا می‌توان توکن فلوکی را خرید؟

توکن فلوکی را می‌توان از صرافی‌های متمرکز ایرانی و خارجی و صرافی‌های غیرمتمرکز نظیر یونی‌سواپ و پنکیک‌سواپ خرید.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی کردیم پاسخی کامل به سؤال «فلوکی اینو چیست» بدهیم. به‌صورت کوتاه، فلوکی اینو ارز دیجیتالی است که در دسته‌بندی میم کوین‌ها قرار می‌گیرد. میم کوین‌ها سابقه خوبی در فضای کریپتو دارند و تجربه ثابت کرده که کاربران از آن‌ها استقبال می‌کنند.

البته دقیقاً مانند دو میم کوین محبوب قبلی یعنی دوج کوین و شیبا اینو، ایلان ماسک در موفقیت فلوکی اینو هم بی‌تأثیر نبود. در حقیقت توییت ایلان ماسک و اعلام قصدش برای خرید سگی با نام فلوکی الهام‌بخش توسعه فلوکی اینو شد.

بااین‌حال، تیم توسعه‌دهنده فلوکی اینو در تلاش هستند تا کاربردهای این توکن را از یک میم کوین عادی بیشتر کنند. آن‌ها همچنین پروژه خود را قاتل دوج کوین و شیبا اینو معرفی می‌کنند.

باید دید آیا آن‌ها در طولانی‌مدت در دست‌یابی به اهداف خود موفق خواهند شد، یا فلوکی اینو تنها یک میم کوین باقی خواهد ماند. شما چطور فکر می‌کنید؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

می‌دانیم که برخی از بلاک چین‌های جدید مانند پولکادات (Polkadot) در‌ اصل برای حل مشکل تعامل‌پذیری ساخته شده‌اند؛ اما همچنان…

توکن ارز دیجیتالی است که خودش بلاک چین مستقل ندارد. اگر این تعریف برای شما نامفهوم است، نگران نباشید و…

نام لونا کلاسیک (Luna Classic) با توکن لونا (LUNA) و شبکه سقوط‌کرده ترا (Terra) و استیبل کوین آن UST پیوند…

مقایسه تتر با دلار از آن دست مقایسه‌هایی است که بیشتر از اینکه برای کاربران جهانی جذاب باشد، ایرانی‌ها را…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب