Scroll Top
پروتکل هارمونی (Harmony) چیست؟

پروتکل هارمونی (Harmony) چیست؟

از سی‌ام جولای ۲۰۱۵ که ویتالیک بوترین جوان ۲۳ ساله‌ی روسی، رسماً پلتفرم اتریوم را به‌منظور اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز معرفی کرد، نگاه جدیدی به کاربرد بلاک چین‌های عمومی به وجود آمد. پیش از آن، معروف‌ترین بلاک چین، بلاک چین بیت کوین بود که باهدف یک سیستم پرداخت جهانی همتا به همتا و غیرمتمرکز ایجادشده بود.

به‌تدریج که برنامه‌های کاربردی بر روی پلتفرم اتریوم توسعه یافتند، چالش مقیاس‌پذیری مطرح شد و این مشکلی بود که نه تنها اتریوم بلکه تمامی ارزهای دیجیتال با آن دست‌وپنجه نرم می‌کردند، مقیاس‌پذیری ارزهای دیجیتال یا به عبارتی افزایش تعداد تراکنش‌ها در ثانیه (TPS) در حال حاضر نرخ پایینی برای کاربردهای بین‌المللی نظیر ویزا و مستر کارت دارد. مقیاس‌پذیری تابعی از سه پارامتر TPS، تمرکززدایی و امنیت است.

پروتکل هارمونی (Harmony) چیست؟

اتریوم برای حل مشکل مقیاس‌پذیری چندین راهکار پیش گرفت که از جمله‌ی آنها می‌توان به کسپر، پلاسما و شاردینگ اشاره کرد. برای حل مشکل مقیاس‌پذیری پلتفرم‌های بسیاری به رقابت با اتریوم پرداختند.

دفینیتی(Dfinity) موفق به جذب سرمایه‌ی بیش از ۱۶۷ میلیون دلار شد و در حقیقت یک کپی از اتریوم بوده که با برند پرزرق و برقی منتشرشده است. Dfinity یک مدل ابری غیرمتمرکز ارائه می‌دهد و خود را شبیه به اتریوم البته با محدودیت‌های کمتری دانسته که ظرفیت‌های نامحدودی دارد.

کاردانو یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین است که مانند اتریوم قابلیت ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند را دارد. با این تفاوت که کاردانو مقیاس‌پذیرتر بوده و امنیت را از طریق معماری لایه‌ای فراهم می‌کند. کاردانو از اتریوم و نئو بالغ‌تر است. با توجه به ریشه‌ی آکادمیکش به نسبت EOS رسمی‌تر بوده و به‌عنوان بلاک چین نسل دوم از آن یاد می‌شود.

بیشتر بخوانید: تمام تفاوت‌های اتریوم و نئو

ایاس(EOS) به‌منظور تبدیل‌شدن به یک سیستم‌عامل غیرمتمرکز برای پوشش انبوهی از برنامه‌های غیرمتمرکز، توسعه یافت. EOS می‌خواهد کارمزد تراکنش‌ها را برای همیشه حذف کند و مدعی است که پلتفرمش خواهد توانست میلیون‌ها تراکنش را در ثانیه انجام دهد.

و حالا هارمونی ادعا می‌کند یک زیرساخت متن‌باز برای اجماع ساخته است که از ۱۰ میلیارد کاربر پشتیبانی می‌کند. در این مقاله به معرفی اجمالی پلتفرم هارمونی می‌پردازیم.

پلتفرم هارمونی

غیره را داشته‌اند گرد هم آمده و به دنبال راه‌حلی برای مقیاس‌پذیری می‌باشند.

این تیم سرمایه‌ی اولیه (seed money) دریافت کرده و ایده‌های جدیدی برای ایجاد مقیاس‌پذیری دارد. پروتکل هارمونی برای ایجاد یک بازار آزاد در مقیاس گوگل برای اقتصاد غیرمتمرکز است.

هارمونی معتقد است مقیاس‌پذیری به بهینه‌سازی در تمام لایه‌های یک شبکه نیاز دارد.پروتکل هارمونی (Harmony) چیست؟

پروتکل اجماع هارمونی (Harmony Consensus Protocol)

پروتکل اجماع هارمونی از شاردینگ دستورالعمل‌های چند گامی برای موازی‌سازی پردازش فرآیندها استفاده می‌کند. این کار به ما کمک می‌کند تأخیر ارتباطات (Latency) را کنترل کنیم و توان عملیاتی شبکه (throughput) را با بزرگ‌تر شدن شبکه، حفظ کنیم.

پروتکل هارمونی (Harmony) چیست؟

سیستم‌

تیم هارمونی در حال طراحی یک هسته‌ عملیاتی برای اجرای پروتکلش می‌باشد که کارایی CPU و امنیت را افزایش می‌دهد. این هسته همچنین به نودهای بیشتری امکان شرکت در اجماع را داده و شبکه‌ی غیرمتمرکزتری را ایجاد می‌کند.

پروتکل هارمونی (Harmony) چیست؟

شبکه‌

هارمونی از تکنیک‌های مهندسی شبکه برای انتشار پیام (message propagation) به شکل هوشمندانه‌تر و تشکیل سریع‌تر اجماع استفاده کرده است. هارمونی می‌گوید درک توپولوژی شبکه به ایجاد یک پروتکل هم‌زمان کمک می‌کند.

زیرساخت هارمونی متن‌باز است که به علت توان عملیات بالا، تأخیر کم و هزینه‌ی ناچیز امروزه به‌عنوان یک پلتفرم اجماع انقلابی در شبکه‌های غیرمتمرکز محسوب می‌شود.

پروتکل هارمونی (Harmony) چیست؟

ویژگی‌های پلتفرم هارمونی

زیرساخت متن‌باز برای داده‌های جهان

پروتکل هارمونی (Harmony) چیست؟

مقیاس جهانی برای پلتفرم بازار

پروتکل هارمونی (Harmony) چیست؟

پیدایش اقتصادهای غیرمتمرکز و قابل‌اعتماد

پروتکل هارمونی (Harmony) چیست؟

غیرمتمرکزسازی مقیاس‌پذیر

هدف فراهم کردن غیرمتمرکزسازی و مقیاس‌پذیری با حفظ امنیت می‌باشد. فناوری بلاک چین به ما قول داده بود تا بستر غیرمتمرکز هماهنگ مقیاس‌پذیری ایجاد کند اما تاکنون هیچ پلتفرمی روی کار نیامده تا بتواند به هر دو نیاز با حفظ امنیت پاسخ دهد. هارمونی به دنبال چنین هدفی است.

همان‌گونه گوگل عمودی پلتفرم جست‌وجوی خود را کامل کرد، ما نیز از یک رویکرد استک برای حل مشکل مقیاس‌پذیری اجماع استفاده خواهیم کرد.

ما در هر لایه از الگوریتم‌های اجماع، سیستم‌ها و شبکه‌سازی نوآوری‌هایی اعمال کردیم تا با حفظ غیرمتمرکزسازی، کارایی شبکه‌مان را به حداکثر برسانیم. یکپارچه‌سازی ما از نوع انتها به انتها (End to End) بوده و این به ما امکان می‌دهد تا تکرارهای سریع‌تر و بهینه‌سازی فعال‌تری نسبت به متدهای ماژولار داشته باشیم.

پروتکل هارمونی (Harmony) چیست؟

پرسش‌هایی که به درک بهتر پلتفرم هارمونی کمک می‌کنند

هارمونی چیست؟

هارمونی یک زیرساخت با مقیاس‌پذیری ۱ تا ۱۰ میلیارد نفر برای آینده است. هارمونی یک پلتفرم اجماع با کارایی بالا ایجاد کرده که اقتصاد غیرمتمرکز را برای همه‌ی افراد فراهم می‌کند.

هارمونی با بلاک چین عمومی چه تفاوتی دارد؟

هارمونی برخلاف رقبایش تنها بر روی کارایی توان عملیاتی (تعداد تراکنش در هر ثانیه) متمرکز نیست، بلکه به تعداد نودهایی که در شبکه‌ی بلاک چینی غیرمتمرکز شرکت می‌کنند نیز اهمیت می‌دهد.

هارمونی برای حل مشکل مقیاس‌پذیری چه کار می‌کند؟

در لایه‌ی پروتکل، از پروتکل اجماع مبتنی بر شاردینگ استفاده می‌کند که امکان افزایش نودها را در شبکه فراهم می‌آورد. هر شارد شامل صدها نود بوده و از یک الگوریتم BFT برای برقراری اجماع در چند ثانیه استفاده می‌شود.

در لایه‌ی شبکه، از پروتکل QUIC برای انتقال سریع‌تر پیام‌ها و در سطح سیستم از unikernel برای مقیاس‌پذیری بیشتر سیستم‌عامل در یک نود استفاده‌شده است.

با پلتفرم هارمونی چه می‌توان ساخت؟

برنامه‌های کاربردی متنوعی که نیاز به غیرمتمرکزسازی و شبکه‌ای با توان عملیاتی بالا دارند از بازی‌ها گرفته تا مبادلات غیرمتمرکز و بازارهای مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توانند بر بستر هارمونی توسعه پیدا کنند.

چه‌زمانی تمام افراد می‌توانند از پلتفرم هارمونی استفاده کنند؟

بنیان‌گذاران هارمونی بسیار مشتاق‌اند تا برنامه‌نویسان و ایده پردازان، برنامه‌های کاربردی خود را بر بستر هارمونی توسعه دهند و شبکه‌ی اصلی تا سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی خواهد شد.

منبع:harmony

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
پست های توضیه شده
Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب