Scroll Top
چه زمانی ETF بیت کوین پذیرفته خواهد شد؟ شاید تا سال ۲۰۲۰ !

چه زمانی ETF بیت کوین پذیرفته خواهد شد؟ شاید تا سال ۲۰۲۰ !

برای اولین بار در بیش از یک سال اخیر، اکنون هیچ درخواست در حال بررسی‌‌ای برای صندوق قابل معامله در بورس (ETF) در کمیسیون بورس آمریکا (SEC) وجود ندارد. حالا این سوال مطرح می‌شود که بالاخره چه زمانی شاهد یک ETF فعال برای بیت کوین خواهیم بود؟

شرکت مدیریت سرمایه VanEck، شرکت خدمات مالی SoldiX و گروه تجاری Cboe، روز پنجشنبه (۴ بهمن)، درخواست ETF‌ای که بالاترین احتمال پذیرش را داشت، پس گرفتند. آن‌ها دلیل این اقدام را تعطیلی دولت آمریکا اعلام کردند. این طرح پیشنهادی برای اولین بار در ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ برای بررسی به کمیسیون بورس آمریکا ارائه شد و آخرین زمان تصمیم‌گیری درباره آن، فوریه سال جاری میلادی بود. به دلیل تعطیل بودن دولت آمریکا، حقوقدانان زیادی پیش‌بینی کردند که کمسیون بورس احتمالا به جای اجازه دادن به پذیرفته شدن ETF به صورت پیش‌فرض، آن را رد خواهد کرد.

چه زمانی ETF بیت کوین پذیرفته خواهد شد؟ شاید تا سال 2020 !

جان ون اک، مدیرعامل شرکت VanEck گفت که این شرکت‌ها پس از پایان تعطیلی دولت آمریکا دوباره به SEC درخواست خواهند داد و وارد مذاکره خواهند شد. او زمانبندی مشخصی را برای این اقدام اعلام نکرد. با این حال هنوز زمان دقیق بازگشایی دوباره دولت آمریکا مشخص نیست چراکه مجلس سنای این کشور دو لایحه متنوع را برای بازگشایی دولت به رای گذاشت که هیچ کدام تصویب نشدند.

 

همچنین از آنجایی که کمیسیون بورس آمریکا در وضعیت بی‌ثباتی قرار دارد، دیگر شرکت‌ها هم برای ارائه درخواست ETF به این نهاد قانون‌گذار مردد هستند. در اوایل ژانویه، شرکت مدیریت دارایی Bitwise اعلام کرد که قصد دارد همراه با شرکت NYSE Arca طرح یک صندوق (ETF) را ارائه دهد اما با وجود اینکه NYSE Arca، درخواست تغییرات مورد نیاز برای طرح پیشنهادی را انجام داده است، کمیسیون بورس هنوز هیچ‌گونه سند رسمی مبنی بر بازخوانی طرح منتشر نکرده است.

طرفداران صندوق ETF بیت کوین امیدوارند که با پذیرش این درخواست‌ها، شاهد ورود سرمایه‌گذاران جدید به بازار، افزایش نقدشوندگی و در نتیجه افزایش شدید قیمت‌ها باشیم.

خیلی‌زود خیلی دیر؟

علاوه بر تمام موارد فوق، حدود ۹ طرح پیشنهادی دیگر که قبلا توسط SEC رد شده بودند، همچنان منتظر وضعیت تجدید نظر هستند.

چه زمانی ETF بیت کوین پذیرفته خواهد شد؟ شاید تا سال 2020 !

این طرح‌ها که توسط شرکت‌های ProShares، Direxion و GraniteShares ارائه شده بودند، سال گذشته به علت نگرانی‌ها از دستکاری بازار بیت کوین توسط کمیسیون بورس رد شدند. اما تجدیدنظر درباره آن‌ها به زمان دیگری موکول شد و هیچ‌گونه ضرب‌الاجل مشخصی برای آن وجود ندارد. معمولا تجدید نظر درباره طرح‌های رد شده بین ۶ تا ۱۶ ماه زمان‌ می‌برد اما با توجه به تعطیلی این نهاد نمی‌توان با قطعیت زمان دقیقی اعلام کرد.

بنابراین، تصمیم‌گیری درباره این ۹ درخواست می‌تواند بلافاصله پس از بازگشایی دوباره دولت صورت گیرد یا اینکه ماه‌ها و حتی سال‌ها زمان ببرد.

کورسوی امید

یکی از حقوقدانان مطرح به نام چروینسکی (Chervinsky)، در ایمیلی به کوین دسک ضمن اعلام این که ممکن است تا پایان سال ETF بیت کوین پذیرفته شود، نوشت:

این احتمال وجود دارد که یک ETF تا پایان سال پذیرفته شود اما به دو چیز بستگی خواهد داشت. ۱-زمانی که درخواست ارائه می‌شود. ۲- وضعیت بازار بیت کوین در زمان تصمیم کمیسیون بورس

طبق توضیحات این حقوقدان، هنگامی که یک درخواست ETF ارائه می‌شود، کمیسیون بورس ۲۴۰ روز زمان دارد تا در مورد آن تصمیم‌گیری کند. بنابراین اگر یک درخواست تا قبل از ۵ می ۲۰۱۹ ثبت شود، تا پایان همین سال (۳۱ دسامبر)، پذیرش یا عدم پذیرش آن مشخص خواهد شد.

چه زمانی ETF بیت کوین پذیرفته خواهد شد؟ شاید تا سال 2020 !

او افزود که اگر تا آن زمان حداقل یک طرح پیشنهادی منتشر نشود، متعجب خواهد شد:

پس از ارائه درخواست، سوال این خواهد بود که آیا وضعیت بازارهای بیت کوین به حد قابل قبولی هست تا کمیسیون بورس را متقاعد کند یا خیر. باید تمام نقص‌های ETF های قبلی مانند ارزش‌گذاری، نقدشوندگی، حفاظت و دستکاری بازار حل شده باشند. به نظر من، به طور کلی این امکان وجود دارد که توسعه ارزهای دیجیتال در ده ماه آینده برای تضمین پذیرش ETF بیت کوین می‌تواند کافی باشد.

 

منبع: Coindesk

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

بنیاد تحقیقاتی کوارتز در جدیدترین تحقیقات خود با بررسی نمودارهای بیت کوین، ضمن تأکید بر شباهت زیاد اصلاح‌های قیمت بیت…

طلا یک دارایی قابل اعتماد و با ارزش ثابت بوده و همواره در رشد و صعود بوده است. اما در…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب