Scroll Top
سوشال تریدینگ چیست؟ مراحل شروع Soical trading

سوشال تریدینگ چیست؟ مراحل شروع Soical trading

سوشال ترید یا سوشال تریدینگ (Social Trading) روشی مدرن برای سرمایه‌گذاری و معامله ارزهای دیجیتال بر اساس تعامل و ارتباط با دیگران است. می‌توانیم عملکرد سوشال ترید را همانند یک شبکه اجتماعی ببینیم، شبکه‌ای اجتماعی با تمرکز بر امور مالی و معاملات آنلاین.

سوشال ترید به افراد اجازه می‌دهد تا از یکدیگر روش‌های مختلف معاملات ارز دیجیتال و نکات ریز آن را یاد بگیرند، چه باتجربه باشند و چه تازه‌کار. با سوشال ترید می‌‎توانید دیدگاه‌های مختلف یک جامعه متنوع از معامله‌گران را درباره نحوه تریدکردن ببینید. این کار مثل داشتن گروهی از دوستان است که به شما کمک می‌کنند تصمیمات بهتری در زمینه معاملات ارز دیجیتال بگیرید و راه و رسم تریدکردن را به شما یاد می‌دهند. در ادامه توضیح می‌دهیم سوشال ترید چیست، چگونه کار می‌کند و چه تفاوتی با کپی تریدینگ دارد.

سوشال ترید چیست؟

سوشال ترید یا سوشال تریدینگ (Social Trading) یک روش آنلاین و پر از تعامل برای یادگیری ترید ارزهای دیجیتال است که با آن می‌توانید هر روز مطلب جدیدی درباره نحوه پیاده‌سازی معاملات سودآور یاد بگیرید. این نوع تکنیک از دو کلمه انگلیسی “Social” به معنی «اجتماعی» و “Trade” به معنی «معامله» تشکیل شده و تکنیکی نسبتاً جدید برای معاملات فارکس یا ارزهای دیجیتال است.

با استفاده از سوشال تریدینگ، معامله‌گران می‌توانند اطلاعات، استراتژی‌ها، بینش‌ها و تصمیمات خود درباره سرمایه‌گذاری بهتر را با هم به اشتراک بگذارند. هدف اصلی سوشال ترید کمک به تریدرها برای بهبود عملکرد آن‌ها در معاملات و انجام معاملات سودآورتر از طریق ارتباط با سایر تریدرها و اشتراک‌گذاری اطلاعات است.

 • به اشتراک‌گذاشتن ایده‌ها در مورد این که اکنون کدام دارایی‌ها یا ارزها را بهتر است معامله کرد، بحث در مورد روندها و شرایط بازار و پیروی از شیوه‌های معاملاتی سایر تریدرها، همگی بخشی از تکنیک سوشال ترید است.
 • علاوه بر این، سوشال ترید می‌تواند پیوند میان اعضای جامعه تریدرها و همکاری و تعامل بین آن‌ها را تقویت کند.
 • با سوشال ترید معامله‌گران تازه‌کار از تجربیات و نکات ریز تریدرهای حرفه‌ای بهره‌مند شده و حتی تریدهای حرفه‌ای هم با اشتراک‌گذاری استراتژی‌های مختلف خود، روش‌های جدید و سودمندتری برای ترید یاد می‌گیرند.
سوشال ترید چیست

در نهایت، این حس تعامل اجتماعی و همکاری می‌تواند برای معامله‌گرانی که نمی‌دانند از کجا شروع کنند و یا به دنبال بهبود عملکرد معاملات خود و انجام معاملات سودآورتر هستند، مفید باشد. یکی از زیرمجموعه‌های سوشال تریدینگ، استراتژی کپی تریدینگ بوده که در میان تریدهای تازه‌کار بسیار محبوب است.

تفاوت های سوشال تریدینگ و کپی تریدینگ

ارتباطی قوی بین سوشال تریدینگ و کپی تریدینگ وجود دارد، اما باید به تفاوت‌های کلیدی بین آن‌ها توجه کرد.

 • سوشال ترید فعالیتی است که تعاملات بین معامله‌گران را برای تقویت و بهبود معاملات تسهیل می‌کند.
 • از سوی دیگر، کپی تریدینگ یک زیرمجموعه از سوشال تریدینگ محسوب می‌شود که به کاربران امکان می دهد الگوها و استراتژی‌های معاملاتی دیگر معامله‌گران، به ویژه معامله گران با تجربه و حرفه‌ای را تقلید کنند.
تفاوت های سوشال تریدینگ و کپی تریدینگ
در کپی تریدینگ، تریدرهای تازه‌کار، یک معامله‌گر را برای دنبال‌کردن و تقلید استراتژی او انتخاب می‌کنند و معاملات او را کپی می‌کنند.
 • در سوشال تریدینگ، شرکت‌کنندگان تعامل اجتماعی بیشتری با یکدیگر دارند. آنها ایده‌های خود را با هم تبادل می‌کنند و بینش‌های خود را در پلتفرم متشکل از اعضای جامعه به اشتراک می‌گذارند. سپس، بر اساس اطلاعاتی که جمع‌آوری کرده‌اند، تصمیمات معاملاتی خود را می‌گیرند.
 • از سوی دیگر، کپی تریدینگ فرآیندی خودکارتر است و تعامل اجتماعی کمتری در آن وجود دارد. تریدرهای تازه‌کار، یک معامله‌گر را برای دنبال‌کردن و تقلید استراتژی او انتخاب می‌کنند و معاملات او را کپی می‌کنند. این کار می‌تواند به‌صورت دستی یا اتوماتیک انجام شود؛ در هر صورت تعامل زیادی بین معامله‌گر تا‌زه‌کار و معامله‌گر حرفه‌ای وجود ندارد، تصمیمات معاملاتی صرفاً کپی می‌شود و استقلال کمتری در آن وجود دارد.

بیشتر بخوانید: آموزش Copy Trading در معاملات ارز دیجیتال

مزایای سوشال ترید چیست؟

سوشال ترید می‌تواند از جوانب مختلف مزایایی برای معامله‌گران داشته باشد، از جمله:

 • دسترسی به اطلاعات: پلتفرم‌های سوشال ترید اطلاعات و بینش‌های زیادی را از دیگر معامله‌گران ارائه می‌دهند که می‌تواند به تریدرها در تصمیم‌گیری آگاهانه‌تر کمک کند.
 • فرصت‌های یادگیری: سوشال تریدینگ می‌تواند ابزار ارزشمندی برای معامله‌گران تازه‌کار باشد چون به آنها اجازه می‌دهد از معامله‌گران باتجربه‌تر یاد بگیرند و به تدریج استراتژی‌های خود را توسعه دهند.
 • کاهش ریسک: پیروی از شیوه‌های معاملاتی معامله‌گران باتجربه‌تر می‌تواند به تریدرها کمک کند تا ریسک خود را کاهش دهند و معاملات سودمندتری داشته باشند.
 • تنوع‌بخشی به پورتفولیو: معامله‌گران با دنبال کردن و تکرار معاملات چندین تریدر حرفه‌ای با پروفایل‌های ریسک و استراتژی‌های مختلف، پرتفولیو یا سبد ارز دیجیتال خود را متنوع می‌کنند.
 • احساس تعامل با جامعه: سوشال ترید می‌تواند احساس تعامل و همکاری بین معامله‌گران را تقویت کند و مخصوصاً باعث افزایش اشتیاق و انگیزه و اعتماد‌به‌نفس بیشتر در تریدرهای تازه‌کار شود.
 • صرفه‌جویی در زمان: سوشال تریدینگ باعث صرفه‌جویی در وقت معامله‌گران می‌شود چون در این صورت مجبور نیستند ساعت‌ها صرف تجزیه‌و‌تحلیل بازار کنند. در عوض، آن‌ها می‌توانند معامله‌گران مورداعتماد خود را دنبال یا کپی کنند.

پلتفرم سوشال ترید چیست؟

پلتفرم‌های سوشال تریدینگ با تقویت ارتباطات بین معامله‌گران، خود را از پلتفرم‌های معاملاتی سنتی متمایز می‌کنند. آنها کاربران را قادر می‌سازند تا معاملات دیگران را تقلید کنند، در بحث و گفتگو شرکت کنند، بینش خود را به اشتراک بگذارند، روند یادگیری خود را سرعت بخشند و حس کنند که عضوی از یک جامعه پویا و فعال هستند.

پلتفرم‌های سوشال تریدینگ با پیوند دادن معامله‌گران باتجربه با تازه‌کارها، فعالیت، پویایی و علاقه در بازار ارزهای دیجیتال را گسترش می‌دهند. مبتدیان با این پلتفرم‌ها می‌توانند نحوه تصمیم‌گیری استراتژیک در معاملات و نکات مهم و پیچیده بازار را بدون دانش گسترده بیاموزند. به عنوان مثال، ای‌تورو (eToro) یکی از معروف‌ترین پلتفرم‌های سوشال ترید در سطح جهانی است.

پلتفرم سوشال ترید چیست
می‌دانیم که پیروی‌های کورکورانه از شخصیت‌های رسانه‌های اجتماعی همیشه عاقلانه نیست، اما پلتفرم‌های سوشال تریدینگ گاهی راهی مناسب برای گسترش سواد مالی ارائه می‌کنند.

قابلیت‌های پلتفرم‌های سوشال ترید

در پلتفرم‌های سوشال ترید، معامله‌گران می‌توانند استراتژی‌های معاملاتی تریدرهای باتجربه را ببینند و حتی به‌طور خودکار آن را کپی کنند. این به معامله‌گران جدید کمک می‌کند تا فرآیند ترید‌کردن را بیاموزند و سریع‌تر تجربه کسب کنند. در عین حال معامله‌گران باتجربه می‌توانند دانش خود را به اشتراک بگذارند و همچنین با اعمال استراتژی معاملاتی دیگران، درآمد بیشتری کسب کنند.

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های سوشال ترید، امکان مشاهده معاملات سایر تریدرها در آن واحد است. چت‌روم‌ها و انجمن‌ها یا فروم‌های گفت‌وگو نیز ابزار مهمی در سوشال ترید هستند که در آنجا معامله‌گران می‌توانند سؤال بپرسند، تجربیات خود را به اشتراک بگذارند و از سایر اعضای جامعه مشاوره بگیرند.

نسبت سود به به زیان تریدرها در سوشال تریدینگ
نسبت سود به به زیان تریدرها در سوشال تریدینگ، از عوامل تاثیرگذاری است که مشخص می‌کند که کدام تریدر برای کپی تریدینگ بهتر است.

علاوه بر این، پلتفرم‌های سوشال ترید اغلب شامل ابزارهایی برای تجزیه‌وتحلیل و مقایسه عملکرد معامله‌گران مختلف است. به عنوان مثال، بررسی سود و زیان، نسبت برد به باخت و افت سرمایه دیگر تریدرها از این قبیل معیارها هستند. معامله‌گران می‌توانند از این داده‌ها استفاده کنند و آنها را تحلیل کنند تا تصمیمات آگاهانه‌تری بگیرند، یا انتخاب کنند که کدام تریدر برای کپی تریدینگ بهتر است.

چگونه سوشال تریدینگ را شروع کنیم؟

اگر در معاملات ارزهای دیجیتال تازه‌کار هستید، سوشال تریدینگ می‌تواند نقطه شروع خوبی برای شما باشید. همچنین اگر با ترید آشنایی دارید یا حتی تریدر حرفه‌ای هستید، می‌توانید با سوشال ترید، استراتژی‌ها و نکات جدید یاد بگیرید و با اعضای جامعه در تعامل باشید. شروع سوشال تریدینگ شامل مراحل زیر است:

پیوستن به پلتفرم‌های سوشال ترید

سوشال تریدینگ چیست؟

اولین مرحله سوشال ترید، پیدا کردن و ایجاد حساب در یک پلتفرم سوشال تریدینگ است. انواع مختلفی از پلتفرم‌های سوشال ترید همانند ای‌تورو (eToro) وجود دارد که هنگام بررسی و انتخاب آنها باید هزینه اشتراک در آنها، تعداد کاربران آن و اعتبار آن را در نظر بگیرید.

بررسی دیگر تریدرها

سوشال تریدینگ چیست؟

پس از پیداکردن پلتفرم سوشال ترید مناسب خود و ثبت‌نام در آن، می‌توانید شروع به بررسی و یادگیری از تریدرهای دیگر کنید. شما می‌توانید با بررسی پروفایل‌ها و آمار معاملات معامله‌گران از جمله مقدار کل سود و زیان آنها، درصد برد (Win Rate)، کپی تریدرها یا فالوورهای آن‌ها، کل معاملات، عملکرد و تاریخچه حرفه‌ای آنها را بررسی کنید. با بررسی تمام این داده‌ها، می‌توان فرآیند تحلیل و مدیریت ریسک دارایی‌های مختلف را درک کرد.

تعامل با اعضای جامعه

سوشال تریدینگ چیست؟

یکی از بهترین فرصت‌های پلتفرم‌های سوشال تریدینگ این است که می‌توانید از بستر آن برای ارتباط‌گرفتن، تعامل و همکاری با سایر کاربران و معامله‌گران استفاده کنید. همچنین می‌توانید بازخورد، رتبه‌بندی و نقدهای مختلف به آنها ارائه دهید.

در پلتفرم‌های سوشال ترید همه کاربران می‌توانند نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را به اشتراک بگذارند. علاوه بر این، می‌توانید در بحث‌ها و چت‌هایی درباره روندها و تحلیل‌های بازار ارزهای دیجیتال شرکت کنید.

کپی کردن معاملات از معامله‌گران باتجربه

سوشال تریدینگ چیست؟

هنگامی که با مفاهیم پایه در معاملات ارز دیجیتال آشنا شدید، می‌توانید از پلتفرم سوشال ترید برای انتخاب و کپی معاملات سایر کاربران، معامله‌گران یا استراتژی‌ها استفاده کنید. شما می‌توانید انتخاب کنید که معاملات را به صورت خودکار یا دستی کپی کنید و مقدار، تداوم و مدت زمان معاملات را بر اساس شرایط خودتان تنظیم کنید.

نظارت بر عملکرد

سوشال تریدینگ چیست؟

بر عملکرد کپی تریدینگ خود نظارت کنید. می‌توانید مقدار سودآوری آنها و همچنین عملکرد سایر معامله‌گرانی را که دنبال می‌کنید، ردیابی و تجزیه و تحلیل کنید.

پلتفرم‌های سوشال تریدینگ معمولاً گزارش‌های دقیقی در مورد معاملات، موقعیت‌های بسته، معیارهای نمونه کارها و سود و زیان معاملات ارائه می‌دهد. این داده‌ها شما را از نحوه عملکرد سرمایه‌ای که در آن گذاشتید به‌روز نگه می‌دارد.

مدیریت ریسک در تجارت اجتماعی

سوشال تریدینگ چیست؟

آخرین و مهم‌ترین گام در سوشال ترید ارزهای دیجیتال، مدیریت ریسک است. شما باید به‌گونه‌ای مدیریت ریسک دارایی‌های خود را یاد بگیرید تا خطرات و چالش‌های مرتبط با سوشال تریدینگ را کنترل کرده و آن‌ها را کاهش دهید. این شامل اعمال حد ضرر در معاملات کپی‌شده، تنوع‌بخشی به سبد دارایی و بررسی نهایی نسبت ریسک به پاداش برای بهینه‌سازی مدیریت ریسک معاملات شما است.

بیشتر بخوانید: مدیریت ریسک در بازار ارزهای دیجیتال

سوالات متداول

سوشال تریدینگ چیست؟

سوشال تریدینگ به‌اشتراک‌گذاری و استفاده از اطلاعات بین گروهی از معامله‌گران گفته می شود. این نوع ترید به افراد کم‌تجربه‌تر امکان دسترسی به ایده‌های جدید، مدیریت ریسک و بررسی احساسات بازار را می‌دهد.

چگونه سوشال تریدینگ انجام دهیم؟

اتاق‌های گفت‌وگو و فروم‌های مباحثه از ابزارهای مهم سوشال تریدینگ هستند که در آن‌ها معامله‌گران می توانند سوال بپرسند، تجربیات خود را به اشتراک بگذارند و از دیگر اعضای جامعه مشاوره بگیرند. همچنین، پلتفرم های سوشال تریدینگ اغلب شامل ابزارهایی برای تجزیه و تحلیل عملکرد معامله‌گران مختلف می‌شوند.

آیا سوشال تریدینگ سودآور است؟

بله، افراد می توانند از کپی تریدینگ سود ببرند. آنها این امکان را دارند که معامله‌گران با تجربه را دنبال کنند یا حتی خودشان به ارائه‌دهنده سیگنال تبدیل شوند، دنبال‌کنندگان خود را جذب کنند و کسب درآمد داشته باشند.

تفاوت بین کپی تریدینگ و سوشال تریدینگ چیست؟

کپی تریدینگ مسیر ساده‌ای برای سرمایه‌گذاری غیرفعال برای کسانی که به دنبال رویکردی بدون دخالت و تکیه بر تخصص دیگران هستند، به حساب می‌آید. در مقابل، سوشال تریدینگ یک اکوسیستم پویا را پرورش داده که در آن معامله‌گران می‌توانند برای طیف وسیع‌تری از سبک ها و ترجیحات معاملاتی تعامل، یادگیری و همکاری داشته باشند.

جمع‌بندی

در این مقاله با مفهوم سوشال ترید و مزیت‌های آن از جمله یادگیری راحت‌تر معاملات ارزهای دیجیتال و تعامل آنلاین با دیگر تریدرها آشنا شدیم. پلتفرم‌های سوشال ترید فرصت‌های خلاقانه‌ای برای یادگیری و کسب سود در کنار معامله‌گران باتجربه ارائه می‌دهند. البته بهتر است سوشال ترید را پس از تجزیه و تحلیل میزان ریسک‌پذیری، اهداف خود و شرایط بازار برای به‌حداکثر رساندن سود شروع کنید.

علاوه بر این، پس از ورود به سوشال ترید باید بیشتر بر یادگیری و بررسی استراتژی‌ها و تحلیل‌های مختلف تمرکز کنید. بسیار مهم است که در بازار پویای ارزهای دیجیتال همواره در مسیر یادگیری و بهبود عملکرد خود باشید و همیشه به سیگنال‌های دریافتی از بقیه و تحلیل تریدرهای باتجربه اکتفا نکنید.

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

نمودار لحظه ای سلطه Tether فهرست مطالب Toggle نمودار لحظه ای سلطه Tether دامیننس تتر چیست؟ تتر چیست؟ دامیننس چیست؟…

در بازارهای مالی قیمت‌ها اغلب در یک روند مشخص حرکت می‌کنند. اما گاهی اوقات، این روندها با اصلاح‌های کوتاه‌مدت همراه…

زمانی‌‌که وارد بازارهای مالی به‌خصوص ارزهای دیجیتال می‌شوید ممکن است با چندین نوع معامله و راه کسب درآمد روبه‌رو شوید….

هرچند در مقالات ادعا می شود که با خرید از طریق ICO ، سرمایه گذاران مالک بخشی از دارایی ها…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب