Scroll Top

پاندی ایکس با شعار بزرگی به دنیای ارزهای دیجیتال وارد شد؛ خرید ارزهای دیجیتال باید به آسانی خرید یک بطری آب شود.

این پروژه ترکیبی از محصولات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است که با هدف آسان کردن پرداخت‌های مبتنی بر بلاک چین، ایجاد شده است. تکنولوژی اصلی این پروژه، پاندی ایکس‌ پوز (Pundi XPOS) است که همان دستگاه کارت خوانی است که امروزه در بسیاری از فروشگاه‌ها دیده می‌شود، با این فرق که به جای ارزهای فیزیکی با ارزهای دیجیتال کار می‌کنند.

این دستگاه کارت‌خوان، پرداخت‌ از طریق ارزهای دیجیتال را برای استفاده عموم مردم، از طریق کیف‌پول‌های موبایلی و کارت‌های بانکی، آسان می‌کند. هدف این پروژه این است که استفاده از ارزهای دیجیتال را برای همه در دسترس‌تر و آسانتر کند. یعنی امکان خرید و فروش و پذیرش ارزهای دیجیتال در فروشگاه‌ها فراهم باشد و درعین حال گسترده‌تر شدن استفاده از آن در هر جایی از جهان فیزیکی، منجر به قدرتمند‌تر شدن توسعه‌دهندگان بلاک چین و نگهدارندگان ارزهای دیجیتال ‌‌شود.

تاریخچه

پاندی ایکس یکی از پروژه‌های جدید محسوب می‌شود که در سال ۲۰۱۷ با هدف راحت‌تر کردن و دسترسی بیشتر و بهتر مردم به ارزهای دیجیتال و کاربردهای آن، ایجاد شد.

این پروژه توسط تیم باتجربه‌ای راه‌اندازی شد که تمام اعضای آن از افراد باتجربه در دنیای کریپتو بودند و بیشترین سابقه و فعالیت آنها در این فضا در زمینه ساخت کیف پول‌های ارز دیجیتال بود.

در پیش فروش‌های عمومی و خصوصی پاندی ایکس که در تاریخ ۲۱ ژانویه ۲۰۱۸ برگزار شد، در مجموع، ۳۰.۵ میلیون دلار جذب شد. سرمایه جذب شده از ICO پروژه در یک کیف پول سرد و یک حساب بانکی به صورت ترکیبی از بیت کوین، اتریوم و دلار نگهداری می‌شود. از ۱۹ نوامبر ۲۰۱۸ تاکنون، پاندی ایکس ۱۵ درصد از این سرمایه را با توزیع زیر مورد استفاده قرار داده است:

بازاریابی: ۱۵%، توسعه پروژه: ۵۰%، تیم: ۱۵%، مجوز: ۱۰%، همکاری‌ها: ۱۰%

چگونه کار می‌کند؟

پروژه پاندی ایکس که یک پروژه نوپا در دنیای ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود، توکن‌ خود را از ابتدا بر روی بلاک چین اتریوم راه‌اندازی کرد. یعنی توکن NPXS یک توکن ERC-20 است. این پروژه تاکنون محصولات متنوعی ارائه کرده است که همه آنها از سیستم سخت‌افزاری XPOS پشتیبانی کرده و به تطبیق‌پذیری و پذیرش بیشتر آن کمک می‌کنند. این محصولات عبارتند از:

توکن‌های NPXS و NPXSEM، کارت XPAS، اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dApps)، کیف پول Xwallet، بلاک چین (f(x، تلفن همراه هوشمند XPhone

حال به نحوه کارکرد و نوع عملکرد هرکدام از این المان‌ها در ساختار پاندی ایکس می‌پردازیم:

توکن‌های NPXS و NPXSEM

توکن‌های NPXS و NPXSEM هر دو توکن‌های ERC20 هستند که در بستر بلاک چین اتریوم راه‌اندازی شده‌اند.

توکن NPXS

این توکن به عنوان یک روش پرداخت در محصولات متنوعی از پاندی ایکس مورد استفاده قرار می‌گیرد. داشتن یک نوع پس‌انداز ویژه NPXS، برای پروژه‌هایی که قصد دارند توکن آنها در پاندی ایکس لیست شده و توسط سخت‌افزارهای موجود در این پروژه به عنوان روشی برای پرداخت مورد استفاده قرار گیرد، لازم است.

در آمدی که از طریق کارمزد تراکنش‌های انجام شده با دستگاه‌های XPOS بدست می‌آید برای حذف دائمی توکن‌های NPXS از چرخه سکه‌های در گردش این پروژه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

توکن انحصاری این پروژه کاربردهای مختلفی دارد که در زیر به چند مورد از آنها اشاره شده است:

پرداخت کالاها و خدمات از طریق دستگاه XPOS با استفاده از توکن‌های NPXS انجام می‌شود.

برای لیست شدن و پشتیبانی از توکن‌های مختلف در دستگاه کارت خوان XPOS از توکن NPXS استفاده می‌شود.

به ازای تراکنش‌هایی که با استفاده از دستگاه XPOS انجام می‌شود، بخشی از توکن‌های NPXS سوزانده می‌شود. (با کاهش کل عرضه و کمک به پشتیبانی از قیمت توکن NPXS)

توکن NPXSXEM

این توکن که پس از همکاری استراتژیک دو پروژه، Pundi X و Nem بر روی بلاک چین نِم ساخته شد، می‌تواند با استفاده‌ از دستگاه‌های XPOS مورد استفاده قرار بگیرد. دلیل ارائه یک توکن جدید و همکاری با پروژه NEM، تبلیغ و ارائه پاندی ایکس و محصولات آن در آسیا بود که NEM طرفداران و جامعه طرفداران قوی‌ای در قاره آسیا دارد.

کیف پول XWallet

پرداخت‌ها می‌تواند از طریق برنامه کیف پول XWallet و با استفاده از کد QR در فروشگاه‌ها و مراکز مختلف انجام شود.

کارت XPASS

کارت‌های هوشمند بدون نیاز به تماس پاندی ایکس این امکان را فراهم می‌کند که کاربران بتوانند ارزهای دیجیتال متنوعی را نگهداری کرده و همچنین از طریق دستگاه‌های کارت خوان XPOS بتوانند آنها را خرج کنند. کسانی که از این کارت ها استفاده می‌کنند، تخفیف‌هایی در کارمزد پرداخت‌ها به آنها تعلق می‌گیرد. کارت XPASS می‌تواند برای انجام تراکنش‌ها مورد استفاده قرار گیرد، زیرا کلیدهای خصوصی دارایی‌ها در آن نگه داشته می‌شود.

بلاک چین (f(x

اکوسیستم (f(x شامل ۵ المان اصلی می‌شود. تابع FXTP (پروتکل وب) که یک پروتکل انتقال غیرمتمرکز (همتا به همتا) است. تابع X داکر که یک پلتفرم منبع باز برای توسعه دهندگان است و با هدف ساخت، ارسال و راه‌اندازی اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dApps) ایجاد شده است.

تابع IPFS که برای ذخیره‌سازی داده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. تابع X، یا بلاک چین عمومی که بلاک چینی با امنیت و عملکرد بسیار بالا است. تابع X، که یک سیستم عامل با یک نسخه اندروید و یک نسخه مبتنی بر بلاک چین دارد، به کاربران اجازه می‌دهد به صورت یکپارچه بین دو حالت بلاک چین (f(x و اندروید تغییر وضعیت داده و بتوانند از یک تلفن همراه هوشمند با امکانات سیستم عامل اندروید با اپلیکیشن های اندروید استفاده کنند و یا در حالت بلاک چین از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و تماس‌ها و پیام‌های مبتنی بر بلاک چین بهره ببرند.

تلفن همراه هوشمند XPhone

این تلفن همراه هوشمند که پاندی ایکس به تازگی از آن رونمایی کرده، بر اساس یک پروتکل ارتباطی جدید کار می‌کند و از یک اکوسیستم غیرمتمرکز پشتیبانی می‌کند.

تلفن همراه هوشمند XPhone، به کاربران امکان کنترل کامل بر روی داده‌های موجود در تلفن همراه هوشمند آنها را می‌دهد. کنترل انتقال اطلاعات، تماس‌ها و پیام‌ها با استفاده از تکنولوژی بلاک چین تابع X و فضای ذخیره‌سازی غیرمتمرکز از جمله امکانات این تلفن‌های همراه هوشمند است.

مهم‌ترین کاربردها

تحلیل فاندامنتال پاندی ایکس؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

پروژه پاندی ایکس از جمله پروژه‌هایی است که محصول سخت‌افزاری داشته و هدف مشخصی را دنبال می‌کند.

تطبیق‌پذیری بیشتر ارزهای دیجیتال!

قلب محصولات پاندی ایکس، دستگاه کارت‌خوان آن است که با هدف آسان‌تر کردن خرید و فروش کالا و خدمات با استفاده از ارزهای دیجتال طراحی شده است. همه ما با دستگاه‌های کارت‌خوانی که امروزه به وفور در فروشگاه‌ها و مکان‌های مختلف هستند، آشناییم. فرض کنید دستگاه‌هایی شبیه به همین دستگاه‌های کارت‌خوان امروزی وجود داشته باشند که به جای ریال و کارت‌های بانکی رایج، از ارزهای دیجیتال پشتیبانی کنند. با استفاد از دستگاه‌های کارت‌خوان پاندی ایکس می‌توان با کارت‌های پاندی ایکس یا اپلیکشین موبایل آن پرداخت کرد و همچنین پول واریز کرد.

امکان پرداخت‌های آنی

تراکنش‌هایی که با استفاده از دستگاه کارت خوان پاندی ایکس XPOS انجام می شوند، بسیار سریع هستند. در کمتر از ۰.۵ ثانیه! بنابراین برای انجام پرداخت‌ها هیچ اتلاف وقتی وجود ندارد.

قابلیت پرداخت توسط ارزهای مختلف

دستگاه کارت خوان XPOS علاوه بر توکن‌های اختصاصی شبکه پاندی ایکس، سکه‌های دیگری را نیز پشتیبانی می‌کند. این سکه‌ها شامل بیت کوین، اتریوم، بایننس کوین و … می‌شود.

کارت و کیف پول پاندی ایکس

کارت XPASS، وسیله‌ای است که استفاده از آن برای تازه‌کارها و افرادی که با ارزهای دیجیتال آشنایی زیادی ندارند، بسیار ساده است. ارزهای دیجیتال مختلفی را می‌توان به حساب کارت واریز کرده و به آسانی از آن برای خرید و پرداخت در فروشگاه‌های مختلف استفاده کرد. همچنین می‌توان این کارت اعتباری را به برنامه کیف پول تلفن همراه متصل کرده و با استفاده از تلفن همراه و دستگاه‌های XPOS پرداخت های خود را انجام داد.

نگهداری یا هودل کردن ارزهای دیجیتال

علاوه بر انجام پرداخت‌ها، مشتریان می‌توانند ارزهای دیجیتال مختلفی از جمله بیت کوین را به آسانی از دستگاه‌های XPOS خریده و آن را به عنوان یک دارایی با ارزش در کیف پول خود نگهداری کنند. تجربه خرید بیت کوین با استفاده از دستگاه‌های XPOS به سادگی خریدن یک فنجان قهوه در کافی‌شاپ است.

پرداخت با استفاده از فیات برای جلوگیری از ضرر احتمالی به دلیل نوسان قیمت

برای جلوگیری از هرگونه ریسک ناشی از نوسان قیمت، فروشندگان مبلغی را که مشتریان با استفاده از دستگاه XPOS و با یکی از ارزهای دیجیتال پرداخت می‌کنند، به فیات دریافت خواهند کرد.

چالش‌ها و راهکارها

با وجود تمام محصولات نوآورانه و کاربردی‌ای که پروژه پاندی ایکس تاکنون ارائه کرده، انتقادهایی که به آن وارد است را باهم بررسی می‌کنیم.

یکی از مسائل اساسی که در رابطه با پاندی ایکس مطرح می‌شود، مشکلات استفاده از کارت‌خوان‌های XPOS برای عموم مردم است. اینکه آیا مزایای این دستگاه‌ها به اندازه کافی زیاد و خوب هستند که بتوانند هم فروشگاه‌ها و هم مشتریان را مجاب به استفاده از آن کنند؟ مزایای استفاده از خدمات پرداختی پاندی ایکس باید به قدری چشم‌گیر باشد که هم فروشندگان مجاب به خرید کارت‌خوان‌های XPOS شوند و هم مشتریان نسبت به خرید کارت‌های XPASS و همچنین نصب اپلیکیشن پاندی ایکس بر روی تلفن همراه هوشمند خود علاقه‌مند باشند.

یکی از مزایای ویژه‌ای که پاندی ایکس ارائه می‌دهد و استفاده از دستگاه کارت‌خوان و سایر محصولات آن را برای کاربران جذاب می‌کند، امکان خرید ارزهای دیجیتال با استفاده از این دستگاه‌هاست.

به عبارتی با استفاده از دستگاه‌های کارت‌خوان پاندی ایکس خرید بیت کوین و اتریوم به راحتی خرید یک بطری آب خواهد بود و بنابراین، حتی مادربزرگ شما نیز می تواند توسط این دستگاه‌ها اقدام به خرید ارزهای دیجیتال، یا خرید کالاهای مورد نیاز خود در فروشگاه با استفاده از ارزهای دیجیتال کند.

برنامه‌ها و رویدادهای پیش‌رو

پروژه پاندی ایکس تاکنون بخش زیادی از برنامه‌ها و اهدافی که برایشان برنامه‌ریزی کرده بود را سر وقت و با موفقیت به سرانجام رسانده است. این پروژه حتی موفق شده برخی از کارهایی که از قبل در نقشه راه خود مطرح نکرده بود را نیز انجام دهد.

پاندی ایکس نقشه راه خود برای سال ۲۰۱۹ را نیز ارائه کرده که در ادامه به آن می‌پردازیم:

در سال ۲۰۱۹، تیم پاندی ایکس محصولات اصلی این پروژه را که شامل کیف‌پول XWallet، کارت‌خوان XPOS و کارت XPASS می‌شود را به دست مشتریان و شرکت‌ها و فروشگاه های مختلفی در سراسر جهان خواهد رساند.

لازم به ذکر است، روند ارسال این محصولات از ۱ آگوست ۲۰۱۸ آغاز شده و تاکنون بالغ بر ۵ هزار دستگاه کارت‌خوان به بیش از ۲۵ کشور در سراسر جهان، ارسال شده است.

همکاری‌ها و پذیرندگان

اتاق بازرگانی کره- آمریکا از پروژه پاندی ایکس پشتیبانی کرده و محصولات آن را به ۱,۸۰۰ عضو از این انجمن معرفی کرده و آنها را تبلیغ می‌کند.

شرکت Ebooc که یک شرکت تابعه وزرات توسعه اقتصادی در امارات است، همکاری خود با پروژه پاندی ایکس را اعلام کرده است. بر اساس این همکاری، این شرکت قرار است امکان پرداخت با استفاده از سرویس‌ها و محصولات پرداختی پروژه پاندی ایکس را در برخی از مراکز تجاری خود فراهم کند.

پروژه ارز دیجیتال NEM، بر اساس همکاری این دو پروژه قرار است ۲۰ هزار دستگاه ایکس پوز بر روی بلاک چین NEM راه‌اندازی شوند.

شرکت یوبی‌ولوکس (UbiVelox)، که همکاری با این شرکت در راستای توسعه بیشتر محصولات XPOS و XPASS صورت گرفته است.

شرکت بیت‌کپیتال (BitCapital)؛ این شرکت یکی از بزرگترین معامله‌گران OTC در برزیل برای ارزهای دیجیتال است و در حال حاضر از شبکه پرداختی‌ای استفاده می‌کند که امکان انجام تراکنش‌های کریپتو-فیات را فراهم می‌کند. انتظار می رود ۱,۰۰۰ دستگاه XPOS در فروشگاه‌های خرده‌فروشی از طریق شرکت بیت‌کپیتال توزیع شود.

صندوق سرمایه‌گذاری مانتوریکا؛ که یک صندوق سرمایه‌گذاری کلمبیایی برای ارزهای دیجیتال است که به طیف وسیعی از خرده فروشان کلمبیایی دسترسی دارد. این شرکت قرار است ۱,۰۰۰ دستگاه XPOS را در نقاط مختلف کلمبیا توزیع کند. شرکت یوتراست (UTRUST)؛ این شرکت متعهد شده تا ۱,۰۰۰ دستگاه XPOS را در قسمت‌های مختلف بکار بگیرد. توکن‌هایی که توسط دستگاه XPOS پذیرفته می‌شوند شامل: BNB, NEM, XLM, QTUM, WAN, ZEC, ADI, DGX, DGD, ACT, XVG می‌شوند.

رقبای اصلی

تحلیل فاندامنتال پاندی ایکس؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

رویدادها و اخبار تاثیرگذار روی قیمت

برای بررسی تاثیر اتفاقات و اخبار مهم بر روی قیمت NPXS، سری به تاریخچه قیمت آن و اخبار هم‌ارز با افزایش قیمت‌ها می‌اندازیم.

ژوئن ۲۰۱۸

توکن NPXS در صرافی بزرگ بایننس لیست شد. با انتشار این خبر، قیمت ارز دیجیتال NPXS، شاهد رشد ۱۰۷ درصدی در مدت ۶ روز بود.

سپتامبر ۲۰۱۸

ویک تام، یکی از مدیران سابق بانک آمریکایی به عنوان مدیر بخش سرمایه‌گذاری به پروژه پاندی ایکس پیوست.

سپتامبر ۲۰۱۸

تبدیل PXS و PXSEM به NPXS و NPXSXEM با ضریب ۱ به ۱,۰۰۰ با موفقیت به اتمام رسید.

سپتامبر ۲۰۱۸

توزیع و ارسال ۵,۰۰۰ دستگاه XPOS و هزاران کارت XPASS به کشورهای مختلف. هرچند اضافه شدن یک نیروی متخصص، ارسال دستگاه ها و تبدیل توکن‌ها، هر سه اخبار مهمی برای پروژه پاندی ایکس بودند، اما نتوانستند منجر به افزایش قیمت NPXS شوند که شاید بتوان یکی از دلایل آن را Swap ای که در ماه سپتامبر با ضریب ۱:۱۰۰۰ برای آن اتفاق افتاد در نظر گرفت.

اکتبر ۲۰۱۸

همکاری با دفتر رسمی emCredit در امارات متحده، برای ارائه روش‌های پرداخت مبتنی بر بلاک چین با استفاده از دستگاه‌های کارت‌خوان XPOS. با انتشار این خبر در ۸ اکتبر ۲۰۱۸، قیمت NPXS در مدت ۲ روز، ۱۳ درصد رشد را تجربه کرد.

نوامبر ۲۰۱۸

همکاری با KuBitX برای ارسال دستگاه‌های کارت‌خوان XPOS به بازارهای آفریقا با وجود اینکه در بیشتر تاریخچه قیمتی NPXS، اعلام همکاری‌های مختلف توانسته‌اند تاثیرات مثبتی بر قیمت داشته باشند اما این بار اعلام این همکاری و خبر مبنی بر ارسال دستگاه‌های کارت‌خوان پاندی ایکس به کشورهای آفریقایی نتوانست تاثیر مثبت خود را بر قیمت توکن پاندی ایکس بگذارد.

۱۰ ژوئن ۲۰۱۹

توکن اختصاصی صرافی کوکوین (KuCoin)، یعنی KCS به شبکه پرداختی پلتفرم پاندی ایکس اضافه می‌شود. انتشار این خبر نتوانست تاثیر مثبتی بر قیمت توکن پاندی ایکس داشته باشد و علاوه بر آن با غلبه خرس‌های بازار، قیمت این ارز با کاهش روبرو شد.

۷ ژوئن ۲۰۱۹

کایبر نتورک (Kyber Network)، به اکوسیستم پرداخت پاندی ایکس اضافه شد. با انتشار این خبر، قیمت NPXS در مدت یک روز در حدود ۱۴ درصد رشد داشت.

۱۵ می ۲۰۱۹

دستگاه‌های کارت‌خوان XPOS پاندی ایکس که محصول اصلی این پروژه به حساب می‌آید، اعتبارنامه‌های FCC و KC دریافت می‌کند که نشان می‌دهد، از یک سری مراحل تاییدی عبور کرده‌اند.

۱۲ می ۲۰۱۹

بر اساس برنامه‌های از پیش تعیین شده پاندی ایکس، ۱۴.۵ میلیارد توکن NPXS و NPXSXEM سوزانده می‌شود. سوزاندن توکن‌ها در اغلب موارد با افزایش قیمت توکن در بازه‌های زمانی مختلف (کوتاه مدت، میان‌مدت و بلند مدت) همراه است.

با همراه شدن سوزاندن توکن‌ها با خبر دریافت اعتبارنامه‌هایی برای دستگاه کارت‌خوان XPOS، قیمت این ارز از ۱۲ می تا ۱۵ می، توانست ۴۷ درصد افزایش را تجربه کند.

۶ آوریل ۲۰۱۹

۱۰,۰۰۰ نسخه از کارت‌های اعتباری XPASS توسط پاندی ایکس و پروژه IOST ایجاد شد. با انتشار این خبر، قیمت توکن NPXS در مدت یک روز ۳۵ درصد رشد داشت.

۲۵ مارس ۲۰۱۹

توکن NPXS در صرافی هوبی (Huobi) لیست شد. با انتشار خبر لیست شدن این توکن در صرافی هوبی، قیمت آن از روز انتشار خبر تا ۱۱ روز بعد از آن، ۶۱.۵ درصد افزایش را تجربه کرد.

۲۸ فوریه ۲۰۱۸

پروژه پاندی ایکس از طرح اولیه تلفن همراه هوشمندی که قصد دارد امسال آن را به بازار عرضه کند، خبر داد. تلفن همراه هوشمند پاندی ایکس می‌تواند بین دو وضعیت سیستم عامل اندروید و بلاک چین سوئیچ کند. از دو روز قبل از انتشار این خبر که شایعه هایی از رونمایی از این گوشی هوشمند به گوش می‌رسید تا روز انتشار خبر، قیمت این توکن ۳۴ درصد رشد داشت.

۳ ژانویه ۲۰۱۹

۹.۷ میلیارد توکن NPXS و NPXSXEM سوزانده شد. با سوزاندن توکن ها در تاریخ ۳ ژانویه، قیمت توکن NPXS، در مدت ۸ روز ۲۰ درصد رشد داشت.

تیم فنی و اجرایی

تحلیل فاندامنتال پاندی ایکس؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

زاک چی (Zac Cheah)- مدیر عامل پروژه

یکی از متخصصین گروه HTML5 که سابقه ۱۲ سال فعالیت در حوزه تکنولوژی را دارد.

تحلیل فاندامنتال پاندی ایکس؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

دنی لیم (Danny Lim)- مدیر مالی پروژه

مدیر مالی و طراح محصولات بایدو (Baidu) و لنوو (Lenovo).

پیت هانگ– مدیر فنی پروژه

              کارآفرینی که استارتاپ‌های متعددی را راه‌اندازی کرده و پس از به سرانجام رساندن آنها را فروخته است.

دیوید بن‌کی– مشاور ارشد حقوقی

از بنیانگذاران اولیه و سابق اتریوم،  مشاور عمومی مایکروسافت چین

کسنتانتین پاپادیمیتریو (Kiki)– مدیر اجرایی

موسس و مدیرعامل یکی از شرکت‌های تکنولوژی‌های مالی به نام Infinetworks و E2Pa.

ویک تام- مدیر بخش سرمایه‌گذاری

یکی از مدیران سابق سرویس‌های مالی در بانک مریل لینچ آمریکا، مدیر بخش مدیریت ریسک در صرافی‌های هنگ‌کنگ و ..

شبکه‌های اجتماعی پاندی ایکس

کلید موفقیت پروژه پاندی ایکس در افزایش تعداد اعضای جامعه علاقه‌مند و مشتاق به پرداخت با استفاده از ارزهای دیجیتال در فروشگاه‌ها است.

تقاضای بیشتر مشتریان منجر به تشویق فروشگاه‌های مختلف برای استفاده از دستگاه‌های کارت‌خوان پاندی ایکس XPOS که قابلیت پرداخت با استفاده از بیت کوین، اتریوم، بایننس کوین، NPXS و .. را فراهم می‌کند، می‌شود.

این پروژه در حال حاضر استراتژی‌های مختلفی را برای جذب کاربران بیشتر به پلتفرمشان، بکار گرفته و تمرکز اصلی آن در حال حاضر بر روی آسیای جنوبی، کره جنوبی و آمریکای جنوبی است. در این مرحله، پاندی ایکس در ابتدا برنامه‌هایی را با هدف افزایش کاربران تلگرام خود که فعال‌ترین شبکه اجتماعی آنهاست، با هدف استفاده بیشتر از توکن NPXS، پیاده کرده است.

توئیتر

تعداد دنبال کننده‌ها:۶۲ هزار


تحلیل فاندامنتال پاندی ایکس؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

تلگرام

تعداد دنبال کننده‌ها: ۲۸ هزار


فیس بوک

تعداد دنبال کننده‌ها: ۱۱۵ هزار


تحلیل فاندامنتال پاندی ایکس؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

مدیوم

تعداد دنبال کننده‌ها: ۷ هزار


ردیت

تعداد دنبال کننده‌ها: ۴,۶۰۰


اینستاگرام

تعداد دنبال کننده‌ها: ۴,۲۰۰

در ادامه حال به بررسی برخی پارامترهای عددی مانند مارکت کپ، حجم معاملات روزانه، NVT، ROI و تاثیر آن‌ها بر روی پاندی ایکس می‌پردازیم.

مارکت‌کپ یا ارزش کل بازار

پروژه پاندی ایکس با حجم سرمایه‌ای در حدود ۲۰۸ میلیون دلار اکنون در رده ۴۷ام در بین ارزهای دیجیتال قرار دارد و با این حجم سرمایه ۰.۰۶ درصد از کل سرمایه موجود در بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده است. اما اگر سهم بیت کوین را از این بازار کنار بگذاریم تا ببینیم پروژه پاندی ایکس به عنوان یک پروژه نوآورانه چند درصد از کل سرمایه موجود در آلت کوین‌ها را به خود اختصاص داده، خواهیم دید، این درصد سهم به ۰.۱۶ درصد می‌رسد.

با وجود اینکه محصولات ارائه شده توسط این پروژه در نوع خود خلاقانه و جدید هستند، اختصاص همین میزان سرمایه و قرار گرفتن در میان ۵۰ ارز دیجیتال اولیه، بسیار جای امیدواری دارد و با وجود اینکه روند ارسال دستگاه‌های XPOS و کارت‌های پاندی ایکس به نقاط مختلف جهان از آگوست ۲۰۱۸ شروع شده و همچنان ادامه دارد، انتظار می‌رود با گسترده‌تر شدن استفاده از این محصولات شاهد رشد زیادی در این پروژه بوده و در نتیجه حجم سرمایه موجود در آن به مرور زمان افزایش یابد.

حجم معاملات

با مراجعه به سایت کوین‌مارکت‌کپ و در قسمت Historical Data می‌توان به داده‌های مربوط به حجم معاملات روزانه پاندی ایکس در یک ماه اخیر دسترسی پیدا کرد. همانطور که در شکل زیر نیز مشخص است، حجم معاملات روزانه پروژه پاندی ایکس در ماه ژوئن ۲۰۱۹، بسیار متغییر بوده است.

تحلیل فاندامنتال پاندی ایکس؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

با توجه به اینکه اگر افزایش قیمت (افزایش مارکت‌کپ) یک پروژه با افزایش حجم معاملات روزانه آن همراه باشد، می‌توان امیدوار بود که روند صعودی قیمت آن ارز ادامه‌دار است، در این پروژه در بیشتر موارد با افزایش حجم سرمایه می‌بینیم که حجم معاملات روزانه آن تغییری نکرده و یا حتی کم شده و بنابراین روند افزایشی قیمت ادامه‌دار نبوده است. یکی از تعیبرهایی که برای این رفتار قیمتی ارائه می‌شود این است که افزایش حجم سرمایه موجود در بازار توسط تعداد کمی از سرمایه‌گذاران ایجاد شده است.

ارزش تراکنش‌های انجام شده در شبکه پاندی ایکس

علاوه بر حجم معاملات انجام شده در صرافی‌ها، پارامتر دیگری وجود دارد که ارزش تراکنش‌ها در شبکه کاردانو را بر حسب دلار مشخص می‌کند و اهمیت بیشتری نسبت به حجم معاملات صرافی‌ها دارد. زیرا ارزش تراکنش‌های انجام شده در شبکه بلاک چین یک ارز دیجیتال بسیار بهتر می‌تواند فعالیت کاربران آن پروژه را نشان دهد.

به علاوه اینکه درصد زیادی از حجم معاملات ثبت شده در صرافی‌ها نامعتبر و جعلی است و اطلاعات حاصل از آنها قابل اتکا نیست. اما ارزش تراکنش‌های ثبت شده در شبکه بلاک چین پروژه معتبر است و نمی‌تواند دستکاری شود. اما در شبکه‌هایی که شفافیت کافی وجود ندارد نمی‌توان به تراکنش‌های انجام شده در شبکه آنها دست یافت و در نتیجه محاسبه ارزش تراکنش‌های انجام شده در شبکه برای آنها امکان‌پذیر نخواهد بود.

بررسی پارامتر NVT

این پارامتر، ارزش یک شبکه نسبت به ارزش میزان تراکنش‌های انجام شده در آن را در بازه‌های زمانی مختلف بررسی می‌کند و به عنوان یکی از پارامترهای مهم در بررسی‌ پروژه ها در نظر گرفته می‌شود. لازم به ذکر است، این پارامتر در بازار بورس نیز محاسبه شده و مورد بررسی قرار می‌گیرد. اما از آنجایی که ارزش تراکنش‌های انجام شده در هر روز در بلاک چین پاندی ایکس قابل دستیابی نیست، نمی‌توان مقدار پارامتر NVT را برای این پروژه محاسبه کرد.

میزان به صرفه بودن استخراج

از آنجایی که پروژه پاندی ایکس از ابتدا در بستر بلاک چین اتریوم راه‌اندازی شد و بلاک چین انحصاری خودش را ندارد، قابل استخراج کردن نیست. یعنی در این پروژه تعداد مشخصی توکن در ابتدا ایجاد شده و فرآیند تایید تراکنش‌ها در آن نیز وابسته به فرآیند تایید تراکنش‌ها در بستر بلاک چین اتریوم است.

بنابراین عامل به صرفه بودن استخراج نه برای پاندی ایکس و نه برای سایر پروژه‌های ERC-20 مطرح نمی‌شود.

نرخ بازگشت سرمایه (ROI)

پارامتر ROI یا نرخ بازگشت سرمایه، نشان‌دهنده میزان رشد قیمت یک ارز دیجیتال از ابتدای راه‌اندازی تا زمان بررسی این پارامتر است.

این پارامتر که در حال حاضر برای پاندی ایکس برابر با ۱۴.۳۶%- درصد است، نشان می‌دهد که توکن پروژه پاندی ایکس، یعنی NPXS از ابتدای راه‌اندازی تاکنون حدود ۱۴ درصد کاهش قیمت داشته است و به عبارتی کسانی که این توکن را در زمان عرضه اولیه آن خریداری کرده‌اند، اگر تاکنون اقدام به فروش توکن‌های خود نکرده باشند، در حال حاضر ۱۴ درصد در ضرر هستند. لازم است بدانیم این پارامتر فقط قیمت نهایی و قیمت ابتدایی یک ارز را بررسی می‌کند و کاری به تغییرات قیمتی آن در بازه زمان ندارد.

اگر بخواهیم مقدار ROI را برای این پروژه در زمانی که به اوج قیمتی خود رسیده حساب کنیم، مقدار آن ۱,۱۵۹ درصد خواهد شد، که در مقایسه با همین مقدار برای سایر پروژه‌ها، عدد کمی است، اما از آنجایی که قدمت این پروژه کم است و به نوعی پروژه تازه تاسیس به حساب می‌آید، می‌توان این مسئله را نادیده گرفت و با بررسی سایر پارامترها به آینده آن امیدوار بود.

جمع بندی

پاندی ایکس با هدف آسان کردن خرید و فروش و استفاده سریع و راحت از ارزهای دیجیتال ایجاد شده و محصولات سخت‌افزاری متنوعی ارائه کرده است. مهم ترین محصول این پروژه دستگاه‌های کارت‌خوان XPOS است که با استفاده از آنها هم امکان پرداخت با استفاده از ارزهای دیجیتال فراهم می‌شود و هم امکان خرید این ارزها.

با فراگیرتر شدن محصولات این پروژه در کشورهایی که آنها را هدف گرفته و همچنین عرضه نسخه نهایی تلفن همراه هوشمند پاندی ایکس، که قابلیت تغییر وضعیت بین دو حالت بلاک چینی و اندرویدی را دارد، می‌توان شاهد جذب موج جدیدی از طرفداران به سوی این پروژه بود.

هرچند پروژه پاندی ایکس یک پروژه نوپا محسوب می‌شود، اما با این حال توانسته جایگاه خود را تا حدودی در میان ۵۰ ارز دیجیتال برتر تثبیت کند و با محصولات کاربردی‌ای که تاکنون عرضه کرده می‌توان به آینده آن امیدوار بود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

ارزهای دیجیتال باثبات با هدف نگهداری ارز دیجیتالی که ارزش آن برابر با یک واحد از یکی از پول‌های رایج…

پروژه نِم (NEM) از ابتدا با هدف دسترسی به مقیاس‌پذیری و سرعت بالا و همچنین ایجاد یک سیستم قدرتمند برای…

در سال ۲۰۱۷، سال شکوفایی ارزهای دیجیتال، قیمت اتریوم ۱۰,۰۰۰ درصد رشد داشت. بله درست است یعنی ۱۰۱ برابر. یعنی…

پروژه وینک یک پلتفرم ارائه دهنده بازی‌های مختلف است که تاکنون بازی‌هایی از قبیل slots ، Dice و پوکر را…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب