Scroll Top
نم (NEM) چیست؟ همه چیز درباره نم

نم (NEM) چیست؟ همه چیز درباره نم

بسیاری از ارزهای دیجیتال برتر پس از بیت کوین، مانند لایت کوین و بیت کوین کش، از تغییراتی در کدها و پروتکل بیت کوین به وجود آمده‌اند. اما در مورد نم اینگونه نیست. کدهای بلاک چین نم به صورت ۱۰۰ درصدی اختصاصی هستند.

نم یک تفاوت بزرگ دیگر با رقبایش دارد و آن این است که این شبکه از یک سیستم اجماع جدید به نام اثبات اهمیت (POI) بهره می‌برد. این الگوریتم شباهت‌های زیادی با اثبات سهام دارد اما از آن موثرتر است. با استفاده از الگوریتم اثبات اهمیت در شبکه نم شاهد تراکنش‌های سریع، کارمزدهای ناچیز، عدم هدررفت انرژی و شفافیت ۱۰۰ درصد هستیم.

نام نم (nem) مخفف عبارت New Economy Movement است که به معنای جنبش اقتصادی نوین شناخته می‌شود. هدف نم این است که به عنوان یک وسیله مبادله رایج در سراسر جهان مورد استفاده قرار گیرد و بتواند میزبان پروژه‌های مبتنی بر بلاک چین دیگر روی بلاک چین خودش باشد. یکی از قابلیت‌های جالب نم سرعت بالا و کارمزد پایین تراکنش‌ها است. در حال حاضر فقط حدود ۲۰ ثانیه برای تایید هر تراکنش نم زمان نیاز است و گفته می‌شود که این شبکه توانایی انجام ۳۰۰۰ تراکنش در ثانیه را دارد.

یکبار برای همیشه: ابهام زدایی نم (NEM) و زِم (XEM)

درباره NEM و XEM سردرگمی زیادی در میان کاربران دیده می‌شود. توجه داشته باشید که نم (NEM) نام شبکه است و زِم (XEM) نام ارز دیجیتال این شبکه است. به عنوان مثال بیت کوین نام بلاک چین است و ارز دیجیتال آن هم بیت کوین نام دارد یا در یک مثال دیگر اتریوم نام یک بلاک چین است و ارز دیجیتال آن اتر نام دارد که البته به آن همان اتریوم هم می‌گویند.

تاریخچه نم

نم (NEM) چیست؟ همه چیز درباره نم

شبکه نم توسط یکی از کاربران انجمن بیت کوین تاک با نام کاربری «UtopianFuture» بنیانگذاری شد . او ابتدا میخواست تحقیقاتی درباره بهبود شبکه ارز دیجیتال Nxt انجام دهد اما در نهایت با گروهی کوچک از توسعه‌دهندگان تصمیم گرفتند که بلاک چین خودشان را بسازند.

این پروژه در مارس ۲۰۱۵ با تلاش ۱۵ توسعه دهنده و حدود ۳۰ بازاریاب معرفی شد و راه‌اندازی شد. تیم توسعه دهنده اصلی نم هم اکنون در سنگاپور ساکن هستند و ترجیح می‌دهند که با نام مستعار در پشت پرده کار کنند.

اثبات اهمیت (Proof of Importance)

با الگوریتم اثبات اهمیت در نم، برای ماینر بودن و تایید تراکنش‌ها نیازی به استفاده از دستگاه‌های سخت افزاری قدرتمند و مصرف بالای انرژی برق نیست. شما فقط کافیست که مقدار مشخصی XEM بخرید و در کیف پول خود به شبکه اختصاص دهید تا علاوه بر سرمایه‌گذاری در نم، با مشارکت در تایید تراکنش‌ها، واحدهای XEM جدید به دست آورید که به معنای همان کسب درآمد است.

هاروست چیست؟

نم (NEM) چیست؟ همه چیز درباره نم

فرایند تایید تراکنش‌ها در شبکه نم هاروست نام دارد که همانند کلمه ماینینگ در شبکه بیت کوین است. به کسانی که هاروست انجام می‌دهند، هاروستر می‌گویند. هاروست در لغت به معنای برداشت محصول است.

هاروستر چیست؟

در شبکه نم کسانی که ۱۰,۰۰۰ واحد XEM داشته باشند می‌تواند دارایی خود را در کیف پول رسمی نم به شبکه اختصاص دهند و علاوه بر سرمایه‌گذاری، با تایید تراکنش‌ها از کارمزدها کسب سود کنند.

پس اگر دستگاهی برای استخراج وجود نداشته باشد نیروی پردازش تراکنش‌های شبکه از کجا تامین می‌شود؟

بله درست است پردازش تراکنش‌ها نیاز به قدرت سخت افزاری هم دارد. در شبکه نم یک گروه دیگر هم به اسم سوپرنود وجود دارند. برای سوپر نود شدن باید دارای یک سیستم کامپیوتری قدرتمند، همراه با اینترنت اختصاصی و پینگ فوق العاده بالا به علاوه ۳,۰۰۰,۰۰۰ واحد XEM باشید. درآمد سوپرنودها خیلی بالاست.

هاروسترها به سوپرنودها متصل می‌شوند تا کار تایید تراکنش‌ها با موفقیت انجام شود.

در درآمد هاروسترهای شبکه نم عواملی مانند مقدار موجود زِم در کیف پول (حداقل ۱۰,۰۰۰ واحد)، مقدار باقیماندن دارایی‌ها در کیف پول و همچنین تعداد تراکنش‌های فرد موثر هستند. یعنی هر چقدر که فعالیت و دارایی یک هاروستر بیشتر باشد، شانس تایید تراکنش‌ها و کسب درآمد از هاروست بیشتر می‌شود:

مزیت اثبات اهمیت در شبکه نم نسبت به اثبات سهام در شبکه‌های دیگر چیست؟

نم (NEM) چیست؟ همه چیز درباره نم

در اثبات سهام تنها عامل موجود در درآمد یک تایید کننده مقدار دارایی است. هرکس که مقدار بیشتری دارایی داشته باشد شانس بیشتری برای تایید تراکنش‌ها و کسب درآمد دارد اما در اثبات اهمیت شبکه نم چند عامل دیگر هم در درآمد هاروسترها تاثیر گذار است.

همانطور که گفتیم به غیر از مقدار دارایی در کیف پول، زمان نگهداری دارایی‌ها در کیف پول و تعداد معاملات آن کیف پول‌ هم تاثیر گذار است. این عوامل موجب می‌شوند که هاروسترها بر اساس امتیاز و اهمیتی که به شبکه می‌دهند کسب درآمد کنند. به عنوان مثال اگر یک هاروستر از شبکه نم برای پرداخت‌های خودش استفاده کند، تعداد تراکنش‌های کیف پولش بالا می‌رود و شانس خود را برای تایید تراکنش‌های بیشتر بالا می‌برد. این عوامل به مروز زمان موجب کاربردی‌تر شدن نم می‌گردند.

نام‌فضاها، موزاییک و دارایی های هوشمند

نام فضاها (NameSpaces) بخش مهمی از اکوسیستم اقتصادی نم هستند. نام فضا را مانند یک دامنه اینترنتی در نظر بگیرید. هر نام فضا در شبکه نم منحصر به فرد است و وقتی ثبت شد، دیگر کسی قابلیت ثبت آن را ندارد.

سایت رسمی نم در این خصوص نوشته است:

برای اینکه ویژگی نام‌فضا و موزاییک را بهتر درک کنید، آن‌ها به ترتیب مانند دامنه و هاست در نظر بگیرید. نام‌فضا در شبکه نم منحصر به فرد است. به عنوان مثال درصورتی که کسی نام‌فضای «foo» را بسازد، فرد دومی نمی‌تواند به همین اسم نام‌فضا بسازد. هر کس می‌تواند به منظور بهبود فعالیت‌های تجاری‌اش برای خود نام‌فضا بسازد.

نم (NEM) چیست؟ همه چیز درباره نم

موزاییک چیست؟

با ایجاد نام‌فضا شما می‌توانید از موزاییک‌ها استفاده کنید.

ساختن موزاییک همان ساختن یک دارایی دیجیتال یا توکن‌ است. ارز دیجیتال شبکه نم، یعنی زم (XEM) اولین موزاییک ساخته شده در این شبکه است. به عنوان مثال اگر شما یک پیتزا فروشی دارید، می‌توانید روی شبکه نم یک دارایی به نام PizzaCoin بسازید و مشخص کنید که هر پیتزاکوین برابر با یک پیتزا در فروشگاه شماست. شما می‌توانید از طریق کیف پول رسمی نم برای خود موزاییک یا همان توکن بسازید و به عنوان مثال مشخص کنید که چه تعداد توکن برای شما ساخته شود.

اینکار نیاز به پرداخت کارمزد تقریبا سنگین دارد لذا اغلب تشکیلات تجاری بزرگ از این قابلیت‌ها بهره می‌برند.

همانند شبکه اتریوم، توسعه دهندگان می‌توانند برنامه‌های خودشان را روی شبکه نم توسعه دهند. شبکه نم می‌تواند در بسیاری از صنایع مخصوصا کنترل زنجیره تامین کارخانه‌ها مفید باشد. به تازگی وزارت کشاورزی ژاپن از بلاک چین نم برای رهگیری تولید فراورده‌های دامی استفاده کرده‌ است.

دو بلاک چین

نم (NEM) چیست؟ همه چیز درباره نم

بنیاد نم دو بلاک چین جداگانه برای شبکه توسعه داده است. اولین بلاک چین، بلاک چین عمومی این شبکه است که همه می‌توانند از آن بهره ببرند و دومین بلاک چین یک سیستم خصوصی به نام میژین (mijin) است که شرکت‌های بزرگ می‌توانند از آن برای سفارشی سازی فرایندهای خود و به منظور عدم افشای تراکنش‌هایشان استفاده کنند.

در حال حاضر بیش از ۳۰۰ شرکت بزرگ از بلاک چین میژین برای انجام فرایندهای تجاری خود استفاده می‌کنند.

شفافیت بالا در نم

بلاک چین عمومی شبکه نم ۱۰۰ درصد شفاف و متن باز است به همین دلیل این شبکه می‌تواند در مقیاس گسترده توسط بازرگانان و شرکت‌های بزرگ به عنوان یک سیستم بدون نیاز به اعتماد مورد استفاده قرار گیرد.

کارمزدها و سرعت تراکنش

به ادعای تیم توسعه دهنده نم، در حال حاضر فقط حدود ۲۰ ثانیه برای تایید هر تراکنش نم زمان نیاز است و این شبکه پتانسیل انجام ۳۰۰۰ تراکنش در ثانیه را دارد. در وضعیت فعلی بیت کوین و اتریوم  در هر ثانیه به ترتیب ۸ و ۱۴ تراکنش را انجام می‌دهند که نم از این نظر بسیار برتر است.

نم یکی از کم کارمزدترین شبکه‌های ارز دیجیتال است. به گفته سایت رسمی نم، برای هر تراکنش فقط ۰.۰۱ درصد کارمزد نیاز است. این یعنی برای ارسال ۱۰۰ دلار فقط ۰.۰۱ دلار و برای ارسال ۱۰۰۰ دلار فقط ۰.۱ دلار کارمزد پرداخت خواهید کرد. دلیل کم بودن کارمزدهای نم استفاده از الگوریتم اثبات اهمیت است که در بالا به توضیح آن پرداخته‌ایم.

واحدهای ارزی شبکه نم

همانطور که گفتیم ارز دیجیتال شبکه نم، زِم (XEM) نام دارد. تعداد کل واحدهای زِم ۸,۹۹۹,۹۹۹,۹۹۹ است که در سال ۲۰۱۵ تولید و بین توسعه دهندگان معتمد تقسیم شدند. این توکن‌ها متناسب با نیاز و به مرور زمان به بازار عرضه می‌شوند. تعداد واحدهای زم به همان رفم محدود است و به آن اضافه نخواهد شد.

برخلاف بیت کوین که واحدهای جدید آن در فرایند استخراج تولید می‌شوند و به ماینر می‌رسند، در تایید تراکنش‌های نم، به هاروستر که در بالا درباره آن صبحت کردیم، تنها کارمزدهای تراکنش تعلق می‌گیرد.

قیمت زِم

نم (NEM) چیست؟ همه چیز درباره نم

زِم یکی از دارایی‌های دیجیتالی است که اگر شما در ابتدای سال گذشته (۲۰۱۷) با مبلغ کمتر از ۱۰ میلیون‌ تومان در آن سرمایه‌گذاری می‌کردید، امروز با سود چند هزار درصدی درحال پارو کردن پول بودید. بالاترین قیمت زِم در روز ششم ژانویه ۲۰۱۸ در قیمت ۱.۸ دلار به ثبت رسید و پس از آن همزمان با ارزهای دیجیتال دیگر در ورطه سقوط تاریخی قرار گرفت.

در پی هک شدن صرافی کوین چک که باعث سرقت واحدهای زِم به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار شد، قیمت این ارز دیجیتال سقوط بزرگی را تجربه کرد.

با این حال با توجه به ویژگی‌های خارق‌العاده این شبکه می‌توان به رکورد شکنی دوباره آن امیدوار بود.

کیف‌پول‌ها

برای دریافت کیف پول‌های رسمی نم می‌توانید به بخش کیف پول های سایت رسمی این شبکه مراجعه کنید. کیف پول‌های غیررسمی زیادی هم برای این ارز دیجیتال محبوب توسعه داده شده است که می‌توانید از بخش کیف‌پول‌های سایت انتخاب برای مشاهده و دریافت‌ آن‌ها اقدام فرمایید. کیف پول‌های نم برای هر سه پلتفرم دسکتاپ (ویندوز، مک و لینوکس) – موبایل (اندروید و آی‌او‌اس) و وب در دسترس هستند.

بخش کیف‌پول‌های رسمی نم

بخش کیف‌پول‌های غیررسمی نم

خرید و فروش زِم (XEM)

نم (NEM) چیست؟ همه چیز درباره نم

اغلب خرید و فروش زم در صرافی های ارزهای دیجیتال انجام می‌گیرد. به طور کلی برای کاربران ایرانی دو راه برای خرید یا فروش زم وجود دارد :

۱- خرید مستقیم با ارزهای سنتی مانند ریال یا دلار

۲- تبدیل ارزهای دیجیتال دیگر به زم

خرید زم (XEM) با ریال یا دلار

۱- خرید زم با ریال

خرید مستقیم زم با ریال از طریق سایت های صرافی ایرانی صورت می‌گیرد. اکثر سایت های داخلی در حال حاضر فقط بیت کوین یا در برخی موارد اتریوم می‌فروشند. فقط تعداد کمی از سایت های ایرانی زم را به سبد فروششان اضافه کرده اند که اکثر اوقات هم موجودی این سایت ها صفر است. شما می‌توانید در این سایت ها در صورت وجود توجه داشته باشید که حتما از اعتبار یک سایت یا فرد برای خرید ارزهای دیجیتال اطمینان حاصل فرمایید.

۲- خرید زم با دلار

خرید مستقیم ارزهای دیجیتال با دلار یک روش متداول در سراسر جهان است اما نه برای کاربران ایرانی. برای خرید ارزهای دیجیتال با دلار نیاز به حساب های بین المللی مانند مستر یا ویزا کارت است. به دلیل تحریم های موجود، برای افراد ساکن ایران، خرید مستقیم با دلار نیاز به واسطه های زیادی دارد که در نهایت باعث افزایش هزینه تمام شده می‌شود به علاوه مشکل ثبت نام کاربران ایرانی در سایت های معتبر خارجی هم وجود دارد.

برای خرید مستقیم زم با دلار می‌توانید از سایت های Kraken و Bitstamp اقدام کنید.

تبدیل ارزهای دیجیتال دیگر به زم

متداول ترین روش خرید زم و یا سایر ارزهای دیگر، مخصوصا برای کاربران ایرانی این روش است. در این روش شما باید از سایت های ایرانی یا سایت معتبر LocalBitcoins.com،‌با استفاده از ریال اقدام به خرید بیت کوین یا اتریوم کنید و سپس این بیت کوین یا اتریوم را به صرافی های معتبر منتقل و آن را تبدیل به زم کنید.

سایت های قابل استفاده برای کاربران ایرانی به منظور تبدیل بیت کوین یا اتریوم به زم:

چنجلی(Changelly)

نم (NEM) چیست؟ همه چیز درباره نم

یک پلتفرم تبادل سریع ارزهای دیجیتال است که بهترین نرخ کارمزد تبادل ارزهای دیجیتال را در بازار ارائه داده است. این سایت در واقع یک صرافی نیست.

ربات چنجلی با پلتفرم های بزرگ و معروف ارزهای دیجیتال مانند پولونیکس و بیترکس هماهنگ است. این ربات در کسری از ثانیه، درخواست های خرید و فروش را در این پلتفرم ها ثبت می کند سپس بهترین قیمت موجود را که در صفحه اصلی نشان داده می شود را انتخاب و به کاربر نشان می دهد. در چنجلی می توانید حدود ۳۵ ارز دیجیتال را به صورت خیلی سریع و فوری تبادل کنید.

آشنایی کامل با چنجلی

Binance

نم (NEM) چیست؟ همه چیز درباره نم

بیشتر معاملا زم در صرافی چینی بایننس انجام می‌پذرید. به دلیل چینی بودن صرافی احتمال تحریم و بلوکه شدن پول ها بسیار کم است. این سایت برای کاربران ایرانی قابل استفاده است. شما می توایند بیت کوین یا ارزهای دیگر را در این صرافی شارژ کنید و اقدام به خرید زم یا ارزهای دیگر نمایید. همانظور که گفتیم این صرافی می تواند به عنوان کیف پول،‌سرمایه شما را ذخیره کند. پیشنهاد می‌کنیم که پس از خرید، ارزهای خود را به کیف پول های امن منتقل کنید.

ورود به سایت

Hitbtc

نم (NEM) چیست؟ همه چیز درباره نم

مانند بایننس این پلتفرم هم محیط خوبی برای خرید و فروش زم و سایر ارزهای دیجیتال است. ریسک بلوکه کردن در این صرافی بسیار بالاتر است بنابراین سعی کنید بلافاصله پس از خرید مبالغ خود را به کیف پولی امن منتقل کنید.

صرافی های دیگری مثل bitfinex برای کاربران ایرانی قابل استفاده هستند اما به دلیل ریسک خیلی بالا،‌ شارژ ارز به آن ها را پیشنهاد نمی کنیم.

ورود به سایت

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

در حالی که قیمت بیت کوین بیش از ۴ درصد افت کرده است، نهنگ‌ها هدف نزدیک ۷۰,۰۰۰ دلار را برای…

بنجامین کاون، تحلیلگر محبوب ارزهای دیجیتال می‌گوید که سرمایه‌گذاران نباید تا زمانی که فدرال رزرو حرکت بعدی خود را انجام…

ارزش بیت کوین در هفت روز گذشته ۴.۵ درصد کاهش یافته و به پایین‌ترین میزان ماهانه  خود یعنی ۶۵,۰۰۰ دلار…

یی هی (Yi He)، هم‌بنیان‌گذار صرافی بایننس (Binance) در خصوص گسترش کلاهبرداری ارزهای دیجیتال در پلتفرم رسانه اجتماعی ایکس، ابراز…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب