Scroll Top
  • صفحه اصلی
  • آشنایی با موتورهای جستجوی مبتنی بر بلاک چین
آشنایی با موتورهای جستجوی مبتنی بر بلاک چین

آشنایی با موتورهای جستجوی مبتنی بر بلاک چین

بلاک چین می تواند همه فرایند های قدیمی را تغییر دهد و به رویای هوشمند سازی و تمرکز زدایی کل جهان، تحقق بخشد. یکی از مواردی که بلاک چین می تواند آن را متحول کند اینترنت است. آینده اینترنت با بلاک چین بسیار زیبا است.

موتور جستجوی غیرمتمرکز چیست ؟

موتور جستجوی غیرمتمرکز، از فناوری منحصر به فرد توزیع شده به نام بلاک چین استفاده می کند.

با یک مثال ساده شروع می کنیم:
همانطور که می دانید گوگل معروف ترین و پرکاربردترین موتورجستجوی اینترنت است. اما این شبکه غیرمتمرکز نیست. وقتی شما کلمه ای را تایپ می کنید، داده های شما در سرور های گوگل ثبت می شوند. به دلیل متمرکز بودن شبکه گوگل، دسترسی به این داده ها توسط توسعه دهندگان گوگل امکان پذیر است.

البته گوگل بارها اعلام کرده است که این داده ها محرمانه هستند و آن ها را در اختیار کسی قرار نخواهد داد اما با این وجود باز هم اعتماد حقیقی برقرار نشده است.

اما با استفاده از بلاک چین، حریم خصوصی بیشتری در پیدا کردن محصولات و خدمات مورد نیاز خود خواهید داشت. شما در این فناوری مالک حقیقی اطلاعات خود هستید و داده های شما به سرور های یک سیستم خاص ارسال نخواهد شد. داده های در بلاک چین بین میلیون ها کامیپوتر توزیع شده است.

تبلیغات

احتمالا سرویس تبلیغات گوگل (google adwords) را می شناسید. گاهی اوقات تبلیغات گوگل آزار دهنده هستند. از طریق فناوری جدید، از تبلیغات مزاحم خلاص خواهید شد و محتوا و تبلیغاتی را که خود شما آن را دوست دارید، مشاهده خواهید کرد.

این فناوری چگونه کار می کند؟

این فناوری مانند موتورهای جستجوی دیگر فعالیت خواهد کرد. در این پلتفرم اطلاعات مرتبط در مورد جستجوهای شما در بلاک چین ذخیره و بررسی می شود و اطلاعات دوباره به کامیپوتر شما منتقل می شود.

این موضوع در موتورهای جستجوی معمولی هم صادق است با این تفاوت که در بلاک چین، داده های شما در پایگاه داده غیرمتمرکز ذخیره و بررسی می شود. شما با استفاده از کلید خصوصی منحصر به فرد قادر خواهید بود تا از اینترنت به صورت ناشناس استفاده کنید.

شما همچنین در نسل جدید موتورهای جستجو می توانید اطلاعات خود را با استفاده از قرارداد های هوشمند در اختیار فروشگاه های اینترنتی قراردهید تا آن ها تبلیغات موردنظر شما را نشان دهند که باعث می شود بتوانید از این راه مقداری کسب درآمد کنید و همچنین فروشگاه ها از واسطه های تبلیغاتی و تبلیغات مزاحم جلوگیری می کنند.

علاوه بر این، کاربران می توانند برای هر جستجوی مرتبط که مستقیما از تبلیغ کننده به کاربر منتقل شود، پاداش دریافت کنند. یکی از نمونه های این موضوع، سیستم جستجوی BitClave است که به زودی اجرایی خواهد شد. مزیت اصلی چنین اکوسیستمی این است که به کاربران اجازه می دهد تا از جستجوهای آنلاین خود به سود هم بدست بیاورند و اطلاعاتی را در مورد محصولاتی که واقعا علاقه مند هستند، دریافت کنند.

چرا ما نیاز به موتورهای جستجوی غیرمتمرکز داریم؟

حوزه تبلیغاتی آنلاین توسط تعدادی از شرکت های خیلی بزرگ، از جمله گوگل، آمازون و فیس بوک اداره می شود.

این شرکت های بزرگ ، به نوعی به شرکت های دیگر می گویند: ” اگر می خواهید دیده شوید باید از ما کمک بگیرید.”

چیزی که خیلی از مردم نمی دانند این است که هنگام وبگردی در اینترنت از طریق موتورهای جستجو یا شبکه های اجتماعی بزرگ، ما اطلاعات شخصی خود را در اختیار آن ها قرار می دهیم.

این اطلاعات ممکن است در اختیار شرکت های تبلیغاتی، فروشگاه ها و حتی سرویس های امنیتی و جاسوسی قرار بگیرند. پس اینترنت نیازمند تغییر است. حالا با فناوری بلاک چین این تغییرات ممکن است.

یک موتور جستجوی غیر متمرکز، تمام قدرت را بین کاربران تقسیم می کند. شما در این سیستم مالک اطلاعات خود هستید و اگر مایل باشید می توانید آن را در اختیار شرکت های تبلیغاتی قرار دهید تا با نمایش تبلیغات مورد علاقه به شما، از وبگردی مقداری هم کسب درآمد کنید.

اگر هم مایل نباشید می توانید با مالکیت حقیق اطلاعات خود، از فضای اینترنت با حریم خصوصی کامل استفاده کنید.

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

طبق آخرین گزارش هفتگی جریان سرمایه از CoinShares، صنعت سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال شاهد تحول قابل‌توجهی بوده است. ریپل با وجود…

بر اساس توییتی از تحلیل‌گر بیت کوین، ویلی وو، ارزش بیت کوین می‌تواند در صورت استقرار کامل صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی…

طبق گزارش‌ها ، تنظیم‌کننده اوراق بهادار هنگ‌کنگ ، مدل ایجاد در نوع برای بیت‌کوین و ETF‌های اتر را به‌جای مدل…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب