Scroll Top
چگونه بیت کوین و ارز دیجیتال هدیه بدهیم؟

چگونه بیت کوین و ارز دیجیتال هدیه بدهیم؟

آیا شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که دوست دارید همیشه هدیه‌های خاص و منحصربه‌فرد بدهید؟ و انتخاب هدیه برای مناسبت‌های مختلف از جمله تولد عزیزانتان برایتان سخت است؟ حقیقت این است که این وضعیت برای بسیاری از انسان‌ها در جهان وجود دارد. تنوع هدیه‌هایی که انسان‌ها می‌توانند به خانواده و دوستانشان بدهند این روزها خیلی کم شده و همه به خرید چیزهایی مانند عطر و ادکلن یا کارت هدیه متوسل می‌شوند. این در حالی است که دادن ادکلن به‌عنوان کادوی تولد واقعاً کلیشه‌ای شده و کارت هدیه‌ها هم انتخاب‌های جالبی نیستند. آمار نشان می‌دهد که پول‌های خرد یا مبالغ استفاده‌نشده در کارت‌های هدیه به بیش از میلیاردها تومان در سال می‌رسند و هنوز هم سازوکار مناسبی برای بازگرداندن آنها به مشتریان یا تعیین تکلیف آنها وجود ندارد. ما یک پیشنهاد خوب و یک ایده نو برای شما داریم: نظرتان چیست که ارز دیجیتال را به‌عنوان هدیه امتحان کنید؟

ارزهای دیجیتال امروزه بیش از هر زمان دیگری در دنیا پذیرفته شده‌اند و شمار زیادی از غول‌های تجارت الکترونیک، آنها را به‌عنوان ابزار پرداخت پذیرفته‌اند. با این اوصاف، دیگر شاید خیلی عجیب نباشد که بشنویم کسی برای روز تولدش بیت کوین هدیه گرفته یا برای عیدی، کاردانو هدیه داده است.

با این حال، این ارزها جدید هستند و غافل‌گیر شدن با آنها به‌عنوان هدیه تولد، بیشتر از پول نقد یا عطر است. از این گذشته، نقطه قوت ارزهای دیجیتال این است که ذخیره ارزش‌های خوبی هم هستند. قیمت ارزهای دیجیتال در طول زمان بسیار بیشتر از دارایی‌های دیگر بالا رفته است. بنابراین هدیه‌دادن ارزی مانند بیت کوین از نظر اقتصادی هم به‌صرفه‌تر از پول نقد است که ارزش آن در طول زمان کاهش می‌یابد یا چیزی مثل عطر که پس از مدتی تمام می‌شود.

اما با این همه، ممکن است دقیقاً ندانید که چطور می‌توان ارز دیجیتال هدیه داد و با مطالعه این مقدمه، این سؤال به ذهنتان خطور کرده باشد که «چگونه باید به کسی ارز دیجیتال هدیه بدهیم؟». ما در این مطلب که به‌کمک مقاله‌ای از سایت کوین‌مارکت‌کپ گردآوری شده، چند روش برای هدیه‌دادن ارز دیجیتال را بررسی می‌کنیم که می‌توانید از میان آنها، موردی را که دلخواه خودتان است انتخاب کنید.

کیف پول کاغذی

چگونه ارز دیجیتال هدیه بدهیم؟

کیف پول‌های کاغذی اغلب ساده‌ترین و آسان‌ترین راه برای هدیه‌دادن ارزهای دیجیتال هستند. کیف پول کاغذی در واقع تکه کاغذی است که کلید خصوصی و آدرس کیف پول روی آن چاپ شده است. می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت‌هایی مانند bitaddress (برای بیت کوین) یک کیف پول جدید با کلید خصوصی و عمومی منحصربه‌فرد بسازید و آن را پرینت بگیرید. سپس مقدار ارز دیجیتالی که می‌خواهید هدیه بدهید را به آدرس این کیف پول منتقل کنید و کیف پول کاغذی را در مناسبت موردنظرتان، به صاحب جدیدش هدیه بدهید.

توجه داشته باشید که در حال حاضر تنها سایت موردتأیید برای ساخت کیف پول کاغذی bitaddress.org است. سایت‌های جعلی کیف پول کاغذی ممکن است از کلید خصوصی ساخته‌شده رونوشت بردارند و برای خالی‌کردن کیف پول در آینده استفاده کنند.

کیف پول‌های کاغذی همه جزئیات موردنیاز را برای کسی که آن را هدیه می‌گیرد، روی خود دارند. کدهای QR که در سال‌های اخیر به شکل فزاینده‌ای محبوبیت یافته‌اند نیز از ویژگی‌های معمول کیف پول‌های کاغذی هستند. با استفاده از این کدها به‌راحتی می‌توان کلید عمومی را برای دریافت ارز دیجیتال و کلید خصوصی را برای پرداخت اسکن کرد.

از آنجا که کیف پول کاغذی چیزی جز یک کلید خصوصی و آدرس نیست، برای سایر ارزهای دیجیتال خودتان می‌توانید با صرف کمی وقت و به‌کارگیری سلیقه کیف پول کاغذی بسازید.

البته اگر از این روش استفاده کردید، یادتان نرود که به گیرنده خوش‌شانس این هدیه بگویید که این کیف پول کاغذی یک ابزار موقت است و او باید در اسرع وقت، کیف پول جدیدی بسازد و ارز دیجیتال خود را به آن منتقل کند. سازوکار اصلی ارزهای دیجیتال به این شکل است که کسی نباید کلید خصوصی شما را بداند؛ اما خب وقتی شما یک کیف پول کاغذی می‌سازید و هدیه می‌دهید، طبیعی است که کلید خصوصی آن را هم مشاهده می‌کنید. بنابراین بهتر است که گیرنده، این ارزها را به یک کیف پول جدید منتقل کند.

برای انتقال ارزهای موجود در کیف پول کاغذی فقط کافی است از نرم‌افزاری استفاده شود که قابلیت واردکردن کلید خصوصی در آن وجود دارد. برای مثال، در مورد بیت کوین و اتریوم و سایر توکن‌های اتریومی، برای خرج‌کردن مبالغ کیف پول کاغذی می‌توان از کیف پول موبایل Mycelium استفاده کرد.

کیف پول سخت‌افزاری

چگونه ارز دیجیتال هدیه بدهیم؟

هزینه‌ای که برای تهیه کیف پول سخت‌افزاری باید پرداخت کنید بیشتر از نوع کاغذی است. در روش قبل شما به‌راحتی و به‌صورت رایگان یک کیف پول کاغذی را پرینت می‌گرفتید و تنها برای ارز دیجیتالی که می‌خواستید به آن ارسال کنید هزینه می‌کردید؛ اما در این روش، باید هم خود کیف پول را خریداری کنید و هم ارز دیجیتال موردنظرتان را.

البته کیف پول سخت‌افزاری خالی هم هدیه مناسب و باارزشی برای عزیزانتان است. امنیت این کیف پول‌ها از همه انواع دیگر بیشتر است. کیف پول‌های سخت‌افزاری نوعی ذخیره‌سازی سرد (آفلاین) را انجام می‌دهند و به اینترنت متصل نیستند. به همین علت، دارایی‌های دیجیتال شما را به‌صورت کاملاً ایمن و به دور از حمله هکرها نگهداری می‌کنند. شاید به‌خاطر هزینه‌بربودن آنها، افراد کمی به خرید آنها رغبت کنند؛ اما اگر فکر می‌کنید کسی که می‌خواهید به او هدیه بدهید، ارزهای دیجیتال خود را برای مدت طولانی و با هدف سرمایه‌گذاری بلندمدت نگهداری خواهد کرد، کیف پول سخت‌افزاری می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای او باشد.

برخی از کیف پول‌های سخت‌افزاری مانند لجر، تقریباً از تمام ارزهای دیجیتال معتبر پشتیبانی می‌کنند. همچنین برخی از آن‌ها نمایشگر کوچکی دارند که موجودی کیف پول را به شما نمایش می‌دهند. تنها مشکل این کیف پول‌ها این است که استفاده از آنها ممکن است نیاز به کمی دانش فنی داشته باشد. به همین خاطر بهتر است پس از باز کردن هدیه، روش کار با آن را به صاحبش آموزش دهید.

بیشتر بخوانید: بهترین کیف پول‌های سخت‌افزاری بیت کوین و ارزهای دیجیتال؛ نقد و بررسی کامل

با این حال، باید یک نکته مهم را یادآوری کنم. اگر شما خودتان ابتدا این کیف پول را روشن و راه‌اندازی کنید، آدرس آن را پیدا کنید و ارز دیجیتال موردنظر خود را به آن ارسال کنید، برای همیشه از کلید خصوصی این کیف پول مطلع خواهید بود. از آن پس می‌توانید به هر ارز دیجیتالی که صاحب کیف پول به آن ارسال کند دسترسی داشته باشید.

منظور به‌هیچ‌وجه این نیست که شما قصد دارید ارز دیجیتالی که خودتان آن را هدیه داده‌اید بدزدید! اما خب مفاهیمی در دنیای ارزهای دیجیتال وجود دارند که باارزش هستند و باید به آنها احترام گذاشته شود. یکی از این مفاهیم همین است که هرکسی باید خودش و تنها خودش از کلید خصوصی خود مطلع باشد. بنابراین اگر قصد دارید ارز دیجیتالی را هم به این کیف پول ارسال کنید، بهتر است صبر کنید تا ابتدا صاحبش آن را راه‌اندازی کند و سپس آدرس کیف پولش را از خود او بگیرید.

کیف پول‌ نرم‌افزاری یا حساب صرافی‌ها

چگونه بیت کوین و ارز دیجیتال هدیه بدهیم؟

روش‌هایی که تا به اینجا توضیح دادیم از این جهت جالب بودند که می‌شد آنها را تحت‌عنوان یک هدیه فیزیکی، در یک روز به‌خصوص به یک شخص به‌خصوص اهدا کرد و غافل‌گیری (و حتی سردرگمی) او از دریافت یک هدیه متفاوت را در چهره‌اش دید. اگر با کسی که می‌خواهید به او هدیه بدهید صمیمی هستید و خیلی دغدغه سورپرایزکردن او را ندارید، می‌توانید هیچ‌یک از دردسرهای قبلی را به خود راه ندهید؛ بلکه به او کمک کنید تا یک حساب کاربری در یک صرافی ارز دیجیتال مانند بایننس باز کند و یا یک کیف پول نرم‌افزاری ارز دیجیتال دانلود کند. سپس بعد از اینکه همه تنظیمات را انجام دادید، ارز دیجیتال هدیه را برای او بفرستید.

هم کیف پول‌های نرم‌افزاری و هم صرافی‌های ارز دیجیتال رابط کاربری راحت و ساده‌ای را برای کاربران خود فراهم کرده‌اند و نیاز به آموزش پیچیده و خاصی ندارند؛ اما مشکل آنها این است که امنیتشان تضمین‌شده نیست و ممکن است هدف حمله هکرها قرار بگیرند. البته امنیت کیف پول‌های نرم‌افزاری خیلی بیشتر از حساب‌های صرافی‌هاست. در بین همه روش‌هایی که برای نگهداری ارزهای دیجیتال وجود دارد، امنیت صرافی‌های ارز دیجیتال از همه پایین‌تر است. این صرافی‌ها کلید خصوصی شما را در اختیارتان قرار نمی‌دهند و نگهداری ارز دیجیتال نزد آنها مانند این است که دارایی‌های خود را نزد یک واسطه مانند بانک نگه دارید. بنابراین این روش به‌هیچ‌وجه برای نگهداری طولانی‌مدت ارزهای دیجیتال توصیه نمی‌شود.

سکه‌های فیزیکی بیت کوین

نیاز به گفتن نیست که بیت کوین ماهیت فیزیکی ندارد؛ اما می‌توان به‌عنوان یادگاری یک سکه فیزیکی طرح بیت کوین را به کسی که دوستش دارید هدیه بدهید.

چگونه بیت کوین و ارز دیجیتال هدیه بدهیم؟
سکه فیزیکی بیت کوین در دیجی کالا

این سکه‌های فیزیکی، واقعاً هدیه‌های جالب و ارزشمندی هستند که می‌توانند هر طرفدار بیت کوینی را عمیقاً خوشحال کنند. لمس‌کردن این سکه‌ها برای یک دوستدار بیت کوین واقعاً لذت‌بخش است. همچنین می‌توان از آنها برای عکاسی و ثبت لحظات ماندگار استفاده کرد.

کمک‌های مالی در قالب ارزهای دیجیتال

چگونه ارز دیجیتال هدیه بدهیم؟

به‌عنوان آخرین نکته مقاله، باید گفت نیازی نیست بیت کوین را فقط به عزیزانتان هدیه بدهید. امروزه شمار زیادی از مؤسسات خیریه وجود دارند که برای کمک‌های مالی، بیت کوین هم می‌پذیرند. بنابراین اگر دوست دارید به یکی از این خیریه‌ها کمک کنید و در بهبود وضعیت آنها تأثیرگذار باشید، می‌توانید هر مقدار دلخواه از بیت کوین‌های خود را به آنها اهدا کنید.

جالب است بدانید که اهدای بیت کوین به خیریه‌ها، مزایای قابل‌توجهی را برای اهداکننده نیز به همراه دارد. به‌عنوان مثال، شما با این کار می‌توانید از شر مالیات بر عایدی سرمایه خلاص شوید و به میزان بیت کوین اهداشده، از معافیت مالیات بر درآمد بهره‌مند شوید. برخی از مشهورترین خیریه‌های جهان امروزه ارزهای دیجیتال را می‌پذیرند. متأسفانه هنوز در ایران مؤسسه خیریه مشهوری بیت کوین را نپذیرفته است.

جمع‌بندی

هدیه‌دادن به کسانی که دوستشان دارید، کاری نیست که فقط برای سلب مسئولیت باشد. شما به عزیزانتان هدیه می‌دهید تا به آنها نشان دهید که به فکرشان هستید و برایتان مهم هستند. به همین دلیل است که ممکن است ساعت‌ها و روزها فکر کنید که چه چیزی می‌تواند آنها را بیش از همه خوشحال کند و چه چیزی اگر درون جعبه کادوی آنها باشد، باعث می‌شود غافل‌گیری و شوق را در آنها مشاهده کنید. هدیه‌دادن یک هنر است که مانند هر هنر دیگری، برخی در آن ماهر هستند و برخی دیگر به تمرین نیاز دارند.

ما در این مقاله سعی کردیم ارزهای دیجیتال را به‌عنوان انواع جدیدی از هدیه معرفی کنیم و روش‌های هدیه‌دادن ارز دیجیتال را بررسی کنیم. البته اینکه چگونه و با چه روشی ارز دیجیتال خود را به دیگران هدیه می‌دهید شاید خیلی مهم نباشد. این امر به سلیقه خودتان و کسی که می‌خواهید به او هدیه بدهید بستگی دارد. مهم ماهیت این کار است و اینکه هدیه‌دادن ارز دیجیتال به‌عنوان یک امر عادی در جامعه جا بیفتد.

خیلی از ما برای تولد عزیزانمان، به آنها پول هدیه می‌دهیم. ارزهای دیجیتال هم شکل جدیدی از پول هستند که اتفاقاً نسبت به پول‌های سنتی، افزایش ارزش بیشتری در گذر زمان دارند. بنابراین چه اشکالی دارد که به‌جای ارزهای فیات، این ارزها را به آنها هدیه کنیم؟ به‌ این ترتیب هم کاربران بیشتری را به استفاده از ارزهای دیجیتال سوق می‌دهیم، هم هدیه‌ای به عزیزانمان می‌دهیم که از نظر اقتصادی به نفع آنهاست و هم به آنها نشان می‌دهیم که برایمان اهمیت دارند و برای غافل‌گیرکردن آنها، وقت زیادی صرف کرده‌ایم و زحمت کشیده‌ایم.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

این سؤال برای خیلی از افراد پیش‌آمده که «اصلاً پشتوانه بیت کوین چیست؟» اگر شما نیز جزو آن دسته از…

در این مقاله نحوه ساخت آدرس‌های سفارشی آموزش داده شده است. منظور از آدرس دلخواه بیت کوین آدرس کیف پولی…

نوپایی ارزهای دیجیتال باعث شده تا سوالات زیادی درباره فرایندهای ارزش گذاری و قیمتی برای کاربران ایجاد شود. در این…

شاید گفتن این جمله عجیب به نظر برسد اما پروتکل بیت کوین از بدو پیدایش هرگز به صورت حقیقی، محرمانه…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب