Scroll Top
بیت کوین کور (Bitcoin Core) چیست؟ مفاهیم و سوءتعبیرهای بیت کوین کور

بیت کوین کور (Bitcoin Core) چیست؟ مفاهیم و سوءتعبیرهای بیت کوین کور

یکی از کلمات و اصطلاحاتی که احتمالاً بارها در دنیای بیت کوین و ارزهای دیجیتال به گوشتان خورده، «بیت کوین کور» (Bitcoin Core) است. احتمالاً اولین باری که این اصطلاح را شنیده‌اید، گیج شد‌ه‌اید و با خود فکر کرده‌اید که بیت کوین کور همان بیت کوین، یا یکی از فورک‌های بیت کوین است.

حتی شاید کاربرانی که سال‌ها از آشنایی آنها با بیت کوین گذشته و در این فضا تجربه کسب کرده‌اند هنوز ندانند که بیت کوین کور دقیقاً چیست و یا اطلاعاتشان درمورد آن نادرست یا ناقص باشد. ما در این مطلب که به‌کمک مقاله‌ای از وب‌سایت کارنسی گردآوری شده، یک راهنمای ساده به شما ارائه می‌کنیم تا بدانید که بیت کوین کور چیست و چطور کار می‌کند.

برای اینکه بدانیم بیت کوین کور چیست، بهتر است ابتدا بدانیم که بیت کوین کور «چه چیزهایی نیست». بنابراین این مقاله را با پاسخ به این پرسش آغاز می‌کنیم.

بیت کوین کور چه چیزهایی نیست؟

بیایید در همین گام اول، برخی تصورهای اشتباه و سوءتعبیرهای رایجی را که درمورد بیت کوین کور وجود دارد برطرف کنیم.

  • بیت کوین کور به هیچ وجه یک ارز دیجیتال نیست: شاید شنیده باشید که طرفداران کوین‌هایی که به‌صورت «هارد فورک» (fork) از بیت کوین جدا شده‌اند، کوین اصلی این بلاک چین (یعنی همان بیت کوین) را بیت کوین کور بنامند؛ اما باید بدانید که این بیت کوین کور نیست و به‌دلایلی که بعداً توضیح خواهیم داد، به کار بردن چنین نامی برای بیت کوین گمراه‌کننده است.
  • بیت کوین کور وجود خارجی دارد: شاید شنیده باشید که برخی می‌گویند بیت کوین کور در واقع وجود ندارد؛ اما این افراد اشتباه می‌کنند؛ چون بیت کوین کور وجود دارد؛ در ادامه این مقاله می‌گوییم که چگونه و کجا!
  • بیت کوین کور نام تیم توسعه‌دهنده بیت کوین نیست: شاید شنیده باشید که بیت کوین کور نام یکی از تیم‌های توسعه‌دهنده بیت کوین است. خب این هم درست نیست؛ اگرچه نسبت به دو باور غلط قبلی، کمی به حقیقت نزدیک‌تر است.

حالا که باورهای نادرست را دانسته‌ایم، می‌توانیم ببینیم که بیت کوین کور چیست. برای این کار شاید بهتر باشد نگاهی به تاریخچه بیت کوین کور و ارتباط آن با خود بیت کوین داشته باشیم.

همچنین بخوانید: بیت کوین کش چیست؟

شبکه بیت کوین، ارز دیجیتال بیت کوین و بیت کوین کور

در متون انگلیسی وقتی صحبت از بیت کوین با حرف B (بزرگ) به میان می‌آید، منظور سازمان و نرم‌افزار بلاک چین پشت ارز دیجیتال بیت کوین است و وقتی از بیت کوین با حرف b (کوچک) صحبت می‌شود، منظور خود ارز دیجیتال بیت کوین است که مردم آن را خریدوفروش می‌کنند.

این نرم‌افزار و ارز دیجیتال هر دو در اواخر دهه ۲۰۰۰ ظاهر شدند؛ اگرچه ارز دیجیتال بیت کوین همچنان همان ارز اولیه است، اما همان‌ طور که حدس می‌زنید نرم‌افزار آن دچار تغییراتی شده است.

پروتکل شبکه زیربنای بیت کوین در سال ۲۰۰۸ منتشر شد. این پروتکل که نام آن Bitcoin ۰.۱ است، در سال ۲۰۰۹ عملیاتی شد؛ اما در همان سال‌های آغازین، بسیاری از برنامه‌نویسان درگیر شبکه بیت کوین شدند.

اگر یک‌بار دیگر تعریف دو واژه‌ای که پیش‌تر به آنها اشاره کردیم را مرور کنید، متوجه می‌شوید که بیت کوین با حرف B (بزرگ) اشاره به سازمان یا شبکه بیت کوین و همچنین نرم‌افزار بلاک چین یا کلاینت بیت کوین دارد. از طرف دیگر، واژه بیت کوین با حرف b (کوچک) را داریم که منظور از آن همان ارز بیت کوین است. اینجاست که این نام‌ها و مفاهیمی که به آنها اشاره دارند، کمی باعث سردرگمی می‌شوند.

به همین خاطر، گوین اندرسن (Gavin Andersen) که یکی از توسعه‌دهندگان پیشرو بیت کوین است، پیشنهادات را پذیرفت و برای اینکه همه‌چیز برای همه واضح باشد، قبول کرد که برای نرم‌افزار کلاینت از نام بیت کوین کور استفاده شود؛ چراکه این نرم‌افزار، هسته (core) شبکه بیت کوین (Bitcoin) به شمار می‌رود که آن‌هم به‌نوبه خود، بستر ارز دیجیتال بیت کوین (bitcoin) است.

یعنی یک سازمان یا شبکه به نام شبکه بیت کوین وجود دارد که یک نرم‌افزار در هسته آن است و نامش «بیت کوین کور» است و همه اینها دست‌به‌دست هم داده‌اند تا ما اکنون ارز دیجیتال بیت کوین را داشته باشیم.

با این توصیف، اکنون فهمیدیم که بیت کوین کور چیست و این نام را از کجا به دست آورده است؛ اما حال سؤال این است که بیت کوین کور چگونه کار می‌کند؟ بیایید با هم نگاهی به این موضوع بیندازیم.

نحوه اجرای بیت کوین کور

بیت کوین کور در اصل یک کلاینت است که روی پروتکل شبکه بیت کوین اجرا می‌شود. برای ارسال یا دریافت بیت کوین لازم نیست که حتماً از بیت کوین کور استفاده کنید. می‌توانید از نرم‌افزار دیگری استفاده کنید؛ اما بیت کوین کور هم برای این هدف قابل‌استفاده است.

برای ارسال و دریافت بیت کوین، یک کیف پول بیت کوین کور یکپارچه در داخل کلاینت وجود دارد. می‌توان از این کیف پول برای ارسال و ذخیره بیت کوین استفاده کرد.

رابط کاربری کیف پول بیت کوین کور
نمایی از رابط کاربری کیف پول Bitcoin Core

اما مواردی هست که بیت کوین کور را برای ارسال، دریافت و ذخیره بیت کوین به گزینه‌ای نامطلوب تبدیل می‌کند. اول اینکه بیت کوین کور بسیار سنگین است؛ حجم آن حدود ۳۴۰ گیگابایت است و برای استفاده از آن باید یک رایانه شخصی با فضای ذخیره بسیار بالا داشته باشید.

دوم اینکه برای ارسال و دریافت بیت کوین باید کیف پول خود را با شبکه همگام‌سازی کنید. این کار زمان بسیار زیادی می‌برد و احتمالاً باید حداقل دو روز منتظر بمانید تا کیف پولتان با تمامی داده‌های بلاک چین بیت کوین مطابقت داده ‌شود. البته همگام‌سازی فقط یک بار نیاز است و پس از آن می‌توانید بدون نیاز به همگام‌سازی مجدد، اقدام به ارسال و دریافت بیت کوین کنید.

استخراج با بیت کوین کور

از کیف پول بیت کوین کور می‌توانید برای استخراج بیت کوین هم استفاده کنید. این کار می‌تواند سودآور باشد؛ اما نیاز به صرف انرژی و وقت بسیاری دارد. مراحل انجام این کار به شرح زیر است.

استخراج با بیت کوین کور
  • کیف پول را در بیت کوین کور باز کنید؛
  • روی گزینه Help کلیک کنید و Debug Window را انتخاب کنید؛
  • روی برگه Console کلیک کنید و برای اینکه فقط از یکی از هسته‌های پردازنده رایانه خود را برای استخراج استفاده کنید، عبارت «setgenerate true ۱» را تایپ کنید؛
  • برای متوقف‌کردن استخراج، عبارت «setgenerate false» را تایپ کنید.

البته باید بدانید که برای استخراج بیت کوین به یک رایانه بسیار قدرتمند نیاز دارید. سال‌ها قبل می‌توانستید با یک رایانه شخصی خانگی بیت کوین استخراج کنید؛ اما هرچقدر که تعداد کوین‌های در گردش بیشتر شده، محاسبات لازم در شبکه بیت کوین هم سخت‌تر شده و نیازمند انرژی بیشتری است. به همین خاطر، استخراج‌کنندگان از دستگاه‌های ویژه استخراج که به آن ماینر (miner) می‌گویند، استفاده می‌کنند.

برخی افراد هم تأسیساتی را ایجاد کرده‌اند که انبوهی از دستگاه‌های ماینر در آن با مجموع قدرت بسیار بالایی مشغول استخراج بیت کوین هستند. از این رو، دیگر عملاً استفاده از یک رایانه شخصی برای استخراج بیت کوین منطقی نیست. از همین‌جاست که نگرانی‌های بسیاری درباره تأثیرات زیست‌محیطی استخراج بیت کوین شکل گرفته است.

با همه این اوصاف، دانستن اینکه می‌توان از بیت کوین کور برای استخراج، ارسال، دریافت و ذخیره بیت کوین استفاده کرد خالی از لطف نیست.

امنیت

یکی از نکات مهمی که درمورد بیت کوین کور باید بررسی کنیم، میزان امنیت آن است. سیستم و کیف پول بیت کوین کور به همان اندازه امنیت دارد که رایانه‌ای که روی آن نصب شده‌اند، ایمن است. با این حال که فقط یک آدرس را می‌توانید به کیف پول متصل کنید، اما باز هم باید مطمئن شوید که اقدامات ضدهک معمول را برای تأمین امنیت رایانه خودتان انجام داده‌اید.

وب‌سایت بیت کوین می‌گوید مردم باید از کلیدهای خود (کلید عمومی و کلید خصوصی) پشتیبان تهیه کنند؛ از ایمن‌بودن کیف پول خود مطمئن شوند؛ برای مقادیر بالای بیت کوین یک کیف پول آفلاین داشته باشند؛ هشدارهای امنیتی را رصد کنند و تدابیری بیندیشند که اگر از دنیا رفتند یا ناتوان شدند، وارثان آنها بتوانند بیت کوین‌ها را دریافت کنند. کاربران همچنین باید الزامات مربوط به سیستم‌های رایانه‌ای را هم رعایت کنند.

افراد پشت‌صحنه

همان طور که در قسمت‌های قبلی مطالعه کردید، گفتیم که برخی افراد گمان می‌کنند بیت کوین کور اسم یکی از تیم‌های توسعه‌دهنده بیت کوین است و اشاره کردیم که اگرچه این حرف خیلی دقیق و درست نیست، اما کاملاً هم غلط نیست.

دلیل این حرف بسیار ساده است:

یک تیم متشکل از توسعه‌دهندگان، برنامه‌نویسان و سایر اهالی فناوری در وب‌سایت گیت‌هاب (GitHub) وجود دارد که خود را وقف بیت کوین کور کرده‌ است.

اگرچه هیچ یک از این‌ها رسمی نیست و شکل سازمان‌یافته‌ای ندارد، اما این جامعه در حال حاضر وجود دارد و حضور آن و همچنین تلاشی که این افراد در این وب‌سایت انجام می‌دهند، باعث شده که برخی از نام بیت کوین کور برای این جامعه استفاده کنند.

گرِگوری ماکسول توسعه‌دهنده بیت کوین کور
گرِگوری ماکسول؛ از توسعه‌دهندگان مطرح بیت کوین کور

این معنای واقعی اصطلاح بیت کوین کور نیست؛ اما می‌توان به‌راحتی درک کرد که چرا مردم از این عبارت برای اشاره به این تیم استفاده می‌کنند. بنابراین، مهم است که بدانیم اصطلاح بیت کوین کور در چه بافت متنی و در چه زمینه‌ای استفاده می‌شود.

در حقیقت، هیچ شخص یا شرکتی مالک بیت کوین نیست. به‌گفته وب‌سایت بیت کوین:

بیت کوین از سوی همه کاربران آن در سراسر جهان کنترل می‌شود. توسعه‌دهندگان نرم‌افزار آن را ارتقا می‌دهند؛ اما نمی‌توانند هیچ تغییری را به‌اجبار در قوانین پروتکل بیت کوین اعمال کنند.

اگر به حوزه ارزهای دیجیتال علاقه‌مند باشید، کاری که بیت کوین انجام می‌دهد و آنچه برای «سازمان» پشت آن اتفاق می‌افتد، برای شما جالب خواهد بود. البته باید گفت که حتی «سازمان» هم واژه درستی برای اشاره به چارچوب غیرمتمرکز افرادی که بیت کوین را اداره می‌کنند، نیست. در واقع، این یک مفهوم کاملاً تازه است.

پرسش‌های متداول

در آخرین بخش مقاله قصد داریم برخی پرسش‌های متداولی که درمورد بیت کوین کور وجود دارد را بررسی کنیم و به آنها پاسخ دهیم.

آیا بیت کوین کور امنیت دارد؟

اگر رایانه‌ای که بیت کوین کور را در آن نصب کرده‌اید ایمن باشد، آنگاه بیت کوین کور هم امن است. ضروری است که هنگام کار با نرم‌افزار بیت کوین کور، همه جوانب احتیاط را رعایت کنید.

همچنین، به خاطر داشته باشید که بیت کوین ممکن است بسیار بی‌ثبات باشد؛ پس هرگز بیش از آن چیزی که توان از دست دادنش را دارید، سرمایه‌گذاری نکنید. همیشه به یاد داشته باشید که انتخاب‌های معامله‌گری شما به نگرشتان نسبت به ریسک، تخصصتان در بازار، تنوع سبد سرمایه‌گذاری و احساستان نسبت به از دست دادن پول بستگی دارد.

آیا بیت کوین کور همان شبکه بیت کوین است؟

خیر، این‌طور نیست. بیت کوین کور یک نرم‌افزار است؛ اما شبکه بیت کوین (Bitcoin) همان‌ طور که از نامش پیداست، یک شبکه است. صرفاً برای یادآوری می‌گوییم که کلمه بیت کوین (که در انگیسی به شکل bitcoin نوشته می‌شود) هم به همان ارز دیجیتال بیت کوین هم اشاره دارد.

چطور می‌توان از بیت کوین کور برای استخراج استفاده کرد؟

به فرض اینکه یک رایانه با قدرت کافی داشته باشید، باید نرم‌افزار بیت کوین کور را باز کنید و وارد برگه Console در کیف پول شوید. سپس عبارت «setgenerate true ۱» را تایپ کنید. حالا رایانه شما با استفاده از یکی از هسته‌های پردازنده‌اش شروع به استخراج بیت کوین می‌کند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

این سؤال برای خیلی از افراد پیش‌آمده که «اصلاً پشتوانه بیت کوین چیست؟» اگر شما نیز جزو آن دسته از…

در این مقاله نحوه ساخت آدرس‌های سفارشی آموزش داده شده است. منظور از آدرس دلخواه بیت کوین آدرس کیف پولی…

نوپایی ارزهای دیجیتال باعث شده تا سوالات زیادی درباره فرایندهای ارزش گذاری و قیمتی برای کاربران ایجاد شود. در این…

شاید گفتن این جمله عجیب به نظر برسد اما پروتکل بیت کوین از بدو پیدایش هرگز به صورت حقیقی، محرمانه…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب