Scroll Top
آموزش استخراج لایت کوین

آموزش استخراج لایت کوین

لایت کوین، مشهور به «نقره دیجیتال»، بعد از بیت کوین قدیمی‌ترین ارز دیجیتالی است که همچنان محبوبیت خود را حفظ کرده است و به‌عنوان یکی از ۱۰ ارز دیجیتال برتر بازار شناخته می‌شود. این ارز دیجیتال هم مثل بیت کوین برای تأیید تراکنش‌ها از الگوریتم اثبات کار یا همان استخراج استفاده می‌کند. به این ترتیب افرادی که مایل باشند در کار ایجاد بلاک و تأیید تراکنش‌های این شبکه مشارکت کنند، می‌توانند با تهیه سخت‌افزارهای مخصوص به جمع ماینرهای این شبکه بپیوندند. در این مقاله به‌بیان ساده استخراج لایت کوین را آموزش می‌دهیم، تجهیزات مورد نیاز برای این کار را معرفی و سپس سودآوری آن را بررسی می‌کنیم.

تجهیزات موردنیاز برای استخراج لایت کوین

اصلی‌ترین چیزی که برای استخراج لایت کوین نیاز داریم، سخت‌افزار (دستگاه) استخراج است. امروزه با توجه به گسترش صنعت ماینینگ، دیگر مثل سابق نمی‌توان بیت کوین، لایت کوین و سایر ارزهای دیجیتال مطرح را با کامپیوترهای معمولی و خانگی استخراج کرد. بنابراین، بیشترین هزینه شرکت در فعالیت استخراج مربوط به سخت‌افزارهای آن می‌شود. پس از دستگاه استخراج، نیاز است که برق مناسب این کار را داشته باشید. فعالیت ماینینگ برق زیادی مصرف می‌کند و هزینه و کیفیت برق تأثیر زیادی در سودآوری این فعالیت دارد.

به‌جز دستگاه استخراج و برق مناسب، چند مورد دیگر از مهم‌ترین تجهیزات و پیش‌نیازها برای ماینینگ عبارت‌اند از:

 • کیف پول لایت کوین
 • اینترنت ثابت (ADSL یا TD-LTE)
 • کابل‌ و تجهیزات برقی مناسب
 • تجهیزات تهویه (خنک‌کنندگی)

فراموش نکنید نوع و تعداد تجهیزات ماینینگ نسبت به بزرگی یا کوچکی فعالیت می‌تواند متفاوت باشد. مثلاً بدیهی است که برای یک فارم (مزرعه) بزرگ به تجهیزات جانبی بیشتری نیاز داریم، اما مواردی که در بالا ذکر شده است را برای هر مقیاسی باید در نظر گرفت.

دستگاه استخراج لایت کوین
یکی از دستگاه‌های استخراج لایت کوین

سخت‌افزار (دستگاه) استخراج

روی کاغذ و از نظر تئوری، برای استخراج می‌توان از هر سخت‌افزار کامپیوتری که قابلیت پردازش داشته باشد استفاده کرد، اما در عمل استخراجِ به‌صرفه این ارز دیجیتال تنها با دستگاه‌های مخصوص (ASIC‌ها) امکان‌پذیر است.

از سال ۲۰۱۱، تا مدت‌ها استخراج لایت کوین با کارت گرافیک (GPU) انجام می‌شد تا اینکه در سال ۲۰۱۷ شرکت بیت مین دستگاه استخراج Antminer L۳ را عرضه کرد و پس از آن مدل‌های قدرتمندتری به بازار عرضه شدند.

دستگاه‌های ای‌سیک چند برابر کارت‌های گرافیک قدرت پردازش دارند و با قیمت تمام‌شده پایین‌تر نسبت به تعداد زیادی کارت گرافیک، بازگشت سرمایه سریع‌تری را برای ماینرها به ارمغان می‌آورند. همچنین راه‌اندازی دستگاه‌های ای‌سیک بسیار ساده و مانند تنظیمات مودم ADSL است؛ برای مقیاس‌های کوچک کافی است دستگاه را به برق زده و پس از اتصال به مودم، اطلاعات استخر استخراج را در نرم‌افزار دستگاه وارد کنید تا فعالیت ماینینگ آغاز شود. با توجه به برتری دستگاه‌های ای‌سیک، خیلی زود استخراج با کارت گرافیک منسوخ شد و امروزه فقط استفاده از دستگاه ای‌سیک توجیه اقتصادی دارد.

دستگاه‌های استخراج درست مانند هر دستگاه دیگری در طرح‌ها و مدل‌های مختلف عرضه می‌شوند و هر دستگاه از جنبه‌های زیر ممکن است با دستگاه دیگر متفاوت باشد:

 • برند و مدل: شرکت سازنده دستگاه و مدل آن. مثال: دستگاه + Bitmain Antminer L۳.
  Bitmain: نام شرکت سازنده
  Antminer: نام سری
  +L۳: مدل
 • هش ریت: قدرت پردازش دستگاه استخراج است که برای لایت کوین برحسب مگاهش بر ثانیه (Mh/S) نمایش می‌دهند. مثال: 600Mh/S، یعنی دستگاه ۶۰۰ مگاهش بر ثانیه قدرت پردازش دارد.
 • مصرف برق: میزان برق مصرفی دستگاه برحسب وات. مثال: مصرف برق یک دستگاه استخراج ۱۴۰۰W است.

الگوریتم استخراج لایت کوین «اسکریپت» (Scrypt) نام دارد و این یعنی برای استخراج نقره دیجیتال باید دستگاهی تهیه کنید که از این الگوریتم پشتیبانی کند. به‌جز لایت کوین، با این دستگاه‌ها می‌توان هر ارز دیجیتال دیگری را که از الگوریتم اسکریپت استفاده می‌کند، استخراج کرد. دیجی بایت و ورج ازجمله مطرح‌ترین ارزهای دیجیتالی هستند که الگوریتمی مشابه لایت کوین دارند و با یک دستگاه قابل‌استخراج هستند.

دستگاه‌های استخراج (ای‌سیک) فقط برای استخراج کاربرد دارند و با ورود دستگاه‌های قدرتمندتر به بازار- به‌دلیل سختی استخراج و رقابتی‌بودن ماینینگ – کم‌کم دستگاه‌های قدیمی از دور خارج و بی‌ارزش می‌شوند.

برق استخراج

میزان مصرف برق یک دستگاه و تعرفه برق مصرفی به‌شدت در سودآوری ماینینگ تأثیرگذار هستند. به‌عنوان نمونه، در مناطقی که هزینه برق نسبتاً بالا است، یک دستگاه با قدرت ۶۰۰ مگاهش و مصرف برق ۷۰۰ وات، می‌تواند نسبت به دستگاهی با قدرت ۱,۲۰۰ مگاهش و مصرف برق ۱,۷۰۰ وات، سودآوری بیشتری داشته باشد. طبق قوانین ایران، استفاده از برق خانگی و یارانه‌ای برای استخراج ممنوع است و فعالان پس از کسب مجوز از وزارت صنعت، باید از وزارت نیرو برقی با تعرفه صادراتی دریافت کنند.

به‌جز خود برق، برای استخراج به کابل‌ها و تجهیزات برقی مناسب هم نیاز دارید تا خطراتی مانند خرابی دستگاه یا آتش‌سوزی را از بین ببرید.

برق استخراج لایت کوین

کیف پول لایت کوین

به‌عنوان ماینر لایت کوین، به یک کیف پول لایت کوین نیاز دارید که درآمدتان را دریافت و ذخیره کنید. نرم‌افزارهای کیف پول کاملاً رایگان هستند و به‌راحتی می‌توان آنها را در کامپیوتر یا تلفن همراه نصب کرد. برای شروع، کیف پول تراست والت (Trust Wallet) یکی از بهترین گزینه‌ها برای ذخیره لایت کوین است. این کیف پول را می‌توانید از طریق گوگل پلی یا اپ استور روی گوشی تلفن همراه خود نصب کنید.

اینترنت ثابت

برای استخراج به اینترنت هم نیاز دارید. سرعت و حجم اینترنت خیلی اهمیتی ندارد، اما پایداری و قطع و وصل‌نشدن آن مهم است. سرویس‌های اینترنت ADSL و TD-LTE برای این کار مناسب هستند.

تجهیزات تهویه

دستگاه‌های ماینینگ علاوه بر سروصدای زیاد، به‌شدت داغ می‌کنند و باید چاره‌ای برای این موضوع در نظر گرفته شود. برای افزایش طول عمر و کارایی دستگاه، داشتن تجهیزات خنک‌کننده بسیار مهم است.

آیا استخراج لایت کوین سودآوری دارد؟

استخراج لایت کوین حداقل در زمان به‌روزرسانی این مطلب (دی ۹۹) نسبت به بیت کوین توجیه اقتصادی ندارد.

اینکه می‌گوییم نسبت به بیت کوین، به این دلیل است که طبیعتاً استخراج لایت کوین می‌تواند باعث کسب سود شود،‌ اما از آنجا که فعالیت استخراج نوعی سرمایه‌گذاری است و ماینرها باید تجهیزات فراوانی تهیه کنند، زمانی که استخراج بیت کوین سودآوری بیشتری داشته باشد، صرف هزینه برای خرید تجهیزات لایت کوین توجیه زیادی ندارد.

البته این موضوع می‌تواند کاملاً‌ وابسته به تفکر شما باشد. اگر واقعاً حامی لایت کوین باشید و پیش‌بینی کنید که این ارز دیجیتال در آینده بسیار ارزشمند خواهد شد، بدیهی است که استخراج لایت کوین برای شما توجیه خواهد داشت. همچنین وضعیت سودآوری می‌تواند خیلی سریع تغییر کند و شاید در مقاطع زمانی مختلف استخراج لایت کوین سودآوری بسیار زیادی داشته باشد.

در سال ۲۰۱۷ و اوایل ۲۰۱۸ استخراج لایت کوین بسیار سودآور بود، اما پس از رویداد هاوینگ سال ۲۰۱۹ (نصف‌شدن پاداش استخراج که هر چهار سال یکبار رخ می‌دهد) این فعالیت به‌شدت سودآوری خود را از دست داد و امروزه با وجود ارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم، کمتر کسی حاضر می‌شود لایت کوین استخراج کند.

قدرتمندترین دستگاه استخراج لایت کوین در زمان نگارش این مطلب، دستگاه Innosilicon A۶+ LTCMaster است که در وب‌سایت‌های خارجی با قیمت ۳,۰۰۰ دلار به فروش می‌رسد. قدرت این دستگاه 2.2Gh/s بوده و مصرف برق آن ۲۱۰۰ وات است.

تعداد دستگاه‌های استخراج لایت کوین موجود در بازار به بیش از ۱۰ مدل نمی‌رسد و این در حالی است که از اوایل ۲۰۱۹ تا زمان نگارش این مقاله (اواسط ۲۰۲۰) هیچ دستگاه جدیدی به بازار عرضه نشده است.

از سوی دیگر، برای بیت کوین در طی این سال‌ها به‌طور مرتب دستگاه‌های جدید و قدرتمندتر به بازار عرضه شده است و همچنان استخراج بیت کوین نسبت به سایر ارزهای دیجیتال ریسک بسیار کمتری دارد.

لیست دستگاه‌های استخراج لایت کوین
دستگاه‌های استخراج لایت کوین موجود در بازار به ترتیب سودآوری

محاسبه سودآوری

بهترین راه برای محاسبه سودآوری استخراج، مراجعه به یک ماشین حساب ماینینگ است. با واردکردن قدرت پردازش دستگاه‌ها، میزان برق مصرفی و هزینه برق در یک ماشین حساب استخراج می‌توانید به‌طور تخمینی درآمد خود را محاسبه کنید. سپس با حساب‌کردن میزان هزینه‌ها، مثل هزینه خرید دستگاه و تجهیزات می‌توان زمان بازگشت سرمایه را تخمین زد. همواره می‌توانید از ماشین حساب ماینینگ وب‌سایت انتخاب برای محاسبه سودآوری استخراج استفاده کنید.

ماشین حساب ماینینگ

به یاد داشته باشید مهم‌ترین عامل در بررسی سودآوری یک فعالیت صنعتی، تخمین زمان بازگشت سرمایه است. بازگشت سرمایه به مدت زمانی اشاره دارد که هزینه‌های اولیه یک سرمایه‌گذاری برمی‌گردد و پس از آن می‌توان سود خالص را تجربه کرد. برای ماینینگ، بازگشت سرمایه مدت زمانی است که هزینه دستگاه، تجهیزات، مکان و … برمی‌گردد. بنابراین، صرفاً داشتن درآمد نمی‌تواند اثبات کند که یک فعالیت منطق اقتصادی دارد.

در اینجا شاید این سؤال برای شما مطرح شود که اگر استخراج لایت کوین سودآوری ندارد، پس امنیت این شبکه چگونه تأمین و تراکنش‌های آن چگونه تأیید می‌شود؟ در پاسخ باید گفت که استخراج لایت کوین برای مافیای ماینینگ و شرکت‌های تولیدکننده دستگاه استخراج سودآوری دارد.

در حقیقت مدت‌هاست که دستگاه استخراج جدیدی از سمت تولیدکنندگان بزرگ دستگاه استخراج به بازار عرضه نشده است و طبق گفته کارشناسان، این موضوع را نمی‌توان رد کرد که پشت پرده با دستگاه‌هایی که هنوز به دست ماینرهای دیگر نرسیده است، استخراج لایت کوین انجام شود. قبلاً چنین اتفاقی برای مونرو افتاده بود و زمانی که توسعه‌دهندگان آپدیت بزرگ این شبکه را برای مبارزه با ای‌سیک‌ها پیاده‌سازی کردند، هش ریت شبکه به‌شدت کاهش یافت، در حالی که هیچ دستگاه استخراجی برای این ارز دیجیتال به بازار عرضه نشده بود. این نشان می‌داد که پشت پرده دستگاه‌های استخراج زیادی در حال کار بوده‌اند.

همچنین لایت کوین حامیان سفت‌وسختی دارد که هدفشان از استخراج لایت کوین سود نیست.

پیوستن به استخر استخراج لایت کوین

پس از تحقیقات کامل درباره سودآوری استخراج لایت کوین و سپس تهیه دستگاه استخراج و تجهیزات جانبی، برای آغاز استخراج باید به یک استخر استخراج (Mining pool) بپیوندید.

استخر استخراج محل مجازی است که استخراج‌کنندگان در آن قدرت پردازش خود را با هم جمع می‌کنند و همه برای استخراج یک بلاک تلاش می‌کنند. در این روش، هر استخراج‌کننده بر اساس توان پردازشی خود سود می‌برد. می‌توان این‌طور گفت که ماینرهای سراسر دنیا قدرت پردازش سخت‌افزارهای خود را در اختیار استخر استخراج قرار می‌دهند و استخر استخراج به نمایندگی از همه ماینرها در پیداکردن معادله بلاک‌ها با دیگر استخرها رقابت می‌کند.

با وجود استخرهای استخراج، ماینرها قادر خواهند بود تا با تجمیع توان پردازشی، شانس خود را به‌شدت افزایش دهند. پاداش استخراج بین اعضای استخر متناسب با توان پردازشی آنها تقسیم خواهد شد. بدون پیوستن به استخر استخراج شانس ماینرها برای ایجاد یک بلاک بسیار کم خواهد بود و فقط فارم‌های استخراج بزرگ با هزاران دستگاه قادر هستند به‌صورت مستقل کار ‌کنند.

برای شروع کار استخراج، باید یکی از استخرهای استخراج لایت کوین را انتخاب کنید و با مراجعه به سایت رسمی آن، تنظیمات موردنیاز برای راه‌اندازی دستگاه خود را دریافت کنید. همان‌طور که گفتیم راه‌اندازی یک دستگاه استخراج بسیار ساده است و با چند کلیک انجام می‌شود.

در زمان نگارش این مطلب، بهترین استخرهای استخراج لایت کوین برحسب تعداد ماینر و قدرت هش عبارت‌اند از:

 • پولین (Poolin)
 • انت پول (Antpool)
 • ایزی تو ماین (Easy2Mine)
 • وایا بی‌تی‌سی (ViaBTC)
 • اف تو پول (F2Pool)
 • لایت کوین پول (Litecoinpool)
استخرهای استخراج لایت کوین
بزرگترین استخرهای استخراج لایت کوین

جمع‌بندی

برای استخراج لایت کوین مانند استخراج بیت کوین، باید سخت‌افزار ماینینگ یا به‌عبارت دقیق‌تر باید دستگاه مخصوص استخراج تهیه کنید. دستگاه استخراج شما باید حتما از الگوریتم لایت کوین یعنی اسکریپت پشتیبانی کند و به‌عنوان مثال نمی‌توانید با دستگاه استخراج بیت کوین لایت کوین هم استخراج کنید.

همچنین باید برق، تجهیزات برقی و تجهیزات تهویه مناسب برای این کار را داشته باشید تا بتوانید بدون خطرات قانونی و آسیب‌های مالی، استخراج را تجربه کنید.

قبل از اقدام برای استخراج لایت کوین، حتماً سودآوری و زمان بازگشت سرمایه خود را بسنجید و با سودآوری و زمان بازگشت سرمایه ارزهای دیجیتال دیگر مانند بیت کوین مقایسه کنید تا بتوانید تصمیم منطقی بگیرید. فراموش نکنید استخراج مانند هر فعالیت صنعتی دیگری، نوعی سرمایه‌گذاری بوده و با خطرات زیادی همراه است، به‌طوری که گاهی اوقات خرید لایت کوین و سرمایه‌گذاری مستقیم در این ارز دیجیتال منطقی‌تر به نظر می‌رسد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

می‌دانیم که برخی از بلاک چین‌های جدید مانند پولکادات (Polkadot) در‌ اصل برای حل مشکل تعامل‌پذیری ساخته شده‌اند؛ اما همچنان…

توکن ارز دیجیتالی است که خودش بلاک چین مستقل ندارد. اگر این تعریف برای شما نامفهوم است، نگران نباشید و…

نام لونا کلاسیک (Luna Classic) با توکن لونا (LUNA) و شبکه سقوط‌کرده ترا (Terra) و استیبل کوین آن UST پیوند…

مقایسه تتر با دلار از آن دست مقایسه‌هایی است که بیشتر از اینکه برای کاربران جهانی جذاب باشد، ایرانی‌ها را…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب