Scroll Top
بهترین ردیاب‌های کیف پول ارز دیجیتال کدام‌اند؟

بهترین ردیاب‌های کیف پول ارز دیجیتال کدام‌اند؟

فرقی نمی‌کند شیفته میم کوین‌ها باشید یا پیگیر کیف پول‌های نهنگ‌ها یا فقط دلتان بخواهد دارایی‌هایتان را در تمام بلاک چین‌ها دنبال کنید، درهرصورت به ردیاب کیف پول ارز دیجیتال احتیاج خواهید داشت. به‌طورکلی، ردیاب‌های کیف پول به شما کمک می‌کنند تا هر تراکنشی که در هر حوزه‌ای از دیفای انجام می‌دهید را پیگیری کنید.

در این مقاله که با کمک مطلبی از وب‌سایت کوین‌مارکت‌کپ نوشته شده است، شما را با برخی از مشهورترین ردیاب‌های کیف پول ارز دیجیتال آشنا می‌کنیم و به ویژگی‌ها و ضعف‌ها و قوت‌های هریک از آن‌ها اشاره می‌کنیم تا درصورتی‌که به‌دنبال ردیابی کیف پول نهنگ‌ها هستید یا قصد دارید داریی‌هایتان را در تمام بلاک چین‌ها مدیریت کنید، ردیاب کیف پول مدنظرتان را بتوانید انتخاب کنید.

اگر می‌خواهید درباره ردیاب‌های کیف پول اطلاعات بیشتری کسب کنید، تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

ردیاب کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

ردیاب کیف پول ارز دیجیتال ابزار یا خدمتی است که به کاربران کمک می‌کند تا دارایی دیجیتال خود را در تمام بلاک چین‌ها و پروتکل‌ها و پلتفرم‌های معاملاتی رهگیری کنند. کاربران می‌توانند از‌طریق ردیاب‌های کیف پول تصویر واضحی از کوین‌ها و توکن‌های خود داشته باشند و ارزش پورتفو، تاریخچه تراکنش، موجودی و تحلیل عملکردشان را پیگیری کنند.

بد نیست اشاره کنیم با ردیاب‌های کیف پول امکان ردیابی سایر آدرس‌های شبکه هم فراهم است. به‌عنوان مثال، افراد ممکن است بخواهند کیف پول‌های نهنگ‌های خاصی را دنبال کنند. نهنگ‌ها کاربرانی هستند که حجم بسیار عظیمی از دارایی مشخصی دراختیار دارند. دلیل اهمیت پیگیری فعالیت نهنگ‌ها، تأثیری است که این کاربران می‌توانند با خریدها یا فروش‌های ناگهانی و سنگین خود بر بازار کریپتو بگذارند.

درمجموع، ردیاب کیف پول به کاربران در مدیریت پورتفو، نظارت بر روند قیمت، بررسی تاریخچه تراکنش، تحلیل عملکرد سرمایه‌گذاری و… کمک می‌کند. پلتفرم‌های مختلفی در قالب ردیاب‌های کیف پول فعالیت می‌کنند که هریک مزایا و معایب متعددی دارند و ازنظر تجربه کاربری متفاوت هستند. در‌ادامه، به پنج پلتفرم مشهور برای ردیابی کیف پول ارزهای دیجیتال اشاره می‌کنیم.

اتراسکن (Etherscan)

بهترین ردیاب‌های کیف پول ارز دیجیتال

نمی‌توانیم بدون اشاره به اتراسکن قدیمی و مشهور، وارد بحث ردیاب‌های کیف پول شویم. در سال ۲۰۱۵، مرورگر بلاک چین اتراسکن با هدف دسترسی آسان به داده‌های بلاک چین راه‌اندازی شد. امروزه، این پلتفرم همچنان یکی از منابع معتبر برای بررسی داده‌های درون‌زنجیره‌ای است.

کار با مرورگر بلاک چین اتراسکن ممکن است به‌دلیل شیوه نمایش داده‌ها برای کاربران تازه‌کار چندان ساده نباشد. بااین‌حال، این پلتفرم بی‌شک معدن طلای اطلاعات درون‌زنجیره‌ای است.

اگر به‌دنبال کیف پول خاصی باشید، اتراسکن به‌راحتی تک‌تک توکن‌های هر کیف پول را به شما نشان می‌دهد؛ ازجمله توکن‌هایی که در قالب ایردراپ به کیف پول ارسال شده‌اند. همچنین، اتراسکن می‌تواند ارزش کل دارایی‌های کیف پول را محاسبه کند.

بهترین ردیاب‌های کیف پول ارز دیجیتال
تصویری از داده‌های کیف پول بنیان‌گذار اتریوم ویتالیک بوترین در پلتفرم اتراسکن

جزئیات تراکنش‌ها در اتراسکن

علاوه‌براین، در اتراسکن می‌توانید آمار تراکنش‌های گذشته را از لحظه ایجاد کیف پول تا آخرین تراکنش انجام‌شده به‌راحتی مشاهده کنید. یکی از ویژگی‌های جالب اتراسکن برای افرادی که به‌دنبال استفاده از تمام قابلیت‌های پلتفرم هستند، امکان بارگیری تاریخچه تراکنش‌ها در قالب فایل متنی CSV است.

احتمالاً اگر به‌دنبال تراکنش‌های خاصی می‌گردید یا قصد دارید تحلیل داده‌های تراکنش‌ها را در پلتفرم‌های شخص ثالث مشاهده کنید، این گزینه می‌تواند برایتان کاربردی باشد. همچنین، اگر توکن خاصی را در کیف پولی پیدا کردید که در حال ردیابی آن هستید و می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره‌اش بیابید، جزئیات آماری مربوط به توکن را می‌توانید از پلتفرم استخراج و آن‌ها را تحلیل کنید.

گفتنی است اتراسکن داده‌های مربوط به کیف پول‌های توکن‌ها و توزیع توکن‌های درگردش را هم نمایش می‌دهد. این ویژگی به‌ویژه زمانی برایتان مفید است که با توکن‌هایی با سقف محدود عرضه در‌گردش سروکار دارید. بدین‌ترتیب، می‌توانید تشخیص بدهید که آیا نهنگ‌ها در حال پامپ‌ودامپ در بازار هستند یا خیر.

بهترین ردیاب‌های کیف پول ارز دیجیتال

همان‌طور‌که پیش‌تر گفتیم، اتراسکن دراصل مرورگر بلاک چین است و بیشتر برای رهگیری داده‌های بلاک چین استفاده می‌شود. بااین‌حال، اگر صرفاً به‌دنبال ردیاب اختصاصی کیف پول می‌گردید، چند ابزار بعدی فقط برای رفع نیاز به ردیابی کیف پول طراحی و ساخته شده‌اند.

دیبانک (Debank)

بهترین ردیاب‌های کیف پول ارز دیجیتال

وقتی از ردیاب‌های کیف پول ارز دیجیتال صحبت می‌شود، یکی از نام‌های برجسته پلتفرم دیبانک است. این ردیاب کیف پول تقریباً تمام بلاک چین‌های سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM) را پوشش می‌دهد. رابط کاربری دیبانک می‌تواند در یک نگاه تمام اطلاعات مربوط به توزیع دارایی‌های کیف پول را در سرتاسر بلاک چین‌ها و پروتکل‌ها به شما نشان دهد.

علاوه‌براین، تیم توسعه دیبانک در پذیرش و پشتیبانی از زنجیره‌ها و پروتکل‌های جدید سرعت‌ به خرج می‌دهد تا مطمئن شود که دارایی‌های کیف پول به‌درستی نمایش داده می‌شوند. حتی بلاک چین‌های نسبتاً جدیدی مثل فلر (Flare) که ارزش کل قفل‌شده‌ای (TVL) کمتر از ۵۰۰هزار دلار دارند، در فهرست پشتیبانی پلتفرم دیبانک جای گرفته‌اند.

بهترین ردیاب‌های کیف پول ارز دیجیتال

با اتصال کیف پولتان به دیبانک، می‌توانید کیف پول‌هایی خاص را همراه با جزئیات دقیق هر تراکنش آن‌ها دنبال کنید. به‌عنوان مثال، کیف پولی که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، ۱۹۱ کاربر ردیاب (دنبال‌کننده) دارد و این کاربران مجموعاً ۲۰میلیون دلار در کیف پول‌های خود نگه‌داری می‌کنند. این ویژگی به شما اجازه می‌دهد که تأثیر حرکت نهنگ‌ها (خریدوفروش ناگهانی حجم عظیمی از دارایی) را بر بازار مشاهده کنید.

ردیاب کیف پول‌ نهنگ‌ها

حتی اگر با آدرس کیف پول نهنگ‌ها هم آشنا نیستید، از گزینه Whales دیبانک می‌توانید بهره ببرید. این بخش به‌طور‌ویژه کیف پول‌های نهنگ‌ها را نشان می‌دهد که می‌تواند برایتان جالب باشد. همچنین، دارایی‌های برتر آن‌ها را در این قسمت مشاهده می‌کنید که در تصمیم‌گیری برای دیدن جزئیات و داده‌های هر کیف پول به شما کمک می‌کند.

بهترین ردیاب‌های کیف پول ارز دیجیتال

علاوه‌براین، دیبانک برای ساده‌تر‌کردن فرایندها به کاربرانش اجازه می‌دهد تا مجموعه‌ای از کیف پول‌های دلخواهشان را برای ردیابی دسته‌بندی کنند. درواقع، این مجموعه‌ها فهرستی سفارشی‌شده از کیف پول‌هایی که دنبال می‌کنید، در یک صفحه به شما نمایش می‌دهند. اگر از حساب کاربری رایگان استفاده کنید، می‌توانید حداکثر ۵ مجموعه با ۱۰ آدرس بسازید.

بهترین ردیاب‌های کیف پول ارز دیجیتال

تیم توسعه دیبانک در حالی پیوسته به توسعه پلتفرم خود ادامه می‌دهد که همین‌حالا هم یکی از بازیکنان اصلی در عرصه ردیاب‌های کیف پول است. دیبانک توسعه بخش Tokens را هم در دستور‌کار خود دارد که احتمالاً قرار است به ردیابی توکن‌های داغ و ترندی که با حجم زیاد معامله می‌شوند، اختصاص داشته باشد. همچنین، این پلتفرم در آینده ویژگی‌های دیگری از‌جمله پیام‌رسان و گفت‌وگوی زنده را به پلتفرمش اضافه خواهد کرد.

نانسن (Nansen)

بهترین ردیاب‌های کیف پول ارز دیجیتال

اگر بیشتر به تحلیل داده‌ها علاقه‌مند باشید، به نانسن، یکی از بهترین پلتفرم‌های تحلیل داده‌های درون‌زنجیره‌ای، می‌توانید رجوع کنید. در اواسط سال ۲۰۲۲ و پس از خرید ردیاب پورتفوی دیفای دیگر به‌ نام ایپ‌بورد (Apeboard)، نانسن پورتفولیو (Nansen Portfolio) یا به‌اختصار نانسن راه‌اندازی شد.

نانسن پورتفولیو شامل نمودارهایی است که تفکیک دارایی‌های هر کیف را بر‌اساس توکن و زنجیره نشان می‌دهد و مشخص می‌کند که آیا این دارایی‌ها در کیف پول‌های شخصی نگه‌داری می‌شوند یا در پروتکل‌ها قفل شده‌اند.

بهترین ردیاب‌های کیف پول ارز دیجیتال

همچنین، در صفحه تحلیل داده‌ها می‌توانید عملکرد کیف پول‌ها را مشاهده کنید. بدین‌ترتیب، دقیقاً می‌دانید که اینفلوئنسرهای دلخواهتان چگونه معامله می‌کنند. ارزش داده‌ها هم به‌صورت مطلق و هم در‌مقایسه‌با بیت کوین و اتریوم نمایش داده می‌شود.

بهترین ردیاب‌های کیف پول ارز دیجیتال

نانسن طیف وسیعی از ویژگی‌های تحلیل درون‌زنجیره‌ای را ارائه می‌دهد؛ البته اکثر این ویژگی‌ها در حساب‌های پولی دردسترس‌ هستند و هزینه اشتراک این حساب‌ها ماهانه بین ۱۰۰ تا ۲,۰۰۰ دلار متغیر است.

درحال‌حاضر، تحلیل درون‌زنجیره‌ای نانسن از ۱۱ زنجیره پشتیبانی می‌کند. بد نیست اشاره کنیم یکی از این ۱۱ زنجیره سولانا است که اغلب به‌دلیل تفاوت‌هایش با بلاک چین‌های سازگار با ماشین مجازی اتریوم، پشتیبانی نمی‌شود.

گزینه‌های پلتفرم نانسن

یکی از ویژگی‌های مهم نانسن با عنوان «پول هوشمند» (Smart Money) شناخته می‌شود. داشبورد Smart Money حرکت کیف پول‌هایی را ردیابی می‌کند که با برچسب Smart Money مشخص شده باشند.

این کیف پول‌ها به‌دلیل سابقه درون‌زنجیره‌ای فعال و سودآوری چشمگیر در معاملات خود، با این عنوان دسته‌بندی می‌شوند. کیف پول‌های یادشده برای جمع‌آوری اطلاعات از مشارکت‌کنندگان آگاه بازار که روابط مناسبی دارند، برچسب‌گذاری و مشخص می‌شوند.

کیف پول‌های اسمارت مانی به چند دسته تقسیم می‌شوند تا قوت‌هایشان را بیشتر از هم متمایز کنند. به‌عنوان مثال، برچسب «اولین در تأمین نقدینگی» (First Mover LP) به کیف پول‌هایی مربوط است که همیشه در صف اولین تعامل‌کنندگان با استخرهای نقدینگی جدید هستند. این کیف پول می‌تواند به‌طورویژه برای کاربرانی جذاب باشد که به‌دنبال کشت سود دیفای و کسب فرصت‌های سودآور هستند. 

برچسب‌های دیگری مانند «تأمین‌کنندگان نقدینگی هوشمند» (Smart LPs) برای ردیابی تأمین‌کنندگان نقدینگی با سود زیاد و Funds برای ردیابی کیف پول‌های فعال صندوق‌های سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال و Airdrop Pro برای ردیابی کیف پول‌هایی استفاده می‌شود که در دریافت ایردراپ‌ها بسیار موفق عمل کرده‌اند.

بهترین ردیاب‌های کیف پول ارز دیجیتال

ناگفته نماند که از برچسب‌های زیادی در ردیاب کیف پول نانسن می‌توان استفاده کرد و Smart Money فقط یکی از آن‌هاست. این برچسب‌ها به کاربران کمک می‌کنند تا درک بهتری از کیف پول‌هایی داشته باشند که در پلتفرم نانسن با آن‌ها روبه‌رو می‌شوند. سایر برچسب‌ها شامل کیف پول‌های باارزش متعلق به نهنگ‌ها، کیف پول‌های تریدرها، کیف پول‌های جمع‌آورندگان توکن‌های غیرمثلی (NFT) و… می‌شوند.

بهترین ردیاب‌های کیف پول ارز دیجیتال

آرکام اینتلیجنس (Arkham Intelligence)

بهترین ردیاب‌های کیف پول ارز دیجیتال

آرکام اینتلیجنس در فضای بلاک چین تازه‌وارد محسوب می‌شود؛ اما از تیم توسعه باتجربه و آگاهی در‌زمینه تحلیل درون‌زنجیره‌ای و ردیاب کیف پول برخوردار است. این پلتفرم فعلاً ازنظر فنی در مرحله بتا و بسته است؛ اما کاربران جدید می‌توانند ازطریق کدهای دعوت، به آرکام دسترسی داشته باشند.

نسخه بتا و بسته این پلتفرم در سال ۲۰۲۲ راه‌اندازی شد و به‌دلیل نمای بصری جذابش به‌سرعت شهرت یافت. در نمای اولیه آرکام، می‌توانید روابط بین کیف پول ردیابی‌شده و قراردادها یا کیف پول‌هایی را ببینید که با آن تعامل دارند. این ویژگی به کاربران اجازه می‌دهد تا به‌راحتی و به‌سرعت از فعالیت‌های کیف پول و سایر کیف پول‌های مرتبط با آن نمایی کلی به‌دست آورند.

بهترین ردیاب‌های کیف پول ارز دیجیتال

علاوه‌بر این ویژگی جذاب بصری، می‌توانید هشدارهایی تنظیم کنید تا فوراً از هر تراکنشی که کیف پول ردیابی‌شده انجام می‌دهد، مطلع شوید. این قابلیت برای دنبال‌کردن زمان ورود نهنگ‌ها به بازار و خروج از آن می‌تواند کارساز باشد.

بهترین ردیاب‌های کیف پول ارز دیجیتال

جالب است بدانید که آرکام هم سیستم برچسب‌گذاری ویژه خود را دارد. این سیستم به کاربران کمک می‌کند تا کیف پول صرافی‌های متمرکز، مؤسسه‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، تریدرهای مشهور، نهنگ‌های کریپتو و اینفلوئنسرها را ردیابی کنند. ازطریق این سیستم برچسب‌گذاری، کاربران می‌توانند دارایی‌ها و تراکنش‌های نهادهای برجسته و مهم، پلتفرم‌های معاملاتی، سودوزیان آن‌ها و… را در طول زمان پیگیری کنند.

بهترین ردیاب‌های کیف پول ارز دیجیتال

در‌حال‌حاضر، بسیاری از ویژگی‌های آرکام هنوز به‌‌رایگان در‌دسترس کاربران قرار دارد که آن را به انتخابی محبوب برای تحلیل درون‌زنجیره‌ای در‌برابر بسیاری از رقبای پولی دیگر در این فضا تبدیل می‌کند.

همچنین، باید اشاره کنیم که این پلتفرم از انتشار توکنی بومی در آینده نزدیک خبر داده است. پس، بد نیست فعالیت‌های آن را به‌دقت زیرنظر بگیرید تا درصورت عرضه ایردراپ آرکام، از آن جا نمانید!

دکس‌چک (DexCheck)

بهترین ردیاب‌های کیف پول ارز دیجیتال

یکی دیگر از ردیاب‌های تازه‌وارد کیف پول دکس‌چک است که ویژگی‌های متعددی ارائه می‌کند و هنوز عمدتاً رایگان است. تحلیلگر کیف پول دکس‌چک به کاربران اجازه می‌دهد تا خریدوفروش توکن‌های خود را در ده زنجیره پشتیبانی‌شده پیگیری کنند.

همچنین، این ردیاب کیف پول سود‌و‌زیان انباشته‌شده در طول زمان را برای توکن‌های مشخص‌شده محاسبه می‌کند. هریک از این دسته‌ها در‌ادامه به زنجیره‌های مختلفی که کیف پول روی آ‌ن‌ها فعال است، تقسیم می‌شوند و ریز جزئیات را روی تمام بلاک چین‌ها می‌توان به‌دقت مشاهده کرد.

بهترین ردیاب‌های کیف پول ارز دیجیتال

علاوه‌بر تحلیل کیف پول‌ها، دکس‌چک ردیاب ترید نهنگ هم دارد که بزرگ‌ترین تریدهای انجام‌شده روی هر بلاک چین را پیگیری می‌کند. این گزینه به‌طور‌پیش‌فرض برای معاملات بیشتر از ۱۰هزار دلار تنظیم شده است. بااین‌حال، می‌توانید ارزش معاملات را حداقل تا تراکنش‌های ۱۰۰هزار دلار هم افزایش دهید.

بهترین ردیاب‌های کیف پول ارز دیجیتال

شایان ذکر است که ویژگی مشابهی برای ترید توکن‌های غیرمثلی با حجم بسیار زیاد در زنجیره اتریوم هم در نظر گرفته شده است. علاوه‌براین، دکس‌چک فهرستی از تریدرهای برتر در صرافی‌های غیرمتمرکز را ارائه می‌کند که بهترین معامله‌گرهای هر بلاک چین را مشخص کرده است.

این فهرست براساس توکن معامله‌شده طبقه‌بندی می‌شود؛ اما طبق هدفی که به‌دنبال آن هستید، می‌توانید فیلترهایی مثل سود تحقق‌یافته یا تحقق‌نیافته را هم روی فهرست اِعمال کنید. همچنین، نتایج را براساس دوره‌های زمانی می‌توانید تنظیم کنید تا بهترین تریدرها در بازه‌های زمانی مختلف شناسایی شوند.

بهترین ردیاب‌های کیف پول ارز دیجیتال

اگرچه دکس‌چک هنوز محصولی جدید است، نقشه مسیر طولانی و بلندپروازانه‌ای برای سال آینده دارد. این پلتفرم به‌دنبال پشتیبانی از زنجیره‌های جدید، ادغام هوش مصنوعی برای شناسایی روندها و فرصت‌های آربیتراژ، افزودن عملکرد کپی‌تریدینگ (معاملات رونویس) و… است.

سؤالات متداول

در پایان، به چند سؤال مهم‌ مرتبط با بهترین ردیاب‌های کیف پول ارز دیجیتال پاسخ می‌دهیم.

ردیاب کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

ردیاب کیف پول ارز دیجیتال ابزاری است که به کاربران کمک می‌کند تا دارایی‌های کیف پول خود را در تمام زنجیره‌ها و پلتفرم‌های دیفای متصل به آن‌ها پیگیری کنند. اطلاعاتی همچون ارزش پورتفو، تاریخچه تراکنش‌ها، موجودی کیف پول، عملکرد کوین‌ها و توکن‌های سرمایه‌گذاری‌شده و تحلیل‌های درون‌زنجیره‌ای به‌کمک ردیاب‌های کیف پول به‌دست می‌آیند. همچنین، امکان ردیابی کیف پول‌های برتر مانند کیف پول نهنگ‌های بازار در ردیاب‌های کیف پول فراهم است.

بهترین ردیاب‌های کیف پول ارز دیجیتال کدام است؟

درحال‌حاضر، پلتفرم‌های متعددی در قالب ردیاب‌های کیف پول ارز دیجیتال فعالیت می‌کنند. در مقاله‌ حاضر، بهترین ردیاب‌های کیف پول ارز دیجیتال نظیر اتراسکن، دیبانک، نانسن، آرکام اینتلیجنس و دکس‌چک را مرور کردیم.   

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

اکوسیستم دیفای از ابتدای پیدایش تاکنون مراحل مختلفی را پشت‌سر گذاشته است. پروژه‌های بسیاری در تلاش هستند تا ضعف‌ها و…

اگر از علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال باشید، احتمالاً تا‌به‌امروز نام توکن حاکمیتی (Governance Token) را شنیده‌اید. این نوع توکن‌ها مدتی…

فرقی نمی‌کند شیفته میم کوین‌ها باشید یا پیگیر کیف پول‌های نهنگ‌ها یا فقط دلتان بخواهد دارایی‌هایتان را در تمام بلاک…

بیت لون، سرویس وام‌‌دهی ارز دیجیتال در صرافی بیت پین است که در ازای وثیقه گذاشتن رمزارز، امکان دریافت وام…

مارا دنبال کنید
پست های منتخب