Scroll Top
شبکه اجتماعی غیرمتمرکز ایاس ساخته شد

شبکه اجتماعی غیرمتمرکز ایاس ساخته شد

استارتاپ چند میلیارد دلاری بلاک‌وان (Block.one) که مسئول اصلی توسعه‌ بلاک چین ایاس است، به آخرین شرکت بلاک چینی تبدیل شد که اشتیاق ساخت یک شبکه اجتماعی را به واقعیت تبدیل می‌کند. به گزارش کوین‌دسک در تاریخ ۱ می (۱۱ خرداد)، این شرکت در رویدادی پر زرق‌وبرق که در واشینگتن برگزار شد، از شبکه اجتماعی جدیدش که ویس (Voice) نام دارد رونمایی کرد.

فیس‌بوک در حال تعقیب ارزهای دیجیتال است و اخیراً ارزهای دیجیتال، شبکه‌های اجتماعی را دنبال می‌کنند. بلاک‌ وان اعلام کرده است که پلتفرم ویس کاربرانش را به چشم محصولات جاندار شبکه‌های اجتماعی نخواهد دید. برندان بلومر، مدیرعامل و بنیان‌گذار بلاک‌وان در رویداد شب گذشته گفت:

محتوای ما، داده‌های ما و توجه ما. این‌ها موارد ارزشمندی هستند. اما در حال حاضر، باید به پلتفرم توجه کرد نه کاربران، و نقطه قوت کار هم در همین نکته است. طراحی به گونه‌ای انجام شده که اطلاعات ما را به تبلیغ‌کنندگان می‌فروشند، سودشان را برمی‌دارند و محتوای ما را که به طور مخفیانه توسط مشتاق‌ترین درخواست‌کننده تعیین شده، به جریان می‌اندازند. ویس یک تغییر‌دهنده است.

ویس بر روی بلاک چین ایاس اجرا خواهد شد که البته قصد دارد بلاک چین خود را به نسخه ۲.۰ ارتقا دهد. با استفاده از یک بلاک چین عمومی، هر محتوای پست شده‌ای در ایاس قابل مشاهده خواهد بود. این در حالی است که مدیرعامل فیس‌بوک، مارک زاکربرگ، ابتدای سال جاری اعلام کرد که در جهت مخالفی قدم برخواهد داشت و نسخه حریم‌خصوصی محوری از شبکه‌های اجتماعی را در نظر دارد.

شور و هیجان در واشینگتن

در رویدادی که روز گذشته در واشینگتن برگزار شد، بلومر به عنوان مدیرعامل شرکتی که ۴ میلیارد دلار سرمایه جذب کرده، بر روی صحنه رفت و به انتقاد از شبکه‌های اجتماعی پرداخت. بلومر رو به جمعیت گفت:

توجه ما تسخیر شده است. شبکه‌های اجتماعی دوست خوبی برای ما نبوده‌اند.

او درباره شبکه اجتماعی ویس که محصول جدید بلاک‌وان است، وعده داد که اجازه ندهد برخی الگوریتم‌ها درباره تسلط یافتن و چیرگی تصمیم‌گیری کنند. به گفته او هر کس، شانس برابری برای شنیده شدن خواهد داشت. بلومر در این باره گفت:

همه افراد، چه کاربران، چه پلتفرم و چه تمامی مشارکت‌کنندگان نقش یکسانی خواهند داشت.

او همچنین وعده داد که پلتفرم ویس وظیفه دور نگه داشتن ربات‌ها و ترول‌ها (افرادی که در شبکه‌های اجتماعی به صورت ناشناس به تخریب و تمسخر بقیه می‌پردازند) را بهتر از شبکه‌های اجتماعی قبلی به انجام خواهد رساند؛ البته بلومر چگونگی رسیدن به این هدف را تشریح نکرد.

شبکه اجتماعی غیرمتمرکز ایاس ساخته شد
مدیر بلاک‌وان در حال معرفی پلتفرم شبکه اجتماعی ویس

بلاک‌وان قبلاً محصولی از یوبیکو، سازنده سخت‌افزارهای احراز هویت یوبی‌کی، معرفی کرده بود که به واسطه آن ایاس با استاندارد احراز هویت وب (WebAuthn) ترکیب شود. در این استاندارد که توسط کنسرسیوم جهانی وب W۳C هم تایید شده است، دیگر نیازی به گذرواژه نخواهد بود. به افراد حاضر در این رویداد یک یوبیکی جدید (Yubikey) اعطا شد. در انتهای صحبت‌های بلومر، نمایشگر عظیم صحنه جملات «برعکس الگوریتم‌های مرموز» و «دنبال شدن را دیگر دنبال نکنید» را به حضار نشان داد. پس از آن نوبت به مدیر ارشد فناوری بلاک‌وان یعنی دن لاریمر رسید. دن لاریمر که سابقه ساختن شبکه اجتماعی مبتنی بر بلاک چین استیمیت (Steemit) را در کارنامه‌اش دارد و در سال ۲۰۱۷ از تیم استیمیت خارج شد تا به بلاک وان بپیوندد، در این باره گفت:

شبکه‌های اجتماعی برای اهداف خوب در نظر گرفته شده‌اند.

او بر روی صحنه آمد تا توکن جدید ویس (Voice Token) را معرفی کند. لاریمر در خصوص ثبت نام ویس اظهار داشت:

هرکس که در ویس ثبت نام کند، یک حساب ایاس دریافت می‌کند.

طبق گفته‌های لاریمر کاربران قادر به سهام‌گذاری (Stake) توکن‌های ویس خواهند بود تا به صدر زنجیره‌ دیدگاه‌ها انتقال یابند. اگر فرد دیگری سهام‌گذاری کرده باشد که بالاتر از آن‌ها قرار بگیرد، کاربر قبلی توکن‌هایش را پس می‌گیرد. لاریمر در این رویداد اعلام کرد که فشار اضافه‌ وارد شده بر روی بلاک چین ایاس، به وسیله EOSVM رفع خواهد شد.

این موتوری با زبان برنامه‌نویسی وب اسمبلی است که به طور خاص برای بلاک چین طراحی شده است.

لاریمر با گفتن این موضوع، EOSVM را ۱۲ برابر سریعتر از نرم افزار EOSIO دانست که در ژوئن ۲۰۱۸ عرضه شد.

شبکه اجتماعی غیرمتمرکز ایاس ساخته شد
دن لاریمر، مدیر ارشد فناوری بلاک‌وان در حال معرفی توکن ویس

ثبت نام برای دسترسی به نسخه بتای شبکه اجتماعی ویس هم‌اکنون از طریق سایت آن امکان‌پذیر است. لاریمر در این باره گفت:

نمی‌توانیم منتظر بمانیم تا ببینیم مردم با آن چه می‌کنند.

تلاش‌های ابتدایی

تا به این لحظه پروژه‌های بلاک چینی با محوریت شبکه اجتماعی، شباهت زیادی به مدیوم یا تامبلر داشته‌اند که گاهی اوقات هم از ظاهر توییتر تقلید‌ کرده‌اند. در حالی که موضوع مهم انگیزه بخشیدن به مشارکت‌کنندگان است، یافتن مدلی بر این اساس کار دشواری بوده است. برای نمونه در سال ۲۰۱۶، شبکه اجتماعی Tsu که به کاربران وعده به اشتراک گذاشتن درآمدش را با آن‌ها داده بود، تعطیل شد. در زمان تعطیل شدن این پلتفرم، Tsu مدعی شد که ۵.۲ میلیون کاربر داشته است.

مشکل اساسی این پلتفرم که با وعده پاداش دادن به کاربرانش به وجود آورد، ایجاد رفتارهای اسپم‌گونه بین آن‌ها بود. استیمیت یک شبکه اجتماعی با شباهت زیاد به مدیوم است که بر روی بلاک چین استیم اجرا شد. بر اساس داده‌های سایت Dapp.com، استیمیت اولین برنامه غیرمتمرکز بزرگ با کاربرد شبکه اجتماعی بود که ۹۳ درصد کاربران از برنامه‌های غیرمتمرکز اجتماعی آن استفاده می‌کردند. برآورد اخیری که از ماه می تاکنون انجام شده، تعداد کاربران فعال استیمیت را در ماه می ۷۵,۶۴۴ نفر نشان می‌دهد.

شبکه اجتماعی غیرمتمرکز ایاس ساخته شد

از آن زمان تاکنون، شبکه‌های اجتماعی دیگری مانند کویل (که از XRP استفاده می‌کند) و سنت (که از اتریوم استفاده می‌کند) توسعه یافته‌اند. براساس تخمین‌ها، استیم در یک سال اخیر بیش از ۳۸۶,۰۰۰ هزار کاربر فعال داشته و این در حالی است که ایاس در سال ۲۰۱۸ تنها بیش از ۱۷۱,۰۰۰ کاربر فعال جذب کرده که تنها ۶۷ درصد آن‌ها از محصولات شرط‌بندی و برنامه‌های غیرمتمرکز آن استفاده می‌کنند. شایان ذکر است که ایاس تنها ۶ ماه برای ساخت چنین پایگاهی از کاربران زمان داشت. پس از گذشت یک سال از عرضه اولیه سکه ایاس که به موجب آن بلاک‌وان ۴ میلیارد دلار سرمایه جذب کرد، EOS به طور رسمی در ۱۵ ژوئن ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب