Scroll Top
پارابولیک یا رشدهای انفجاری بازار چیست و در مواجهه با آن چه کنیم؟

پارابولیک یا رشدهای انفجاری بازار چیست و در مواجهه با آن چه کنیم؟

بیت کوین در طول تاریخ خود چرخه‌های افزایش و کاهش قیمت متعددی را پشت سر گذاشته‌ است. پادشاه ارزهای دیجیتال که اغلب اوقات رهبری قیمت سایر آلت کوین‌ها را بر عهده دارد و آن‌ها را به دنبال خود می‌کشاند، روندهای تکراری در زمان رشد قیمت از خود نشان داده است.

در نگاه کلی‌تر با مشاهده نمودار قیمتی سایر دارایی‌ها مانند نفت خام، طلا و نقره این نحوه رشد قیمت بار دیگر خود را نشان می‌دهد. این نحوه افزایش قیمت که رشد پارابولیک یا سهمی وار خوانده می‌شود، جزء شگفت‌انگیز بازارهای مالی است که در این مقاله به بررسی آن‌ها در بیت کوین می‌پردازیم.

رشد پارابولیک یا سهمی‌وار زمانی اتفاق می‌افتد که یک دارایی در روند صعودی قرار گرفته و جهت حرکتش را به سمت روند صعودی قدرتمندتری تغییر می‌دهد.

به اصطلاح فنی‌تر، قیمت که درون یک کانال صعودی در حال طی کردن روند افزایشی است، به کانال صعودی با شیب بیشتر (کانال صعودی قدرتمندتر) منتقل می‌شود و رشد قیمت با شدت بیشتری نسبت به قبل ادامه می‌یابد.

منظور از کانال صعودی، دو خط روند موازی همدیگر است که شیب یکسانی دارند. قیمت درون محدوده ایجاد شده بین خطوط روند حرکت می‌کند و در برخورد با هر کدام از آن‌ها از خود واکنش نشان می‌دهد.

پارابولیک یا رشدهای انفجاری بازار چیست و در مواجهه با آن چه کنیم؟
کانال صعودی، محدوده قرمز ایجاد شده

در یک رشد پارابولیک قیمت‌ از حرکت باز نمی‌ایستد. شتاب آن مردم را به سمت خرید دارایی و دنبال کردن قیمتش می‌کشاند. در نهایت نمودار قیمتی به نقطه‌ای می‌رسد که روند افزایش به صورت یک خط راست مستقیم رو به بالا بر روی نمودار خود را نشان می‌دهد.

این دقیقا زمانی است که سقوط اصلی اتفاق می‌افتد. پیش از این هم در روند صعودی قیمت‌ها باید شاهد ریزش‌های متوالی بوده باشید، اما این یکی با بقیه یک فرق اساسی دارد! وعده بازار نزولی در این نقطه به حقیقت می‌پیوندد.

با استناد به برخی نمونه‌های تاریخی، رشد پارابولیک و مدت زمانی که بازار نزولی طول می‌کشد، تقریبا با هم برابر است. برای نمونه دوران رشد پارابولیک نفت خام حدود ۶ سال و ۹ ماه طول کشید و بازار نزولی پس از آن هم ۷ سال و ۴ ماه به طول انجامید. نمونه‌های دیگری از بازار نقره و شاخص نزدک وجود دارد که می‌تواند بیانگر قانون نانوشته‌ای در بازارهای مالی باشد.

بیت کوین، پادشاه پارابولیک‌ها

بیت کوین یک ماشین سهمی‌ساز است که تاکنون به دفعات روند پارابولیک را تجربه کرده است. با نگاه اجمالی به قیمت بیت کوین در طول تاریخش می‌توان ۳ روند افزایش قیمت اصلی را مشاهده کرد. هرچند در هر یک از این روندهای رشد قیمت، برخی افزایش‌های انفجاری هم رخ داده است. نکته قابل توجه زمان لازم برای اصلاح قیمتی پس از افزایش‌های نجومی است که زمان آن تقریبا با مدت زمانی که رشد پارابولیک طول کشیده، یکی بوده است.

از این نکته می‌توان در تخمین زمانی برای پایان یافتن بازارهای نزولی استفاده کرد.

پارابولیک یا رشدهای انفجاری بازار چیست و در مواجهه با آن چه کنیم؟
تاریخچه قیمت بیت کوین و رشدهای پارابولیک آن

اما وقتی گفته می‌شود که قیمت وارد کانال صعودی قدرتمندتری می‌شود، منظور چیست؟

روند افزایش قیمت بیت کوین در اواخر ۲۰۱۵ تا دسامبر ۲۰۱۷ می‌تواند یک نمونه عالی از رشد پارابولیک باشد.

قیمت بیت کوین از اواسط سال ۲۰۱۵ به دفعات توسط خط روند صعودی که مشخص شده، حمایت شده است. تا اینکه در آوریل سال ۲۰۱۷ بیت کوین وارد کانال صعودی قدرتمندتری شده است. این روند تا اواخر سال ۲۰۱۷ ادامه پیدا کرده، تا اینکه بالاخره خطوط پرشیب شکل گرفته که نقش حمایتی را ایفا می‌کردند، شکسته شدند.

پارابولیک یا رشدهای انفجاری بازار چیست و در مواجهه با آن چه کنیم؟
خطوط روند صعودی در بازار صعودی ۲۰۱۷-۲۰۱۵ بیت کوین – نمودار در مقیاس لگاریتمی رسم شده است

اما سوال اصلی معامله‌گران این است که چگونه قبل از اتفاق افتادن ریزش اصلی که آغاز بازار نزولی است، آن را تشخیص دهیم و از بازار خارج شویم؟

روبرو شدن با پارابولیک

دنیل جفریس، نویسنده شناخته‌شده دنیای کریپتوکارنسی مقاله جالبی درباره همین موضوع، تحت عنوان «چطور ۵ ساعت قبل از سقوط بازار کریپتو متوجه شدم و دوستانم را قبل از اینکه خیلی دیر بشود نجات دادم» نوشته است. پاسخ سوال طرح شده این است که شما نمی‌توانید بالاترین قیمت دست یافته یا به اصطلاح ATH یک دارایی مانند بیت کوین را در روند پارابولیک به طور دقیق تشخیص دهید.

کشیدن خطوط روند در نقاطی که بازار شاهد ریزش‌های قابل توجهی بوده اما در نگاه بلندمدت همچنان روند صعودی‌اش را حفظ کرده، می‌تواند به شما در پیدا کردن نقاط خروج از بازار کمک کند. اما زمانی که قیمت‌ها به طور دیوانه‌وار شروع به افزایش می‌کنند، پیدا کردن خطوط روند در تایم‌فریم‌های بالاتر هم به کار سختی تبدیل می‌شود.

رشد سهمی‌وار یک دارایی به این معناست که اعتبار کانال‌های صعودی اولیه نسبت به کانال‌های بعدی، مدت زمان بیشتری طول می‌کشد.

از این رو یک استراتژی در بازارهای صعودی، می‌تواند فروش پله‌ای باشد؛ یعنی هربار که قیمت وارد روند قدرتمندتری می‌شود، بخشی از دارایی خود را بفروشید و بقیه آن را برای فروش در قیمت‌های بالاتر نگه دارید.

استراتژی دیگری که می‌توان آن را به کار بست، استفاده از شاخص‌هایی مانند میانگین متحرک است. میانگین متحرک که خود به دو نوع ساده (SMA) و نمایی (EMA) تقسیم می‌شود، نقش یک حمایت و مقاومت دینامیک را ایفا می‌کند که در بازارهای صعودی، بیشتر مورد اول اهمیت می‌یابد.

این شاخص در بازه‌های زمانی ۲۰، ۵۰ و ۲۰۰ می‌تواند در تایم‌فریم‌های روزانه و هفتگی مورد استفاده قرار گیرد.

برای نمونه شاخص EMA-20 در تایم‌فریم هفتگی، بارها از ریزش قیمت جلوگیری کرده است اما نهایتا در اواخر ژانویه ۲۰۱۸ این خط شکسته شده و شمع هفتگی زیر شاخص بسته شده است.

پارابولیک یا رشدهای انفجاری بازار چیست و در مواجهه با آن چه کنیم؟
شاخص EMA-20 در تایم‌فریم هفتگی بیت کوین

این به خود شما بستگی دارد که در بازار صعودی چه استراتژی معاملاتی را برای تعیین نقطه یا نقاط خروج مشخص کنید، اما زیاد دلتان را به پیدا کردن بالاترین قیمت و تلاش برای فروختن در آن خوش نکنید!

منبع انتخاب

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

یک سرمایه‌گذار موفق علاوه بر اینکه باید با نحوه خرید و نگهداری ارزهای دیجیتال آشنا باشد، باید انواع روش‌های تحلیل…

معامله در بازار ارزهای دیجیتال گاهی اوقات پیچیده‌تر از یک خرید و فروش ساده است. برای اینکه یک معامله‌گر در…

موقعیت Short و Long در بازارهای مالی به قابلیتی گفته می‌شود که به وسیله آن می‌توانید در کاهش‌ها و افزایش‌های…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب