Scroll Top
تحلیل بیت کوین: قیمت تا کجا سقوط می‌کند و اهداف بعدی صعود چیست؟

تحلیل بیت کوین: قیمت تا کجا سقوط می‌کند و اهداف بعدی صعود چیست؟

قیمت بیت کوین در ۱۳ فوریه در پی افزایش ۴۲ درصدی از آغاز سال، به بالاترین سطح خود در سال ۲۰۲۰ میلادی در قیمت ۱۰,۴۹۷ دلار رسید. در حالی که خریداران بیت کوین از افزایش قیمت اخیر دارایی دیجیتال خود به بالای سطح ۱۰,۰۰۰ دلار خوشحال بودند، اما این خوشحالی مدت زیادی به طول نینجامید. چرا که قیمت نتوانست در بالای این سطح، برای مدت زمان قابل قبولی نگهداری و تثبیت شود. در تحلیل تکنیکال اختصاصی گذشته به شروع اصلاح قیمت‌ اشاره کردیم.

افزایش قیمت اخیر باعث اظهارنظر تحلیلگران ارزهای دیجیتال درباره‌ی شروع یک روند یا رالی صعودی جدید در قیمت شده است. طبق این نظرات روند صعودی جدید در مراحل اولیه است و برخی تخمین می‌زنند که قیمت بیت کوین تا تابستان به سقف جدید ۲۷,۰۰۰ دلاری برسد. برخی دیگر نیز معتقدند که قیمت درست قبل از آغاز سال ۲۰۲۱، به قیمت رویایی ۱۰۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید.

اگرچه دشوار است که دلیل دقیق رشد اخیر قیمت ها را مشخص کنیم، اما مجموعه ای از عوامل مانند هراس از ویروس کرونا در چین، هاوینگ بیت کوین، بحث در مورد راه‌اندازی ارز دیجیتال توسط بانک مرکزی کشورهای مختلف و افزایش پذیرش ارزهای دیجیتال بین نهادها و موسسات، همه ممکن است در این رالی صعودی نقش داشته باشند.

افزایش قیمت بیشتر ارزهای دیجیتال تدریجی بوده است. چنین روندهای صعودی معمولاً برای مدتی طولانی ادامه می‌یابند. بنابراین هنگامی‌ که یک روند تثبیت می‌شود، معامله گران به دنبال خرید در هر اصلاح و ریزشی هستند. نکته‌ی قابل‌ توجه در اینجا این است که در هر مرحله از صعود قیمت‌ها، اصلاحات شدید و متناوبی وجود دارد که باعث هراس و خروج گروهی از افراد در بازار و جذب سرمایه‌ گذارانی با اعتقاد بیشتر به آینده‌ی قیمت‌ها می‌شود.

در ادامه به بررسی نمودار و پیدا کردن نواحی حمایتی و اهداف آینده می‌پردازیم.

در تحلیل تکنیکال اختصاصی قیمت بیت کوین در هفته‌ی گذشته اشاره کردیم که دو ناحیه‌ی مقاومتی ۹,۹۹۳ الی ۱۰,۰۸۵ دلار و بالاتر از آن ۱۰,۳۰۰ تا ۱۰,۳۷۰ دلار، به عنوان نواحی مقاومتی هستند که باید به آنها در صعود قیمت توجه داشت. در ادامه گفتیم که با توجه به نفوذ قیمت به ناحیه‌ی مقاومتی اول و مومنتوم صعودی قوی قیمت، انتظار رشد قیمت تا ناحیه‌ی مقاومتی دوم یعنی ۱۰,۳۰۰ تا ۱۰,۳۷۰ دلار را در کوتاه مدت داریم.

سطوح حمایتی بیت کوین و اهداف قیمت در بالای ۱۰,۰۰۰ دلار
تحلیل و تشخیص نواحی مقاومتی بیت کوین در هفته‌ی گذشته به تاریخ ۲۰ بهمن

قیمت بیت کوین پس از این تحلیل و مطابق با آن تا ناحیه‌ی مقاومتی ۱۰,۳۰۰ تا ۱۰,۳۷۰ دلار حرکت کرد و حتی سطح ۱۰,۴۸۰ دلار را دید. بعد از این حرکت، قیمت بیت کوین اصلاح سریع خود را با دید تحلیل گذشته بر مبنای ذخیره‌ی سود توسط نهنگ‌های بازار، بانک‌ها و موسسات مالی بزرگ که باعث ریزش و اصلاح در قیمت می‌شود، آغاز کرد.

سطوح حمایتی بیت کوین و اهداف قیمت در بالای ۱۰,۰۰۰ دلار
نزول قیمت بیت کوین و آغاز اصلاح پس از تحلیل گذشته به تاریخ ۲۰ بهمن تا قیمت فعلی

سقوط قیمت تا کجا ادامه دارد؟

هم اکنون و در زمان ویرایش این نوشته قیمت در نزدیکی سطح ۹,۶۵۰ دلار قرار دارد. اما حمایت و هدف بعدی قیمت در اصلاح کدام نواحی هستند؟

سطوح حمایتی بیت کوین و اهداف قیمت در بالای ۱۰,۰۰۰ دلار
نواحی حمایتی قیمت بیت کوین

دو ناحیه‌ی اصلاحی بیت کوین در نزول قیمت که با توجه به سطوح فیبوناچی اصلاحی (Fibonacci Retracement) دو رالی صعودی اخیر شناسایی می‌شوند به ترتیب ناحیه‌ی ۹,۵۳۰ الی ۹,۷۵۰ دلار و در زیر آن دو سطح ۹,۱۵۰ و ۸,۴۸۴ دلار هستند. اگر قیمت از یکی از این نواحی جهش داشته باشد، روند صعودی ادامه‌دار خواهد شد.

اگر سطح ۹,۱۵۰ نتواند به عنوان یک حمایت قدرتمند عمل کند و قیمت به زیر آن برسد، سطح ۸,۴۸۴ به دلیل هم‌نشینی بسیار بالای سطوح فیبوناچی اعتبار بیشتری دارد و انتظار می‌رود که اصلاح قیمت تا این ناحیه به طول بیانجامد.

از دید کلاسیک تحلیل تکنیکال، پس از رسیدن قیمت به این ناحیه‌ی حمایتی و حمله‌‌ی دوباره‌ی آن به سطح ۱۰,۴۷۰ دلار و تثبیت قیمت در بالای این سطح الگوی فنجان و دسته ممکن است فعال شود. اهداف قیمتی این الگو در ۱۲,۳۷۰ و ۱۳,۷۳۰ دلار قرار می‌گیرند.

سطوح حمایتی بیت کوین و اهداف قیمت در بالای ۱۰,۰۰۰ دلار
الگوی کلاسیک فنجان و دسته و اهداف پیشنهادی الگو در قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه

در تایم فریم ماهانه نیز حرکات قیمت را می‌توان به الگوی هارمونیک گارتلی با اهداف و مقاومت‌های مشخص شده در زیر مربوط ساخت.

سطوح حمایتی بیت کوین و اهداف قیمت در بالای ۱۰,۰۰۰ دلار
الگوی هارمونیک گارتلی در قیمت بیت کوین در تایم فریم ماهانه
  • مقاومت خط ماشه : ۱۰,۹۰۰ الی ۱۱,۰۰۰ دلار
  • مقاومت نقطه‌ای (استاتیک) : ۱۳,۸۵۰ دلار
  • هدف قیمتی الگو : ۱۵,۷۳۰ الی ۱۶,۷۳۰ دلار

فقط توجه به این نکته ضروری است که این الگوها احتمالی و بلند مدت هستند و با شکست خط ماشه‌ی خود (خط XB) و در مرحله‌ی بعد برای تایید بیشتر با شکست مقاومت استاتیک (نقطه‌ی B) فعال می‌شوند. خط ماشه به مانند روند نزولی فرعی است که با شکست آن قیمت را برای حرکت به سمت اهداف مذکور و بالاتر آماده می‌کند. معامله‌گرانی که کمی ریسک‌پذیرتر هستند این عوامل را گاهی نادیده گرفته با مشاهده‌ی نسبت‌ها به محض شروع تشکیل الگو اقدام به معامله می‌کنند. با گسترده تر شدن حرکات قیمت از اهداف، الگوی گارتلی می‌تواند تبدیل به الگوی هارمونیک خرچنگ شود که در این صورت هدف قیمتی ۳۰,۰۰۰ دلار در بلندمدت نشانه‌گذاری می‌شود.

نتیجه‌گیری

در کوتاه مدت با توجه به آغاز اصلاح قیمت بیت کوین، نواحی اصلاحی بیت کوین به ترتیب ۹,۵۳۰ الی ۹,۷۵۰ دلار در زیر آن دو سطح ۹,۱۵۰ و ۸,۴۸۴ دلار هستند.

پس از رسیدن قیمت به این ناحیه‌ی حمایتی، انتظار حمله‌‌ی دوباره‌ی آن به سطح ۱۰,۴۷۰ دلار را داریم. در صورت شکست این سطح و تثبیت قیمت در بالای آن هدف بعدی ناحیه‌ی حمایتی ۱۰,۹۰۰ الی ۱۱,۰۰۰ دلار خواهد بود. قیمت در میان مدت و بلند مدت اهداف ۱۳,۷۳۰ الی ۱۳,۸۵۰ دلار و در بالای آن ۱۵,۷۳۰ الی ۱۶,۷۳۰ دلار را نشانه گرفته است.

بدیهی است که اگر قیمت به زیر حمایت ۹,۱۵۰ دلار و سپس ۸,۴۸۴ دلار برسد، دیدگاه صعود قیمت منتفی خواهد بود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

تحلیل ارائه شده صرفاً یک نظر شخصی به صورت کوتاه مدت است و وب‌سایت انتخاب هیچگونه مسئولیتی در قبال زیان‌های…

تحلیل ارائه شده صرفاً یک نظر شخصی به صورت کوتاه مدت است و وب‌سایت انتخاب هیچگونه مسئولیتی در قبال زیان‌های…

تحلیل ارائه شده صرفاً یک نظر شخصی به صورت کوتاه مدت است و وب‌سایت انتخاب هیچگونه مسئولیتی در قبال زیان‌های…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب