Scroll Top
۱۰ صنعتی که با بلاک چین به زودی متحول خواهند شد

۱۰ صنعتی که با بلاک چین به زودی متحول خواهند شد

بلاک چین فناوری جدیدی است که تقریباً در تمام بازارهایی که آن را می‌شناسیم نامی برای خود دست‌وپا نموده است. به‌طوری‌که می‌توان گفت این فناوری نوپا دارای کاربردهایی بی‌نهایت است و قادر خواهد بود تا برای تمامی صنایع موجود در دنیای حال حاضر، سودمند باشد. بلاک چین توانسته تا با استفاده از یک شبکه همتا به همتا به ابتکاری انقلابی در انتقال اطلاعات به‌وسیله یک کانال رمزنگاری‌شده دست یابد. شبکه انتقال داده‌های سرتاسر (End to End) باعث ایجاد یک دفتر کل غیرمتمرکز می‌شود، چنین قابلیتی نیز این امکان را فراهم می‌آورد تا با استفاده از یک اجماع کاملاً همگن در میان مشترکان شبکه بتوان نیاز به یک قدرت مرکزی برای کنترل داده‌ها و کل شبکه را از میان برد. همواره از بلاک چین به‌عنوان یک کسب‌وکار مدرن باقابلیت ایجاد ساختارهای ایمن و قابل‌اتکا برای راه‌اندازی و ایجاد کسب‌وکارهای مختلف نام برده می‌شود. از طرف دیگر قراردادهای هوشمند و استقلال در انجام تراکنش‌ها نیز ازجمله قابلیت‌هایی هستند که به‌واسطه بلاک چین برای کسب‌وکارهای مختلف در دسترس قرار می‌گیرند. بیشتر بخوانید:کاربرد های یک بلاک چین چیست؟ در ادامه قصد داریم تا به اشاره به برخی از صنایع ای که توسط بلاک چین به تغییری انقلابی رسیده‌اند اشاره نماییم:

بانکداری

نظام بوروکراتیک و مبتنی بر اصول سنتی در صنعت بانکداری با ورود رویکرد دیجیتالی کردن دارایی‌ها و انتقال آنلاین دارایی‌ها دچار تغییراتی بنیادین شده است. یکی از نقاط قوت بلاک چین را می‌توان ظهور ارزهای رمزنگاری‌شده یا ارزهای دیجیتالی دانست. بدون شک اولین نامی که پس از شنیدن کلمه ارز دیجیتالی به ذهن شما می‌رسد «بیت کوین» خواهد بود چرا این ارز یک مثال بارز برای استفاده بلاک چین در صعنت بانکداری و صنایع مرتبط با نظام‌های بانکی است.

۱۰ صنعتی که با بلاک چین به زودی متحول خواهند شد

بلاک چین توانسته تا بستری برای میلیون‌ها ارز و توکن شود که به‌واسطه ICO ها و روش‌های انتقال ارزهای دیجیتالی پا به عرصه نظام‌های مالی گذاشته‌اند. این فناوری تا به اینجا تمام‌کارهایی که از طریق بانکداری انجام می‌شده را به‌دست کاربران سپرده است. در حال حاضر کاربران می‌توانند سرمایه‌های خود را ایجاد کنند، آنها را در اختیار دیگران قرار دهند، اقدام به انتقال دارایی‌های خود کنند، پرداخت‌های خود را از طریق آن صورت دهند، درنهایت کسب‌وکار جدیدی را برای خود ایجاد نمایند و ده‌ها استفاده دیگر. بخش‌های مختلف نظام بانکداری جهانی نیز تا به اینجا توانسته‌اند تا با ظهور فناوری جدیدی که بلاک چین نام دارد کنار بیایند و از آن بهره گیرند تا جایی که بانک‌های کره جنوبی سیاست‌هایی را برای دریافت و پرداخت ارزهای دیجیتالی پایه‌ریزی کرده‌اند. می‌توان گفت که بانکداری در بستر بلاک چین امن خواهد و می‌توان در این بستر از صحت تمامی تراکنش‌ها مطلع شد؛ چنین کاری به‌وسیله بررسی‌های دوباره نودها انجام می‌گیرد. از طرف دیگر درعین‌حال که امنیت اطلاعات حفظ می‌شود، هویت آنها نیز فاش نخواهد شد. باوجود بلاک چین تمام این عملیات می‌تواند ارزان‌تر، سریع‌تر و امن‌تر صورت گیرند.

املاک

دفاتر کل غیرمتمرکز حافظه‌هایی برای ذخیره‌سازی اطلاعات کاربران به‌صورت رمزنگاری‌شده هستند که بدون به خطر انداختن آنها می‌توان امنیت اطلاعات کاربران را تضمین نمود. این یعنی افراد سودجو نمی‌توانند اطلاعات سیستم را برای منافع شخصی مورد بهره‌برداری قرار دهند. به‌وسیله چنین دفاتری فرصت‌های جدیدی در کسب‌وکارهای خریدوفروش و املاک ایجادشده که می‌توان با بهره‌گیری از آنها تمام گزارش‌ها را به‌راحتی در اختیار همگان قرار داد. به این وسیله می‌توان اطلاعات را در همه جای دنیا در اختیار افراد قرار داد و یک کسب‌وکار جهانی را راه‌اندازی کرد. با استفاده از بلاک چین، کاربران می‌توانند با انتقال گزارش‌ها، جزئیات املاک خود را به اشتراک بگذارند که خود باعث صرفه‌جویی بسیار در وقت و هزینه‌هایی خواهد شد که در روش‌های سنتی و قدیمی‌تر وجود داشتند. بنابر آمار ارائه‌شده، شرکت‌های آمریکایی که درزمینه املاک مشغول به فعالیت هستند می‌توانند با بهره‌گیری از روش‌هایی خاص پانصد و پنجاه میلیون دلار در هزینه‌های خود صرفه‌جویی نمایند. کاهش خطاها به‌وسیله به‌کارگیری مدیریت و کنترل اتوماتیک اطلاعات یکی از همین روش‌هاست.

۱۰ صنعتی که با بلاک چین به زودی متحول خواهند شد

کاهش کاغذبازی‌ها اداری یکی دیگر از نکات مثبتی است که با بهره‌گیری از تکنولوژی توزیع می‌توان به آن دست‌یافت. به لطف دیجیتالی سازی، روندهایی مانند ثبت‌نام، بسیار آسان‌تر شده‌اند. استفاده از سیستم‌های قراردادهای هوشمند، طرفین می‌توانند با پیروی از قوانین و شروط از پیش تعیین شده، معاملات خود را صورت دهند. این‌چنین قراردادهایی قابلیت اجرای شروط را پس از برآورد شدنشان به کاربران اعطا می‌کنند. کاهش هزینه به‌وسیله کوتاه کردن دست واسطه‌ها از دیگر نقاط قوت استفاده از بلاک چین در این صنعت است. از همین رو کسب‌وکارهای مرتبط با املاک می‌توانند با استفاده از این فناوری جدید بهبودهای ویژه‌ای را در امور خرید و معاملات ایجاد نمایند.

سلامت

وقتی صحبت از مدیریت اطلاعات بیماران یا انتقال چنین اطلاعاتی می‌شود، ضعف نظام سلامت را می‌توان مشاهده نمود. این صنعت همیشه با نبود استانداردها و معیارهای مناسب در جمع‌آوری گزارش‌ها و اطلاعات در رابطه با بیماران و همچنین به روز رسانی مناسب در رابطه با مشکلات امنیتی این اطلاعات دست‌وپنجه نرم می‌کرده است. فناوری بلاک چین با ویژگی تغییرناپذیری خود توانسته تا به بر این مشکل فائق آید. نظام سلامت با بهره‌مندی از بلاک چین پاسخ‌های قانع کننده‌ای را برای ابهامات در حوزه‌هایی که از آنها نام برده شد، فراهم آورده است و این مهم نیز به‌وسیله استفاده از نرم‌افزارهای مدیریتی مبتنی بر بلاک چین به‌دست آمده.

۱۰ صنعتی که با بلاک چین به زودی متحول خواهند شد

پزشکان و بیمارستان‌ها با بهره‌گیری از سیستم‌های بلاک چینی توانسته‌اند تا بدون روبه‌رو شدن با کارهای اداری بی‌شمار و سازوکارهای ناکارآمد، به مدارک بیماران دسترسی پیدا کنند. گزارش‌ها و سوابق دیجیتالی بیماران با انتقال به حافظه‌های ابری این امکان را فراهم نموده‌اند که بتوان از سرتاسر دنیا به آنها دسترسی پیدا کرد تا بهترین درمان را برای آنها تجویز نمود. نظام سلامت جهانی انتظار دارد که طی سال‌های آینده با ایجاد پایگاه‌های داده یکپارچه در سرتاسر بتواند مشکلات امنیتی، دوگانگی اطلاعات یا جعل هویت را حل نماید. بلاک چین در آینده‌ای نزدیک ثابت خواهد کرد که به‌وسیله در اختیار گذاشتن آنی اطلاعات می‌توان تصمیماتی اتخاذ کرد که جان انسان‌ها را نجات دهند.

رأی‌گیری

در سال‌های اخیر شاهد بودیم که هویت افراد رأی دهنده به معضلی بزرگ برای کشورها بدل گشته است. به‌منظور مقابله با جعل‌های هویتی و جعل برگه‌های رأی گیری درروند انتخابات، بلاک چین پای خود را به این بخش از زندگی جوامع مدرن امروزی بازنموده. سیستمی باقابلیت ره‌گیری تمامی اعمال انجام‌شده می‌تواند به‌عنوان یک مرجع برای ثبت و تائید هویت افراد رأی دهنده استفاده شود. با استفاده از DAO می‌توان اطمینان یافت که هر رأی دهنده تنها یک رأی می‌دهد و رأی وی دقیقاً به همان صندوقی ریخته می‌شود که وی به آن رأی داده است. ساختارهای بلاک چینی این پتانسیل را دارا هستند که به‌وسیله آنها بتوان اجرای کلاه‌برداری را غیرممکن ساخت. از همین رو می‌توان خطاها و کارهای غیر قانونی طرفین درگیر در انتخابات را به‌شدت کاهش داد. چراکه نتیجه انتخابات توسط DAO اعلام می‌شود که عاری از هرگونه اشتباه و دست‌کاری است. ایده استفاده از بلاک چین به‌عنوان یک سیستم رأی گیری به‌محض به‌کارگیری در کشورها، قدرت عمل کلاه‌برداران انتخاباتی را تا حد زیادی محدود می‌کند. ۱۰ صنعتی که با بلاک چین به زودی متحول خواهند شد

مدیریت زنجیره تامین

مدیریت زنجیره تأمین زمینه‌ساز تمامی محصولاتی است که از دل صنعت بر می‌آیند. اگرچه انتقال این محصولات واسطه‌های بسیاری را نیاز دارد، اما این مسئله، فرایندی وقت‌گیر و هزینه‌بر است. تحت چنین شرایطی لازم است تا راه‌های دیگری را برای سرعت بخشیدن به پروسه انتقال کلاها بدون به خطر انداختن دقت در تحویلشان، بیابیم. به‌کارگیری بلاک چین در این امر می‌تواند باعث بهبود انتقال خودکار کالاها و تائید اصالت آنها باشد. چنین امری به‌وسیله قراردادهای هوشمند قابل‌اجرا خواهد بود. قراردادهای هوشمند واسطه‌ها را به حداقل رسانده و بهره‌گیری از اینترنت اشیا می‌تواند تعیین اصالت و اعتبار محصولات را تضمین نماید. قراردادهای هوشمند در کنار اینترنت اشیا باعث خواهند شد تا کالاها به‌راحتی ردیابی، مدیریت و ذخیره شوند و از طرف دیگر سیستمی امن برای ایجاد کسب و کارهای مرتبط با انتقال کالا را به وجود می‌آورد.

۱۰ صنعتی که با بلاک چین به زودی متحول خواهند شد

کشاورزی

بلاک چین می‌تواند به‌صورت گسترده در بخش‌های مختلف صنایع کشاورزی به‌کار گرفته شود؛ به‌این‌ترتیب می‌توان زمینه‌ای را فراهم آورد تا کشاورزان به‌صورت مستقیم با مسئولین قانون‌گذار در ارتباط باشند. به این وسیله کشاورزان قادر خواهند بود تا از قیمت محصولات، وضعیت آب‌وهوا و محصولات پرطرفدار در بازار اطلاع پیدا کنند. از طرف دیگر آنها می‌توانند تا سرویسی با عنوان «مزارع همکار» را راه‌اندازی نمایند تا در بستری شفاف و ایمن به انتقال اطلاعات بپردازند. این تکنولوژی می‌تواند به‌تمامی کشاورزان از مقیاس کوچک گرفته تا مزارع بزرگ و صنعتی کمک نماید. به‌علاوه با استفاده از بلاک چین و قراردادهای هوشمند می‌تواند محصولات کشاورزی را در طول زنجیره تأمین رهگیری کرد.  

۱۰ صنعتی که با بلاک چین به زودی متحول خواهند شد

دانلودهای غیرقانونی بخش عمده از سود یک هنرمند را کاهش می‌دهند. در این شرایط هنرمند اقدام به همکاری با شرکت‌های پخش آثار می‌نمایند که بخش عمده از سود کارشان را به آنها پرداخت می‌کنند و یا درنهایت مجبور می‌شوند که به تبلیغ کارهای خود بپردازند که پیش‌تر سایت‌های غیرقانونی دانلود منتشرشده است. هردوی این مشکلات را می‌توان به‌وسیله شبکه بلاک چین حل نمود. این کار نیز به‌وسیله دریافت مبلغ برای کارشان یا استفاده از تبلیغات در آثار صورت می‌گیرد. سیستم بلاک چین می‌تواند هنرمندان را در انتشار، پخش آنلاین و تبلیغ همراهی نماید و درنهایت سود بیشتری را عاید آنها کند. به‌وسیله این شبکه می‌توان حق تألیف برای کارها در نظر گرفت، بدون آنکه تحت عنوان شرکت یا سازمان خاص منتشر شوند. از طرف دیگر با حذف واسطه‌ها، هنرمندان مستقیماً سود خواهند برد. از این طریق می‌توان فرصت‌های برابر را برای همه به وجود آورد تا بتوانند از هنرمند موردعلاقه خود حمایت کنند.

پخش آنلاین موسیقی

دانلودهای غیرقانونی بخش عمده از سود یک هنرمند را کاهش می‌دهند. در این شرایط هنرمند اقدام به همکاری با شرکت‌های پخش آثار می‌نمایند که بخش عمده از سود کارشان را به آنها پرداخت می‌کنند و یا درنهایت مجبور می‌شوند که به تبلیغ کارهای خود بپردازند که پیش‌تر سایت‌های غیرقانونی دانلود منتشرشده است. هردوی این مشکلات را می‌توان به‌وسیله شبکه بلاک چین حل نمود. این کار نیز به‌وسیله دریافت مبلغ برای کارشان یا استفاده از تبلیغات در آثار صورت می‌گیرد. سیستم بلاک چین می‌تواند هنرمندان را در انتشار، پخش آنلاین و تبلیغ همراهی نماید و درنهایت سود بیشتری را عاید آنها کند. به‌وسیله این شبکه می‌توان حق تألیف برای کارها در نظر گرفت، بدون آنکه تحت عنوان شرکت یا سازمان خاص منتشر شوند. از طرف دیگر با حذف واسطه‌ها، هنرمندان موسیقی مستقیماً سود خواهند برد. از این طریق می‌توان فرصت‌های برابر را برای همه به وجود آورد تا بتوانند از هنرمند موردعلاقه خود حمایت کنند.

۱۰ صنعتی که با بلاک چین به زودی متحول خواهند شد

خیریه‌ها و سازمان‌های نیکوکاری

شبکه‌های توزیع‌شده فرصت‌های جدیدی را برای سازمان‌های خیریه که به دنبال جذب سرمایه از طریق اینترنت هستند فراهم می‌آورند. این‌چنین سازمان‌هایی می‌توانند پلتفرم‌هایی را منتشر کنند تا با بالا بردن آگاهی عمومی، سرمایه‌های بیشتری را از طریق حمایت‌های مردمی جذب نمایند تا به اهداف بشردوستانه خود جامه عمل بپوشانند. ۱۰ صنعتی که با بلاک چین به زودی متحول خواهند شد بلاک چین با فراهم آوردن شفافیت بسیار بالا در سیستم به‌منظور ره‌گیری تراکنش، این امکان را به خیرین می‌دهد تا ببیند که پولشان صرف چه اموری شده است. از طرف دیگر سازمان‌های نیکوکاری نیز می‌توانند به حامیان خود نشان دهند که پول‌های به‌دست آمده صرف چه اموری شده است تا به‌این‌ترتیب اعتبار بیشتری نزد آنها پیدا کنند. با بکار گیری قراردادهای هوشمند و دیگر سیستم‌های مدیریت آنلاین، سازمان‌های غیرانتفاعی می‌توانند اعتماد افراد نیکوکار را جلب نموده و دورنمایی بهتر از اهدافشان را برای آنها ترسیم نمایند. «برنامه جهانی غذا» با بهره‌گیری از سیستم بلاک چین توانسته تا سازوکاری ایجاد نماید که به‌وسیله بتوان به پناه جویان غذا رساند. این‌چنین سیستم‌ها از طریق تکنیک‌هایی مانند اسکن «آیریس» برای تعیین هویت افراد استفاده می‌کنند. درنتیجه پناه جویان به‌جای استفاده از کوپن، پول نقد یا کارت‌های اعتباری می‌توانند از این تکنولوژی جدید سود برند.

آموزش

صنعت آموزش یکی از فعال‌ترین بخش‌ها درزمینه بکار گیری از تکنولوژی فراگیر بلاک چین است. به بیشتر شدن استفاده از یادگیری از راه دور، بخش آموزشی بیش‌ازپیش جای پای خود را در بکار گیری بلاک چین محکم نموده است. به‌وسیله ساختار بلاک چین می‌توان دفتری ثبت برای سوابق آموزشی ایجاد نمود که ریزنمرات و وضعیت تحصیلی افراد در آن قرار گیرد. از همین طریق می‌توان در مواقع نیاز و بسته به نیاز افراد کلاس ایجاد کرد، به‌طوری‌که دیگر دانش آموزان برای ادامه تحصیل و فرایند یادگیری نیاز به صبر برای شروع دوره جدید نخواهند بود. تعیین اصالت مدارک و تائیدیه ها و کلاس‌های آنلاین را می‌توان بخش کوچکی از کاربرد بی‌شمار بلاک چین در صنعت آموزش دانست، تا حدی که می‌توان انتظار داشت این فناوری تصورات ما را از صنعت آموزش به‌کلی دستخوش تغییر کند. ۱۰ صنعتی که با بلاک چین به زودی متحول خواهند شد

بیمه

در دهه جاری شاهد آن بودیم که کارمزدهای آنلاین سر به فلک کشیده‌اند و کاربران به‌سختی می‌توانند به‌وسیله یک درگاه آنلاین سیاست‌ها و پیشنهاد مختلف را با یکدیگر مقایسه نمایند. از طرف دیگر انتظار می‌رود که کاربران با یک مشاور درزمینه سهام و بیمه تماس گرفته و در ارتباط با سیاست‌های جدید مشاوره بگیرند. این روند زیر سایه خطرات و خطاهای انسانی بسیار و کاغذبازی‌های بسیاری است. اما تکنولوژی بلاک چین می‌تواند مکانیزمی بدون خطا را در اختیار افراد قرار دهد که به‌وسیله آن بتوانند بیمه خریداری نمایند و در صورت نیاز حق بیمه خود را دریافت کنند. ۱۰ صنعتی که با بلاک چین به زودی متحول خواهند شد به‌وسیله مدیریت این عملیات‌ها، کاربران قادرند تا مشکلات پیچیده‌ای که با مشاور بیمه، مشتری، شرکت‌های بیمه و ریسک‌های مختلف مرتبط است را حل نمایند. کاربرد بلاک چین در صنعت بیمه در بخش‌های زیر امکان‌پذیر است: یک: بیمه سلامت دو: بیمه کلاه‌برداری و بیمه ریسک‌پذیری سه: بیمه اتکائی چهار: بیمه حوادث و بیمه املاک بیشتر بخوانید:آینده صنعت بیمه و پزشکی با بلاک چین چگونه خواهد بود؟ وقتی صحبت از دنیای واقعی می‌شود، بلاک چین حرف‌های بسیار را برای گفتن دارد. از قابلیت‌های امنیتی گرفته تا مکانیزم‌های حفاظت از اطلاعات و داده‌ها، بلاک چین نامی برای خود دست‌وپا نموده است. دنیای امروز قرن بیست و یکم، به دنبال کاهش هزینه‌ها، ایجاد بستری امن برای انتقال داده‌ها و حذف واسطه‌هاست. دنیای امروز آماده یک انقلاب دیجیتالی است. دنیایی که در آن هر صنعتی به دنبال استفاده از فرصت‌هاست تا یک گام به جلو بردارد.

منبع: medium

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

پیشرفت دنیای امروز مرهون تکنولوژی است. اما آیا این تمام ماجراست؟ تکنولوژی و پیشرفت روزافزون آن در کنار خوبی‌هایش می‌تواند…

حوزه‌های مختلف صنایع می‌توانند با بلاک چین متحول شوند. در این میان، به‌نظر می‌رسد که بخش تولید می‌تواند بیشترین بهره…

فناوری بلاک چین این‌روزها در بسیاری از صنایع و کسب‌وکارها وارد شده است. حتی حوزه‌ی سلامت و بهداشت هم از…

بلاک چین کدام قابلیت‌های وب را متحول می‌کند؟ بیشتر افراد تصور می‌کنند تنها کاربرد بلاک چین و ارزهای دیجیتال، تبادلات مالی…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب