Scroll Top
کاربرد بلاک چین در حوزه‌ی منابع انسانی چیست؟

کاربرد بلاک چین در حوزه‌ی منابع انسانی چیست؟

 این روزها صحبت از فناوری‌های برهم‌زننده و آشوبگری نظیر بلاک چین بسیار باب شده و عده‌ای معتقدند آینده در دست همین فناوری‌ها است. با اینکه موج تغییر بیشتر در حوزه‌هایی مانند پرداخت و بازارهای سرمایه مطرح شده‌ اما توانایی بلاک چین در تغییر ساختار صنایع مختلف امری واضح است. در این مقاله به بررسی کاربردهای بلاک چین در حوزه‌ی مدیریت منابع انسانی خواهیم پرداخت. با ارز دیجیتال همراه باشید. آیا واقعا بلاک چین می‌تواند تغییرات مثبتی در این حوزه‌ ایحاد کند؟ بله. در حقیقت تاثیر بلاک چین بر حوزه‌ی منابع انسانی، عمیق و فراگیر خواهد بود. حوزه‌ی منابع انسانی باید از مزیت‌های این فناوری نظیر تایید هویت افراد بدون نیاز به شخص ثالث یا شناسایی مشکلات و نقاط ضعف در عملیات موجود استفاده کند. آن دسته از فرآیندهایی که به علت نیاز به تخصیص داده و تایید شخص ثالث، کند، دست و پاگیر، فشرده و پرهزینه شده‌اند، باید به بلاک چین انتقال پیدا کنند. کاربرد بلاک چین در حوزه‌ی منابع انسانی چیست؟

کاربردهای احتمالی بلاک چین در حوزه‌ی منابع انسانی:

فناوری بلاک چین می‌تواند انقلابی در فرآیندهای منابع انسانی ایجاد کند. بیایید برای بررسی موردهای کاربرد با این پرسش شروع کنیم: چه فرایندهای کسب‌و کاری در حوزه‌ی منابع انسانی، وقت‌گیر بوده و به افراد، داده‌ها، و زمان زیادی نیاز دارند؟ کاربرد بلاک چین در حوزه‌ی منابع انسانی چیست؟

چالش‌های کسب و کار در حوزه منابع انسانی

چالش‌هایی که در این حوزه مطرح می‌شوند یا به عبارتی فرایندهای زمان‌بر عبارتند از: • تصدیق و ارزیابی مدارج تحصیلی، مهارت‌ها و توانایی‌های نیروهای تازه و تخصیص کارها به مناسب‌ترین افراد • ذخیره‌ی اطلاعات مربوط به تحصیلات، دوره‌های آموزشی و سوابق کاری در پایگاه‌ داده‌‌ای قابل اعتماد و غیر قابل تغییر • مدیرت پرداخت دستمزد کارمندان خارج از کشور، هزینه‌های بین‌المللی و بدهی‌های مالیاتی • امکان ایجاد ارزهای شرکتی برای سازمان‌ها • افزایش بهره‌وری از طریق اتوماسیون و کاهش سربارهای ناشی از فرایندهای مالیات بر ارزش افزوده و پرداخت حقوق و دستمزد • بهبود فرآیند پیگیری تخلف و امنیت سایبری کارمندان و کارفرمایان چهار فرآیند عمده‌‌ی منابع انسانی که بلاک چین می‌تواند نقش به سزایی در آنها داشته باشد عبارتند از:

  • پرداخت‌های برون‌مرزی و جابه‌جایی پذیری کسب و کار
  • مدیریت استعدادها
  • دستاوردهای بهره‌وری
  • امنیت سایبری و پیشگیری از تقلب

در ادامه به بررسی هر یک به صورت جداگانه خواهیم پرداخت:

مدیریت استعدادها و بهره‌وری

کاربرد بلاک چین در حوزه‌ی منابع انسانی چیست؟   بلاک چین بر دو سر ارتباطات کاری تاثیر می‌گذارد. برای افراد یک بستر امن و جامع برای نگه‌داری مدارک تحصیلی، آموزش مهارت‌ها و سوابق کاری فراهم می‌کند که با دسترسی به این بستر می‌توانند بر حسب استعداد، علاقه، توانمندی و تجربیات خود بهترین شغل را  پیدا کنند. از سویی دیگر کارفرمایان با تحلیل این اطلاعات، قادر خواهند بود به طور موثرتر و با اتلاف زمان کمتری، نیرو جذب کنند.

دستاوردهای بهره‌وری

کاربرد بلاک چین در حوزه‌ی منابع انسانی چیست؟ تناسب و مطابقت شغل افراد با توانایی‌هایشان، بهره‌وری را افزایش می‌دهد. شرکت‌های کوچک و یا متوسط بیشتر از این مزیت بهره می‌برند چراکه همیشه دغدغه‌ی پیدا کردن و استخدام افراد مناسب را داشته‌اند. به علاوه با اتوماسیون‌سازی مواردی مثل حقوق و دستمزد و مالیات بر ارزش افزوده، در زمان صرفه‌جویی شده و مجددا بهره‌وری افزایش می‌یابد.

پرداخت‌های برون‌مرزی و جابه‌جایی‌پذیری کسب و کار

یکی از کاربردهای بلاک‌چین در کسب‌و کارهای بین‌المللی می‌تواند امکان ایجاد ارز و یا کوین شرکتی باشد. یک شرکت می‌تواند با ارز مخصوص به خود، ارزش مربوط به کسب و کار خود را بین مرزها جابه جا کند! بلاک چین همچنین امکان تعامل با زنجیره‌‌های تامین را بدون نیاز به شخص ثالث و بی هیچ هزینه‌ای فراهم می‌کند. با گذشت زمان، بانک‌های مرکزی نیز بالاخره وارد این بازی شده و  پلتفرم‌های مبتنی بر بلاک چین معاملات خود را برای حمایت از تبدیل پول‌های رایج به ارزهای دیجیتال معرفی می‌کنند. کاربرد بلاک چین در حوزه‌ی منابع انسانی چیست؟

امنیت سایبری و پیشگیری از تقلب

با توجه به حضور بخش منابع انسانی در تراکنش‌های مالی و لزوم حفظ حریم شخصی این اطلاعات، اجماع در شبکه‌ی بلاک‌چین می‎‌تواند نقش به سزایی در جلوگیری از تخلف و مشخص شدن حقایق داشته باشد. ریسک حملات سایبری به علت عدم وجود شفافیت در سیستم‌ها و اطلاعات همواره وجود داشته است. بلاک چین می‌تواند در حل این تهدید به شرکت‌ها کمک شایانی کند. کاربرد بلاک چین در حوزه‌ی منابع انسانی چیست؟ در زیر به برخی از فرایندهای منابع انسانی که با بلاک چین دست خوش تغییر می‌شوند اشاره خواهیم کرد:

 استخدام

کاربرد بلاک چین در حوزه‌ی منابع انسانی چیست؟ فرآیند استخدام، زمان و منبع زیادی را از واحد منابع انسانی می‌گیرد تا جایی که برخی سازمان‌ها به شخص ثالث برای حفظ زمان روی آورده و متحمل هزینه می‌گردند. می‌توان اطلاعاتی را که در زمان مصاحبه بررسی می‌شوند را در یک بلاک چین ذخیره و از همان جا به جای محاصبه‌ی حضوری تایید کرد. به عنوان مثال رزومه‌های افراد که خلاصه‌ای از مدارک، نمرات، مهارت‌ها، سوابق کاری و تجارب افراد است، اگر بر روی یک بلاک چین ثبت شود، به راحتی می‌تواند برای همه قابل مشاهده و با مشارکت همگانی تایید شود. ما می‌توانیم بر مشکلاتی همچون تعصب، عدم امکان مشاهده رزومه‌ی تمامی افراد بالقوه، سطوح پایین اعتماد در شبکه‌های اجتماعی متمرکز و هزینه‌های بالای واسطه‌ها با استفاده از فناوزی بلاک چین فائق بیاییم.

تایید هویت

شاید برایتان جالب باشد که ۵۱ درصد از نخستین پیشگامان بلاک چین این روزها از این فناوری برای تایید هویت دیجیتال استفاده می‌کنند. این به خاطر وجود داده‌های غیر قابل دستکاری و معتبر ذخیره شده در یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین است. اگر هویت اشخاص، پیشینه و سابقه‌ی کاری افراد را به همراه اطلاعات مربوط به پرداخت‌ها و مطالبات آنها را به شکل بلادرنگ داشته باشیم، قطعا در زمانی که در واحد منابع انسانی برای بررسی رزومه‌ها و مصاحبه باید گذارده شود، صرفه‌جویی می‌کنیم. کاربرد بلاک چین در حوزه‌ی منابع انسانی چیست؟

گزارش کار

گزارش کار کارکنان در طی این سال‌ها دستخوش تغییرات بسیاری شده است. اگر واحد منابع انسانی به یک پایگاه داده‌ی امن و غیر قابل دستکاری دسترسی پیدا کند، این فرآیند باز هم دچار تغییر شده و شانس جذب نیروی با استعدادتر برای یک پست بیشتر می‌شود. کاربرد بلاک چین در حوزه‌ی منابع انسانی چیست؟

قراردادهای هوشمند

۴۵ درصد از پیشگامان اولیه‌ی بلاک چین از قراردادهای هوشمند در سازمان‌‌های خود استفاده می‌کنند.  با ایجاد یک قرارداد هوشمند بین یک کارفرما و نیروی کار، حقوق کارکنان می‌تواند به صورت اتوماتیک پرداخت شده و توزیع دستمزد می‌تواند بدون هیچ‌گونه تاخیر و یا خطایی صورت پذیرد. کاربرد بلاک چین در حوزه‌ی منابع انسانی چیست؟

 ثبت حضور

بلاک چین‌ها می‌توانند برای ذخیره‌ی اطلاعات بیولوژیکی همچون اثر انگشت و اسکن عنبیه‌ی چشم به عنوان شناسه‌ی حقوقی افراد به کار روند. سازمان‌ها می‌توانند از این تکنیک برای ذخیره‌ی اطلاعات مربوط به حضور و غیبت کاربران استفاده کنند. کاربرد بلاک چین در حوزه‌ی منابع انسانی چیست؟

مطابقت و ممیزی

از آنجایی که داده‌های ذخیره شده در بلاک‌چین دقیق و تایید شده هستند، از این رو می‌توانند برای انطباق ممیزی‌ها به کار روند. امروزه برخی شرکت‌ها برای مدیریت عدم انطباق و ممیزی از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند. با پیشرفت روزافزون فناوری بلاک چین و دفتر کل توزیع شده و رفع موانع و چالش‌های آن، صنایع مختلف بیشتر برای تغییر ساختار خود ترغیب می‌شوند، قطعا حوزه‌ی منابع انسانی و به طور کلی هر حوزه‌ای که با اطلاعات و پایگاه‌های داده سر و کار داشته و غیرمتمرکزسازی موجب بهبود آن شود از این امر مستثنی نخواهد بود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

پیشرفت دنیای امروز مرهون تکنولوژی است. اما آیا این تمام ماجراست؟ تکنولوژی و پیشرفت روزافزون آن در کنار خوبی‌هایش می‌تواند…

حوزه‌های مختلف صنایع می‌توانند با بلاک چین متحول شوند. در این میان، به‌نظر می‌رسد که بخش تولید می‌تواند بیشترین بهره…

فناوری بلاک چین این‌روزها در بسیاری از صنایع و کسب‌وکارها وارد شده است. حتی حوزه‌ی سلامت و بهداشت هم از…

بلاک چین کدام قابلیت‌های وب را متحول می‌کند؟ بیشتر افراد تصور می‌کنند تنها کاربرد بلاک چین و ارزهای دیجیتال، تبادلات مالی…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب