Scroll Top
شش نکته که باید برای خریدوفروش ارزهای دیجیتال بدانید

شش نکته که باید برای خریدوفروش ارزهای دیجیتال بدانید

خریدوفروش و تبادل ارزهای دیجیتال می‌تواند تجربه‌ای آمیخته با احساسات باشد. چراکه تبادل آنها با سرعتی بسیار بالا صورت می‌گیرد و روش‌های مختلفی در معاملات این دسته از ارزها به‌کار می‌رود.

برخی از افراد برای سود بردن‌های مقطعی، اقدام به خریدوفروش ارزهای دیجیتال در کوتاه‌مدت می‌کنند و وابسته به تغییرات قیمتی آنها به سود می‌رسند. این در حالی است که عده‌ای دیگر به دنبال سرمایه‌گذاری بلندمدت هستند و ارزهای دیجیتال را به‌عنوان ابزاری برای ذخیره ارزش می‌بینند.

تمام این مسائل باعث می‌شوند تا معاملات ارزهای دیجیتال لذت‌بخش و بالقوه سودده باشد. از طرف دیگر همین مسئله می‌تواند باعث وقوع حالاتی شود که از آنها با عناوین FOMO و FUD یاد می‌شود. FOMO مخفف «Fear of missing out»، که به معنای ترسِ از دست دادن است. از این اصطلاح در فضای ارزهای دیجیتال، زمانی استفاده می‌شود که فردی نگران از دست رفتن سود سرمایه گذاری یا تصمیمش باشد.

اصطلاح FUD نیز مخفف کلمات متوالی «Fear, uncertainty, and doubt»، به معنای ترس، عدم قطعیت و شک است. از این اصطلاح معمولا برای اشاره به عدم اطمینان از یک موقعیت استفاده می‌شود.

هردوی این حالات باعث می‌شوند که فرد به‌جای تکیه‌بر حقایق، تصمیم خود را بر اساس احساسات بگیرد. از همین رو، برای به حداکثر رساندن ریسک‌هایی که در فضای ارز دیجیتال وجود دارد، لازم است که فرد احساسات خود را تحت کنترل داشته باشد.

در ادامه قصد داریم تا شما را از شر احساسات دست و پاگیری که در زمان انجام معاملات خود، گریبانتان را می‌گیرد خلاص کنیم. در ادامه با ارز دیجیتال همراه باشید.

یک: طرح‌ریزی کنید

شش نکته که باید برای خریدوفروش ارزهای دیجیتال بدانید

یکی از مهم‌ترین مراحل قبل از ورود به بازار مبادلات ارزهای دیجیتال، مشخص کردن یک هدف مشخص و تعیین قصد شما از ورود به این بازار است. قبل از خرید و فروش هر ارز دیجیتال، لازم است تا این سؤالات را از خود بپرسید:

۱- خرید فروش ارزهای دیجیتالی تا چه اندازی ای به وضعیت اقتصادی کلی شما همخوانی دارد؟ آیا پس‌اندازهای دیگری نیز دارید؟ اگر نه، آیا این فضا مناسب‌ترین راه برای آغاز سرمایه‌گذاری است؟ آیا روش دیگری وجود دارد که امنیت اقتصادی بیشتری را برای شما فراهم کند؟

۲- آیا شما از لحاظ اقتصادی از پس از دست سرمایه‌ای که در ارزهای دیجیتال وارد می‌کنید، بر خواهید آمد؟

۳- آیا شما از بی‌ثباتی و ریسک‌های موجود در این بازار مطلع هستید؟

۴- ارزهای دیجیتالی را برای خرید فروش خریداری می‌کنید یا قصد نگه‌داری آنها را دارید؟

دو: تحقیق کنید

شش نکته که باید برای خریدوفروش ارزهای دیجیتال بدانید

لازم است که پیش از اقدام به سرمایه‌گذاری در حوزه ارزهای دیجیتالی، از فناوری پشت آن اطلاع پیدا کرده و آن را بررسی کنید. مطمئن شوید که گزارش کار (Whitepaper) پروژه‌ای که قصد سرمایه‌گذاری در آن را دارید مطالعه کرده‌اید. از این مسئله نیز اطمینان حاصل کنید که آیا ارز موردنظر شما در بستری مناسب از تکنولوژی قرارگرفته است یا خیر. گرچه انجام این دو اقدام ضمانتی بر موفقیت شما نیست، اما به درک بهتری از خریدتان کمک خواهد کرد.

سه: صرافی درست را انتخاب کنید

شش نکته که باید برای خریدوفروش ارزهای دیجیتال بدانید

انتخاب پلتفرم مناسب به شما کمک می‌کند که بر اساس طرحی که ریخته‌اید، به هدف نهایی خود برسید. برخی از این پلتفرم‌ها چندین و چند ارز پشتیبانی شده دارند، در حالی که این عدد در مورد برخی دیگر انگشت‌شمار است. برخی از این پلتفرم‌ها به شما این امکان را می‌دهند که ارزهای دیجیتالی خود را به پول‌های رایج تبدیل کنید، اما تعدادی چنین قابلیتی را دارا نیستند. برخی امکان خرید ارزها به‌وسیله ارزهای دیگر را دارند و برخی چنین قابلیتی را در اختیار کاربران قرار نمی‌دهند. فهمیدن اینکه کدام پلتفرم برای شما مناسب‌تر است، از ضروریات ورود به این حوزه است.

برای این انتخاب لازم است تا به چند نکته توجه نمایید:

موقعیت مکانی: استفاده از یک صرافی که در کشور خودتان قرار داشته باشد، به دلیل چهارچوب‌های قانونی مناسب‌تر خواهد بود.

سکه‌ها و جفت‌های معاملاتی: نگاهی به پلتفرمی که تمایل به استفاده از آن را دارید بیاندازید. چه سکه‌هایی برای خرید وجود دارند؟ جفت‌های معاملاتی در آنها چگونه است؟ آیا می‌توانید به‌وسیله پول‌های رایج، ارز دیجیتال بخرید؟ یا امکان خرید تنها به‌وسیله ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین برای کاربران فراهم است؟

اگر به دنبال یک سرمایه‌گذاری بلندمدت هستید، صرافی‌هایی که تنها با جفت‌های اساسی کار می‌کنند، گزینه‌های مناسبی هستند. در طرف دیگر، اگر تمایل به سرمایه‌گذاری بنلد مدت ندارید و می‌خواهید از تغییرات روزانه این بازار سود ببرید، یک صرافی با امکانات وسیع در این زمینه برای شما مناسب خواهد بود.

امنیت: امنیت یک پلتفرم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. وب‌سایت موردنظر از چه روشی برای ورود کاربران استفاده می‌کند؟ هر چه این روش سخت‌گیرانه‌تر باشد برای شما بهتر خواهد بود. مطمئن شوید که پلتفرم موردنظر شما، تمام الزاماتی که به‌منظور حفاظت سرمایه‌هایتان در برابر هکرها نیاز است را تدارک دیده باشد.

همیشه اخبار و نظرات پیرامون پلتفرم انتخابی خود را دنبال نمایید. یکی از ملاک‌های تعیین امنیت پلتفرم، دسترسی همیشگی به تیم پشتیبانی آنهاست. چنین قابلیتی به شما این امکان را می‌دهد که در مواقع خطر و مشکلات با آنها ارتباط برقرار نمایید.

چهار: محدودیت های خود را بشناسید

شش نکته که باید برای خریدوفروش ارزهای دیجیتال بدانید

شما باید از میزان بودجه خود اطلاع کاملی داشته باشید و در چهارچوب این محدودیت‌ها عمل نمایید. اینکه چه میزان بودجه باید برای سرمایه‌گذاری در نظر بگیرید، بسته به نقشه و طرحی که انتخاب می‌کنید، متفاوت خواهد بود. سرمایه‌گذاری در عرصه ارزهای دیجیتال، با ریسک‌های زیادی آمیخته است، از همین رو باید پولی را در این زمینه سرمایه‌گذاری کنید که در صورت از دست دادن آن، آسیبی به زندگی شما وارد نشود. به‌محض آنکه محدودیت‌های خود را تعیین نمودید، در همان چهارچوب جلو بروید.

هیچ‌گاه از روی هوس یا شایعات فضای مجازی سرمایه‌گذاری خود را بالاتر نبرید. چراکه این مسئله می‌تواند باعث فاجعه‌ای در زندگی شما شود.

پنج: از سفارش‌های محدود (لیمیت) استفاده کنید

شش نکته که باید برای خریدوفروش ارزهای دیجیتال بدانید

سفارش‌های محدود (limit orders) که با آن‌ها می‌شود عملیات توقف ضرر یا همان استاپ لاس را انجام داد از ضررهای ناگهانی که به‌واسطه کاهش قیمت‌های مقطعی در بازار به وجود می‌آیند جلوگیری می‌کند. چنین سفارش‌هایی این امکان را به شما می‌دهند تا تعیین نمایید تا چه قیمتی حاضر به فروش ارزهای خود نخواهید بود. سفارش‌های محدود همچنین باعث تضمین سود شما نیز خواهند شد.

به‌عنوان‌مثال، اگر شما ارزی را در قیمت بیست دلار می‌خرید. اگر انتظار دارید که ارزش این ارز به‌سرعت بالا می‌رود، می‌توانید محدودیت خود را در رقم ۱۹.۹۹ دلار تعیین کنید. در صورت کاهش شدید قیمت، پلتفرم به‌صورت اتوماتیک ارزهای شما را در قیمت ۱۹.۹۹ دلار به فروش می‌رساند.

اگر قیمت این ارز تا بیست و پنج دلار بالا رود، آنگاه می‌توانید رقم محدودیت را بیست و چهار دلار تعیین کنید. بیشتر صرافی‌ها از چنین سیستمی بهره می‌برند. پیش از ورود به بازار، این سیستم‌ها را بررسی و آزمایش نمایید. کارکرد صددرصدی در ارتباط با چنین سیستم‌هایی وجود ندارد، اما می‌تواند باعث بهبود وضعیت سوددهی شما شود.

شش: خود را در نمودارهای بازار غرق نکنید

در حال حاضر، طبیعت ارزهای دیجیتالی طالب فراز و نشیب‌های بسیار در قیمت خود است. از طرفی همین مسئله باعث جذابیت تبادل ارزهای دیجیتال شده است.

شش نکته که باید برای خریدوفروش ارزهای دیجیتال بدانید

قیمت‌ها می‌توانند در ثانیه تغییر کنند و فرصت‌آفرین باشند. درعین‌حال، چنین بی‌ثباتی‌هایی می‌تواند فراز و نشیب‌های احساسی نیز برای خریداران و فروشندگان پدیدآورند. مشاهده نمودارهای بازار می‌تواند باعث بالا رفتن فشارخون شما شده و درنهایت منجر به تصمیمی احساسی از جانب شما شوند. نگاه کردن بیست و چهار ساعتی به چنین نمودارهایی نمی‌تواند شما را در کنترل احساساتتان یاری کند.

پس به‌اندازه از آنها استفاده کنید.

نتیجه‌گیری

خریدوفروش ارزهای دیجیتالی، فعالیتی سودمند و هیجان‌انگیز است. اما مملو از ریسک‌هاست و با احساسات آمیخته است. از همین رو خواندن مطالب بالا می‌تواند شما را در پیدا کردن یک «حد وسط» در این بازار یاری نماید.

منبع: hackernoon

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

نمودار لحظه ای سلطه Tether فهرست مطالب Toggle نمودار لحظه ای سلطه Tether دامیننس تتر چیست؟ تتر چیست؟ دامیننس چیست؟…

در بازارهای مالی قیمت‌ها اغلب در یک روند مشخص حرکت می‌کنند. اما گاهی اوقات، این روندها با اصلاح‌های کوتاه‌مدت همراه…

زمانی‌‌که وارد بازارهای مالی به‌خصوص ارزهای دیجیتال می‌شوید ممکن است با چندین نوع معامله و راه کسب درآمد روبه‌رو شوید….

هرچند در مقالات ادعا می شود که با خرید از طریق ICO ، سرمایه گذاران مالک بخشی از دارایی ها…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب