Scroll Top
اختصاصی/ تحلیل بلند مدت قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱

اختصاصی/ تحلیل بلند مدت قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱

تصویر زیر نمودار قیمت بیت کوین به دلار آمریکا در تایم فریم هفتگی را نشان می‌دهد. با استفاده از ابزار «فیبوناچی زمانی» می‌توان به تشابه بین رفتار بیت کوین در سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ و سال ۲۰۱۷ تاکنون پی برد.

اعداد اصلاحی فیبوناچی همگی سقفها و کفهایی در سطوح ۶۱.۸، ۱۶۱.۸ و ۲۰۰ درصد در بازه‌ی زمانی اول درست کرده‌اند که به نحوی با سقف و کفهایی که در بازه‌ی دوم درست شده‌اند، تشابه دارند. همچنین به طور کلی می بینیم که بیت کوین در تایم فریم هفتگی در یک کانال صعودی قرار دارد.

نگاهی بلند مدت به بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین به دلار آمریکا در تایم فریم هفتگی

با توجه به رفتار سیکلهای زمانی، می‌توان محدوده‌ی زمانی ماه فوریه تا ماه می سال جدید میلادی را محدوده‌ی مناسبی برای تشکیل یک کف قیمتی در کف کانال صعودی دانست. این محدوده زمانی از مدل استراحت امواج در سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ و همچنین تکرار سیکل شکل‌گیری کف قیمتی به دست آمده است. همچنین در صورت تشکیل کف قیمتی و حمایت خریداران از قیمت در محدوده‌‌ی زمانی مشخص شده، واگرایی‌های مخفی (+ HD) و معمولی (+ RD) در اندیکاتور مکدی نیز تکمیل و معتبر می گردند. لذا این اندیکاتور نیز تایید شروع یک روند صعودی را می‌دهد. لازم به ذکر است که محدوده‌ی زمانی پیش بینی شده با زمان نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین (Halving) نیز همپوشانی دارد که نیم نگاهی به وجه بنیادی و فاندامنتال بیت کوین است. عده‌‌ای از تحلیلگران نیز تاثیر نداشتن هاوینگ بعدی بر روی قیمت‌ها را نیز مطرح کرده‌اند. به عبارتی گویی این اتفاق توسط خریداران پیش خور و از تاثیر آن کاسته شده یا حتی این تاثیر از بین رفته است. اما در کل این مساله با نظر تحلیل تکنیکال و مدلسازی زمانی امواج، بر اساس اینکه سرمایه گذاران رفتاری تکراری از خود نشان می دهند (تاریخ تکرار می شود)، مطابقت‌هایی دارد.

در صورتی که بیت کوین در محدوده‌ی زمانی مشخص شده و محدوده‌ی قیمتی کف کانال صعودی در تایم فریم هفتگی، توسط خریداران حمایت شود، چه اهداف قیمتی و زمانی برای آن معتبر خواهد بود؟

برای جواب به این سوال نیز با فرض تکرار رفتار سرمایه گذاران این بازار، می توان هدف قیمتی ۲۳ هزار دلار را همراه با ظرف زمانی دسامبر ۲۰۲۱ معتبر دانست. منظور از ظرف زمانی در اینجا این است که قیمت در این بازه‌ی زمانی معنا دارد و اگر تا این زمان، قیمت کمتر از مقدار پیشبینی شده باشد، باید از بیت کوین خارج شد. سرعت رشد بیت کوین در این موج می تواند ملاک خوبی برای تصمیم گیری در مورد مراحل بعدی باشد. در حال حاضر این مساله را نمی‌توان پیش بینی کرد و باید منتظر واکنش و تمایل خریداران و فروشندگان بیت کوین در این ظرف زمانی بود و آن را مورد ارزیابی قرار داد. برای مثال اگر سرعت صعود با فرض حمایت در محدوده‌ی مشخص شده کم باشد و سقف کانال صعودی در ظرف زمانی تعیین شده دیده نشود، می‌توان شروع یک روند نزولی بلند مدت را پیش بینی نمود.

اما یک سناریو که در مورد آن صحبت نشد، شکسته شدن پر قدرت کانال صعودی مذکور به سمت پایین است. در این صورت تحلیل فوق فاقد اعتبار بوده و می توان هدف قیمتی ۳،۷۰۰ دلار و یا در جا زدن قیمت را احتمال داد. این سناریو را نیز با توجه به توسعه‌ی ابزارهای نوین مالی (ابزار مشتقه) در بازار ارزهای دیجیتال می‌توان توجیه نمود. این ابزارها با توجه به امکان استفاده از اهرم (Leverage) در معاملات، برای فعالان این بازار موجب افزایش سود در زمانی کمتر خواهند شد. این خود دلیلی برای این است که سرمایه گذاران بلند مدت بیت کوین، هدف های قیمتی بزرگ را از ذهن خود بیرون بیاورند.

در نهایت به طور خلاصه می توان گفت که در صورت تایید نمودار و علائم حاکی از حمایت خریداران در محدوده‌ی پیشنهادی، می‌توان شروع یک روند صعودی دیگر را در سال میلادی جاری برای بیت کوین متصور بود و در صورت عدم افتادن این اتفاق، سناریو‌ی دیگری که در مورد آن بحث شد، فعال می‌شود. به نظر باید بیشتر به دنبال شاخص‌هایی برای سنجش میزان تمایل خریداران به حمایت یا عدم حمایت از بیت کوین مانند افزایش حجم معاملات یا اخبار مهم حاکی از ورود سرمایه‌ی جدید به این بازار و مانند آن بود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

بازار ارزهای دیجیتال بین تریدرها و سرمایه‌گذاران بازارهای مالی به نوسان زیاد و پرخطر بودن شهرت دارد. این مسئله را…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب