Scroll Top
قیمت‌ بیت کوین و اتریوم پایین‌تر از فاندامنتال‌ها هستند !

قیمت‌ بیت کوین و اتریوم پایین‌تر از فاندامنتال‌ها هستند !

در ادامه با یک تحلیل پیچیده و جزئی زندگی ۱۰ ساله بیت کوین و تاریخ ۳ ساله اتریوم را با یافتن چشم‌اندازی برای این دو، زیر ذره‌بین بررسی خواهیم کرد.

اگر با برآوردهای من موافق نیستید، شما را به اکتشاف مسائل فاندامنتال‌ در برابر قیمت‌ یافته‌های خودتان و اشتراک‌گذاری آن با بقیه تشویق می‌کنم.

قبل از اینکه به بلومبرگ (Bloomberg) یا سی‌ان‌بی‌سی (CNBC) بپردازیم، می‌خواهم به مسائل بنیادین شبکه‌هایی وارد شوم که قصد صحبت درباره آن‌ها را دارم. آخرین باری که این کار را انجام می‌دادم، متوجه شدم که فاندامنتال‌ شبکه‌های باکیفیت ارزهای دیجیتال، به‌طور قابل‌توجهی نسبت به قیمت‌ها پایین‌تر است.

به نظر من، مسائل فاندامنتال یک شبکه ارز دیجیتال تحت تاثیر سلامت عرضه‌کنندگان و متقاضیان است (در حال حاضر ماینرها رایج‌ترین نوع عرضه‌کنندگان هستند). همچنین، بخش تقاضاکننده شامل افرادی است که از سرویس استفاده می‌کنند.

در این مقاله قصد دارم روی بیت کوین و اتریوم تمرکز کرده و قیمت‌ها را با فاندامنتال‌شان مقایسه کنم. شما نیز می‌توانید این کار را برای دیگر شبکه‌های موجود انجام دهید (بیشتر ICOها هنوز فاقد شبکه‌های عملیاتی هستند).

به‌منظور نمایش دقیق‌تر قیمت‌ها، قصد دارم از پارامتر «ارزش شبکه» استفاده کنم (ارزش شبکه برابر است با قیمت هر واحد در تعداد واحدهای موجود یک دارایی‌ دیجیتال). این ارزش، نشان‌دهنده‌ی ارزش تجمعی است که در حال حاضر ،بازار روی شبکه‌ی ارز دیجیتال می‌گذارد.

در مورد فاندامنتال‌های عرضه و تقاضای بازار، به بیان چند مورد ساده می‌پردازم:

تقاضای بازار بیت کوین: تعداد تراکنش‌های روزانه، ارزش تخمینی تراکنش‌های روزانه (USD)، آدرس‌های منحصربفرد و فعال در هر روز.

تقاضای بازار اتریوم: تعداد تراکنش‌های روزانه، مقدارکل gas یا سوخت شبکه استفاده شده در هر روز (اگر نمی‌دانید سوخت شبکه چیست، به ویدیوی اتریوم چیست نگاه کنید).

بخش عرضه بیت کوین و اتریوم: هش‌ریت

در نموداری که در زیر مشاهده می‌کنید، قصد دارم چگونگی عملکرد فادامنتال‌ و ارزش‌های شبکه را از تاریخ ۱۷ دسامبر ۲۰۱۷ تا تاریخ ۱۳ ژانویه ۲۰۱۸ به ترتیب برای بیت کوین و اتریوم نشان دهم. طبق Blockchain.info و اتراسکن، اوج ارزش‌های شبکه هر دو دارایی، در این دو تاریخ رخ داده است. لازم به ذکر است که داده‌ها را نیز از Blockchain.info و Etherscan تهیه‌ کرده‌ام.

اگر فاندامنتالی در این بازه‌ی زمانی پایین باشد، به چگونگی پایین آمدن آن و مقایسه با میزان کاهش ارزش شبکه خواهیم پرداخت. ولی اگر فاندامنتال پایین نباشد، متوجه می‌شویم که عملکرد بهتری نسبت به بازار دارد.

تعداد تراکنش‌های روزانه (بخش تقاضا)

قیمت‌ بیت کوین و اتریوم پایین‌تر از فاندامنتال‌ها هستند !

خط آبی : ارزش شبکه ، خط نارنجی : تعداد تراکنش‌های روزانه

 

قیمت‌ بیت کوین و اتریوم پایین‌تر از فاندامنتال‌ها هستند !

خط آبی : ارزش شبکه ، خط سبز : تعداد تراکنش‌های روزانه

در حال حاضر بیت کوین و اتریوم به ترتیب در حال پردازش تقریباً ۲۵۰,۰۰۰ و ۵۰۰,۰۰۰ تراکنش در روز هستند. اگر به انتهای خطوط هر دو نمودار نگاه کنید، متوجه خواهید شد که ارزش شبکه در طی چند ماه گذشته به حرکت رو به پایین خود ادامه داده است اما تعداد تراکنش‌های روزانه همچنان در حال افزایش است و واگرایی واضحی نیز، رخ داده است.

از نقطه‌ی اوج تا آخرین تاریخ، ارزش شبکه‌ی بیت کوین و اتریوم به ترتیب ۸۱ درصد و ۹۳ درصد پایین آمده است؛ درحالی‌که تعداد تراکنش‌ها در روز به ترتیب تنها ۴۱درصد و ۵۲ درصد کاهش داشته است.

برای استنتاج یک نماینده‌ی ارزش از فعالیت شبکه، قصد دارم از تفسیری بسیار ساده از قانون‌ مت‌کلف که فعالیت باقی‌مانده‌ شبکه را مجذور می‌کند، استفاده کنم.

در مورد بیت کوین، از نقطه‌ی اوج تا آخرین تاریخ، ۵۹ درصد از فعالیت شبکه، باقی مانده درحالی‌که درمورد اتریوم، تنها ۴۸ درصد آن باقی است. بنابراین، نماینده‌ ارزش برای بیت کوین ۰.۵۹ به توان ۲ (یا همان ۰.۳۵) خواهد بود که می‌تواند ۶۵% کاهش ارزش بیت کوین را توجیه کند. این خیلی کمتر از ۸۱ درصد کاهش اتفاق افتاده در شبکه بیت کوین است که هم‌اکنون شاهدش هستیم.

در مورد اتریوم، ۰.۴۸ به توان ۲ (یا همان ۰.۲۳) که به معنی قابل توجیه بودن ۷۷ درصد کاهش ارزش این شبکه است. در حالی که تاکنون شاهد ۹۳ درصد ریزش ارزش شبکه اتریوم بوده‌ایم که از مقدار گفته شده بسیار بیشتر است.

عملکرد شبکه (بخش تقاضا)

 

قیمت‌ بیت کوین و اتریوم پایین‌تر از فاندامنتال‌ها هستند !

خط آبی : ارزش شبکه ، خط نارنجی : ارزش تخمینی تراکنش روزانه ($)

 

قیمت‌ بیت کوین و اتریوم پایین‌تر از فاندامنتال‌ها هستند !

خط آبی : ارزش شبکه ، خط سبز : تعداد تراکنش‌های روزانه

دو نمودار بالا، نمودارهای موردعلاقه‌ی من هستند، زیرا به نظرم بومی‌ترین شاخص‌های تقاضای هر شبکه را نشان می‌دهد. برای بیت کوین، این ارزش متحرک و برای اتریوم نیز این معیار پردازشگر محاسبات قرارداد هوشمند است.

ارزش تراکنش‌های روزانه بیت کوین به طور مرتب روزانه بیش از یک میلیارد دلار است (منظور حجم معاملات نیست). کاملاً واضح است که خط نارنجی (ارزش فاندامنتال) پا به پای خط آبی که نشان‌دهنده قیمت است، پیش می‌رود. در همین حال، توسعه‌دهندگان و مصرف‌کنندگانی که از قراردادهای هوشمند اتریوم استفاده می‌کنند، به قوت خود باقی هستند. این نتیجه‌گیری با توجه به واگرایی این فاندامنتال (خط سبز) و ارزش شبکه گرفته شده است.

قیمت‌ بیت کوین و اتریوم پایین‌تر از فاندامنتال‌ها هستند !

از زمان قیمت اوج آن‌ها، ارزش‌های شبکه‌ی اتریوم و بیت کوین به ترتیب ۸۱ درصد و ۹۳ درصد کاهش‌یافته‌اند، درحالی‌که، تقاضا برای عملکردهای خود شبکه آن‌ها به ترتیب ۷۴ درصد و ۷ درصد کاهش یافته است.

در مورد بیت کوین، ۲۶ درصد فعالیت شبکه از زمان اوج آن باقی مانده است؛ درحالی‌که برای اتریوم این میزان ۹۳ درصد است. نماینده‌ ارزش برای بیت کوین ۰.۲۶ به توان ۲ یا همان ۰.۰۷ است که کاهش ۹۳ درصدی ارزش شبکه را توجیه می‌کند. در مورد اتریوم، این نماینده ازش ۰.۹۳ به توان ۲ یا همان ۰.۸۷ خواهد بود که کاهش ۱۳ درصدی ارزش شبکه را توجیه می‌کند. این در حالی است که در حال حاضر شاهد بیش از ۹۳ درصد کاهش هستیم.

ارزش تراکنش‌های روزانه‌ بیت کوین تنها معیار فاندامنتالی است که در طی تحلیل کوتاه این مقاله به آن برخورد کردم و این معیار عملاً واکنش بازاری را که شاهدش بوده‌ایم را توجیه می‌کند. همین باعث شد که نگاهی به آدرس‌های فعال روزانه بیاندازم (کاری که برای اتریوم هم باید انجام‌ می‌دادم، اما پیدا کردن این آدرس‌ها برای اتریوم دشوارتر است. می‌توانم از سایت DAR بپرسم اما الآن آخر هفته است!)

این نموداری است که برای بیت کوین پیدا کردم:

قیمت‌ بیت کوین و اتریوم پایین‌تر از فاندامنتال‌ها هستند !

بیت کوین در حال حاضر در محدوده‌ی ۳۰۰,۰۰۰ تا ۵۰۰,۰۰۰ آدرس یکتای فعال روزانه با کاهش ۵۱ درصدی نسبت به دسامبر۲۰۱۷، قرار دارد. بار دیگر، در فرایند به دست آوردن شاخص بیانگر ارزش، ۰.۴۹ برابر از ارزش شبکه باقی مانده است. ارزش ضمنی به دست آمده برای این شبکه ۰.۴۹ به توان ۲ (معادل ۰.۲۴) است که یک کاهش ۷۶ درصدی را توجیه می‌کند و این میزانبه یک کاهش ۸۱ درصدی رخ داده در قیمت که ‌هم‌اکنون در بازار شاهد آن هستیم، نزدیک‌تر است. اما همچنان بین این دو پارامتر اختلاف وجود دارد.

نرخ‌های هش (بخش عرضه)

قیمت‌ بیت کوین و اتریوم پایین‌تر از فاندامنتال‌ها هستند !

قیمت‌ بیت کوین و اتریوم پایین‌تر از فاندامنتال‌ها هستند !

نرخ‌های هش بیت کوین و اتریوم ‌هم‌اکنون بالاتر از نقطه‌ی اوج خود در گذشته هستند. بله، نرخ هش معمولاً یک شاخص تأخیری است که قیمت را دنبال می‌کند. همچنین، نرخ هش بیت کوین و اتریوم شیب منفی دارند که نیاز است به آن‌ها توجه کنیم. اما درحال حاضر، این فاندامنتال وضعیت بهتری را برای قیمت پیش‌بینی می‌کند.

از اینجا به بعد، دیگر توانایی ادامه دادن ندارم. برای جمع‌بندی تحقیقات انجام‌شده در باب عرضه بازار، بهتر است تعداد نودهایی که از شبکه پشتیبانی می‌کنند و همچنین درامد ماینرها را در هر دو شبکه بررسی کنیم. این درامد را می‌توان از این فرمول به دست آورد: کارمزد تراکنش + پاداش بلاک

گرچه در اینجا اطلاعاتی در مورد توسعه‌دهندگان قید نکرده‌ام، اما آن‌ها هسته‌ی اصلی عرضه‌ی بازار هستند (که اغلب فراموش می‌شوند). همچنین ازنظر تحلیل Policeholder، معیارهای توسعه‌دهندگان نیز قیمت‌های بالاتری برای بازار در نظر دارند. البته بعضی از این معیارها مانند استفاده از gas، راه خود را به سوی معیارهای بخش تقاضای بازار باز می‌کنند.

نتیجه‌گیری

قیمت‌ بیت کوین و اتریوم پایین‌تر از فاندامنتال‌ها هستند !

تعداد کمی از مردم بر این باورند که شبکه‌های ارز دیجیتال نیز مسائل فاندامنتال را بررسی می‌کنند. حتی تعداد کمتری از این عده به چگونگی کیفیت‌سنجی اصول بنیادین ارزهای دیجیتال فکر کرده‌اند. گروه کوچک‌تری از تمام این‌ها وجود دارد که به داده‌های سطح بلاک چین برای انجام محاسبات واقعی دسترسی مداومی دارند. اگر این نکات را در کنار این ایده که «تئوری از قیمت و قیمت از تئوری پیروی می‌کند» قرار دهیم، مشخص می‌شود که آقای بازار، صرفاً یک ایده مبهم از آنچه در حال انجام آن است در اختیار دارد.

بیشتر کلاس‌های دارایی برای ارزش‌گذاری به مدل‌های توافق‌شده‌ای تکیه دارند. تحلیلگران تنها روی ورودی‌های این مدل‌ها بحث دارند. به دلیل نوسانات دیوانه‌وار بازار، در ارزهای دیجیتال بحث ما بر سر مدل‌ها و ورودی‌ها است. با وجود سرویس‌هایی مانند بلاک چین اینفو، اتراسکن، کوین متریک‌ها و کریپتو کامپر که در حال کمک به آنچه گفته‌ شد، هستند اما همچنان دسترسی به داده‌های ورودی‌ وضعیت خوبی ندارد و تا رسیدن به بلومبرگ ارزهای دیجیتال فاصله زیادی داریم.

خوشبختانه، از آنجاکه مسائل بنیادین این شبکه‌ها پیشرفت می‌کنند و خدماتشان به مأموریت‌ حیاتی‌تری برای جهان تبدیل می‌شوند، تعداد زیادی از تحلیلگران بر سر مدل‌ها و ورودی‌هایی که به آقای بازار کمک می‌کنند اوقات ناخوشایندش را بهتر کنترل کند، به توافق خواهند رسید. گرچه در حال حاضر به‌جای بازار وضعیت جالبی را سپری نمی‌کند.

منبع : medium

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

قیمت اتریوم در روزهای اخیر موفق شد از مرز ۵۸۰ دلار عبور کند و در حال حاضر نیز در محدوده…

با وجود اینکه قیمت بیت کوین اندکی افزایش یافته است، اتریوم و اغلب آلت کوین‌‌های بازار ارزهای دیجیتال، بیش‌ازپیش سقوط…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب