Scroll Top
روند صعودی بیت کوین را از دست دادید؟ معرفی یک استراتژی کم‌ریسک

روند صعودی بیت کوین را از دست دادید؟ معرفی یک استراتژی کم‌ریسک

بیت کوین پس از تجربه کف قیمتی ۴,۰۰۰ دلار در ماه مارس (اسفند ۹۸)، مسیری طولانی را تا به امروز پیموده است. پادشاه ارزهای دیجیتال در روز سه‌شنبه ۱۱ آذر از مرز ۱۹,۹۰۰ دلار عبور کرد و رشد قیمت آن در سال جاری میلادی به ۱۷۰ درصد رسید.

به گزارش کوین دسک، در حالی که مشارکت نهادهای سرمایه‌گذاری و سرمایه‌گذاران دانه‌درشت در خریدوفروش بیت کوین به‌طرز چشمگیری افزایش یافته است، اما ممکن است بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاران خرده‌پا از این بازار گاوی جامانده باشند. احتمال این که این گروه از افراد طی هفته‌های اخیر به «ترس از عقب افتادن» (FOMO) از سودهای سه رقمی دچار شده باشند، چندان هم کم نیست.

با این حال، اکنون که بیت کوین در محدوده‌ای نزدیک به بالاترین رکورد قیمتی خود معامله می‌شود، سرمایه‌گذاری بر روی آن خطرناک به‌نظر می‌رسد؛ چراکه همواره احتمال بازگشت شدید قیمت وجود دارد. بیت کوین در روند صعودی پیشین خود بارها اصلاحات قیمت ۲۰ درصدی را تجربه کرده بود.

بنابراین، طبق توصیه بزرگ‌ترین معامله‌گران ارزهای دیجیتال، سرمایه‌گذارانی که قصد خرید بیت کوین را دارند، اکنون باید به‌دنبال استراتژی میانگین‌سازی هزینه دلاری (Dollar-cost Averaging) یا DCA باشند. اسکات ودریل (Scott Weatherill)، کارگزار ارشد شرکت تأمین نقدینگی ژاپنی B2C2، دراین‌باره اظهار داشت:

میانگین‌سازی هزینه دلاری، راهکار خوبی برای سرمایه‌گذاری بر روی بیت کوین و سایر انواع دارایی‌هاست؛ چراکه به‌نظر می‌رسد این روش در هر دو مورد، عملکرد خوبی را در برابر نرخ منفی واقعی سال‌های آتی از خود به نمایش بگذارد.

میانگین‌سازی هزینه دلاری، روشی برای حفظ پول

DCA که با عنوان سرمایه‌گذاری با هزینه ثابت دلاری نیز شناخته می‌شود، به‌جای سرمایه‌گذاری کل مبلغ در یک زمان، راه حل کم‌ریسک‌تری را پیشنهاد می‌دهد؛ خرید مقادیر کمتر دارایی در فواصل منظم، بدون درنظرگرفتن نوسانات قیمتی. این استراتژی به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا احساسات را از تصمیم‌گیری‌ها و معاملات خود حذف کرده و میانگین هزینه خرید خود را کاهش دهند؛ چراکه بازارها در هنگام رشد، اغلب با ریزش‌هایی مواجه خواهند بود.

ودریل در ادامه اظهار داشت:

میانگین‌سازی هزینه دلاری در خرید بیت کوین، همواره در طول تاریخ یک استراتژی سودآور به شمار می‌رود؛ زیرا ریسک جاماندن از قیمت‌های پایین‌تر را به حداقل می‌رساند.

بگذارید مسأله را با یک مثال توضیح دهیم؛ فرض کنید یک سرمایه‌گذار، درست در اوج قیمت بیت کوین در ۱۷ دسامبر ۲۰۱۷ (۲۶ آذر ۱۳۹۶)، خرید بیت کوین را در قیمت ۱۹,۷۸۳ دلار شروع کرده و در روز هفدهم هر ماه، ۱۰۰ دلار بیت کوین خریده است. در زمان نگارش این مقاله، این سرمایه‌گذار صاحب ۰.۴۸ بیت کوین با قیمت خرید میانگین ۸,۶۶۰ دلار است. به‌عبارت دیگر، با احتساب قیمت فعلی بیت کوین (۱۸,۸۵۰ دلار)، این سرمایه‌گذار ۱۲۰ درصد سود کسب خواهد کرد.

bullish market

حال اگر فرض کنیم همین سرمایه‌گذار در ۲۶ آذر ۱۳۹۶ تمام سرمایه خود را به‌صورت یک‌جا در قیمت ۱۹,۷۸۳ دلار به بیت کوین تبدیل کرده بود، اکنون ضرر ۴.۷ درصدی را تجربه می‌کرد. اگر تأثیر تورم در این مدت زمان طولانی را هم محاسبه کنیم، این ضرر به‌‎مراتب بیشتر خواهد بود.

DCA strategy

در حالت قبلی، این سرمایه‌گذار ۳,۶۰۰ دلار را طی ۳۶ ماه به بیت کوین تبدیل کرده است؛ زمانی که قیمت بیت کوین پایین بود مقدار بیشتر و زمانی که قیمت بالا بود مقدار کمتری خرید انجام داده است. این استراتژی به او کمک کرد تا هزینه متوسط خرید را کاهش داده و سود قابل‌توجهی کسب کند. این استراتژی همچنین در چرخه‌های قبلی صعودی-نزولی نیز نتایج مشابهی را ثبت کرده است.

کریس توماس (Chris Thomas) مدیر توسعه محصولات بانک سوییس کوت (Swissquote Bank) دراین‌باره می‌گوید:

در حالت ایده‌آل، باید به امید فروش بلندمدت در قیمت‌های بالاتر سرمایه‌گذاری کرد. به عقیده من بهترین راه، خرید ماهیانه و ایجاد موقعیت‌ در بلندمدت است.

خطر استراتژی‌های اختیار معامله برای تریدرهای خرده‌پا

برخی از سرمایه‌گذاران ممکن است به‌فکر پیاده‌سازی استراتژی‌های ترکیبی از طریق بازار اختیار معامله باشند. استفاده از یک قرارداد اختیار فروش (Put Option)، به جای استفاده از موقعیت لانگ (خرید) در بازارهای آنی یکی از این استراتژی‌هاست. مزیت قرارداد اختیار فروش آن است که در مواقع فروش عمده توسط نهنگ‌ها، ضرر (روی کاغذ) پوزیشن‌های لانگ در بازار عادی را به حداقل می‌رساند.

با این حال، این استراتژی‌ها بیشتر برای افرادی مناسب است که می‌خواهند از نوسانات کوتاه‌مدت بیت کوین سود کسب کنند و مخالف ایده کاهش میانگین هزینه خرید از طریق DCA هستند. ودریل دراین‌باره هشدار می‌دهد:

اگر در حال اجرای استراتژی DCA هستید، خرید قراردادهای اختیار فروش را به شما توصیه نمی‌کنم. چراکه سود شما را کاهش می‌دهد.

قرارداد اختیار فروش یکی از انواع قراردادهای بازار مشتقه است که به خریدار این حق را می‌دهد (این حق الزام ندارد) که دارایی موردنظر را تا پیش از موعد سررسید، با قیمت ازپیش‌تعیین‌شده به فروش برساند. قرارداد اختیار خرید (Call Option) هم قراردادی است که به معامله‌گر، حق خرید یک دارایی با قیمت از‌پیش‌تعیین‌شده را تا پیش از موعد سررسید می‌دهد.

خریدار قرارداد اختیار معامله، موظف است وجه تضمین (Premium) را پیش از ورود به موضعیت خرید/فروش پرداخت کند. یک قرارداد اختیار فروش بلندمدت تنها در صورتی سودآور است که قیمت آن دارایی در روز سررسید، پایین‌تر از قیمت از پیش توافق شده باشد. در غیر این صورت خریدار از فروش به قیمت توافقی صرف‌نظر کرده و این قرارداد بدون هیچ ارزش خاصی منقضی خواهد شد. در این شرایط خریدار قرارداد، ضرری به اندازه وجه تضمین قرارداد را متحمل شده است.

 علاوه بر این، ممکن است افرادی که سعی در ترکیب استراتژی DCA با قراردادهای اختیار معامله دارند، پورتفوی سرمایه‌گذاری خود را ناقص کنند. به‌عنوان مثال اگر سرمایه‌گذاری که از روش DCA استفاده می‌کند، بخشی از سرمایه خود را بابت خرید قرارداد اختیار فروش هزینه کرده باشد و در این میان قیمت بیت کوین افزایش یابد، قراردادی که به‌منظور پوشش ریسک کاهش احتمالی قیمت بیت کوین خریداری شده بود، اکنون بی‌ارزش تلقی شده و بخشی از پول را به هدر خواهد داد. فرد سرمایه‌گذار می‌توانست همین پول را صرف میانگین‌سازی هزینه دلاری کرده و در نهایت سود بیشتری کسب کند.

کریس توماس می‌گوید:

سرمایه‌گذاران خرد می‌بایست از قرارداد‌های اختیار معامله دوری کنند. یک استراتژی مخصوص، یعنی فروش قراردادهای اختیار خرید می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

تریدرهای حرفه‌ای اغلب با فروش قراردادهای اختیار خرید بیت کوین به قیمتی بسیار بالاتر از قیمت فعلی بیت کوین در بازار spot و جمع‌آوری حق تضمین، به‌دنبال کسب درآمدهای بیشتر هستند. آن‌ها اغلب امیدوارند که قیمت بیت کوین در بازار، در محدوده‌ای پایین‌تر از قیمت فروش قرارداد باقی بماند. این در حالی است که به‌لحاظ نظری، در پوزیشن‌های کوتاه‌مدت اختیار خرید، احتمال ضرر نامحدود وجود دارد؛ زیرا هیچ محدودیتی برای افزایش قیمت دارایی‌ها وجود ندارد.

این مسئله مشخصاً درباره بیت کوین همچنان خطرناک است؛ زیرا تحلیلگران معتقدند که روند صعودی اخیر به‌دلیل تداوم تقاضای سازمانی برای بیت کوین همچنان ادامه خواهد داشت. بنابراین فروش قراردادهای اختیار خرید در کنار استفاده از روش DCA بسیار پرریسک و هزینه‌بر خواهد بود.

جیهان چو (Jehan Chu)، هم‌بنیان‌گذار و شریک مدیریتی در شرکت هنگ‌کنگی کینتیک کپیتال (Kenetic Capital)، فعال در حوزه معاملات و سرمایه‌گذاری بلاک چین، معتقد است:

اگرچه همواره وسوسه افزایش سود از طریق ترکیب استراتژی‌های معاملاتی وجود دارد، اما در حال حاضر بهترین روش تکیه بر استراتژی‌های مطمئن است؛ اول: طولانی مدت سرمایه‌گذاری کنید؛ دوم: از افت قیمت‌ها جا نمانید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

نمودار لحظه ای سلطه Tether فهرست مطالب Toggle نمودار لحظه ای سلطه Tether دامیننس تتر چیست؟ تتر چیست؟ دامیننس چیست؟…

در بازارهای مالی قیمت‌ها اغلب در یک روند مشخص حرکت می‌کنند. اما گاهی اوقات، این روندها با اصلاح‌های کوتاه‌مدت همراه…

زمانی‌‌که وارد بازارهای مالی به‌خصوص ارزهای دیجیتال می‌شوید ممکن است با چندین نوع معامله و راه کسب درآمد روبه‌رو شوید….

هرچند در مقالات ادعا می شود که با خرید از طریق ICO ، سرمایه گذاران مالک بخشی از دارایی ها…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب