Scroll Top
نگاهی به نمودار قیمت دلار در سال‌های گذشته؛ نرخ ارز در سال آینده افزایشی یا کاهشی؟

نگاهی به نمودار قیمت دلار در سال‌های گذشته؛ نرخ ارز در سال آینده افزایشی یا کاهشی؟

یک نگاه گذرا به نمودار قیمت دلار در سال‌های گذشته کافی است تا به روند آن طی این مدت پی ببرید. مسیر قیمت دلار طی سال‌های گذشته با دوره‌های افزایشی و تثبیت نرخ همراه بوده اما برای داشتن دید بهتری از مسیر آینده نرخ ارز می‌توان از دانش مقدماتی تحلیل تکنیکال که تاریخچه اطلاعات قیمتی گذشته را به کار می‌گیرد، بهره گرفت.

نمودار قیمت دلار در ۲ سال گذشته
نمودار قیمت دلار در ۲ سال گذشته

همانطور که مشاهده می‌شود، قیمت دلار طی دو سال گذشته پس از روند افزایشی که تا مرز ۲۰ هزار تومان نیز رسید، وارد دوره تثبیت شد و تا بیش از یک سال درون خطوط روند نزولی و صعودی تشکیل یافته از اتصال سقف‌ها و کف‌های قیمتی به یکدیگر نوسان کرد.

با این حال قیمت دلار اواخر پاییز امسال با شکستن خط روند نزولی از درون الگویی که تحت عنوان مثلث متقارن شناخته می‌شود، خارج شد و پس از بازگشت دوباره به سمت خط روند نزولی و لمس آن، پولبک را نیز انجام داد. از طرفی قیمت دلار طی دو ماه گذشته با اولویت تثبیت نرخ ارز از سوی بانک مرکزی در محدوده بین ۱۴,۰۰۰ و ۱۲,۹۵۰ تومان دنبال شد.

استفاده از دانش مقدماتی تحلیل تکنیکال و نگاه به مسیر آتی قیمت دلار تنها از دریچه تکنیکال، تشکیل چنین الگویی را به مثابه تداوم روند سال‌های گذشته می‌داند که با افزایش دوره تثبیت کنونی نرخ ارز می‌تواند موجب تشدید قدرت روند افزایشی آتی شود. از طرف دیگر در صورت خروج قیمت دلار از محدوده تشکیل شده طی دو ماه اخیر به سمت پایین، انتظار تماس دوباره با خط روند صعودی در حوالی قیمت ۱۲,۰۰۰ تومان می‌رود؛ با این حال اعتبار الگوی شکل گرفته با توجه به وجود پولبک نیز از درجه بالایی برخوردار است و از این رو احتمال وقوع مورد دوم نسبت به اولی کمتر است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب