Scroll Top
پروتکل رونز

پروتکل رونز

پروتکل رونز یک استاندارد توکن سازی برای بلاک چین بیت کوین است. با کمک این پروتکل می توان توکن های قابل تعویض را در شبکه بیت کوین ساخت. پروتکل Runes احتمالا در پایان آوریل و تقریباً همزمان با نصف شدن بیت کوین راه اندازی می شود. به این ترتیب انتظار می رود این پروتکل در بلوک 840,000 بیت کوین فعال شود.

پروتکل Runes توسط فردی به نام کیسی رودارمور، توسعه دهنده پروتکل Ordinals ایجاد شد. Road Armor این پروتکل جدید را در سپتامبر 2023 به عنوان جایگزینی بهتر و ساده تر برای استاندارد BRC-20 برای توکن های قابل تعویض معرفی کرد. پروتکل Runes هنوز به طور رسمی راه اندازی نشده است؛ با این حال، توسعه دهندگان چندین پروژه ایجاد کرده اند که در انتظار راه اندازی این استاندارد هستند و از Ordinals استفاده می کنند؛ از جمله پروژه های Runealpha، PipeBTC و RSIC. این پروژه ها منتظر هستند تا Runes مقداردهی شده و به این پروتکل منتقل شود.

هر یک از توکن های مختلف ساخته شده با استفاده از پروتکل Runes، Rune نامیده می شود. این توکن ها مستقیماً بر روی بلاک چین بیت کوین صادر می شوند. لطفا توجه داشته باشید که پروتکل Runes با ارز دیجیتال RUNE که توکن بومی شبکه تورچین است متفاوت بوده و این دو پروژه هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند.

تفاوت بین پروتکل رونز و استاندارد BRC-20

تفاوت بین پروتکل رونز و استاندارد BRC-20

پروتکل Runes با استاندارد BRC-20 متفاوت است. استاندارد BRC-20 پیچیده تر است و مبتنی بر UTXO نیست. هدف پروتکل Runes این است که جایگزین بهتری برای استاندارد BRC-20 باشد. رودامور Runes را به عنوان یک پروتکل و استاندارد توکن توصیف کرد که می تواند برخی از کاستی های BRC-20 را برطرف کند؛ همچنین ساده تر از BRC-20 است و امنیت بیشتری را به کاربران ارائه می دهد. Runes یک پروتکل مستقل است و برخلاف BRC-20، به Ordinals وابسته نیست. از طریق BRC-20، کاربران فقط می توانند یک نوع توکن را با یک کتیبه به یک مقصد منتقل کنند. با این حال، Runes به کاربران اجازه می دهد تا توکن های مختلف را در یک تراکنش واحد توزیع کنند که هر تعداد Runes را از ورودی به خروجی منتقل می کند.

پروتکل Runes چگونه کار می کند؟

قبل از اینکه در مورد روش کار پروتکل رونز صحبت کنیم بایستی با این دو اصطلاح آشنا شوید:

در مدل تراکنش، کل دارایی نگهداری شده در دفتر کل کاربر، برای هر تراکنش مصرف می‌شود که طی آن یک الگوریتم، موجودی جدید را پس از انتقال مقدار مورد نظر توکن به گیرنده محاسبه می‌کند. هر UTXO می‌تواند هر تعداد رونز را در هر مقداری در خود جای دهد. برخلاف پروتکل اوردینالز، پروتکل Runes داده ها را در بخش ویتنس از تراکنش ذخیره نمی کند. Witness با ارتقای SegWit معرفی شد که با تقسیم آن به دو بخش، قالب تراکنش بیت کوین را تغییر داد.

قسمت اول آدرس کیف پول فرستنده و گیرنده را در خود جای می دهد، در حالی که قسمت شاهد حاوی امضاهای تراکنش است. به جای ذخیره داده ها در بخش شاهد تراکنش، Runes همه داده ها، از جمله حکاکی، چاپ و انتقال پیام را در OP_RETURN ذخیره می کند. این پروسه پروتکل های Ordinals و Runes را از یکدیگر متمایز خواهد کرد.

کد عملیاتی OP_RETURN کاربران را قادر می سازد تا بدون تأثیر بر عملکرد شبکه، اطلاعات اضافی را به تراکنش های بیت کوین متصل کنند. کد OP_RETURN به کاربران بیت کوین اجازه می دهد تا حداکثر 80 بایت داده را به یک تراکنش غیر مصرفی اضافه کنند. این داده ها شامل اطلاعات مربوط به توکن؛ از جمله نام، شناسه، نماد، فرمان برای اقدامات خاص و سایر داده های مورد نیاز است.

تابع ویژه OP_RETURN که پروتکل Runes برای ذخیره داده ها استفاده می کند، تراکنش ها را کارآمد نگه می دارد و فشار شبکه را به حداقل می رساند. در عین حال، تجربه کاربری را بهتر می کند. به پیام‌های پروتکل Runes ذخیره شده در OP_RETURN ،Runestones نیز گفته می‌شود.

مزایای پروتکل رونز

مزایای پروتکل رونز

راه اندازی پروتکل Runes می تواند چندین مزیت برای اکوسیستم بیت کوین داشته باشد. در زیر به برخی از تأثیرات مثبت پروتکل Runes بر روی شبکه بیت کوین اشاره می کنیم.

  • افزایش تعداد کاربران: پروتکل رونز به پروژه های ارزهای دیجیتال اجازه می دهد تا انواع مختلفی از توکن ها را در شبکه بیت کوین ایجاد کنند، مانند توکن های مستقل، استیبل کوین ها و توکن های امنیتی. این کار تضمین می کند که برنامه های کاربردی شبکه بیت کوین کاربران بیشتری را به این شبکه جذب می کند؛ در واقع، پروتکل رونز به پذیرش گسترده شبکه بیت کوین کمک می کند.
  • افزایش درآمد: با افزایش تعداد دفعاتی که کاربران از پروتکل Runes استفاده می کنند و توکن های آن افزایش می یابد، هزینه های پرداخت شده در شبکه بیت کوین نیز افزایش می یابد. افزایش کارمزدها، درآمد ماینرها را افزایش می دهد و آنها را تشویق می کند تا در شبکه بیت کوین فعال تر شوند. با توجه به اینکه پاداش استخراج بیت کوین در هاوینگ آینده به نصف کاهش می یابد، ماینرها به این انگیزه نیاز دارند.
  • افزایش خلاقیت: پروتکل Runes توسعه دهندگان را تشویق می کند تا پروژه های جدید و مبتکرانه را در شبکه بیت کوین ایجاد کنند و برنامه های کاربردی جدیدی را به شبکه اضافه نمایند.
  • صدور توکن های مشابه در شبکه بیت کوین را تسهیل می کند: پروتکل Runes به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا به راحتی و مستقیما توکن های خود را در شبکه بیت کوین ایجاد کنند.

مشکلات پروتکل رونز چیست؟

  • رقابت گسترده با استاندارد توکن BRC-20

  • سوزاندن توکن ها به دلیل وجود اشکال می تواند بر تجربه کاربر تأثیر منفی بگذارد.

  • این پروتکل هنوز خود را به عنوان یک استاندارد توکن بیت کوین ثابت نکرده است.

بررسی اکوسیستم رونز

با توجه به اینکه Runes در تاریخ نصف شدن بیت کوین فعال می شود، توسعه دهندگان بیت کوین در حال حاضر با ایجاد زیرساخت پشتیبانی برای توکن های Runes در حال آماده سازی برای راه اندازی این پروتکل هستند.

مارکت پلیس رونز

مارکت پلیس ها، پلتفرم هایی هستند که کاربران می توانند پس از راه اندازی پروتکل، رون ها را با کیف پول خود خریداری کرده و بفروشند. سرمایه گذاران در حال حاضر می توانند توکن هایی مانند Runestone، RSIC، Rune Pups و RuneX: Unnamed را در بازار Magic Eden خریداری نموده و بفروشند.

لانچ پدهای رونز

لانچ پدهای رونز

لانچ پدهای Runes وب سایت هایی هستند که در آنها می توان پروژه ها را راه اندازی و توکن های آنها را توزیع کرد. هر دو بازار Magic Eden و BitX دارای لانچ پدهایی هستند که از بازاریابی این پروژه ها پشتیبانی می کنند. با این حال، پروژه های توکن Runes را می توان در پلتفرم های Meta Runes، CraftRunes و Runes Terminal نیز راه اندازی کرد.

پلتفرم های وام دهی رونز

پلتفرم‌های وام‌دهی رونز، برنامه‌های غیرمتمرکز هستند که به کاربران اجازه می‌دهند توکن‌های رونز را مستقیماً از کیف پول خود قرض دهند. فلوئید توکن نمونه‌ای از برنامه های غیرمتمرکز وام دهنده است که وام‌دهی و استقراض بدون مجوز را در شبکه بیت‌کوین از هر دو پروتکل Runes و Ordinals ارائه می‌کند.

کیف پول رونز

Runes بر روی بلاک چین بیت کوین ساخته شده است اما به برنامه های کیف پول ویژه برای مدیریت دارایی نیاز دارد. کاربران می توانند از کیف پول هایی مانند Xverse استفاده کنند که از توکن های BRC-20 نیز پشتیبانی می کند تا توکن های Runes خود را مدیریت کنند.

با پروژه های برتر پروتکل Runes آشنا شوید

در حالی که پروتکل رونز به طور رسمی راه اندازی نشده است، برخی از پروژه های اوردینالز قصد دارند توکن های Runes خود را روی این پروتکل راه اندازی کنند. در زیر به بررسی برخی از مهمترین پروژه های این پروتکل می پردازیم.

Rune Stone

Rune Stone یکی از پروژه های مهم شرکت کننده در Runes Protocol است. این پروژه توسط شخصی با نام مستعار لئون دس آغاز شد. Rune stone مجموعه ای عظیم از 112383 آیتم مختلف است. کل این مجموعه برای کاربران قدیمی پروتکل اوردینالز منتشر شده است. توکن های توکن های کالکشن رون استون به صورت رایگان در کیف پول کاربران پروتکل اوردینالز واریز می شوند. صاحبان این مجموعه بخشی از ایردراپ میم کوین رونز را ارائه خواهند کرد. احتمالاً سایر پروژه‌های Ordinals برخی از ایردراپ‌های خود را به دارندگان مجموعه Rune Stone اختصاص خواهند داد.

معرفی پروژه Machin BTC

پروژه ماشین BTC یکی از اولین مجموعه‌های Ordinals است که توکن BRC-20 به نام ZBIT را نیز منتشر کرد. این پروژه اکنون قصد دارد ZBIT را از توکن های BRC-20 به توکن های Runes تبدیل کند. مانند RSIC، صاحبان این مجموعه احتمالاً سهمی از توکن‌های Rune آینده را دریافت خواهند کرد. پروژه BTC Machine در حال توسعه بازی به نام Satoria است و اعلام کرده است که برخی از توکن‌های اجرای ZBIT خود را به صاحبان Runestone ارسال می‌کند.

پروژه پاپس

پروژه پاپس یکی از پروژه های برتر پروتکل رونز

مانند ZBIT، توکن Pops یک توکن BRC-20 است که اکنون به یک توکن Rune تبدیل خواهد شد. بر اساس اطلاعیه ای که در صفحه توییتر این پروژه منتشر شده است، 77 درصد از توکن های Rune پروژه از طریق ایردراپ بین دارندگان توکن PUPS طبق استاندارد BRC-20 و 23 درصد برای دارندگان مجموعه Rune Pups توزیع می شود. توکن های PUPS هیچ کاربردی ندارند و میم کوین هایی هستند که توسط جامعه کاربر کنترل می شوند.

رونز ترمینال (RunesTerminal)

رونز ترمینال یکی از پروژه هایی است که در مدت کوتاهی رشد خوبی داشته و اکنون قصد دارد از زیرساخت پروتکل رونز برای توسعه قابلیت های مختلف استفاده کند. Rune Terminal به زودی یک مجموعه Ordinals به نام ApeOdyssey و یک Rune Token به نام RUNI را منتشر خواهد کرد.

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

بازی بلوم، یک نوع صرافی ارز دیجیتال است که ویژگی های صرافی های متمرکز (CEX) و صرافی های غیرمتمرکز (DEX)…

در دنیای بی ثبات ارزهای دیجیتال، “ثبات قیمت” مفهومی نادر است؛ برای حل این چالش، ایده استیبل کوین ها ایجاد شد اما…

با شروع بازی های تلگرامی، تب جدیدی از کسب درآمد دلاری در بین کاربران ایجاد شده است. اولین بار، بازی…

تپ سواپ یکی دیگر از ستاره‌های بازی‌های رمزنگاری شده در تلگرام است و برخی آن را نات کوین جدید می‌دانند….

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب