Scroll Top
  • صفحه اصلی
  • سیویل (Civil) چیست و چرا فروش عمومی توکن‌های آن شکست خورد؟
سیویل (Civil) چیست و چرا فروش عمومی توکن‌های آن شکست خورد؟

سیویل (Civil) چیست و چرا فروش عمومی توکن‌های آن شکست خورد؟

پروژه‌ی سیویل (Civil) قرار بود پلتفرمی شفاف و دموکراتیک‌ برای روزنامه‌نگاران باشد. اما تا این لحظه، روزنامه‌نگارانی که در این پلتفرم کار کرده‌اند، در حال تلاش برای دریافت مطالباتی که در زمان استخدام به آنها وعده داده شده بود، هستند. 

طبق گفته‌های برخی از کارمندان فعلی و سابق سازمان‌های خبری که توسط این شرکت نوپای بلاک چین حمایت شده بودند، سیویل به روزنامه‌نگاران در ۱۴ اتاق خبری ایالات‌متحده وعده‌ی ارز دیجیتال CVL را به عنوان بخشی از دستمزد آنها داده بود و احتمال داده شده بود ارزش آن به چندین برابر مقداری که در جلسات و فرم‌های مالیاتی تخمین زده شده بود، می‌رسد.

با این وجود، تقاضای کم موجب لغو عرضه‌ی عمومی این ارز در ماه گذشته شد و اکنون خبرنگاران هیچ نظری در رابطه با زمان و نحوه پرداخت توکن‌هایی که زمانی قرار بود بخشی از مطالبات آنان باشد، ندارند.

در ضمن، این پلتفرم، به‌عنوان یک شبکه‌ی تعاملی در نظر گرفته شده است که خوانندگان برای کیفیت محتوای منتشرشده پول پرداخت کنند و خبرنگاران نیز مادامی‌که محتوای جدید منتشر کنند صاحب درآمد خواهند بود. اتاق‌های خبر، که چندین تن از خبرنگاران را استخدام می‌کنند، به کار خود ادامه می‌دهند اما در حال حاضر این عملیات بدون وجود توکن‌ها یک ارزش افزوده‌ی تحمیلی محسوب می‌شوند.

جی کاسانو (Jay Cassano)، یکی از کارمندان خبری سیویل که در هشتم نوامبر به علت عدم دریافت توکن‌هایی که بیش از ۷۰ درصد حقوق پنج ماه او را تشکیل می‌داد این شرکت را ترک کرده، در این باره می‌گوید:

سیویل می‌تواند راجع به خواسته‌هایش از ساخت آینده‌ای جدید برای رسانه صحبت کند، اما در حقیقت آن‌ها دارند خبرنگاران خود را در قرض قرار می‌دهند. من در این مدت برای پرداخت اجاره و وام دانشجویی مجبور به قرض گرفتن شدم.

سیویل (Civil) چیست و چرا فروش عمومی توکن‌های آن شکست خورد؟
در مقابل، مت آیلس (Matt Iles) مدیر عامل سیویل ادعا‌ی کارکنان سابق و فعلی خود را رد کرده و می‌گوید:

ما هرگز به کسی وعده‌ی توکن‌هایی با ارزش مشخص نداده‌ایم و هر زمان که با اتاق‌های خبر خود در رابطه‌ با ارزش بالقوه‌ی توکن‌ها بحث کردیم، صریحا مشخص می‌کردیم که این فقط یک تخمین بوده و ریسک همیشه وجود دارد.

آیلس همچنین به استفاده از روش‌های مختلف برای جلوگیری از افزایش هیجانی قیمت CVL در صورت فروش عمومی آن اشاره کرد و در این باره گفت:

فریم‌ورک توکن‌ مشتریان سیویل، نوسان و نقدینگی را محدود می‌کند تا از فعالیت دلالان جلوگیری کرده و تنها افرادی که CVL را خریداری کرده و قصد مشارکت در شبکه را دارند، قادر به تغییر نرخ بازار باشند.

در واقع، سیویل به واسطه‌ی همکاری خود با یک صرافی غیرمتمرکز و نوپا به نام AirSwap و استفاده از پروسه‌ای خاص در شناخت مشتریان، فرایند دسترسی و خرید ارز CVL را محدود خواهد کرد.

با این حال، افرادی چون کاسانو و سایر کارکنان داخلی این شرکت،  داستان متفاوتی از قیمت مورد انتظار CVL را بازگو کرده‌اند.

تبلیغات اغراق‌آمیز داخلی

سیویل (Civil) چیست و چرا فروش عمومی توکن‌های آن شکست خورد؟

بر اساس گفته‌های کاسانو، سیویل به خبرنگاران خود گفته بود که با فعالیت‌های خبری خود از توکن CVL حمایت خواهد کرد و قیمت آن را تا حدود ۰٫۷۵ دلار خواهد رساند. با این حال، این توکن‌ها در اسناد مالیاتی خود به قیمت کسری از یک پنی ارزش‌گذاری شده بودند. آقای آیلس نیز همچنان در رابطه با این مورد اظهارنظری نکرده است.

کاسانو در ادامه توضیح می‌دهد:

آن‌ها برای قرار دادن ما در مسیری که می‌خواستند، اظهار می‌کردند که حتی از ارز‌یابی‌های خود نیز فراتر خواهند رفت.

آیلس گفته بو که انتظار افزایش قیمت دو تا چهار برابری ارزش توکن‌هایشان را نسبت به قیمت نوشته شده در قراردادها داشتند.

گزارشگر دیگری که هنوز در یکی از اتاق‌های خبر پشتیبانی شده سیویل کار می‌کند نیز ذکر کرد که رهبر این شرکت به‌وضوح در رابطه با پتانسیل رشد توکن‌ها با کارمندان خود صحبت کرده است. همچنین این منبع تشریح کرد که آن‌ها انتظار داشتند تا بتوانند از این طریق ثروتمند شوند.

بر اساس گفته‌های این کارمند داخلی و اشاره به وجود شرایط نامعلوم، چند روز پیش از شکست فروش عمومی توکن‌ها، سیویل برای رفع نگرانی خبرنگاران خود، می‌گوید توکن‌های ناشناس توسط نهنگ‌ها خریداری شده و به شرکت برای دستیابی به اهداف موردنظرش کمک خواهند کرد.

آیلس هیچ قولی نداده بود اما اظهار کرد که در صورت ایجاد مشکل در فروش، شرکت برای جلوگیری از شکست، خریداران بزرگ را وارد بازی خواهد کرد.

آیلس در این مورد گفت:

همان‌طور که فروش به زمان پایان خود نزدیک می‌شد، این موضوع برای همه آشکار بود که تنها راه نجات برای دستیابی به اهدافمان جذب خریداران در مقیاس بزرگ خواهد بود. البته، ما تا روزهای پایانی نیز برای جذب خریداران بیشتر برای این پروژه سخت تلاش کردیم و در رابطه با تلاش‌های خود نیز به گفت‌وگو پرداختیم اما هرگز وعده‌ی ضمانت برای پیروزی ندادیم.

درنتیجه شکست فروش توکن‌ها، سیویل مجبور به عودت ۸ میلیون دلار به خریداران شد که بیش از ۱٫۱ میلیون دلار مربوط به توکن‌های خریداری‌شده CVL در ماه سپتامبر توسط شریک و سرمایه‌گذار اصلی آنان ConsenSys بود که آقای جو لوبین (Joe Lubin) هدایت آن را برعهده دارد.

با وجود آنکه آیلس اعلام کرد مبلغ سرمایه‌گذاری شده توسط لوبین، فوراً بازپرداخت شده، اما خبرنگاران اتاق‌های خبری سیویل همچنان از بازپرداخت بخشی از بسته‌های جبران غرامت اطلاعی ندارند.

Iles گزارش Quartz مبنی بر به دست آوردن ۵ میلیون توکن CVL  در صورت موفقیت عرضه‌ی عمومی تایید کرده است.

توکن‌ها چه زمانی عرضه خواهند شد؟

سیویل (Civil) چیست و چرا فروش عمومی توکن‌های آن شکست خورد؟

برخلاف صحبت‌های آیلس، کاسانو و کارمند داخلی گفته‌اند که به آن‌ها برنامه زمانی مورد انتظار برای رویداد بعدی داده نشده است.

آیلس اظهار داشت :

ما تاریخ موردنظر را به اتاق‌های خبر ابلاغ کردیم و در حال برنامه‌ریزی برای تأیید جزئیات در هفته‌های آتی هستیم. اما تا اتمام صحبت‌ها با افراد حاضر در اتاق‌های خبر، تاریخ موردنظر به‌طور عمومی اعلام نخواهد شد.

به‌علاوه، آیلس با اشاره به پروژه فعال سیویل در گیت‌هاب و وجود تعداد زیاد مشارکت‌های هفتگی در آن اعلام کرد که آن‌ها در حال ساخت یک برنامه‌ی متن‌باز و انتشار پلتفرم خود هستند.
سیویل (Civil) چیست و چرا فروش عمومی توکن‌های آن شکست خورد؟

اکنون بحث‌ها در رابطه با جبران مزد کارمندان سیویل سوال‌های جدیدی نسبت به زمانی که تنها جدال بر سر توکن‌ها بود مطرح می‌کند که معمولاً تمام این سؤالات نیز به موضوع عدم ثبت سکه‌های ارائه‌شده در عرضه‌های اولیه سکه (ICOs) به‌عنوان اوراق بهادار ختم می‌شوند.

پرستون برن (Preston Byrne)، شریک شرکت حقوقی Byrne & Storm، در این مورد توضیح می‌دهد که با استناد به قوانین مختلف می‌توان به‌جای عرضه عمومی کامل، از قراردادهای کارمندان برای عرضه‌ی خصوصی استفاده کرد. شرح توضیحات آقای برن:

مواردی هستند که می‌توانید از آن‌ها به‌جای اوراق بهادار برای دستیابی و افزایش ارزش توکن‌های خود استفاده کنید. البته در این مورد باید به افراد اهمیت داده و با آنان صادق باشید، در غیر این صورت پس از  مدتی، آن‌ها با سؤال‌های خود به سراغتان خواهند آمد.

همچنین، پرستون برن در تکمیل صحبت‌های خود اضافه کرد که با توجه به شرایط و حقایق، سؤالات حقوقی به سمت توکن‌ها هدایت خواهند شد. در مورد CVL نیز، پول خریداران بازپرداخت شده و این یعنی موردی برای نگرانی در رابطه با کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) و یا برای خریداران وجود ندارد.

برن در ادامه عنوان کرد:

بر اساس قوانین اوراق بهادار هرکسی می‌تواند در فروش اوراق بهادار ثبت‌نشده مشارکت کند. برای باطل کردن بدهی‌های خود به این افراد نیز می‌توان به آن‌ها حق فسخ قرارداد اعطا کرد. بنابراین، با احترام به کارکنان، همه چیز برای آنان، به این بستگی دارد که چطور با این قضیه برخورد کرده و اینکه بخواهند در فرآیند عرضه شرکت کنند.

منبع: CoinDesk

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

در حالی که قیمت بیت کوین بیش از ۴ درصد افت کرده است، نهنگ‌ها هدف نزدیک ۷۰,۰۰۰ دلار را برای…

بنجامین کاون، تحلیلگر محبوب ارزهای دیجیتال می‌گوید که سرمایه‌گذاران نباید تا زمانی که فدرال رزرو حرکت بعدی خود را انجام…

ارزش بیت کوین در هفت روز گذشته ۴.۵ درصد کاهش یافته و به پایین‌ترین میزان ماهانه  خود یعنی ۶۵,۰۰۰ دلار…

یی هی (Yi He)، هم‌بنیان‌گذار صرافی بایننس (Binance) در خصوص گسترش کلاهبرداری ارزهای دیجیتال در پلتفرم رسانه اجتماعی ایکس، ابراز…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب