Scroll Top
آشنایی با Band؛ رقیب جدید چین لینک

آشنایی با Band؛ رقیب جدید چین لینک

حتی خوش‌بین‌ترین سرمایه‌گذار چین لینک هم فکر نمی‌کرد که این ارز دیجیتال طی دو سال ۶,۰۰۰ درصد رشد کند. در شش ماه اخیر توکن لینک حدود ۳۰۰ درصد جهش را تجربه کرده و در همین بازه کوتاه بیش از پنج بار رکورد قبلی قیمت خود را شکسته است. اما در رده‌های پایین‌تر بازار که کمتر کسی به آن توجه دارد، این روزها یک ارز دیجیتال دیگر هم در حال اوج‌گیری است که اتفاقاً خود را رقیب چین لینک می‌داند: پروتکل بَند (Band Protocol).

قیمت توکن BAND طی شش ماه گذشته حدود ۵,۰۰۰ درصد رشد کرده است. برای درک این عدد، اگر شش ماه پیش ۱۰ میلیون تومان در این توکن سرمایه‌گذاری می‌کردید، بدون درنظرگرفتن افزایش قیمت دلار، امروز سرمایه شما حدود ۵۰۰ میلیون تومان بود. هر واحد BAND در زمان نگارش این مطلب با قیمت ۱۵ دلار معامله می‌شود و برحسب ارزش بازار در رده ۴۶ بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد.

آشنایی با Band؛ رقیب جدید چین لینک
نمودار قیمت BAND از ابتدای عرضه در صرافی

اخبار مربوط به همکاری با پروژه‌های گوناگون و اطلاعیه‌های امیدوارکننده از شبکه بند، باعث جهش شدید قیمت توکن بند شد. مهم‌ترین اخباری که قیمت را به‌شدت افزایش داد اضافه‌شدن این ارز به صرافی‌های هوبی و کوین بیس بود.

همچنین، رونق حوزه مدیریت مالی غیرمتمرکز (دیفای) یکی دیگر از عواملی است که در بالابردن قیمت بند نقش مهمی را ایفا کرده است. دیفای به مجموعه‌ای از برنامه‌های کاربردی اشاره دارد که می‌توانند امور مالی مهمی مانند دریافت وام و معاملات مالی را به‌صورت غیرمتمرکز و بدون نیاز به واسطه انجام ‌دهند.

در زمان نگارش این مطلب، بند پس از رشد چندهزار درصدی کمی اصلاح قیمت را تجربه کرده است.

چین لینک و بند دقیقاً چه راهکاری ارائه می‌دهند؟

چین لینک و بند به‌بیان ساده ارائه‌دهنده اوراکل غیرمتمرکز برای قراردادهای هوشمند و بلاک چین‌های مختلف هستند. اوراکل‌ها ابزارهایی هستند که اطلاعات موردنیاز بلاک چین را از بیرون زنجیره فراهم می‌کنند. برای درک کاربرد اوراکل به این مثال توجه کنید:

آشنایی با Band؛ رقیب جدید چین لینک
پروتکل بند: رابطی بین برنامه‌های غیرمتمرکز و اطلاعات

بهزاد و مجید بر سر انتخابات آینده آمریکا شرط می‌بندند و این شرط را روی قرارداد هوشمند ثبت می‌کنند. قرارداد هوشمند به‌صورت خودکار در صورت پیروزی هر نامزد برنده را مشخص خواهد کرد. اما یک مسئله: قرارداد هوشمند از کجا متوجه خواهد شد که چه کسی برنده انتخابات شده است؟ اینجاست که اوراکل‌ها به کمک ما می‌آیند. یک اوراکل می‌تواند به‌عنوان مثال خبرگزاری‌ها را بررسی کرده و نتیجه را به قرارداد هوشمند اطلاع دهد. وقتی درباره اوراکل‌های غیرمتمرکزی مانند چین لینک و بند صحبت می‌کنیم، امکان دستکاری داده‌ها و یا توقف عملیات اطلاع‌رسانی با تمرکززدایی از بین خواهد رفت.

با گسترش قراردادهای هوشمند و برنامه‌های مبتنی بر بلاک چین، اوراکل‌ها اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده‌اند. قراردادهای هوشمند در زمینه‌های مختلف به داده‌هایی مانند قیمت، اطلاعات آب‌وهوا و نتایج رویدادهای دنیای واقعی مانند انتخابات نیاز دارند. استفاده از اوراکل‌های غیرمتمرکز باعث می‌شود نیاز به اعتماد به سیستم‌های متمرکز نداشته باشیم.

مهم‌ترین کاربرد توکن‌های بند و لینک، پرداخت کارمزد خدمات است و به این ترتیب، با گسترش استفاده از این پروتکل‌ها، ارزش توکن‌ها هم افزایش پیدا می‌کند.

مزیت بند نسبت به چین لینک چیست؟

بند در سال ۲۰۱۹ معرفی شد و پروژه‌ای جدیدتر نسبت به لینک است که در سال ۲۰۱۷ رونمایی شد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که اصلی‌ترین مزیت پروتکل بند نسبت به چین لینک سرعت و مقیاس‌پذیری است. این پروتکل ادعا می‌کند که می‌تواند در عرض ۳ تا ۶ ثانیه و با کارمزد خیلی پایین‌تر داده‌های درخواستی برنامه‌های غیرمتمرکز را فراهم کند. همچنین چین لینک درحال‌حاضر از بلاک چین اتریوم استفاده می‌کند اما بند بلاک چین مستقل خود را دارد.

البته نباید این موضوع را نادیده گرفت که هنوز پروتکل بند امتحان خود را پس نداده است. درحال‌حاضر چین لینک به صدها پروژه بزرگ با ارزش بیش از ۱ میلیارد دلار خدمات ارائه می‌دهد، اما هنوز روی پروتکل بند پروژه خاصی پیاده‌سازی نشده است.

بنابراین برای اینکه ببینیم آیا بند می‌تواند به‌خوبی چین لینک عمل کند یا نه، باید همه چیز را به زمان بسپاریم.

کیف پول‌ها و صرافی‌های توکن BAND

بند در ابتدای معرفی روی اتریوم عرضه شد و توکن BAND هم یک توکن مبتنی بر اتریوم (ERC-20) بود. اما خیلی زود پروتکل بند بلاک چین مستقل و شبکه اصلی خود را راه‌اندازی کرد. بنابراین درحال‌حاضر دو نوع توکن BAND داریم: توکن اتریومی و توکن شبکه اصلی.

از توکن‌های اتریومی می‌توان برای انتقال و معامله استفاده کرد، اما اگر بخواهید در فعالیت‌هایی نظیر اثبات سهام شرکت کنید، باید توکن شبکه اصلی را داشته باشید. کیف پول AtomicWallet از هر دو نوع توکن پشتیبانی می‌کند. کیف پول‌های تراست والت، مای اتر والت، لجر و ترزور هم درحال‌حاضر از نوع اتریومی توکن BAND پشتیبانی می‌کنند و انتظار می‌رود در آینده از توکن شبکه اصلی هم پشتیبانی کنند.

برای انتقال توکن‌های شبکه اصلی علاوه بر آدرس، با عددی به‌نام «ممو» (memo) هم سروکار داریم. بنابراین اگر قصد دارید انتقال انجام دهید حتماً ممویی را که گیرنده به شما می‌دهد وارد کنید؛ در غیر این صورت، خطر ازدست‌رفتن توکن‌ها وجود خواهد داشت.

توکن BAND در ده‌ها صرافی مختلف معامله می‌شود و بایننس بیشترین حجم معاملات این توکن را در اختیار دارد. در بایننس می‌توان این ارز دیجیتال را با تتر، بیت کوین و بایننس کوین (BNB) معامله کرد.

توجه: این مقاله به هیچ‌ عنوان نباید به‌عنوان پیشنهاد سرمایه‌گذاری تلقی شود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

حتی خوش‌بین‌ترین سرمایه‌گذار چین لینک هم فکر نمی‌کرد که این ارز دیجیتال طی دو سال ۶,۰۰۰ درصد رشد کند. در…

مارا دنبال کنید
پست های منتخب