Scroll Top
تحلیل‌گر مطرح توییتری: بیت کوین بالاترین نرخ سود به ریسک را دارد

تحلیل‌گر مطرح توییتری: بیت کوین بالاترین نرخ سود به ریسک را دارد

تحلیل‌گر بیت کوین در توییتر، PlanB، ادعا می‌کند بیت کوین تنها دارایی است که «شاخص شارپ» (Sharpe ratio) بالاتر از یک دارد. شاخص شارپ اصطلاحی است که در حوزه سرمایه‌گذاری روی دارایی‌های پرریسک به کار برده می‌شود و برابر است با نرخ بازده نسبت به ریسک در نوسانات اضافی.

به گزارش بیت کوینیست، برای درک شاخص شارپ، باید تفاوت بین بازدهیِ نگه‌داری از یک دارایی با ریسک صفر، با یک دارایی با ریسک و بازدهی بالاتر در نظر گرفته شود. در این مورد، دارایی با ریسک صفر به دارایی‌هایی مانند اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا (T-Bills) گفته می‌شود که تماماً با اعتبار دولت آمریکا و بزرگ‌ترین اقتصاد جهان پشتیبانی می‌شود.

در واقع شاخص شارپ، تفاوت بین بازده دارایی‌های پرنوسان با دارایی‌های کم ریسک مانند اوراق قرضه خزانه‌داری است که نوسان پایین‌تری دارند. توجه به این نکته ضروری است که شاخص شارپ فقط بازده را براساس ریسک اندازه‌گیری می‌کند و این نسبت در واقع نوسانات خود دارایی را مشخص نمی‌کند.

PlanB این موضوع را مطرح می‌کند که شاخص شارپ بیت کوین در مقایسه با نرخ بازده نسبت به سرمایه در اکثر دارایی‌های محبوب از جمله سهام FAANG (فیس‌بوک، آمازون، اپل، نتفلیکس و گوگل)، که تسلط گسترده‌ای در دهه گذشته داشته‌اند، بیشتر است. این قضیه وقتی غافلگیرکننده می‌شود که بدانیم PlanB در این تحلیل، از تاریخچه قیمت بیت کوین در سال‌های ابتدایی چشم‌پوشی کرده است. او قیمت این ارز را از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ که طی آن از ۰.۸۳ تا ۴۲۴ دلار متغیر بود، از محاسباتش حذف کرده است.

ناسیم نیکولاس طالب (Nassim Nicholas Taleb)، نویسنده مشهور، تریدر سابق، تحلیل‌گر ریسک و نویسنده کتاب معروف قوی سیاه (Black Swan) که از تحلیل‌گران باسابقه بیت کوین است، گفت تحلیل PlanB از شاخص شارپ بیت کوین چندان قابل اطمینان نیست.

طالب یک تریدر و آمارشناس بااستعداد است اما متاسفانه هیچ جزئیاتی درباره ادعایش مبنی بر اینکه چرا شاخص شارپ در مورد بیت کوین خوب جواب نمی‌دهد، نداده است.

به نظر می‌رسد بسیاری از معامله‌گران در مورد این موضوع با پست اولیه PlanB موافق هستند و واکنش‌های مثبتی نسبت به ادعای او در مورد شاخص شارپ نشان داده‌اند.

بی‌ثباتی قیمت بیت کوین بسیار چشمگیر است، بطوریکه برخی مواقع شاهد اصلاح قیمت ۸۰ درصدی هستیم. به خاطر همین بی‌ثباتی است که بسیاری از مخالفان معتقدند بیت کوین به عنوان یک ارز هیچ آینده‌ای ندارد چون برای تجارت بیش از حد غیرقابل اعتماد است. از طرف دیگر، معامله‌گران این ارز دیجیتال، تمام پول خود را به خاطر بی‌ثباتی قیمت این ارز به دست می‌آورند. بنابراین دارایی‌های با شاخص شارپ بالا، برای دلالان بسیار جذاب‌اند.

طرفداران بیت کوین در دفاع این موضوع را مطرح می‌کنند که چگونه یک ارز که یک کد منبع‌باز با ارزش بازار پایین است و توسط شخصی ناشناس عرضه شده است، می‌تواند از همان ابتدا بدون نوسان به ارز ذخیره جهانی تبدیل شود. علی‌رغم نوسانات بیت کوین، داده‌های اخیر نشان می‌دهد که این نوسانات رو به کاهش هستند. حتی با وجود نوسانات چشمگیر، بیشتر معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بیت کوین در سود هستند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

بنیاد تحقیقاتی کوارتز در جدیدترین تحقیقات خود با بررسی نمودارهای بیت کوین، ضمن تأکید بر شباهت زیاد اصلاح‌های قیمت بیت…

طلا یک دارایی قابل اعتماد و با ارزش ثابت بوده و همواره در رشد و صعود بوده است. اما در…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب