Scroll Top
سقوط پشت سقوط؛ ریزش قیمت UST شبکه ترا دامن‌گیر پروژه‌های دیفای خواهد شد؟

سقوط پشت سقوط؛ ریزش قیمت UST شبکه ترا دامن‌گیر پروژه‌های دیفای خواهد شد؟

در پی سقوط سهمگین استیبل کوین شبکه ترا، حال نوبت ضرر و زیان ۸۰ درصدی پروژه‌های مرتبط با این شبکه است. در همین حال، جستجوی معامله‌گران برای یافتن استیبل کوین‌های غیرمتمرکز دیگر، که بتوان آن را به جای استیبل کوین شبکه ترا یا همان «UST» استفاده کرد، باعث تقویت دای (Dai)، استیبل کوین میکردائو، شده است.

به گزارش کوین تلگراف، همین دیروز بود که با سقوط لونا، ارز دیجیتال اصلی شبکه ترا (Terra)، و استیبل کوین آن، بازار ارزهای دیجیتال آشفته شد و هر پروژه‌ای که به‌نحوی با اکوسیستم دیفای مرتبط است، کاهش قیمت را تجربه کرد. اثر سقوط ناگهانی ارز دیجیتال ترا و استیبل کوین آن، کل بازار ارزهای دیجیتال را در بر گرفته است و از همین رو، پروژه‌هایی که کوچکترین ارتباطی با اکوسیستم دیفای دارند نیز با کاهش قیمت مواجه شده‌اند.

تازه این در حالی است که فروش اجباری ذخایر بیت کوین پشتوانه این استیبل کوین، موجب کاهش قیمت بزرگترین ارز دیجیتال بازار تا مرز ۲۶,۰۰۰ دلار شده است و تحلیل‌گران نگران‌اند که آن‌ دسته از پلتفرم‌های دیفای که استخرهای نقدینگی‌شان مبتنی بر ارز دیجیتال ترا و استیبل کوین UST است، با سقوط قیمت مواجه شوند.

از رنجی که پروتکل‌های مبتنی بر ترا می‌برند

از جمله این نوع از پروژه‌های مبتنی بر ترا که واقعاً باید نگران آن‌ها بود می‌توان به مواردی از قبیل انکور پروتکل، آستروپورت و مارس پروتکل اشاره کرد.

سقوط پشت سقوط؛ ریزش قیمت UST شبکه ترا دامن‌گیر پروژه‌های دیفای خواهد شد؟
نمودارهای قیمت لونا، انکور پروتکل، آسترو سواپ و مارس پروتکل در برابر دلار آمریکا

چنان‌که در نمودار بالا مشخص است، این سه مورد از تاریخ ۱۴ اردیبهشت تاکنون که اصلاح قیمت ارز دیجیتال ترا شروع شد،‌ بیش از ۸۰ درصد بهای خود را از دست داده‌اند.

همچنین بخوانید: نظر یک کارشناس: نگهداری بیت کوین در صرافی‌ها باعث کاهش قیمت می‌شود

پروتکل‌های مورد بحث همگی متمرکز بر دیفای (DeFi-focused) هستند به این معنی که آن‌ها به‌شدت با UST به‌عنوان استیبل کوین اصلی نقدینگی و ارز دیجیتال ترا به‌عنوان منبع اصلی ارزش قفل‌شده در قراردادهای هوشمندشان، ادغام شده‌اند. تا زمانی که UST و لونا قیمت خود را بازیابی نکنند، بعید است بتوان امیدی به بهبود این پروتکل‌ها داشت.

پروتکل‌های ارتباط بین بلاک چینی نیز متضرر شدند

دارایی‌های موجود در اکوسیستم کازماس نیز تحت‌تأثیر این فروپاشی در قیمت قرار گرفتند. توکن‌هایی از قبیل اتم (ATOM)، میرور پروتکل (Mirror Protocol)، اوسمو (OSMO)، MIR و کاوا (Kava) که از پروتکل ارتباط بین بلاک چینی IBC که با ترا ادغام شده است، بهره می‌برند نیز اصلاح شدیدی را پشت‌سر گذاشتند.

سقوط پشت سقوط؛ ریزش قیمت UST شبکه ترا دامن‌گیر پروژه‌های دیفای خواهد شد؟
نمودارهای قیمت اتم، کاوا و میر و اوسمو در برابر دلار آمریکا

البته کاهش قیمت این دارایی‌ها در برابر آن‌دسته از دارایی‌هایی که در خود پروتکل ترا پشتیبانی می‌شدند، کمتر است؛ اما به هر حال آن‌ها نیز تحت‌تأثیر این سقوط قرار گرفته‌اند.

نوسانات بازار باب دل میکر

با همه این اوصاف، ارز دیجیتال میکر در این بین موفق ظاهر شد. با توجه به رخدادهای اخیر، بسیاری از معامله‌گران ارزهای دیجیتال، در حال حاضر دای (DAI) را به‌عنوان بهترین استیبل کوین غیرمتمرکز بازار می‌بینند.

البته رشد قیمت میکر دیری نپایید و قیمت این ارز دیجیتال در حال حاضر به محدوده ۹۹۱ دلار سقوط کرده است.

سقوط پشت سقوط؛ ریزش قیمت UST شبکه ترا دامن‌گیر پروژه‌های دیفای خواهد شد؟
قیمت جفت ارز میکر/ تتر در نمای ۴ ساعته بازار (در حال حاضر قیمت کاهش یافته است)

در بحبوحه تغییرات شدید قیمت و در حالی که بازار هنوز اصلاحات فعلی را هضم نکرده است و اخبارهای حاکی از سقوط قیمت‌ها به‌سرعت پخش می‌شوند، باید ببینیم سایر پروتکل‌های استیبل کوین مانند USDD، Frax Share و mStable چگونه عمل می‌کنند و آیا قیمت آنها نیز برخلاف فلسفه ذاتی‌شان دچار تغییر خواهد شد یا خیر. البته این پروژه‌ها بیشتر در کاربردهای متمرکز مورداستفاده قرار می‌گیرند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

بایننس کوین (BNB)، توکن اختصاصی بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال جهان یعنی بایننس، در ادامه اوج‌گیری و صعود شدید خود امروز…

قرار است که پاداش استخراج بلاک چین لایت کوین در ماه آگوست امسال، نصف شود. این عمل از پیش برنامه‌ریزی…

کوین‌بیس (Coinbase)، صرافی ارز دیجیتال آمریکایی در روز ۱۳ می (۲۳ اردیبهشت) در اطلاعیه‌ای که در صفحه توییتر خود منتشر…

کوین دسک در گزارشی مدعی شده است که روز چهارشنبه، ۲۹ می (۸ خرداد)، کلاهبرداران با انتشار اخبار جعلی درباره…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب