Scroll Top
معرفی بهترین پروژه های دیفای 2024

معرفی بهترین پروژه های دیفای 2024

DeFi به عنوان یکی از امیدوارکننده ترین و متحول کننده ترین مفاهیم در فضای بلاک چین ظاهر شده است. هدف این اکوسیستم مالی غیرمتمرکز ایجاد انقلابی در سیستم های مالی سنتی با ارائه دسترسی آزاد، شفاف و بدون مجوز به طیف گسترده ای از خدمات مالی است. در این مقاله به معرفی بهترین پروژه های دیفای 2024 می پردازیم. برای آشنایی بیشتر با این پروژه ها و روش سرمایه گذاری بر روی آن ها، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. 

آشنایی با مفهوم دیفای در بازار ارز دیجیتال 

آشنایی با مفهوم دیفای در بازار ارز دیجیتال

DeFi (مالی غیرمتمرکز) اصطلاحی است که برای خدمات مالی در بلاک چین های عمومی استفاده می شود. در DeFi، شما می توانید بسیاری از خدماتی که بانک ها به مشتریان خود ارائه می دهند، مانند سود سپرده، استقراض، وام، خرید بیمه، تجارت مشتقات، تجارت ارز دیجیتال و موارد دیگر بهره مند شوید. با این حال، این سیستم سریعتر است و نیازی به کاغذبازی یا واسطه ندارد. به عبارت دیگر، DeFi یک تراکنش همتا به همتا (P2P) است، به این معنی که تراکنش مستقیماً بین دو نفر انجام می شود و نه از طریق یک نهاد مرکزی.

DeFi بر اساس فناوری بلاک چین ساخته شده است، فناوری پشت ارز دیجیتال بیت کوین که به مردم در سراسر جهان اجازه می دهد تا یک کپی از تاریخچه تراکنش های خود را ذخیره کنند. این بدان معنی است که شبکه توسط یک نهاد مرکزی کنترل نمی شود. این مهم است؛ از آنجایی که سیستم های متمرکز و شرکت های واسطه به کاربران کنترل کمتری بر پول خود می دهند، می توانند سرعت تراکنش ها را نیز محدود کنند. دیفای متفاوت است زیرا از فناوری بلاک چین برای ارائه طیف گسترده ای از خدمات مالی از جمله سپرده، وام، بیمه، مشتقات و موارد دیگر استفاده می کند. این خدمات را می توان از طریق پروتکل های همتا به همتا یا غیرمتمرکز ارائه کرد. بیت‌ کوین و بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال با شبکه‌های پرداخت قدیمی مانند ویزا و پی پال تفاوت دارند زیرا همه واسطه‌ها را از تراکنش‌ها حذف می‌کنند. 

چه فعالیت هایی می توان در دیفای انجام داد؟

هدف فضای DeFi انتقال خدمات مالی مختلف به سیستم های غیرواسطه ای است که توسط سازمان های مستقل غیرمتمرکز (DAO) مدیریت می شوند. دیفای خدماتی را ارائه می دهد که در سیستم مالی سنتی امکان پذیر نیست.

  • خرید و فروش توکن در صرافی های غیرمتمرکز همچنین بازارهای غیرمتمرکز برای توکن های غیرقابل تعویض (NFT) وجود دارد.
  • دارایی های دیجیتال را از پلتفرم های وام دهی مانند Compound و Aave قرض بگیرید یا وام دهید.
  • با ارائه نقدینگی به صرافی‌های غیرمتمرکز، پروتکل‌های وام دهی و سایر برنامه‌های DeFi، از طریق استراتژی‌های ییلدفارمینگ، درآمد غیرفعال کسب کنید.
  • شما می توانید با نگه داشتن توکن های حاکمیتی و رای دادن در مورد تغییرات شبکه در فرآیند حاکمیت پلتفرم شرکت کنید.
  • توکن های خود را از طریق لیکوئید استیکینگ سپرده گذاری کنید که به شما امکان می دهد از وثیقه خود در سایر برنامه های غیرمتمرکز استفاده کنید.
  • علاوه بر این، برخی از پلتفرم های دیفای خدماتی مانند بیمه، استیکینگ، قمار و غیره را ارائه می دهند. 

بهترین پروژه های دیفای 2024

معرفی بهترین پروژه های دیفای 2024

فضای دیفای با سرعتی خیره کننده به تکامل خود ادامه می دهد و پروژه های نوآورانه و اکوسیستم های بلاک چین به عنوان بازیگران کلیدی در این فضا ظاهر می شوند. با ورود به سال 2024، فضای دیفای نه تنها از نظر فناوری و پذیرش گسترش یافته بلکه جذابیت خود را برای طیف وسیع تری از سرمایه گذاران و موسسات افزایش داده است. بنابراین، در ادامه به معرفی بهترین پروژه های دیفای 2024 می پردازیم، پروژه هایی که ارزش سرمایه گذاری در آنها را دارند و می توانید در سال جدید از آنها سود ببرید.

پروژه آوالانچ

آوالانچ بلاک چین یک پلتفرم منبع باز برای اجرای برنامه های غیرمتمرکز (dapps) و راه حل های سازمانی در یک اکوسیستم تعاملی و مقیاس پذیر است. شبکه اصلی آن در پایان سپتامبر 2020 فعال شد. آوالانچ اولین پلتفرم قرارداد هوشمند است که تراکنش‌ها را در کمتر از یک ثانیه پردازش می‌کند، از مجموعه ابزار توسعه اتریوم پشتیبانی می‌کند و اعتبارسنجی‌های مستقل را قادر می‌سازد تا به عنوان تولیدکنندگان بلاک کامل عمل کنند. همچنین ادعا می کند که بسیار سریع، مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست است.

پس از فروپاشی پلتفرم Terra که از سال 2022 شروع شد، Avalanche تمرکز اصلی خود را از امور مالی غیرمتمرکز به بازی‌های وب 3 و توکن‌های NFT تغییر داده است. علاوه بر این، موسسات نیز تحت رادار این بلاک چین هستند. پروتکل Avalanche تلاش می کند تا بهترین جنبه های فناوری بلاک چین را در یک چارچوب واحد گرد هم آورد. علاوه بر این، یکی از ویژگی های مهم بلاک چین آوالانچ این است که به جامعه توسعه دهندگان راهی برای ایجاد اکوسیستم بلاک چین خود ارائه می دهد.

توکن AVAX

AVAX یک توکن بلاک چین بومی از آوالانچ است که از قراردادهای هوشمند برای تقویت پروژه های مختلف بلاک چین مانند اتریوم استفاده می کند. آواکس یک توکن ابزاری است که به عنوان یک وسیله مبادله در این اکوسیستم عمل می کند و همچنین برای پرداخت هزینه تراکنش استفاده می شود. شبکه آوالانچ علاوه بر استفاده به عنوان ارز داخلی، توسط توکن سهام AVAX ایمن می شود و به سهامداران خود پاداش می دهد.

پروژه یونی سواپ (UniSwap)

پروژه یونی سواپ(UniSwap) از بهترین پروژه های دیفای 2024

یونی سواپ یک صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال است، یعنی تحت مالکیت و اداره یک نهاد واحد نیست و از نوع نسبتا جدیدی از مدل معاملاتی به نام پروتکل نقدینگی خودکار استفاده می کند. پلتفرم یونی سواپ بر روی بلاک چین اتریوم، دومین ارز دیجیتال بزرگ جهان از نظر ارزش بازار در سال 2018 ساخته شده است و آن را با تمام توکن ها و کیف پول های ERC-20 مانند متامسک و MyEtherWallet سازگار می کند.

یونی سواپ کاملاً منبع باز است، به این معنی که هر کسی می تواند کد آن را برای ایجاد صرافی غیرمتمرکز خود کپی کند. حتی به کاربران اجازه می دهد تا توکن ها را به صورت رایگان در صرافی لیست کنند. صرافی‌های متمرکز سنتی انتفاعی هستند و هزینه‌های بسیار بالایی را برای فهرست کردن توکن‌های جدید دریافت می‌کنند، بنابراین این به تنهایی یک تفاوت مهم است. از آنجایی که یونی سواپ یک صرافی غیرمتمرکز یا DEX است، کاربران همیشه کنترل وجوه خود را در دست دارند، برخلاف صرافی متمرکز که سرمایه گذاران را ملزم می کند تا کنترل کلیدهای خصوصی خود را برای ثبت سفارش ها در یک پایگاه داده داخلی (نه بلاک چین) کنار بگذارند. با حفظ کنترل کلیدهای خصوصی، خطر از دست دادن دارایی در صورت هک شدن صرافی از بین می رود. طبق آخرین گزارشات، ارزش کل قفل شده (TVL) در پروتکل UniSwap به بیش از 3 میلیارد دلار رسیده است.

توکن UNI

توکن UNI، یکی از بهترین پروژه های دیفای 2024 است و یک توکن مستقل صرافی یونی سواپ بوده که در حال حاضر بزرگترین صرافی غیرمتمرکز (DEX) در جهان است. افرادی که دارای توکن UNI هستند، امتیازات مستقلی دارند. دارندگان UNI نیز از افزایش ارزش این دکس در طول زمان بهره مند خواهند شد. با خرید ارز دیجیتال UNI می توانید در یونی سواپ سرمایه گذاری کنید. ساده ترین راه برای خرید UNI از طریق یک صرافی ارز دیجیتال معتبر است. همچنین می توانید UNI را با استفاده از ارز دیجیتال دیگری مانند اتریوم از طریق پلتفرم یونی سواپ خریداری کنید.

پروژه یوما

پروژه یوما، یکی از بهترین پروژه های دیفای 2024

UMA یک پروتکل نوآورانه طراحی شده برای ایجاد دارایی های مصنوعی است که به کاربران خود اجازه می دهد به راحتی قراردادهای هوشمند مجهز به ضمانت های اقتصادی بنویسند. هدف UMA بهبود راه حل های مالی ارائه شده توسط بلاک چین های عمومی و بدون مجوز مانند اتریوم با قابلیت های پیشرفته با استفاده از مفاهیم مشتقات مالی سنتی است.

برخلاف مشتقات سنتی، قراردادهای هوشمند UMA به گونه ای طراحی شده اند که صرفاً با انگیزه های اقتصادی ایمن شوند و آنها را خودکار و قابل استفاده جهانی می کند. به لطف پروتکل منبع باز UMA، هر دو طرف به راحتی می توانند قراردادهای مالی خود را بنویسند و اجرا کنند. راه حل هایی که می توان با UMA طراحی کرد شامل توکن های مصنوعی ERC-20 است که می تواند قیمت هر کالایی را ردیابی کند، معاملات آتی ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز و موارد دیگر.

UMA امیدوار است یکی از آن پروژه‌هایی باشد که با هدف کشف فرصت‌های واقعاً هیجان‌انگیز مالی غیرمتمرکز به روش‌های جدید و خلاقانه است. اگرچه یوما هنوز یک پلتفرم در دست توسعه است اما قطعا یکی از بهترین پروژه های دیفای 2024 خواهد بود.

توکن UMA

UMA یک توکن ابزاری ERC-20 است که عمدتاً مسئولیت حاکمیت و حل اختلاف را بر عهده دارد. حاکمیت به این معنی است که دارندگان توکن UMA می توانند در مورد پیشنهادهای مربوط به توسعه پروتکل رای دهند. شرکت‌کنندگانی که پلتفرم یوما را مدیریت می‌کنند برای کمک به تصمیم‌گیری برای شبکه پاداش دریافت می‌کنند. دوم، توکن‌های UMA می‌توانند برای رای دادن در اختلافات قیمت دارایی مصنوعی استفاده شوند.

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

پلتفرم Certik خدمات جامعی را در زمینه حسابرسی قراردادهای هوشمند و بررسی سلامت پروژه های بلاک چین ارائه می دهد….

یکی از اصول کار بلاک چین و ارزهای دیجیتال این است که داده های محرمانه فاش نمی شوند. برای دستیابی…

اگر شما نیز تاکنون در دنیای کریپتوکارنسی بارها نام پولکادات 2 را شنیده اید اما چیستی آن برای شما نامفهوم…

اثر سیاه چاله ای بیت کوین یکی از روش های مقابله با تورم است. این اثر بعد از رکود اقتصادی…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب