Scroll Top
بیت کوین وارد طولانی‌ترین روند نزولی تاریخش شد !

بیت کوین وارد طولانی‌ترین روند نزولی تاریخش شد !

قدیمی‌ترین و همچنین ارزشمندترین ارز دیجیتال بازار که در روز ۱۷ دسامبر ۲۰۱۷ قیمت تاریخی ۱۹,۷۶۴ دلار را رقم زد، از آن زمان در حال ثبت سقف‌های قیمتی پایین‌تری بوده است. تداوم روند نزولی ۴۱۱ روزه بیت کوین، امروز ۲ فوریه (۱۳ بهمن)، این ارز دیجیتال را وارد طولانی‌ترین بازار نزولی تاریخش کرد.

آخرین بازار نزولی ادامه‌دار بیت کوین به سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ برمی‌گردد که کاهش قیمت آن از بیشترین تا کمترین قیمتش در آن دوران، ۴۱۰ روز به طول انجامید.

تاریخچه کاهش قیمت‌های بیت کوین

در واقعیت، روند نزولی فعلی بیت کوین طولانی‌ترین بازار نزولی تاریخ این ارز دیجیتال است؛ اما هنوز نمی‌توان آن را بدترین چرخه از نظر افت ارزش برای بیت کوین تلقی کرد.

بیت کوین وارد طولانی‌ترین روند نزولی تاریخش شد !

همانطور که در نمودار نیز مشخص شده، اولین روند نزولی قابل توجه در نمودار بیت کوین در سال ۲۰۱۱ رخ داد و تنها ۱۶۳ روز طول کشید، اما از طرف دیگر بیشترین افت ارزش بیت کوین نیز در این همین دوره زمانی اتفاق افتاد.

سقوط قیمت بیت کوین از ۳۱.۵ دلار تا کف قیمت ۲.۰۱ دلار باعث کاهش بیش از ۹۳ درصدی ارزش بیت کوین در آن دوران شد. این کاهش قیمت از آنچه در سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ اتفاق افتاد و به کاهش ۸۶ درصدی ارزش بیت کوین منجر شد نیز شدیدتر بوده است.

این میزان در حال حاضر برای بازار نزولی فعلی چیزی نزدیک به ۸۴ درصد است که با در نظر گرفتن قیمت فعلی بیت کوین در محدوده ۳,۴۰۰ دلار، یک افت قیمت ۸۲ درصدی نسبت به بالاترین قیمتش محسوب می‌شود.

هیچکس از اینکه بیت کوین به کمترین قیمتش رسیده یا چه زمانی خواهد رسید، مطمئن نیست؛ اما واکنش رام شده بازار نسبت به خبر پس‌ گرفتن ETF مطرح یا نزدیک‌ شدن به زمان رویداد تورم منفی نصف شدن پاداش شبکه، باعث شده تا تفکر شکل‌گیری کف قیمتی در آینده نه چندان دور بعید به نظر نرسد.

نمودار تایم‌فریم هفتگی و تاریخچه نصف شدن پاداش‌

نصف شدن پاداش شبکه در هر ۲۱۰ هزار بلاک یا حدوداً هر چهارسال یکبار، به عنوان بخشی از سیاست پولی تورم منفی بیت کوین جهت کاهش نرخ ایجاد بیت کوین‌های جدید در شبکه است.

این رویداد که به نصف شدن یا «هالوینگ» (Halving) شناخته می‌شود، از آنجا که میزان عرضه را دربرابر تقاضای ثابت یا فزاینده کاهش می‌دهد، یک محرک صعودی قوی برای قیمت بیت کوین در نظر گرفته می‌شود. به بیان ساده‌تر وقتی تقاضا بیشتر از عرضه باشد، صرف‌نظر از عملکرد بازار، موجب افزایش ارزش دارایی می‌شود.

همانطور که توییت زیر از کوین‌دسک مارکت نیز نشان می‌دهد، طبق داده‌های قبلی روند قیمتی بیت کوین چند ماه مانده به زمان هالوینگ، کف‌سازی را آغاز و سپس شروع به افزایش قیمت می‌کند.

بیت کوین وارد طولانی‌ترین روند نزولی تاریخش شد !

پیدا کردن کف قیمتی برای بیت کوین، ۳۷۸ روز پیش از هالوینگ سال ۲۰۱۲ و ۵۳۹ روز پیش از هالوینگ سال ۲۰۱۶ اتفاق افتاد. در حالی که تعداد نمونه‌های آماری پایین است، میانگین ۴۵۸ روزه پیدا شدن کف قیمت (معادل ۱ سال و ۳ ماه) پیش از رویداد هالوینگ برای بیت کوین نتیجه می‌شود.

با در نظر گرفتن تاریخ بعدی هالوینگ که اواخر ماه می ۲۰۲۰ در شبکه رخ خواهد داد، بیت کوین هم‌اکنون ۵۰۰ روز با این واقعه فاصله دارد. از این رو در صورتی که سرمایه‌گذاران رفتار گذشته خود را حین کاهش عرضه بیت کوین تکرار کنند، فاصله زیادی با زمان تشکیل کف قیمتی بیت کوین نخواهیم داشت.

منبع: coindesk

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

بنیاد تحقیقاتی کوارتز در جدیدترین تحقیقات خود با بررسی نمودارهای بیت کوین، ضمن تأکید بر شباهت زیاد اصلاح‌های قیمت بیت…

طلا یک دارایی قابل اعتماد و با ارزش ثابت بوده و همواره در رشد و صعود بوده است. اما در…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب