Scroll Top
تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛  ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید

بیت کوین در حال حاضر به ناحیه حمایتی حساسی رسیده است و اگر از این سطح به‌سمت بالا بازگردد، آلت کوین‌ها هم این شانس را خواهند داشت که قیمت خود را بازیابی کنند.

روند شاخص‌های بورسی نزدک (Nasdaq) و «S&P500» برای ۵ هفته متوالی نزولی بوده است که نشان می‌دهد فعالان بازارهای مالی در این مدت سهم دارایی‌های پرریسک را در سبد خود کاهش داده‌اند. هم‌بستگی بیت کوین با بازار بورس آمریکا هم باعث شده است تا بازار این ارز دیجیتال در این مدت تحت‌فشار قرار گیرد.

بیت کوین ابتدای هفته روند نزولی خود را گسترده‌تر کرد و کندل هفتگی قیمت نیز برای ششمین بار متوالی در ضرر بسته شد؛ این اولین بار از سال ۲۰۱۵ میلادی است که در نمای هفتگی بازار بیت کوین ۶ کندل پشت سر هم نزولی دیده می‌شود. ضعف بیت کوین دیگر ارزهای بازار را هم درگیر کرده و ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال به ۱.۶ تریلیون دلار سقوط کرده است.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نقشه بازار ارزهای دیجیتال در arz.watch

زمانی که احساسات بازار در مجموع نزولی است، معامله‌گران با هر خبر منفی اقدام به فروش می‌کنند. کاهش غیرطبیعی قیمت استیبل کوین دلاری ترا یو‌اس‌دی (UST) نیز یکی از همین اخبار منفی بود که باعث تشدید فشار فروش در بازار ارزهای دیجیتال شد.

آیا بیت کوین پس از ۶ هفته سقوط می‌تواند قیمت خود را بازیابی کند و آلت کوین‌های بازار را هم با خود بالا بکشد؟ برای پاسخ به این سؤال وضعیت نمودار ۵ ارز منتخب بازار را با هم بررسی خواهیم کرد.

بیت کوین (BTC)

روز ۵ مه (۱۵ اردیبهشت)، بیت کوین حرکت نزولی جدید را از سطح میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (EMA ۲۰ – خط آبی در تصویر) در ۳۸٬۲۶۸ دلار آغاز کرد و در روزهای بعد به زیر حمایت کف کانال صعودی روی نمودار سقوط کرد. این اصلاح، واگرایی مثبتی را که بین قیمت و شاخص قدرت نسبی (RSI) تشکیل شده بود هم از بین برد.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت بیت کوین (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید)

شیب میانگین‌های متحرک نزولی شده است و شاخص قدرت نسبی در نزدیکی ناحیه اشباع فروش قرار گرفته است که نشان می‌دهد فروشندگان کنترل کامل بازار را در دست دارند.

ساعاتی پیش حمایت اندکی که در نزدیکی سطح ۳۴٬۳۲۲ دلار قرار داشت شکسته شد؛ حرکتی که می‌تواند خطر سقوط بیت کوین به هدف بعدی در ۳۲٬۹۱۷ دلار را افزایش دهد. این حمایت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و شکسته‌شدن آن می‌تواند فشار فروش را در بازار شدیدتر کرده و قیمت را تا سطح ۲۸٬۸۵۰ دلار پایین بکشد.

اگر قیمت مجدداً به بالای ۳۴٬۳۲۲ دلار باز گردد با مقاومتی قدرتمند در نزدیکی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه مواجه خواهد شد. اگر قیمت پس از برخورد با این سطح به‌سمت پایین بازگشت، یعنی احساسات بازار همچنان منفی باقی مانده و معامله‌گران با افزایش قیمت به دنبال فرصتی برای خروج از بازار می‌گردند؛ اتفاقی که می‌تواند احتمال ازسرگیری روند نزولی را در بازار بیشتر کند.

این چشم‌انداز نزولی تنها در صورتی بی‌اعتبار خواهد شد که خریداران بتوانند قیمت را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه رسانده و موقعیت خود را در آن ناحیه تثبیت کنند. در این صورت می‌توان به جهش بیت کوین تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (SMA ۵۰ – خط قرمز در تصویر) در ۴۱٬۴۶۶ دلار امیدوار بود.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت بیت کوین (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید)

در نمای ۴ ساعته بازار بیت کوین، شیب نزولی میانگین‌های متحرک نشان‌دهنده برتری فروشندگان است؛ اما قرارگرفتن شاخص قدرت نسبی در ناحیه اشباع فروش به این معنی است که احتمال بازیابی یا تثبیت قیمت در کوتاه‌مدت وجود دارد. اگر در ادامه خریداران نتوانند قیمت را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ کندلی برسانند، فروشندگان فشار فروش فعلی را حفظ خواهند کرد و این شانس را خواهند داشت که بیت کوین را تا ۳۲٬۹۱۷ دلار پایین بکشند.

در مقابل، عبور و بسته‌شدن کندل قیمت بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ کندلی نشانه‌ای برای آغاز یک موج بازیابی جدید خواهد بود. پس از آن بیت کوین این شانس را خواهد داشت که خود را تا سطح میانگین متحرک ساده ۵۰ کندلی بالا بکشد. برای اینکه بتوان گفت روند نزولی دیگر به پایان رسیده است، خریداران باید مقاومت ۴۰٬۰۰۰ دلار را هم پشت سر بگذارند و موقعیت خود را بالای این سطح تثبیت کنند.

الگورند (ALGO)

الگورند در طول چند روز گذشته داخل یک کانال نزولی در نوسان بوده است. روز ۱ مه (۱۱ اردیبهشت) قیمت پس از برخورد با حمایت کف این کانال به‌سمت بالا بازگشت و مقاومت میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۰.۶۹ دلار) را هم پشت سر گذاشت که می‌تواند نشانه‌ای برای کاهش فشار فروش در روزهای بعدی باشد.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت الگورند (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید)

اگر خریداران در ادامه بتوانند موقعیت قیمت را بالای میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در ۰.۷۶ دلار تثبیت کنند، الگورند این شانس را خواهد داشت که تا مقاومت سقف کانال نزولی روی نمودار رشد کند. عبور از این مقاومت برای خریداران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ چراکه در این صورت شانس آنها برای شروع یک حرکت صعودی تازه بیشتر می‌شود و الگورند می‌تواند خود را به ۱.۱۰ دلار و سپس ۱.۲۵ دلار برساند.

از سوی دیگر، اگر قیمت الگورند پس از برخورد با مقاومت‌های روی نمودار به‌سمت پایین حرکت کند، احتمالاً برای چند روز دیگر شاهد نوسان قیمت در محدوده کانال نزولی روی نمودار خواهیم بود. فروشندگان نیز برای ازسرگیری روند نزولی باید قیمت را جایی زیر حمایت کف کانال تثبیت کنند.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت الگورند (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید)

در نمای ۴ ساعته بازار الگورند شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ کندلی صعودی است و شاخص قدرت نسبی در ناحیه مثبت قرار دارد که یعنی اکنون قدرت خریداران بیشتر از فروشندگان است. در حال حاضر مقاومت اندکی در سطح ۰.۸۰ دلار دیده می‌شود و اگر خریداران بتوانند آن را پشت سر بگذارند، قیمت الگورند احتمالاً تا سقف کانال نزولی روی نمودار رشد خواهد کرد.

در صورت نزولی‌شدن بازار، میانگین متحرک نمایی ۲۰ کندلی در ۰.۷۱ دلار مهمترین حمایت پیش روی قیمت خواهد بود که باید آن را به‌خوبی زیرنظر داشته باشیم. اگر قیمت پس از برخورد با این سطح به‌سمت بالا بازگردد، به این معنی است که احساسات بازار مجدداً به‌نفع خریداران تغییر کرده است و در نتیجه شانس الگورند برای عبور از ۰.۸۰ دلار بیشتر می‌شود. در مقابل، اگر سقوط قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ کندلی، راه را برای ریزش عمیق‌تر الگورند تا میانگین متحرک ساده ۵۰ کندلی در ۰.۶۶ دلار باز خواهد کرد.

مونرو (XMR)

مونرو به‌تازگی حمایت جدیدی در نزدیکی سطح ۲۰۰ دلار پیدا کرده است. خریداران در چند روز گذشته اجازه نداده‌اند قیمت به زیر خط روند نزولی روی نمودار سقوط کند که یعنی آنها اکنون در تلاش هستند تا این مقاومت را هم به یک حمایت جدید تبدیل کنند.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت مونرو (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید)

خریداران باید خود را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در ۲۲۳ دلار برسانند تا بتوان گفت مرحله اصلاح قیمت این ارز دیجیتال دیگر به پایان رسیده است. مقاومت اندکی در ناحیه ۲۴۰ دلار وجود دارد، اما اگر خریداران موفق به عبور از این مانع قیمتی شوند، مونرو این شانس را پیدا خواهد کرد که تا سطح ۲۸۹ دلار رشد کند.

از طرفی، اگر قیمت از سطوح فعلی یا پس از برخورد با میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه به‌سمت پایین حرکت کند، به این معنی است که فروشندگان بازار هنوز تسلیم نشده‌‌اند. این اتفاق خطر سقوط مونرو به زیر ۲۰۰ دلار را بیشتر خواهد کرد. گفتنی است شکسته‌شدن حمایت ۲۰۰ دلاری به معنی تشدید فشار فروش و سقوط احتمالی قیمت به ۱۵۰ دلار است.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت مونرو (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید)

تشکیل الگوی مثلث متقارن در نمای ۴ ساعته بازار مونرو نشان می‌دهد که خریداران و فروشندگان همچنان در تصمیم‌گیری مردد هستند. اگر خریداران در ادامه بتوانند مونرو را به بالای مقاومت الگوی مثلث روی نمودار برسانند، می‌توان گفت اصلاح قیمت دیگر به پایان رسیده است. با شکسته‌شدن این مقاومت خریداران برای عبور از میانگین متحرک ساده ۲۰۰ کندلی (SMA ۲۰۰ – خط سبز در تصویر) در ۲۲۳ دلار و پس از آن رسیدن به هدف الگو در ۲۵۲ دلار تلاش خواهند کرد.

در مقابل اما، اگر تردید معامله‌گران در نهایت به نفع فروشندگان به پایان برسد، به این معنی است که الگوی مثلث متقارن در ادامه هم به‌عنوان یک الگوی ادامه‌دار عمل خواهد کرد. این اتفاق می‌تواند نشانه ازسرگیری روند نزولی باشد. گفتنی است هدف الگو در صورت نزولی‌شدن بازار سطح ۱۶۴ دلار خواهد بود.

تزوس (XTZ)

روز ۲۹ آوریل (۹ اردیبهشت)، تزوس به زیر خط روند صعودی بلندمدتی که روی نمودار دیده می‌شود سقوط کرد و فروشندگان نیز در ادامه مانع بازگشت قیمت به بالای این سطح شدند. آنها پیش‌تر برای شروع یک حرکت نزولی جدید اقدام کرده بودند، اما آن‌طور که پیداست فعلاً برای حفظ موقعیت قیمت زیر خط روند صعودی روی نمودار تلاش می‌کنند.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت تزوس (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید)

اگر در ادامه خریداران بتوانند قیمت را به بالای خط روند صعودی روی نمودار بازگردانند و موقعیت خود را در آن ناحیه تثبیت کنند،‌ به این معنی است که بازار تمایلی به پذیرش شکست اخیر و سطوح قیمتی پایین‌تر ندارد. پس از آن تزوس برای رسیدن به مقاومت میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در ۳.۱۸ دلار و در ادامه ۳.۴۰ دلار تلاش خواهد کرد.

در صورتی که قیمت مجدداً پس از برخورد با خط روند صعودی روی نمودار به‌سمت پایین حرکت کند، این چشم‌انداز صعودی اعتبار خود را از دست خواهد داد. پس از آن می‌توان گفت فروشندگان این حمایت بلندمدت را به یک مقاومت جدید تبدیل کرده‌اند. سقوط و بسته‌شدن کندل قیمت زیر سطح ۲.۳۹ دلار هم می‌تواند به شروع یک حرکت نزولی تازه و ریزش تزوس تا ۲.۰۰ دلار منجر شود.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت تزوس (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید)

در نمای ۴ ساعته بازار تزوس، میانگین متحرک نمایی ۲۰ کندلی شیبی خنثی به خود گرفته و شاخص قدرت نسبی یک واگرایی صعودی با قیمت تشکیل داده است که نشان می‌دهد شتاب نزولی قیمت در حال کاهش است. تزوس اکنون این شانس را دارد که تا ۲.۹۰ دلار رشد کند و انتظار می‌رود در این سطح فعالیت فروشندگان نیز بیشتر شود. عبور و بسته‌شدن کندل قیمت بالای این مقاومت راه را برای جهش تزوس تا ۳.۰۰ و ۳.۳۰ دلار باز خواهد کرد.

از سوی دیگر، اگر قیمت از سطوح فعلی یا پس از برخورد با مقاومت‌های بالاسری به‌سمت پایین حرکت کرد، می‌توان گفت بخشی از معامله‌گران با اوج‌گیری قیمت از بازار خارج می‌شوند. چنین اتفاقی می‌تواند قیمت را برای مدتی بین ۲.۹۰ تا ۲.۳۹ دلار نگه دارد. به شکسته‌شدن حمایت ۲.۳۹ دلاری هم شتاب نزولی قیمت بیشتر خواهد شد.

تتا (THETA)

تتا چند هفته‌ای بود که جایی بین ۲.۲۷ تا ۴.۴۰ دلار نوسان می‌کرد و سرانجام در ۶ مه (۱۶ اردیبهشت) به زیر حمایت کف این کانال سقوط کرد که نشان‌دهنده تسلط فروشندگان بر بازار است.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت تتا (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید)

شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه نزولی است و شاخص قدرت نسبی هم در شروع مسیر تشکیل یک واگرایی صعودی با قیمت قرار دارد؛ این یعنی فشار فروش موجود در بازار در حال ضعیف‌ترشدن است. اگر خریداران در ادامه بتوانند قیمت را مجدداً به بالای ۲.۲۷ دلار بازگردانند،‌ آن دسته از معامله‌گران که با شکسته‌شدن این حمایت وارد موقعیت شورت (فروش) شده بودند، در تله خرسی گرفتار خواهند شد.

پس از آن تتا این شانس را خواهد داشت که تا سطح میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه رشد کند. شکسته‌شدن این مقاومت مهم می‌تواند قیمت را تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در ۳.۱۰ دلار بالا بکشد.

از طرفی، اگر قیمت از سطوح فعلی یا پس از برخورد با سطح ۲.۲۷ دلار به‌سمت پایین سقوط کرد و در ادامه حمایت ۲.۰۰ دلاری هم شکسته‌شد، می‌توان گفت این چشم‌انداز صعودی دیگر اعتبار خود را از دست داده است.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت تتا (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید)

آن‌طور که از نمای ۴ ساعته بازار تتا پیداست، خریداران در نزدیکی حمایت روانی ۲ دلاری در حال انباشت واحدهای بیشتر هستند. اگر آنها بتوانند قیمت را به بالای خط روند نزولی روی نمودار برسانند، ممکن است فروشندگان تسلط خود را بر بازار از دست بدهند. پس از آن هم تتا این فرصت را خواهد داشت که تا مقاومت ۲.۶۴ دلاری رشد کند. انتظار می‌رود فروشندگان با قدرت از این سطح دفاع کنند؛ اما اگر خریداران بتوانند این مانع قیمتی را پست سر بگذارند، شتاب صعودی قیمت در ادامه بیشتر خواهد شد.

در مقابل،‌ اگر قیمت پس از برخورد با میانگین متحرک نمایی ۲۰ کندلی یا خط روند نزولی روی نمودار به‌سمت پایین حرکت کرد، به این معنی است که بخشی از معامله‌گران با اوج‌گیری قیمت از فرصت برای فروش دارایی‌های خود استفاده می‌کنند. این اتفاق خطر شکسته‌شدن حمایت ۲ دلاری و ازسرگیری روند نزولی را بیشتر خواهد کرد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

در نمودار روزانه توکن ریون (Ravencoin) به بیت کوین مشاهده می‌کنیم که قیمت این ارز دیجیتال درون یک کانال صعودی…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب