Scroll Top
تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید

وضعیت بازار بیت کوین در روزهای ابتدایی این هفته تقریباً آرام بود و معامله‌گران تلاش می‌کردند بازار دیگر ارزهای دیجیتال را پس از سقوط تاریخی لونا، بازسازی کنند. در حالی که عوامل کلان تأثیرگذار بر بازار شرایطی منفی دارند، تحلیلگران تصور می‌کنند قیمت در ادامه با سرعت کمی بازیابی شود.

مؤسسه تحقیقاتی دلفی دیجیتال (Delphi Digital) در گزارش جدید خود گفته است رشد شاخص دلار (که ارزش دلار آمریکا را با دیگر ارزهای مطرح جهان مقایسه می‌کند) سطح شاخص قدرت نسبی (RSI) ۱۴ ماهه این معیار را برای اولین بار از جهش سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ تاکنون به بالای ۷۰ رسانده است.

با نگاهی به آمارهای مربوط به گذشته، متوجه می‌شویم در ۱۱ مورد از ۱۴ موردی که این اتفاق رخ داده‌ است، شاخص دلار در ۱۲ ماه بعدی حدود ۵.۷ درصد رشد کرده است. اگر رابطه معکوس بین شاخص دلار و بیت کوین به قوت خود باقی بماند، ممکن است برای سرمایه‌گذاران بازار ارز دیجیتال مشکل‌ساز شود.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نقشه بازار ارزهای دیجیتال در arz.watch

آرتور هیز (Arthur Hayes)، مدیرعامل سابق صرافی بیتمکس (BitMEX)، گفته است پس از حمام خون اخیر، به زمان نیاز است تا بازار ارز دیجیتال بهبود پیدا کند. او گفته است اگر بیت کوین به ۲۰٬۰۰۰ دلار و اتریوم به ۱٬۳۰۰ دلار سقوط کند، خرید خواهد کرد.

با اینکه بازار ارز دیجیتال اکنون در یک روند نزولی به سر می‌برد، جهش‌های دوره‌ای قیمت فرصت‌های معاملاتی کوتاه‌مدت خوبی را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهند. برای شناسایی این فرصت‌های معاملاتی، وضعیت نمودار ۵ ارز منتخب این هفته بازار را با هم بررسی خواهیم کرد.

بیت کوین (BTC)

بیت کوین روز ۱۳ مه (۲۳ اردیبهشت) تلاش می‌کرد تا یک بازگشت صعودی قدرتمند را آغاز کند؛ اما سایه بلند کندل این روز نشان می‌دهد که فروشندگان فعلاً قصد ندارند کنترل بازار را به خریداران بسپارند. نکته امیدوارکننده‌ای که وجود دارد این است که خریداران هنوز اجازه نداده‌اند قیمت زیر حمایت کلیدی ۲۸٬۸۰۵ دلار تثبیت شود.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت بیت کوین (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید)

حرکت روبه‌بالای قیمت ممکن است با مقاومتی در سطح ۳۸.۲ درصد اصلاحی فیبوناچی در ۳۱٬۷۲۱ دلار مواجه شود. پس از آن هم میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (EMA ۲۰ – خط آبی در تصویر) در ۳۱٬۷۲۱ دلار به‌عنوان مقاومت بعدی بیت کوین عمل خواهد کرد.

اگر قیمت پس از برخورد با یکی از این مقاومت‌ها به‌سمت پایین بازگردد، فروشندگان بار دیگر شانس خود را برای رساندن و تثبیت بیت کوین به زیر ۲۶٬۷۰۰ دلار آزمایش خواهند کرد. اگر آنها موفق به انجام این کار شوند، روند نزولی ادامه پیدا خواهد کرد. در این صورت حمایت‌های بعدی پیش روی قیمت نیز ۲۵٬۰۰۰ و ۲۱٬۸۰۰ دلار خواهند بود.

در مقابل، اگر خریداران بتوانند در ادامه از مقاومت سطح ۶۱.۸ درصد اصلاحی فیبوناچی (۳۴٬۸۲۳ دلار) عبور کنند، می‌توان گفت فشار فروش در حال کم‌رنگ‌ترشدن است. این حرکت ممکن است با جهش قیمت تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (SMA ۵۰ – خط قرمز در تصویر) در ۳۹٬۶۲۶ دلار همراه باشد. ضمن اینکه انتظار می‌رود فروشندگان با رسیدن قیمت به این سطح فعال‌تر شوند.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت بیت کوین (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید)

در نمای ۴ ساعته بازار بیت کوین، خریداران مشغول دور‌کردن قیمت از حمایت ۲۸٬۸۰۵ دلاری هستند و فروشندگان می‌خواهند بازیابی قیمت را زیر خط روند نزولی روی نمودار متوقف کنند. میانگین متحرک نمایی ۲۰ کندلی شیبی خنثی به خود گرفته و شاخص قدرت نسبی در نزدیکی محور میانی قرار دارد که نشان‌دهنده تعادل بین عرضه و تقاضاست.

اگر خریداران بتوانند قیمت را به بالای خط روند نزولی روی نمودار برسانند، یعنی کنترل بازار از دست فروشندگان خارج شده است. خریداران پس از آن این شانس را خواهند داشت که خود را به بالای ۳۲٬۶۵۹ دلار برسانند و بسته‌شدن کندل قیمت بالای این سطح راه را برای جهش تا میانگین متحرک ساده ۲۰۰ کندلی (SMA ۲۰۰ – خط سبز در تصویر) باز خواهد کرد.

از طرفی، اگر فروشندگان قیمت را به زیر ۲۸٬۸۰۵ دلار بکشانند، ممکن است شاهد سقوط بیت کوین تا ۲۷٬۷۰۰ دلار باشیم. خریداران باید با قدرت از این حمایت دفاع کنند، چراکه شکسته‌شدن آن به‌ معنی ازسرگیری روند نزولی اخیر است.

دیسنترالند (MANA)

دیسنترالند در طول چند روز گذشته درگیر یک روند نزولی قابل‌توجه بوده است. تلاش خریداران برای دفاع از حمایت ۰.۶۰ دلاری در ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت) نیز در ادامه به جهش قیمت تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در ۱.۳۶ دلار منجر شد.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت دیسنترالند (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید)

در جریان چرخه‌های نزولی بخشی از معامله‌گران با اوج‌گیری قیمت از بازار خارج می‌شوند و پس از رسیدن قیمت دیسنترالند به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه هم همین اتفاق افتاد. اگر در ادامه قیمت از سطوح فعلی با شدتی قابل‌توجه به‌سمت پایین حرکت کند،‌ فروشندگان بار دیگر این فرصت را پیدا خواهند کرد تا حمایت ۰.۶۰ دلاری را آزمایش کنند. سقوط و بسته‌شدن کندل قیمت زیر این سطح، می‌تواند به ازسرگیری روند نزولی اخیر منجر شود. پس از آن هم ممکن است شاهد سقوط دیسنترالند به حمایت روانی ۰.۵۰ دلاری باشیم.

از سوی دیگر، اگر خریداران بتوانند موقعیت قیمت را در سطوح فعلی حفظ کنند، به این معنی است که فشار خرید در کف‌های قیمتی بیشتر شده است. این موضوع شانس دیسنترالند برای عبور از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه را بیشتر خواهد کرد. پس از آن هم می‌توانیم به جهش قیمت تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در ۱.۹۴ دلار امیدوار باشیم.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت دیسنترالند (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید)

آن‌طور که از نمای ۴ ساعته بازار دیسنترالند پیداست، جهش قیمت از سطح ۰.۶۰ دلار این ارز دیجیتال را به بالای میانگین متحرک ساده ۵۰ کندلی رسانده است. در ادامه هر بار که فروشندگان تلاش می‌کردند قیمت را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ کندلی برسانند، خریداران در کف‌های قیمتی نزدیک این سطح فعالیت خود را بیشتر می‌کردند. این یعنی آنها به دنبال راهی برای بازگشت به بازار هستند. هدف بعدی خریداران میانگین متحرک ساده ۲۰۰ کندلی است و انتظار می‌رود مقاومت در این ناحیه شدید باشد.

در مقابل، اگر قیمت از سطوح فعلی به‌سمت پایین حرکت کرده و حمایت میانگین متحرک نمایی ۲۰ کندلی شکسته شود، به این معنی است که فروشندگان با اوج‌گیری قیمت فعالیت خود را بیشتر می‌کنند. این اتفاق ممکن است در ادامه با سقوط قیمت به حمایت ۰.۹۵ دلاری و پس از آن ۰.۶۰ دلار همراه باشد.

میکر (MKR)

روز ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت) میکر یک بازیابی جدی را از حمایت روانی ۱٬۰۰۰ دلاری آغاز کرد که نشان می‌دهد خریداران با تمام وجود از این سطح حمایت می‌کنند. آنها یک روز بعد قیمت را به بالای میانگین متحرک ساده ۵۰ روز در ۱٬۷۵۴ دلار رساندند؛ اما سایه بلند کندل این روز نشان می‌دهد که فشار فروش در اوج‌های قیمتی اخیر زیاد بوده است.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت میکر (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید)

خریداران با اصلاح قیمت در ۱۳ مه (۲۳ اردیبهشت) تسلیم نشدند و روند بازیابی قیمت را از سر گرفتند. شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۱٬۴۴۰ دلار) به‌تازگی صعودی شده است و شاخص قدرت نسبی جایی بالاتر از محور میانی قرار گرفته که نشان‌دهنده برتری نسبی خریداران است.

خریداران اکنون در تلاش‌اند قیمت را به بالای میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه برسانند و اگر موفق به انجام این کار شوند، شانس میکر برای جهش تا میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه در ۲٬۱۷۹ دلار بیشتر خواهد شد.

در مقابل، اگر قیمت از سطوح فعلی یا پس از برخورد با میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه به‌سمت پایین حرکت کرد، به معنی شکل‌گیری فشار فروش شدید در اوج‌های قیمتی اخیر است. سقوط و تثبیت قیمت زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه هم می‌تواند شتاب صعودی قیمت را تضعیف کند.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت میکر (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید)

در نمای ۴ ساعته بازار میکر، میانگین متحرک ساده ۲۰۰ کندلی به‌عنوان یک مقاومت قوی عمل می‌کند، اما نکته مثبتی هم وجود دارد و آن این است که خریداران در کف‌های قیمتی نزدیک میانگین متحرک نمایی ۲۰ کندلی مشغول انباشت واحدهای جدید هستند.

اگر آنها بتوانند قیمت را به بالای میانگین متحرک ساده ۲۰۰ کندلی برسانند، شتاب صعودی قیمت بیشتر شده و شانس میکر هم برای جهش تا ۱٬۸۰۰ و ۱٬۹۰۰ دلار افزایش خواهد یافت. از طرفی، اگر قیمت از سطوح فعلی شروع به ریزش کند و حمایت میانگین متحرک نمایی ۲۰ کندلی شکسته شود، حمایت بعدی پیش روی میکر، میانگین متحرک ساده ۵۰ کندلی خواهد بود.

زی‌کش (ZEC)

زی‌کش در طول چند روز گذشته موقعیت خود را به‌خوبی بالای حمایت ۸۱ دلاری حفظ کرده است. فروشندگان در ۱۱ و ۱۲ مه (۲۱ و ۲۲ اردیبهشت) قیمت را موقتاً به زیر این حمایت رسانده بودند؛ اما موفق به تثبیت موقعیت خود زیر این ناحیه نشدند که نشان‌دهنده تقاضای زیاد خریداران است.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت زی‌کش (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید)

زی‌کش اکنون این شانس را دارد که تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در ۱۱۴ دلار رشد کند؛ سطحی که در جریان اصلاح بازار در ۵ مه (‍۱۵ اردیبهشت) به‌عنوان یک مقاومت قدرتمند عمل کرده بود. فروشندگان اکنون در تلاش‌اند روند بازیابی قیمت را در میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه متوقف کنند.

اگر آنها موفق به انجام این کار شوند، ممکن است قیمت دوباره تا حمایت ۸۱ دلاری پایین بیاید. فروشندگان برای آنکه بتوانند موج نزولی بعدی را در بازار آغاز کنند، باید این حمایت کلیدی را پشت سر بگذارند.

در مقابل، اگر خریداران بتوانند قیمت را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسانند، راه زی‌کش برای جهش تا ۱۳۵ دلار باز خواهد شد. انتظار می‌رود فروشندگان با نزدیک‌شدن قیمت به این سطح فعال‌تر شوند؛ اما شکسته‌شدن آن و عبور قیمت از میانگین متحرک ساده ۲۰۰ کندلی در ۱۵۰ دلار، به‌معنای تغییر احتمالی روند کلی در بازار زی‌کش خواهد بود.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت زی‌کش (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید)

آن‌طور که از نمای ۴ ساعته بازار زی‌کش پیداست، خریداران قیمت را به بالای میانگین متحرک ساده ۵۰ کندلی رسانده‌اند که نشان می‌دهد فشار تقاضا در سطوح بالاتر دست‌نخورده باقی می‌ماند. شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ کندلی صعودی است و شاخص قدرت نسبی در ناحیه مثبت قرار دارد که یعنی فروشندگان احتمالاً برتری خود را از دست داده‌اند.

خریداران در مسیر خود جایی بین ۱۰۸ تا ۱۱۶ دلار با مقاومت مواجه خواهند شد؛ اما اگر بتوانند این مقاومت را پشت سر بگذارند، هدف بعدی آنها در مسیر بازیابی قیمت، سطح ۱۳۵ دلار خواهد بود.

در صورت نزولی‌شدن بازار زی‌کش، اولین نشانه از بروز ضعف در روند می‌تواند سقوط و بسته‌شدن کندل قیمت زیر ۸۷ دلار باشد. این شکست ممکن است به سقوط زی‌کش تا ۸۱ دلار و سپس ۶۹ دلار منجر شود. گفتنی است شکسته‌شدن حمایت ۶۹ دلاری هم نشان‌دهنده ازسرگیری روند نزولی در بازار خواهد بود.

کوکوین (KCS)

قیمت کوکوین روز ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت) با قدرت از سطح ۹ دلار به‌سمت بالا بازگشت. کوکوین با این حرکت صعودی توانست مقاومت سطح ۳۸.۲ درصد اصلاحی فیبوناچی (۱۲.۸۹ دلار) را هم پشت سر بگذارد که یک نشانه صعودی جزئی محسوب می‌شود.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت کوکوین (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید)

اهداف بعدی کوکوین می‌توانند جهش تا مقاومت سطح ۵۰ درصد اصلاحی فیبوناچی در ۱۴.۹۵ دلار و میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در ۱۵.۴۵ دلار باشند. این سطوح برای خریداران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند؛ چراکه عبور از آنها می‌تواند نشانه‌ای برای پایان روند نزولی فعلی باشد.

در مقابل، اگر قیمت از سطوح فعلی به‌سمت پایین حرکت کند، فروشندگان بار دیگر برای رساندن کوکوین به زیر ۹ دلار تلاش خواهند کرد. شکسته‌شدن این حمایت ممکن به ادامه روند نزولی و سقوط کوکوین تا حمایت‌های ۵ و ۴.۴۰ دلاری منجر شود.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت کوکوین (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید)

در نمای ۴ ساعته بازار کوکوین، خریداران قیمت را به سطح میانگین متحرک ساده ۵۰ کندلی رسانده‌اند که نشان می‌دهد این گروه از معامله‌گران عزم خود را برای بازیابی قیمت جزم کرده‌اند. شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ کندلی به‌تدریج صعودی‌تر می‌شود و شاخص قدرت نسبی هم به‌تازگی وارد ناحیه صعودی شده است که یعنی خریداران در مسیر بازیابی قیمت با مقاومتی جدی مواجه نیستند.

اگر آنها بتوانند خود را به بالای میانگین متحرک ساده ۵۰ کندلی برسانند، شانس قیمت برای جهش تا ۱۵ دلار افزایش می‌یابد. عبور از این سطح نیز می‌تواند شتاب صعودی قیمت را بیشتر کند. در صورتی که قیمت از سطح میانگین متحرک ساده ۵۰ کندلی به‌سمت پایین حرکت کند و حمایت ۱۲ دلاری شکسته شود، این چشم‌انداز صعودی هم اعتبار خود را از دست خواهد داد. پس از آن فروشندگان برای رساندن کوکوین به حمایت قدرتمند ۹ دلاری تلاش خواهند کرد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

در نمودار روزانه توکن ریون (Ravencoin) به بیت کوین مشاهده می‌کنیم که قیمت این ارز دیجیتال درون یک کانال صعودی…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب