Scroll Top
تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید

روز ۱۸ ژوئن (۲۸ خرداد)، قیمت بیت کوین تا کف ۱۷٬۶۲۲ دلاری پایین آمد و برای اولین بار در تاریخ به سطحی پایین‌تر از اوج چرخه هاوینگ ماقبل خود سقوط کرد. سیاست‌های پولی انقباضی بانک مرکزی آمریکا، توقف برداشت‌ها در پلتفرم وام‌دهی سلسیوس (Celsius) و مشکلات مالی مؤسسه تری اروز کپیتال (Three Arrows Capital) در روزهای اخیر، عواملی هستند که باعث ایجاد احساس ترس شدید میان سرمایه‌گذاران بازار ارزهای دیجیتال شده‌اند.

هالگر شاپتیز (Holger Zschaepitz)، کارشناس بازارهای مالی،‌ گفته بیت کوین در طول تاریخ خود برای چهار مرتبه بیش از ۶۰ درصد از ارزش خود را در یک چرخه نزولی از دست داده است و به همین خاطر کاهش ۷۴ درصدی فعلی قیمت بیت کوین از اوج تاریخی ماه نوامبر (آبان) نیز جزو همین سقوط‌های تاریخی قرار می‌گیرد. رکت کپیتال (Rekt Capital)، تحلیلگر بازار ارزهای دیجیتال نیز به این موضوع اشاره کرده است که در جریان بازارهای نزولی قبلی بیت کوین جایی زیر میانگین متحرک ساده ۲۰۰ هفته‌ای به کف قیمتی خود رسیده است. بنابراین اگر قرار باشد تاریخ تکرار شود، بعید است که بیت کوین زمان زیادی را در نزدیکی قیمت‌های کنونی سپری کند.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نقشه بازار ارزهای دیجیتال در arz.watch

بیت کوین در ژوئن امسال (خرداد) ۳۹ درصد از ارزش خود را از دست داده است که بدترین عملکرد این ماه این ارز دیجیتال از سال ۲۰۱۳ محسوب می‌شود. در حالی که بسیاری از تحلیلگران انتظار دارند بیت کوین به‌زودی کف قیمتی خود را مشخص کند، پیتر شیف (Peter Schiff)، یکی از منتقدان شناخته‌شده ارزهای دیجیتال، هشدار داده که ممکن است با ادامه فروش در بازار قیمت بیت کوین تا ۳٬۰۰۰ دلار هم پایین بیاید.

با در نظر گرفتن شرایط کنونی، آیا خریداران بیت کوین می‌توانند در کوتاه‌مدت مانع از سقوط قیمت بیت کوین و به‌طور کلی بازار ارزهای دیجیتال شوند؟ برای پاسخ به این سؤال در ادامه نمودار قیمت ۵ ارز منتخب این هفته را با هم بررسی خواهیم کرد.

بیت کوین (BTC)

قیمت بیت کوین روز ۱۸ ژوئن (۲۸ خرداد) به زیر حمایت کلیدی ۲۰٬۱۱۱ دلاری سقوط کرد. آن زمان می‌شد این اتفاق را نشانه‌ای برای شروع دوباره یک روند نزولی در نظر گرفت. آن‌طور که از سایه بلند کندل این روز پیداست، بخشی از خریداران در کف‌های قیمتی از بیت کوین حمایت کرده‌اند که یک نشانه مثبت کوچک در شرایط آشفته فعلی محسوب می‌شود.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت بیت کوین (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

خریداران در حال حاضر در تلاش‌اند قیمت را بار دیگر به بالای حمایت ۲۰٬۱۱۱ دلاری برسانند و اگر موفق به انجام این کار شوند، می‌توان گفت سقوط قیمت به کف ۱۷٬۶۲۲ دلاری در ۱۸ ژوئن (۲۸ خرداد) یک تله خرسی بوده است. پس از آن بیت کوین این فرصت را پیدا خواهد کرد که خود را به هدف ۲۳٬۳۶۲ دلاری برساند؛ جایی که انتظار می‌رود قیمت با مقاومت فروشندگان مواجه شود.

شاخص قدرت نسبی (RSI) چند روزی است که در ناحیه اشباع فروش نوسان می‌کند که نشانه‌ای برای اصلاح صعودی احتمالی قیمت در کوتاه‌مدت است.

از طرفی، در صورتی که قیمت پس از برخورد با سطح ۲۰٬۱۱۱ دلار به‌سمت پایین بازگردد، این چشم‌انداز صعودی اعتبار خود را از دست خواهد داد. این یعنی فروشندگان این سطح مهم را که زمانی حمایت اصلی بیت کوین محسوب می‌شد، به یک مقاومت جدید تبدیل کرده‌اند. در چنین شرایطی احتمال سقوط به زیر ۱۷٬۶۲۲ دلار نیز بیشتر خواهد شد. ضمن اینکه با شروع دوباره حرکت نزولی در بازار، هدف بعدی قیمت جایی در نزدیکی ۱۶٬۰۰۰ دلار خواهد بود.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت بیت کوین (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

واگرایی مثبت بین شاخص قدرت نسبی و قیمت در نمای ۴ ساعته بازار بیت کوین، به این معنی است که فروشندگان احتمالاً در حال ازدست دادن‌برتری خود در بازار هستند. ضمن آنکه کندل قیمت نیز اخیراً تا نزدیکی سطح میانگین متحرک نمایی ۲۰ کندلی (EMA ۲۰ ـ خط آبی در تصویر) بازیابی شده است.

این سطح برای فروشندگان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ چراکه عبور و بسته‌شدن کندل قیمت بالای این سطح می‌تواند بیت کوین را تا ناحیه مقاومتی بین میانگین متحرک ساده ۵۰ کندلی (SMA ۵۰ – خط قرمز در تصویر) و سطح ۲۳٬۳۶۲ دلار بالا بکشد.

در مقابل، اگر خریداران در عبور از میانگین متحرک نمایی ۲۰ کندلی ناموفق ظاهر شوند، به این معنی است که فروشندگان در سطوح بالاتر فعال بوده‌اند. پس از آن هم باید منتظر کاهش قیمت تا سطح ۱۷٬۶۲۲ دلار باشیم.

همچنین بخوانید: چگونه از میانگین متحرک‌ ساده و نمایی برای ترید استفاده کنیم؟

سولانا (SOL)

سولانا مدتی است که در یک روند نزولی طولانی‌مدت به سر می‌برد. با این حال، واگرایی مثبت بین شاخص قدرت نسبی و قیمت در نمای ۱ روزه بازار این ارز دیجیتال، نشان می‌دهد که ممکن است در ادامه از شتاب نزولی قیمت کاسته شود.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت سولانا (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

خریداران در حال حاضر برای بازگرداندن قیمت به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه تلاش می‌کنند و اگر موفق به انجام این کار شوند، می‌توان گفت فشار خرید در حال افزایش است. پس از آن سولانا این شانس را خواهد داشت که خود را تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۵۰ دلار) بالا بکشد. ضمن اینکه انتظار می‌رود فروشندگان با قدرت از این سطح دفاع کنند.

از سوی دیگر، اگر قیمت پس از برخورد با میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه به‌سمت پایین بازگردد، به این معنی است که فروشندگان فعلاً تمایلی به تسلیم‌شدن ندارند و به‌دنبال بازگرداندن قیمت به زیر ۲۵ دلار و شروع موج نزولی بعدی هستند.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت سولانا (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

خریداران سولانا اخیراً قیمت را بالای میانگین‌های متحرک موجود در نمای ۴ ساعته رسانده‌اند و اکنون به‌دنبال عبور از خط روند نزولی روی نمودار هستند. اگر آنها موفق به انجام این کار شوند، می‌توان گفت روند نزولی قیمت برای کوتاه‌مدت به پایان رسیده است. پس از آن خریداران این شانس را خواهند داشت که قیمت را تا ۴۲.۵۰ دلار و سپس ۴۵ دلار بالا بکشند.

در مقابل، اگر قیمت در ادامه از سطوح فعلی یا پس از برخورد با خط روند نزولی روی نمودار به‌سمت پایین بازگردد و حمایت میانگین‌های متحرک از دست برود، به این معنی است که فروشندگان با قدرت از مقاومت‌های بالاسری دفاع می‌کنند. این حرکت می‌تواند با کاهش قیمت سولانا تا ۲۷.۵۰ و سپس ۲۵ دلار همراه باشد.

لایت کوین (LTC)

فروشندگان لایت کوین روز ۱۸ ژوئن (۲۸ خرداد) به‌دنبال رساندن قیمت به زیر حمایت قدرتمند ۴۰ دلاری بودند و همان طور که از سایه بلند کندل این روز پیداست، خریداران با قدرت از این ناحیه دفاع می‌کنند

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت لایت کوین (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

اصلاح صعودی ۲۴ ساعت اخیر لایت کوین قیمت را به نزدیکی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۵۵ دلار) رسانده است. این سطح می‌تواند بسیار حائز اهمیت باشد؛ چراکه عبور و بسته‌شدن کندل قیمت بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه نشانه‌ای برای تغییر احتمالی روند بازار لایت کوین خواهد بود. پس از آن لایت کوین این شانس را خواهد داشت که خود را تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در ۶۸ دلار بالا بکشد.

از طرفی دیگر، اگر قیمت پس از برخورد با میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه به‌سمت پایین بازگردد، به این معنی است که روند بازار همچنان نزولی باقی مانده و معامله‌گران با اوج‌گیری قیمت به دنبال فرصتی برای فروش هستند. پس از آن خریداران بار دیگر برای رساندن لایت کوین به زیر ۴۰ دلار تلاش خواهند کرد.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت لایت کوین (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

آن‌طور که از نمای ۴ ساعته بازار لایت کوین پیداست، قیمت به‌تازگی از الگوی مثلث متقارن روی نمودار خارج شده است. مثلث متقارن معمولاً یک الگوی تداومی در نظر گرفته می‌شود و گاهی اوقات هم می‌تواند نشانه‌ای برای تغییر روند قیمت باشد. میانگین‌های متحرک نیز اخیراً یک تقاطع صعودی را تکمیل کرده‌اند که نشان‌دهنده برتری خریداران در شرایط فعلی است. اگر خریداران بتوانند در ادامه هم موقعیت قیمت را بالای مثلث متقارن حفظ کنند، آن وقت راه برای جهش لایت کوین تا ۶۲ دلار باز خواهد شد.

بازگشت قیمت به داخل الگوی مثلث می‌تواند این چشم‌انداز صعودی را بی‌اعتبار کند. در این صورت می‌توان گفت شکسته‌شدن مقاومت سقف این الگو احتمالاً یک تله گاوی بوده است.

همچنین بخوانید: آشنایی با ۱۰ الگوی نموداری تحلیل تکنیکال که هر معامله‌گری باید بداند

چین لینک (LINK)

چین لینک از ابتدای سال ۲۰۲۲ در یک روند نزولی به سر می‌برد و اکنون در تلاش است تا سطح ۵.۵۰ دلار را به کف قیمتی و نقطه پایان روند نزولی بلندمدت خود تبدیل کند. فروشندگان پیش‌تر در ۱۳، ۱۴ و ۱۸ ژوئن (۲۳، ۲۴ و ۲۸ خرداد) موفق شده بودند قیمت چین لینک را به زیر ۵.۵۰ دلار برسانند؛ اما در دستیابی به سطوح پایین‌تر موفق ظاهر نشدند. اتفاقی که نشان می‌دهد بخشی از معامله‌گران در کف‌های قیمتی اقدام به خرید کرده‌اند.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت چین لینک (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

واگرایی مثبت بین قیمت و شاخص قدرت نسبی نشان می‌دهد که ممکن است در ادامه از شتاب نزولی قیمت کاسته شود. خریداران اکنون به‌دنبال رساندن چین لینک به بالای خط روند نزولی روی نمودار هستند؛ سطحی که انتظار می‌رود فروشندگان با نزدیک‌شدن به آن فعال‌تر شوند.

بازگشت قیمت از سطح خط روند نزولی روی نمودار، مجدداً این فرصت را در اختیار فروشندگان قرار خواهد داد تا قیمت را به زیر حمایت ۵.۵۰ دلاری برسانند. گفتنی است چنین اتفاقی نشانه‌ای برای ازسرگیری روند نزولی خواهد بود.

در مقابل، اگر خریداران بتوانند قیمت را به بالای خط روند نزولی روی نمودار برسانند، احتمالاً باید منتظر تغییر روند در بازار چین لینک باشیم. پس از آن هم باید منتظر افزایش قیمت تا سطح ۱۰ دلار و سپس ۱۲ دلار باشیم.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت چین لینک (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

در نمای ۴ ساعته بازار چین لینک، دیده می‌شود که اصلاح صعودی بازار قیمت را به محدوده میانگین متحرک ساده ۵۰ کندلی رسانده است. شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه تقریباً خنثی بوده و شاخص قدرت نسبی هم در نزدیکی محور میانی قرار گرفته است که نشان می‌دهد ممکن است در ادامه فروشندگان برتری خود را از دست بدهند.

اگر خریداران موفق به عبور از میانگین متحرک ساده ۵۰ کندلی شوند، راه برای جهش چین لینک تا ۷.۵۱ دلار باز خواهد شد. با عبور از مقاومت ۷.۵۱ دلاری شکل‌گیری الگوی کف دوقلو (Double Bottom) تکمیل می‌شود؛ الگویی که هدف آن جایی در نزدیکی ۹.۵۰ دلار است.

گفتنی است فروشندگان با رساندن قیمت زیر حمایت قدرتمند ۵.۵۰ دلاری می‌توانند این چشم‌انداز صعودی را به‌کلی بی‌اعتبار کنند.

ساتوشی ویژن (BSV)

روی نمودار ساتوشی ويژن یک الگوی مثلث انبساطی (Broadening Pattern) تشکیل شده است و خریداران اکنون به‌دنبال عبور از مقاومت سقف این الگو هستند. علاوه بر این، شاخص قدرت نسبی هم واگرایی مثبتی را با قیمت تشکیل داده است که نشانه‌ای برای تضعیف شتاب نزولی قیمت است.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت ساتوشی ویژن (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

ممکن است با نزدیک‌ترشدن قیمت به سقف الگوی مثلث انبساطی، مقاومت فروشندگان نیز بیشتر شود. در این صورت، می‌توان گفت بخشی از معامله‌گران با اوج‌گیری قیمت به‌دنبال فرصتی برای فروش و خروج از بازار هستند. گفتنی است اگر در ادامه فروشندگان مانع عبور قیمت از این مقاومت شوند، احتمالاً باید برای چند روز دیگر شاهد نوسان ساتوشی ویژن درون این الگو باشیم.

از سوی دیگر،‌ اگر خریداران بتوانند خود را به بالای این مقاومت برسانند، آن وقت می‌توان گفت ساتوشی ویژن کف قیمتی خود را مشخص کرده است. پس از آن هم در صورت ادامه روند صعودی می‌توانیم شاهد رسیدن قیمت به ۸۰ و سپس ۸۷ دلار باشیم.

تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال؛ ۵ ارزی که باید این هفته زیرنظر داشته باشید
نمودار قیمت ساتوشی ویژن (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید).

آن‌طور که از نمای ۴ ساعته بازار ساتوشی ویژن پیداست، قیمت برای دوره‌ای طولانی بین ۴۵ و ۶۶ دلار در نوسان بوده است. فروشندگان به‌تازگی تلاش ناموفقی در شکستن حمایت این بازه داشته‌اند و اکنون خریداران این فرصت را دارند که مقاومت ۶۶ دلاری را پشت سر بگذارند.

موفقیت آنها در عبور از این مقاومت می‌تواند جرقه‌ای برای شروع یک حرکت صعودی تازه تا هدف الگو در ۸۷ دلار باشد. یک احتمال دیگر هم وجود دارد و آن این است که قیمت پس از برخورد با مقاومت ۶۶ دلاری به‌سمت پایین بازگردد. در این صورت احتمالاً باید برای چند روز دیگر شاهد نوسان محدوده قیمت در این کانال باشیم.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

در نمودار روزانه توکن ریون (Ravencoin) به بیت کوین مشاهده می‌کنیم که قیمت این ارز دیجیتال درون یک کانال صعودی…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب