Scroll Top
پولکادات 2 چیست؟

پولکادات 2 چیست؟

اگر شما نیز تاکنون در دنیای کریپتوکارنسی بارها نام پولکادات 2 را شنیده اید اما چیستی آن برای شما نامفهوم است پیشنهاد می کنیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید. شبکه پولکادات (Polkadot) توانسته با ویژگی های بسیار کاربردی و منحصر به فردش به رشد قابل توجهی دست یابد. عواملی همچون رشد برق آسا و افزایش چشمگیر انتظارات کاربران موجب شد افرادی که این شبکه را طراحی کرده بودند اقدام به ساخت نسخه جدید کنند؛ در نهایت آن ها توانستند سال گذشته یعنی سال 2023 نسخه جدیدی از پولکادات را با نام پولکادات 2 ارائه دهند.

پولکادات 2 چیست؟

پولکادات 2 چیست؟

گاوین وود که برای اولین بار شبکه پولکادات را به حوزه کریپتوکارنسی معرفی کرد در ژوئن سال 2023 در یک رویداد به نام Polkadot Decoded اعلام کرد که قصد دارد نسخه جدید از پولکادات را ارائه دهد. گاوین وود افزود که پولکادات 2 نسبت به نسخه قبلی دارای انعطاف پذیری بسیار زیاد است. او گفت که یکی از مهم ترین ویژگی های پولکادات 2 این است که توسعه دهندگان می توانند هنگام نیاز، محیط بلوک مورد نظر خود را به صورت انبوه یا به میزان نیازشان خریداری کنند و همین امر موجب شده است که پروژه های جدید به راحتی بتوانند به شبکه پولکادات 2 وارد شوند؛ این در حالی بود که ورود پروژه های جدید در نسخه قبلی به آسانی صورت نمی گرفت. گاوین وود در انتهای سخنرانی اش این نکته را نیز بیان کرد که نسخه جدید پولکادات به پروژه هایی که در حوزه وب ۲ فعالیت داشته و قصد بهره‌ مندی از ویژگی‌ های وب ۳ را دارند، بستر لازم را فراهم خواهد کرد.

ضروری است بدانید که نسخه جدید شبکه پولکادات تمام تمرکز خود را بر روی هسته های پردازنده می گذارد، در حالی که هسته های پیشرفته قابلیت‌ های محاسباتی تطبیق ‌پذیر با شرایط مختلف را فراهم می‌ کنند که این موارد یکی از ویژگی های پولکادات 2 به شمار می رود.

در حال حاضر، عملکرد شبکه‌ های پاراچین (Parachain) مشابه با هسته ‌های CPU ثابت در ابررایانه پولکادات عمل می ‌کنند اما در شبکه جدید پولکادات این گونه نیست بلکه در این شبکه منابع مورد نیاز به شکل رله شده و انعطاف پذیر با توجه به تعداد درخواست ارائه می شود. این امر موجب شده است که درخواست های موجود در داخل شبکه با توجه به تعداد و بار ترافیکی بسیار سنگین به سرعت پاسخ داده شوند. تحلیلگران دنیای کریپتوکارنسی بر این باورند که مسئله گفته شده می تواند انقلابی بسیار بزرگ در حوزه مربوط به کارایی شبکه بلاک چین به وجود آورد.

ویژگی های پولکادات

همانطور که در قسمت بالا گفتیم پولکادات 2 نسبت به نسخه اولی خود دارای افزایش مقیاس پذیری شبکه است که این مورد یکی از مهم ترین ویژگی های پولکادات 2 به شمار می رود. به دلیل انعطاف پذیری تخصیص منابع در طول شبکه همکاری میان نودهای این حوزه بسیار افزایش یافت و در نتیجه به امنیت عمومی شبکه افزوده شد. معماری متکی به پاراچین پولکادات 2 موجب شد که امکان برقراری ارتباط در بین شبکه های بلاک چین فراهم شود، در چنین محیطی کاربران این توانایی را به دست می آورند که دارایی خود را به شکل یکپارچه در طول بلاک چین های مختلف انتقال دهند.

علاوه بر موارد گفته شده در قسمت بالا، پولکادات 2 دارای یک سیستم جدید استیکینگ، یک خزانه (treasury) آنچین و یک سیستم حاکمیتی است. کاربرانی که از پولکادات 2 استفاده می کنند این توانایی را به دست می آورند که با بهره از توکن حاکمیتی خود در تصمیم گیری های حیاتی حضور یابند. با توجه به این که نسخه قبلی پولکادات محدودیت های زیادی داشت، پولکادات دو توانست طیف وسیعی از کاربردهای مختلف را در اختیار کاربرانش قرار دهد.

از دیگر ویژگی های بسیار مهم پولکادات 2 می توان به نحوه اختصاص زمان برای پاسخگویی به درخواست های در جریان اشاره کرد. در پولکادات دو زمان لازم برای اعتبارسنجی و اجماع درخواست ‌ها در طول شبکه رله شده و به حالت توزیع ‌شده در آمده است. کاربران می توانند با استفاده از پولکادات 2 از طریق مزایده و مدل های پرداختی با قیمت غیر قابل تغییر، زمان بیشتری برای خود خریداری کنند.

معرفی اجزای اساسی شبکه 2 Polkadot

معرفی اجزای اساسی شبکه 2 Polkadot

نسخه دوم پولکادات که از نسخه قبلی اش بسیار کاربردی است برای اینکه به اهداف خود دست یابد از اجزای متفاوتی بهره می برد، در این بخش به صورت جداگانه به بررسی هر یک از این اجزا می پردازیم.

زنجیر رله (Relay Chain)

زنجیر رله (Relay Chain) دارای اهمیت بسیار زیادی است زیرا جز اساسی و هسته مرکزی شبکه جدید پولکادات 2 به زنجیر رله (Relay Chain) اختصاص دارد. زنجیره رله باید امنیت شبکه را تامین کند و همچنین اجماع آن را بررسی نماید. همچنین ضروری است بدانید که زنجیره رله از یک مکانیسم ترکیبی با نام اثبات سهام نامزد شده NPoS بهره می برد. از دیگر کارایی زنجیره رله می توان به متصل کردن پاراچین های مختلف به یک دیگر و هماهنگ کردن آنها اشاره کرد. این اتصال باعث ایجاد یک مدل امنیتی منحصربه ‌فرد خواهد شد و تمامی پاراچین‌ های متصل شده به این شبکه، از آن بهره ‌مند خواهند بود.

پاراچین ها

پاراچین ها را می توان به عنوان بلاک چین های مجزا معرفی کرد که از طریق زنجیره رله به یک دیگر متصل می شوند. همچنین باید توجه کنید که این زنجیره‌ های موازی از قابلیت‌ های متفاوتی پشتیبانی می کنند و در عین حال برای استفاده در موارد خاص نظیر دیفای (DeFi)، بازی ‌های بلاک چینی یا مدیریت زنجیره تامین قابل تنظیم هستند. برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر توجه کنید:

فرض کنید یک شبکه برای مبادلات غیرمتمرکز وجود دارد که توانایی پیکربندی برای تراکنش های بالا را دارا است؛ همچنین توسعه‌ دهندگان با استفاده از پاراچین‌ ها، امکان ایجاد سیستم‌ های حاکمیتی و توکن‌ های اختصاصی خود را خواهند داشت.

علاوه بر موارد گفته شده بسیاری از پاراچین ها همانند شبکه Astar دارای ویژگی های پیشرفته ای مانند سازگاری با ماشین مجازی اتریوم هستند. این مدل از شبکه ها قابلیت هایی مانند اجرای قراردادهای هوشمند و پشتیبانی از پیام رسانی متقابل یعنی XCM را ارائه می کنند و در عین حال نقش بسیار برجسته ای در پیوستن شبکه پولکادات 2 به حوزه دیفای دارند.

پل های بلاک چینی

آشنایی با پولکادات 2

در شبکه جدید پولکادات یعنی پولکادات 2 پل ها وظیفه دارند که بین بلاک چین های مختلف ارتباط برقرار کنند. به دلیل وجود این بخش از اکوسیستم، یکپارچگی زیادی به وجود آمده است که همین امر موجب شده است که تبادل توکن ها بسیار ساده تر شود. دلیل اهمیت پل ها این است که اکوسیستم ناسازگاری بین شبکه ها را پشت سر می گذارد و ارتباط بسیار موثری بین آنها به وجود می آورد. در این بین، پولکادات 2 در نقش یک تسهیل گر ایفای نقش می کند، همچنین باید بدانید که شبکه های بسیار گسترده بلاک چین به این مجموعه می پیوندند و قادر می شود که به دیگر شبکه ها متصل شود و از مزایای اشتراکی آنها بهره ببرد.

گواه اثبات سهام نامزد شده (NPoS)

پولکادات 2 از مکانیزم اجماع NPoS بهره می برد، مکانیزم گفته شده می تواند در تضمین کارایی شبکه بسیار موثر باشد. افرادی که توکن بومی پولکادات که با نام اختصاصی DOT شناخته می شود را دارند، می توانند ولیدیتورهایی که در تولید و نهایی سازی بلوک شرکت دارند را معرفی کرده و پاداش خوبی دریافت کنند. اجماع NPoS می تواند امنیت شبکه را افزایش دهد و در نهایت موجب تمرکززدایی می شود. اجماع NPos کاربرانی که پولکادات را دارا هستند به حضور در تصمیم گیری های مهم شبکه تشویق می کند.

اعتبارسنج ها

اعتبارسنج ها نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند زیرا یک قسمت بسیار ضروری و مهم برای شرکت کنندگان در شبکه پولکادات 2 به شمار می رود. اعتبارسنج ها وظیفه دارند امنیت شبکه را حفظ کنند و تراکنش ها و تولید بلوک های جدید را تایید کنند؛ هر نود باید تبدیل شدن به یک اعتبارسنج، باید مقدار قابل توجهی از توکن DOT را به عنوان وثیقه در شبکه قفل کند.

مهم ترین مزایای پولکادات 2

مهم ترین مزایای پولکادات 2

همانطور که تا به این قسمت از مقاله متوجه شدید پولکادات 2 همواره برای رفع محدودیت های نسخه اولیه اش به وجود آمده است. پولکادات 2 با توجه به نقاط قوت نسخه پیشین امکانات جدیدی را برای کاربران فراهم می کند. در قسمت زیر به بررسی مهم ترین مزایای پولکادات 2 می پردازیم تا شما نیز با این مزایا آشنا شوید.

قدرت بسیار بالای پردازش پولکادات 2

توزیع پردازش در طول شبکه موجب شده است که پولکادات 2 توانایی پاسخ همزمان به چندین تراکنش و افزایش سرعت جابجایی و ایجاد بلوک های جدید را به دست آورد.

امکان تعامل میان شبکه ای

ویژگی پاراچین را می توان به عنوان یک نقطه عطف بسیار بزرگ برای توسعه دهندگان بلاک چین و دیگر پلتفرم های غیرمتمرکز معرفی کرد.

افزایش مشارکت کاربران

اگر ارز دیجیتال پولکادات به یک توکن حاکمیتی تبدیل شود، به صورت خودکار با افزایش تقاضا مواجه می شود و همین امر نیز موجب رشد قیمت آن می شود.

قابلیت ارتقا و مقیاس پذیری Polkadot 2.0

همانطور که می دانید نسخه اول Polkadot دارای محدودیت های بسیار زیادی بود اما در نسخه دوم تمام نیاز آینده این حوزه پیش بینی شده است و مقیاس پذیری نیز در آن افزایش پیدا کرده است، همچنین توسعه دهندگان می توانند به راحتی در آینده پولکادات را ارتقا و توسعه دهند.

عدم نیاز به هاردفورک

عدم نیاز به هاردفورک

همانطور که می دانید بسیاری از بلاک چین ها پس از گذشت یک زمان مشخص همانند هر پلتفرم دیگری نیاز به آپدیت دارند، این آپدیت ها ممکن است با اهدافی همانند افزایش امنیت و یا اضافه کردن یک ویژگی جدید به شبکه صورت گیرد. در چنین شرایطی در بسیاری از پلتفرم ها ما شاهد یک هاردفورک هستیم که موجب می شود تغییرات بسیار زیادی در شبکه به وجود آید و کاربران را با چالش های بسیار جدی مواجه می کند؛ برای مثال هیاهوی پیاده سازی هاردفورک در بیت کوین که موجب شد بیت کوین کش متولد شود.

پولکادات این امکان را به پاراچین ها و همچنین شبکه خود می دهد که بدون نیاز به هیچ هارفورکی انواع آپدیت ها را به صورت کامل انجام دهند و در نتیجه شبکه به سوی تکامل قدم بردارد. هنگامی که تمام اجزای شکه پولکادات در جای صحیح خود قرار می گیرند، دستاورد بسیار جدیدی در دنیای توسعه شبکه های غیرمتمرکز به دست می آید؛ بنابراین می توان این گونه نتیجه گرفت که این شبکه نمی خواهد فقط کار دیگر پروژه ها را انجام دهد و ماموریت خود را به پایان برساند بلکه قصد دارد به یک بستر با ویژگی هایی همچون امن بودن، قابل اعتماد بودن، توسعه پذیر و قابل ارتقا بودن تبدیل شود تا همه کاربران بتوانند ایده های شخصی خود را بر روی آن پیاده سازی کنند و با دیگران به اشتراک بگذارند.

تخصص

تخصص یکی دیگر از مزایای پولکادات است، همان گونه که می دانید بلاک چین ها برای این که بتوانند قابلیت های متنوعی برای کاربران خود ارائه کنند، باید برخی از فاکتور های خود را فدا کنند. شاید برخی از بلاک چین ها سرعت را فدای غیرمتمرکز بودن کنند و برخی دیگر سرعت را به امنیت ترجیح دهند اما در پولکادات این روال وجود ندارد، بلکه در این شبکه می توان به یک پاراچین وظیفه خاص اختصاص داد؛ بدین صورت که یک پاراچین را می توان مسئول مدیریت ذخیره فایل، پاراچین بعدی را به مدیریت هویت غیرمتمرکز و پاراچین بعدی می‌ توان مسئول انجام پرداخت‌ های الکترونیکی توسط یک شبکه‌ استیبل کوین کاملا مجزا قرار داد. می توان نتیجه گرفت بلاک چین هایی که در شبکه پولکادات به وجود می آیند هر کدام تنهای کار ضروری و تخصصی خود را انجام می دهند و بقیه کارها را خود شبکه انجام می دهد. همچنین بهتر است بدانید که شبکه بلاک چینی پولکادات برای این که پیاده سازی پاراچین ها به سادگی صورت گیرد نرم افزار Substrate معرفی کرده است که کد نویسی و توسعه را به شدت افزایش می دهد.

معایب پولکادات 2

معایب پولکادات 2

در قسمت قبل به معرفی مزایای پولکادات دو پرداختیم، در این بخش نیز به معایب آن می پردازیم اما بهتر است بدانید که معایب پولکادات 2 در حد حدس و گمان است و نمی تواند به صورت قطعی در مورد معایب این شبکه صحبت کرد با این حال بسیاری از صاحب نظران حوزه بلاک چین معایبی برای شبکه پولکادات در نظر گرفته اند که در قسمت زیر تعدادی از این معایب را برای شما شرح خواهیم داد.

تغییر شیوه اجماع

تغییر شیوه اجماع یکی از نکاتی است که صاحب نظران حوزه بلاک چین آن را برای پولکادات به عنوان یکی از معایب معرفی می کنند. همانطور که می دانید به وجود آمدن یک شیوه نو اجماع همواره مشکل مخصوص به خود را دارد؛ به عبارت بهتر شیوه جدید اجماع را می توان به یک تیغ دو لبه تشبیه کرد که ممکن است عواقب بد یا خوبی در پی داشته باشد.

خطرات امنیتی احتمالی

خطرات امنیتی احتمالی دومین موردی است که به عنوان معایب پولکادات معرفی می شود. پولکادات 2 معمولا از سیستم شاردینگ برای تقسیم داده ها به قطعات کوچک برای پردازش سریع و موازی استفاده می کند، این سیستم گرچه مزایای بسیار زیادی دارد اما گاهی ممکن است کاربران را با مشکلات امنیتی مواجه سازد.

پیچیدگی حکمرانی

شاید در نگاه اول پیوستن شبکه های مختلف با فناوری متفاوت یک اتفاق بسیار جالب باشد اما به دلیل این که ممکن است پولکادات در آینده به یک توکن حاکمیتی تبدیل شود و شرکت کنندگان در هر یک از این شبکه ‌ها برای دستیابی به تصمیمات واحد با پیچیدگی‌ هایی مواجه شوند.

آینده توکن DOT

به عقیده بسیاری از صاحب نظران حوزه بلاک چین اگر نسخه جدید پولکادات بتواند در آینده نظر مثبت کاربران را به خود جلب کند، توکن DOT می تواند یک رشد قیمتی بسیار زیادی را تجربه کند. توکن DOT قرار است در آینده همواره به عنوان یک ابزار مشارکتی و حاکمیتی مورد استفاده قرار گیرد؛ به همین دلیل موفقیت نسخه دوم پولکادات می تواند موجب افزایش تقاضا خرید پولکادات را به ارمغان آورد.

چگونه به خرید و فروش ارز دیجیتال پولکادات بپردازیم؟

چگونه به خرید و فروش ارز دیجیتال پولکادات بپردازیم؟

شما اگر قصد دارید به معامله ارز دیجیتال پولکادات بپردازید اولین نیازتان یک کیف پول ارز دیجیتال است. کیف پول های محبوب کریپتوکارنسی همچون تراست ولت و اتمیک ولت از این ارز دیجیتال پشتیبانی می کنند؛ در قدم دوم باید یک صرافی معتبر برای خرید بیابید. به دلیل این که کاربران ایرانی محدودیت هایی در پرداخت های ارزی دارند شما نمی توانید از خدمات صرافی های خارج از ایران استفاده کنید. شما باید برای خرید پولکادات به صرافی های معتبر مراجعه کنید و به خرید و فروش این ارز دیجیتال مشغول شوید.

ارز دیجیتال DOT

ارز دیجیتال دات که با نماد DOT شناخته می شود ارز دیجیتال شبکه بلاک چین پولکادات است. گرچه ارز دیجیتال دات بلاک چین مخصوص به خود را دارا است و به عنوان یک کوین پذیرفته شده است اما به دلیل این که کوین ها در بسیاری از یک کاربرد و توکن ها کاربردهای زیادی دارند، در بسیاری از وب سایت های رسمی، از آن به عنوان توکن DOT یاد می شود. توکن دات چهار ویژگی بسیار مهم دارد که در قسمت زیر به معرفی آن می پردازیم:

حق حاکمیت که در زبان انگلیسی به آن Governance می گویند اولین ویژگی مهم توکن دات است. افرادی که توکن دات را دارند می توانند بدون هیچ مانعی در رای گیری ها و نظرسنجی های مربوط به ارتقای پروتکل های شبکه یا همچنین افزوده شدن ویژگی های جدید در شبکه شرکت کنند.

استیکینگ دومین ویژگی مهم توکن دات است، کاربران حوزه بلاک چین می توانند با استیک کردن بخشی از ارز دات به عنوان ولیدیتور به امنیت شبکه کمک کنند؛ این کار آن ها نوعی سرمایه گذاری نیز به شمار می رود که در ازای آن از شبکه پاداش خوبی دریافت می کنند.

پیوندها یا Staking سومین ویژگی ارز دیجیتال DOT است، بهتر است بدانید برای این که یک پاراچین بتواند اسلات‌ های خود را در مناقصه ‌ها دریافت کند، باید مقداری توکن DOT‌ را در شبکه واریز و قفل کند.

کارمزد شبکه یا Fee آخرین ویژگی مهم توکن دات است، پرداخت کارمزد برای انتقال پیام در بین پاراچین ها بسیار ضروری است و این کارمزدها معمولا در قالب توکن های DOT هستند.

اشتراک گذاری

پست های مرتبط
Clear Filters
پست های توضیه شده
Clear Filters
Clear Filters

پلتفرم Certik خدمات جامعی را در زمینه حسابرسی قراردادهای هوشمند و بررسی سلامت پروژه های بلاک چین ارائه می دهد….

یکی از اصول کار بلاک چین و ارزهای دیجیتال این است که داده های محرمانه فاش نمی شوند. برای دستیابی…

اگر شما نیز تاکنون در دنیای کریپتوکارنسی بارها نام پولکادات 2 را شنیده اید اما چیستی آن برای شما نامفهوم…

اثر سیاه چاله ای بیت کوین یکی از روش های مقابله با تورم است. این اثر بعد از رکود اقتصادی…

Clear Filters
مارا دنبال کنید
پست های منتخب